Operační systémy

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět

Váš OS?

Windows 95/98/ME
0
Žádná hlasování
Windows NT/2000
0
Žádná hlasování
Windows XP
6
50%
Windows Vista
1
8%
Windows 7
4
33%
Linux (Ubuntu etc.)
1
8%
Mac OS
0
Žádná hlasování
jiný...
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 12

Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

drake127 píše:Sečteno a podtrženo, dnes nejvíc zdržuje procesor a disk - hlavně disky bývají tragédie.
Disk bude SSD. Nepotřebuji stovky GB úložného prostoru, dám přednost svižnosti počítače. Ani nemluvě o ostatních výhodách SSD, které u notebooku přijdou vhod.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od MCZ »

Ajantis: jestli můžu vědět - proč tam chceš nasadit RC verzi, která bude fungovat už jen asi půl roku a ne raději Visty s technologickou zárukou (tj. free upgradem na W7)?

A nemají náhodou SSD disky taky nějaké nevýhody (jako třeba relativně nízký počet zápisů)?


BTW já už si Windows 7 Pro (full) předobjednal za zvýhodněnou cenu z UK (je to sice dražší než bude stát OEM, ale zas ne o tolik). Má to samozřejmě tu výhodu, že disk obsahuje 32 i 64bit verzi, licence není doživotně svázaná s jedním strojem a taky je to EN verze. Teď jen doufat, že libra nebude do konce října příliš posilovat :-).
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

MCZ píše:Ajantis: jestli můžu vědět - proč tam chceš nasadit RC verzi, která bude fungovat už jen asi půl roku a ne raději Visty s technologickou zárukou (tj. free upgradem na W7)?
Já tam nechci dát RC. Ptal jsem se na RC, protože "definitivní" verzi W7 tu asi ještě nikdo nepoužívá a předpokládám, že HW požadavky bude mít stejné jako RC verze. Nebo je důvod se domnívat, že ne?

A neboj se, že nejsem informován o nedostatcích SSD. :-) Mému způsobu využívání bude vyhovovat a i kdyby za 5 let nastaly nějaké problémy, holt si za (tehdy) pár šupů koupím disk nový.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od MCZ »

Ajantis: aha, tak promiň, špatně jsem to pochopil (nároky budou téměř určitě stejné).
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

MCZ: Jinak ten nákup z UK je výhodný (zrovna za angličtinu bych byl též raději). Žel můj notebook se tady bez operačního systému nenabízí. Za Vistu, potažmo XP (na které lze downgradovat), potažmo W7 (při využití technologické záruky) musím tak jako tak zaplatit, takže ty W7 míním alespoň do konce života mého HP, který by měl být řádně dlouhý, využívat.
Naposledy upravil(a) Ajantis dne 26.9.2009 15:26, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od drake127 »

Finální Windows 7 x64 používám už týdny a v pohodě, oproti RC žádná významná změna.

SSD disků bych se bál, wear leveling prý snižuje jejich rychlost o docela děsivá čísla; primární počítač dnes musí mít alespoň 250G disk, jinak to chce externí (pokud si tedy nejsi svými požadavky jistý).

RAM disk - no ramcache sedmiček funguje dobře, o ramdisku bych uvažoval, ale na to bych potřeboval trochu více té paměti - řekněme, že RAM disk pod 8G se dneska moc nevyplatí. Pamatujte, že s přebytkem ramky systém neswapuje a ještě do ram rve všechno, na co sáhnete, takže nekontrolovaný ramdisk máte z výroby.
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

drake127: Co jsem četl, intel už vydal opravu firmware, která tenhle problém víceméně odstraňuje. (HP používá pro EliteBooky právě tyhle intelácké SSD). Už to chvíli je a pokračování aféry zatím pokud vím nevypuklo, tak snad je to skutečně ok.

EDIT (23:50):
primární počítač dnes musí mít alespoň 250G disk, jinak to chce externí
Této poznámce ale nerozumím.
Naposledy upravil(a) Ajantis dne 23.9.2009 23:50, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od sevencreature »

MCZ píše:BTW já už si Windows 7 Pro (full) předobjednal za zvýhodněnou cenu z UK (je to sice dražší než bude stát OEM, ale zas ne o tolik). Má to samozřejmě tu výhodu, že disk obsahuje 32 i 64bit verzi, licence není doživotně svázaná s jedním strojem a taky je to EN verze. Teď jen doufat, že libra nebude do konce října příliš posilovat :-).
Wow, mohl bys prosím přidat odkaz, kde jsi W7 objednal? Zní to dobře :-)

Jinak z mých zkušeností - 4 GB RAM jsou minimum, pokud chce člověk hrát nějaké složitější hry (a nemyslím tím Crysis a spol.) a používat multitasking (a Firefox :mrgreen: ). Co se disku týče, tak bych asi taky pod 1 TB nešel (možná 2 x 500 GB nebo 500 GB s výhledem na budoucí rozšíření).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Trocha toho HW megalomanství mi tu chyběla. :mrgreen:
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od MCZ »

