Audio & Video

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Audio & Video

Příspěvek od sevencreature »

Napadlo mě vyčlenit ze "Software" problémy a diskuse týkající se audia a videa - může to být pohromadě a taky mi to přijde jako poněkud specifická záležitost. Hmm, a když už tenhle thread zakládám, proč rovnou nevytvořit nějaký úvodní informativní post... :think:


Co se videa týče, existují dle mých zkušeností 2 hlavní použitelné alternativy - DirectShow a mplayer. Pod Windows XP (starší verze už mě moc nezajímají) máte možnost volby, pokud máte *NIX, není co řešit a mplayer je tu pro vás.

Alternativa č. 1:

DirectShow
- kódový název Quartz - je soubor knihoven a API od MS, které se starají o práci s médii (většina přehrávačů pod Windows používá právě DirectShow).

Pokud budete chtít přehrávat přes DirectShow (pouze pod Windows), tak je dle mého názoru nejlepší volbou přehrávače MPC (Media Player Classic) - http://sourceforge.net/projects/guliverkli/ - nejen díky jeho jednoduchosti. Další alternativa je Zoom Player - http://www.inmatrix.com/zplayer/
(Ještě můžete používat Windows Media Player (tohoto času verze 11) - ale s ním mám nulové zkušenosti a popravdě bych ho nikomu nedoporučoval)

Samozřejmě budete v případě DirectShow potřebovat kodeky a filtry. Asi nejlepší řešení je ffdshow - http://sourceforge.net/projects/ffdshow-tryout/ (originální, nyní opuštěná verze: http://sourceforge.net/projects/ffdshow ) - dekodér pracující jako DirectShow filtr, který zvládá většinu audio a video formátů. Samozřejmě je možné používat spolu s ffdshow i individuální kodeky, i když ve většině případů je to zbytečné - výjimkou je možná AC3 (pro zvuk), kde je individuální filtr o něco lepší (i když to je diskutabilní) a H.264/AVC (kde je na pomalejších počítačích možné používat CoreAVC - ovšem na dostatečně rychlém počítači je ffdshow lepší volba).

Dále budete potřebovat Haali Media Splitter (MatroskaSplitter) - http://haali.cs.msu.ru/mkv/ - splitter pro MKV, MP4, OGG/OGM a MPEG TS kontejnery (je možné používat ho i pro AVI kontejner, ale to je zbytečné, protože Windows AVI zvládají nativně). Abych vysvětlil, co je to splitter (česky, hmm, rozdělovač? :think:) - většina médií je uložena v kontejnerech (např. AVI, MKV atd.), které mohou obsahovat video stopy, audio stopy, titulky a další data. Splitter obstarává zpracování kontejnerů a zpřístupňuje data v nich obsažená.

A nakonec VSFilter (DirectVobSub) - http://sourceforge.net/projects/guliverkli/ - filter, který se stará o titulky (užitečné zejména v režimu Overlay, který zpravidla podává obraz v podobě co nejvěrnější originálu a navíc je důležitý při výstupu videa např. do televize).

Eh, málem bych zapomněl - další alternativa pro líné :wink: lidi je používat CCCP (Combined Comunity Codec Pack) - http://www.cccp-project.net/ - který obsahuje všechny výše uvedené součásti.

Alternativa č. 2:

mplayer
- http://www.mplayerhq.hu/

Přehrávač snad s neomezenými možnostmi - přehrává většinu formátu na většině systémů, který používá vlastní (resp. dodané) kodeky a ovladače.

Můžete používat i GUI (ač to není výchozí řešení) - kterých existuje poměrně velký výběr.

Opět máte několik možností - buď si zkompilovat vlastní build mplayeru - v *NIXu žádný problém, ve Windows (XP) potřebujete buď Cygwin nebo MinGW - nebo stáhnout už zkompilovaný. Pro Windows XP bych doporučoval mplayer CCCP build od Nicholiho - http://www.cccp-project.net/phpbb2/viewtopic.php?t=811 - protože 1.0rc1 není kompilovaný s libass a nepodporuje ASS a embedded fonty (resp. ta podpora je na nic) a řekl bych, že i když budete mplayer kompilovat, tak aby tuhle podporu měl, tak se dopracujete k podobnému výsledku jako Nicholi).