7c: není co řešit, je to Amazon UK :-) (u nějakého méně známého prodejce bych se asi bál toto kupovat):

http://www.amazon.co.uk/gp/search?ie=UT ... ative=6738

Pro vyjde asi na 4500 (vč. poštovného), btw trochu divné je, že upgrade stojí mírně více :-). Každopádně HP edice je opravdu brutálně levná (chvíli jsem o ni uvažoval, ale nakonec jsem dospěl k tomu, že ty vylepšení vyšší verze mi snad budou stát za to). Počítám, že OEM téhle edice u nás bude stát tak 3000-3500, pročež mi to přijde jako výhodná koupě. Jak jsem však naznačil, nevýhoda je, že je to předobjednávka, čili peníze se strhnou z účtu asi až se W7 dostanou do prodeje.
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od drake127 »

Ajantis píše:
drake127 píše:... primární počítač dnes musí mít alespoň 250G disk, jinak to chce externí ...
Této poznámce ale nerozumím.
Jde o to, že dnes je až nechutně snadné zaplnit 250G disk; podívám-li se na svůj, kde nemám prakticky nic navíc a přesto to dělá 180G, tak si myslím, že doba 160G disků je pryč. Samotné Windows zabírají okolo 30G, hry dnes jdou lehce přes 10G, jeden HD film je (v tom lepším případě) 8G a možno takto pokračovat dál. A má-li člověk notebook jako svůj hlavní stroj, obvykle chce mít všechna data a programy s sebou, nikoliv vědět, že je má někde doma/v práci/ve škole na stolním PC.

MCZ: Uh, ta cena je opravdu zajímavá, zvláště té HP verze. Výhody ostatních lze snadno nahradit OS softwarem ve stejné nebo lepší kvalitě a 74 liber je 74 liber. Já si ale rozhodně počkám, zdali nevydyndám kopii od školy.
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

drake127: Aha, myslel jsem, jestli se to nějak nevztahuje k wear levelingu. Počítač mám (dokonce dva), takže mám i slušnou představu, kolik místa potřebuji. V notebooku, což je fakticky můj primární počítač, mám 60GB HDD a toto množství je zcela dostačující - právě teď z nich mám 20GB volných. Polepším si o dalších 20 GB, což časem pokryje běžný nárůst velikosti běžných programů; a o nárocích 32-bitové verze W7 jsem četl podstatně jiné informace, než že vyžaduje 30GB volného místa nebo se na ně v dohledné době roztáhne (to by také bylo, ale byly osmkrát větší než win XP!).

Jinak počítačové hry na něm hrát nebudu, což jsem už psal, a rovněž na něm nebudu skladovat filmy v HD (proč také? Téměř nic z toho, co sleduji, v HD nevyšlo a v dohledné době nevyjde, a i kdyby - na 12'' monitoru?).
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od MCZ »

drake: mě docela zajímá třeba ten XP Mode; pominu-li fakt, že mám s jinými virtualizačními nástroji ne úplně dobré zkušenosti, hlavní výhodou je zkrátka fakt, že tady v podstatě dostaneš licenci na druhý OS rovnou a nemusíš ho tedy nijak shánět (tedy pochybuji, že by se mi povedlo ve VirtualBoxu nahodit své XP OEM z notebooku). Pak je určitě pravda, že HP nebudou zdaleka omezeny jen v těch ohledech, které bývají udávány v různých srovnáních (i když uznávám, nejsem si zcela jistý, zda by mi taková omezení nutně překážela)... jak jsem napsal, zkrátka doufám, že se mi ta investice vyplatí :-).
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od drake127 »

Ajantis: Tak jestli je to 12" mrcha, tak to ano. Nicméně nevím, co se o prostorové náročnosti Windows 7 píše, ale velikost mé složky Windows je cca 18 GB, nepočítaje v to výchozí velikost složky Program Files (která u mě po odečtu her dosahuje dalších 25 GB). A přičti si ještě 2 × velikost RAM na pagefile.sys a hiberfil.sys. Ale pokud myslíš, že ti velikost SSD postačí, tak ti budu držet palce a těším se na skutečné reference rychlosti a spotřeby.

MCZ: Pravda, licencí na XP se mi tu válí spousta (asi 5 verzí z MSDN AA), takže to pro mě není problém a VirtualBox je prakticky špička, které MS Virtual PC nesahá ani po kotníky. To mě více zaujal ten multilanguage pack. Stejně tak Remote Desktop je lépe nahradit TeamViewerem, EFS pomocí TrueCryptu atd. Nejde ani tak o to, že by Ultimate neměly přidanou hodnotu, ale spíše, že se za tu cenu moc nevyplatí - zvláště s cenou HP posazenou na cenu upgradu posazeného o 50 liber níže. Škoda, že tam ještě není multi-licenční sleva pro 3 a víc PC (třeba za 100 liber) :-)
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

drake127: Neboj, napíšu ti, jak krásně svižně a šetrně hospodařím. :o)

(A odhlédnu-li tedy od toho, co se píše na internetu, kamarád provozuje na notebooku asi od května Windows Vista a složka windows mu zabírá 6 GB. Skutečně se mi nechce věřit, že by Windows 7 - řečené "Vista, jak měla být" - zabíraly pětkrát víc místa než ona Vista.)
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“