Jinak mplayer asi není až tak úplně vhodný pro úplné začátečníky (i když vlastně když nebudou nic měnit, tak je to nejspíš ok) :think:
A závěrečné shrnutí - momentálně používám především MPC, protože mplayer ještě pořád nemá úplně vyladěnou podporu ASS titulků (ale jde už doufám spíš o detaily). Navíc mi vyhovuje jeho ovládání.
Naposledy upravil(a) sevencreature dne 18.2.2007 13:08, celkem upraveno 2 x.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Kong Bao-tan
Sigilan
Příspěvky: 483
Registrován: 11.10.2005 13:11
Bydliště: Svět Ideí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kong Bao-tan »

Přesně toto jsem hledal :)
Uvodní přespěvek mě poněkud vyděsil... je tam více slov který nerozumím, než která znám... právě jsem po formátu a shnámí nějaký kvalitní přehrávač videa, leč to co, zde vypsal 7C mě děsí :-?
Dost již bylo ostrých uší, na čase tasit nosy!
Něco málo o Svirfneblinech: http://forum.sigil.cz/viewtopic.php?p=125332#125332
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

A já se snažil napsat to stručně a srozumitelně :oops: :cry:

Pod Windows ti stačí: MPC, ffdshow, Haali Splitter a VSFilter. Toť vše :-P

Potom případně Real Alternative a Quicktime Alternative (pro přehrávání Real a Quicktime videí) - ale to je už trochu speciální :-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
yenn
Sigil Team
Příspěvky: 3192
Registrován: 24.9.2005 23:13
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn »

Dva miniproblémky. Ni jeden mě nijak zvlášť netrápí, ovšem alespoň pro zajímavost bych se rád dozvěděl, kde je problém.

1) V MPC mi nejdou típat screenshoty z videa. Jako defaultní klávesa je uvedena F5, ale když ji zkusím, vyhodí mi to chybu: "GetCurrentImage failed, hr=8000ffff." (Fraps naštěstí típá bez problémů)

2) Pár videí (tuším, že to zatím byly opravdu jen dvě eventuality) se mi spouští v jiném rozlišení, než jaké mají. Poslední případ je Koi Kaze (DVD rip od anime.fin). Přehrává se v rozlišení 846x476, leč dle AniDB by mělo mít 712x476. Když z něj típnu Frapsem screen, má opravdu 712x476.

Podívám-li se v MPC do File -> Properties -> Details, ukážou se matoucí údaje:
Type: Matroska Media File
Size: 223MB (234393065 bytes)
Length: 00:23:44
Video Size: 846 x 476
...

Video: XVID 712x476 (423:238) 23.98fps [Video]
Audio: Vorbis 48000Hz stereo [Audio]
Subtitle: SubStation Alpha [Subtitle]
Poměr stran 423:238 přeci odpovídá 846x476. A při přepnutí do fullscreenu zůstává tento poměr zachován.

Mně by tedy úplně stačilo, kdyby se screeny típaly v 846x476, páč už jsem si zvykl na "širší" Nanoku :mrgreen: Takže můj dotaz spíše zní, zda je možné uložit screenshot v rozlišení, v jakém video aktuálně běží (např. 1024x768, pokud jej roztáhnu etc.).
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Ad screenshoty z MPC - nejspíš to bude tím, že přehráváš video v režimu overlay - to probíhá ve vyhrazené části grafické paměti a běžným způsobem se nedá zachytit. Pro screenshoty je nejjednoduší prostě zapnout VMR7 - obvykle je IMO kvalita obrazu stejná jako v overlay - v poslední době jsem kompletně přešel z overlay na VMR7 - ani nevím proč - vlastně screenshoty moc neukládám :think:

Z režimů bych se vyvaroval především otřesného VMR9 renderless a potom asi i VMR7 renderless - i když to není až tak zlé. Znám ale lidi, kteří na VMR9 renderless nedají dopustit... Těžko říct, závisí i na monitoru a případném nastavení (třeba pokud je hardwarově kalibrovaný, tak je to těžká volba mezi renderless a Haali rendererem).

Ad druhá část - to je korektní. Koi Kaze je očividně anamorfní DVD. Čili je uložené v 712x476 ale při přehrávání se roztáhne na správný poměr stran 846x476 (poměry stran jsou uložené volitelně v kontejneru). Navíc to můžeš vyzkoušet prostým okem - schválně si nastav jiný poměr stran, jestli přitom vypadají postavy přirozeně. Anamorfní enkódování se používá kvůli úspoře místa (ale nebudu zabíhat do detailů :-) ) - a na DVD taktéž kvůli úspoře místa - resp. na dvd ani ne tak kvůli úspoře, jako spíš vyšší kvalitě.

Jediný problém by byl, kdyby jsi měl přehrávač nebo kodek, co to nezvládá (starší WMP tím byly mám dojem pověstné :think: - ale nejsem si tím jistý). A taky to jde změnit v nastavení ffdshow - pokud máš CCCP, tak tam je to ošetřené a funguje to jak má.

Tady je bližší info k anamofnímu videu:
http://gregl.net/videophile/anamorphic.htm

A poslední věc - je IMO úplně jedno, v jaké velikosti uložíš screenshot (pokud je ve správném poměru stran) - resp. ideální je asi vytáhnout ho přímo ze zdroje (i když co jsem porovnával screenshoty z VMR7, tak byly v podstatě identické se zdrojem) - není problém ho zvětšit (doporučoval bych Lanczose :wink:). I když uložíš screenshot ve vyšším rozlišení než je ve zdroji, kvalita vyšší nebude a navíc zabírá víc místa :-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
yenn
Sigil Team
Příspěvky: 3192
Registrován: 24.9.2005 23:13
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn »

sevencreature: Díky. Po zapnutí VMR7 už MPC screenshoty típá, ale stále jen v 712x476 (tzn. v nesprávném poměru stran) :-?
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

yenn: To je korektní (a je to pochopitelné) - video je na správnou velikost roztaženo pouze při přehrávání (no možná to spíš Gabest nepovažoval za nutné implementovat pro screenshoty).

Nejjednodušší, co můžeš udělat je buď uložený obrázek roztáhnout v nějakém grafickém editoru na požadovanou velikost (tj. roztáhnout pouze šířku) nebo při přehrávání v okně dát normální Alt+PrintScreen a oříznout uložený obrázek. Nejlepší je asi normálně uložit a pak roztáhnout v editoru z 712x476 na 846x476 (a použít Lanczos nebo bicubic resampling). Výsledek bude stejný jako při přehrávání (nebo lepší :-) ).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Cammaris
Sigilan
Příspěvky: 433
Registrován: 30.9.2005 12:57
Bydliště: Brdská vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cammaris »

Snad to dávám do správného threadu:-)

Pokud vám z nějakého důvodu na přehrávání audia nestačí WinAmp nebo Foobar, doporučuju vám vyzkoušet Aimp.

Pokud vám stačí, vyzkoušejte ho přesto ;-)
Uživatelský avatar
durana
Sigilan
Příspěvky: 281
Registrován: 28.4.2006 20:08
Bydliště: Earth:/Europe/ Slovakia/Martin
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio & Video

Příspěvek od durana »

Co pouzivate na prehravanie stiahnutych youtube videii? youtube mi na mojom starom PC seka a do aprilu budem musiet vydrzat(a to aj ked si dam nacitat cele video). normalne si videa stahujem, (stiahne vo formate flv) a potom prehravam cez mplayer(ten naozaj prehra snad vsetko) ale cez mplayer sa mi strasne rychlo rozladi obraz a zvuk a to aj ked zapnem framedroping, co pri inych formatoch tento problem riesi. Nepoznate nejaky dobry prehravac na youtube videa?..hlavne nenarocny na PC (RAM 128 MB, procesor celeron 600MHz...staci nejake riesenie, smiat sa mozete aj bez toho aby ste reagovali ;-) )
And if that Mocking Bird don’t sing and that ring don’t shine
I’ma break that birdie’s neck, I’ll go back to the Jeweler
Who sold it to ya
And make him eat every carat
Don’t fuck with dad.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio & Video

Příspěvek od sevencreature »

ffdshow (a MPC).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Firkraag
Sigilan
Příspěvky: 1131
Registrován: 29.9.2005 19:31
Bydliště: Umar Hill's
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio & Video

Příspěvek od Firkraag »

Nevite cim to muze byt ze mi nejdou prevadet audio soubory do formatu .wma? Mam CCCP codec..
Když jsem byl malý, byl jsem namyšlený…. ale teď už nemám chybu.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio & Video

Příspěvek od sevencreature »

CCCP s tím nemá nic společného. V jakém programu to děláš?
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Firkraag
Sigilan
Příspěvky: 1131
Registrován: 29.9.2005 19:31
Bydliště: Umar Hill's
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio & Video

Příspěvek od Firkraag »

Programu jsem zkousel uz dost.. Bud se to zasejne hned na zacatku pri prevodu nebo to hodi chybnou hlasku.. Ted jsem zkousel Free Mp3 Wma Converter.
Když jsem byl malý, byl jsem namyšlený…. ale teď už nemám chybu.
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio & Video

Příspěvek od Jab »

Mám problémy s přehráváním videa typu (HDTV-XOR)[VTV] - či co. Po instalování k-lite už to sice zpustím, ale video je asi o 15 min kratší než by mělo být. Při pouštění videa seto projevuje tím, že občas přeskakuje děj. Buď je to chyba toho videa, nebo jde o nějakou fikanou komprimaci, kterou se mi nedaří přehrát. :think:
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Re: Audio & Video

Příspěvek od sevencreature »

Jab: Napiš typ souboru (kontejneru) a typ videa.

Firkraag: No, zkusil bych dbPoweramp. Nicméně enkódování do WMA jsou tu standardní nástroje od MS - WMP má myslím možnost enkódovat do WMA? Samozřejmě potřebuješ kodeky, ale ty jsou taktéž instalovány zároveň s WMP (doporučuji samozřejmě WMP 11). Hmm, a kvůli čemu vlastně chceš do WMA enkódovat? :think: Navíc z mp3? :shock: Neočekáváš doufám zlepšení kvality u převodu z jednoho ztrátového formátu do druhého?
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“