Literatura: Comics

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
scorpioo
Sigilan
Příspěvky: 387
Registrován: 9.3.2008 21:08
Bydliště: Sigil

Re: Literatura: Comics

Příspěvek od scorpioo »

Tý magory z DC asi vážne nechali zomrieť BATMANA tak ako to plánovali celý minulý rok :evil:
Hrdinovia umierajú,legendy žijú naveky. - BEOWULF
www.kocogel.info
Uživatelský avatar
scorpioo
Sigilan
Příspěvky: 387
Registrován: 9.3.2008 21:08
Bydliště: Sigil

Re: Literatura: Comics

Příspěvek od scorpioo »

Takže práve dnes som si zaobstaral WATCHMEN a už sa neviem dočkať kedy sa dotoho pustím.Najprv ale dočítam V ako Vendeta.
Moore je proste génius
Hrdinovia umierajú,legendy žijú naveky. - BEOWULF
www.kocogel.info
Uživatelský avatar
CeBrk
Lim-Lim
Příspěvky: 136
Registrován: 29.9.2005 15:39

Re: Literatura: Comics

Příspěvek od CeBrk »

Mohu vám s hrdostí na tváři sdělit, že již nejsem komiksový panic. Je pravdou, že jako dítko nerozumné jsem trochu obcoval s čtivem infantilním, počítaje v to Čtyřlístek, Kačera Donalada, či Kometu, ale to šlo pouze o takový nezávazný petting. To se však nyní změnilo. Jakož to čerstvý (avšak strhaný) třicátník jsme si řekl a uvědomil, že jsem toho ještě mnoho nevyzkoušel a rozhodl se s tím něco udělat. Někteří lidí v těchto chvílích začnou pokukovat po adrenalinových sportech, neobvyklých sexuálních praktikách, či dokonce - bože chraň - začnou cestovat. Já - jakož to muž rozumný - jsem na to šel od lesa. Rozhodl jsem se trochu si rozšířit kulturní obzory a protože mi v mysli vytanula vzpomínka za sigil a zdejší fórum o komiksu, byla volba jasná. Ovšem jasné už nebylo, s čím začít. Trochu jsem se rozhlédl po undergroundovém podsvětí internetu a postupně si vytipoval několik slibných objektů. Nebylo to tak obtížné, jak by se mohlo zdát, protože hrdinské eposy typu: Spiderman, Superman, či jinak otitulované many, jsme hned z kraje uznal nehodné mého kalibru, čímž jsem eliminoval přes devadesát procent komiksového světa. Nakonec padl můj zrak zájmu na téměř odpudivě chváleného Sandmana, půvabně Alenkoidní Koralínu, zkažený Transmetropolitan, Slibný Meteor (Sillage) a lehce parodický a lechtivý Empowered. Protože však poslední dva komiksy jsou už asi dávno vyprodané, fyzicky a finančně jsem se dobelhal pouze ke Koralíně, několika dílům Sandmana a Transmetropolitanu. A nutno dodat, volba to nebyla špatná.

Koralína (80%) - Koralína je Alenka nové doby, do které její autor implementovat téměř vše, co je dostatečně mystické a léty ověřené. Tak by se dal jednou větou shrnou tento počin, který, ačkoli je určen pro děti od sedmi let, dokáže lehce vyděsit i jedince odrostlejší. Ale, což je možná trochu s podivem, ono to funguje.

Transmetropolitan: Zpátky v ulicích (85%)- Na první pohled zhýralý, na druhý zkažený a na třetí hluboký, tak se dá definovat Transmetropolitan. Komiks pro který žádné slovo není dost sprosté a žádné slovní spojení dost originální. Antiutopistická vize budoucnosti, ve které je třeba být drsnější, než šmirglpapír a mazanější, než naolejovaná děvka ve vaně plné lubrikantu. Ale pod tím nánosem vulgarit, špíny a násilní, leží skryta myšlenka, nápad a poselství. Poselství, že pravdu, kurva fix, je třeba hledat i se zkrvaveným krumpáčem v rukách a je nutno ji vysekat i z vypelichaného análu zmutovaného Varana Komodského, který právě antraxovým jazykem olizuje mrtvou děvku, s níž si to rozdává nekrofilní kazatel církve kastrátů! Ne, nedisponuji tak originálními hláškami, jako Spider Jerusalem, ale to vůbec nevadí. Důležité je, že to vím a znám tedy pravdu.

Sandman: Preludia a nocturna (??)- K tomu jsem se ještě nedostal, protože v současném okamžiku, v zájmu zachování kontinuity, rozečítám druhý z mých čtyř zakoupených Transmetropolitanů. Ale asi to bude dobré, když to tak každý chválí :-)
Uživatelský avatar
CeBrk
Lim-Lim
Příspěvky: 136
Registrován: 29.9.2005 15:39

Re: Literatura: Comics

Příspěvek od CeBrk »

Právě jsem dočetl první díl Sandmana. Příběh o Morfeovi, pánu snů a nočních můr. Ano, slyšel jsem, že je to dobré, že to má tesklivou atmosféru a depresivně lítostivé vyznění. Také jsem věděl, že je to trochu brutální a morbidní. To vše jsem věděl, ale ani vyzbrojen těmito informacemi, jsem na to nebyl připraven. Nebyl jsem připraven, že strašlivou pomstu, kterou může Sandman připravit po sedmdesáti letech ponížení pro své věznitele. Nebyl jsem připraven na první slov znásilněné dívky, jenž se po desetiletích probudila ze spánku. Nebyl jsem připraven na příchod před pekelné brány a myšlenku, s níž se Pán Snů vysmekl pařátům této temné říše. A už vůbec jsem nebyl připraven na to nejhorší v nás, co dokázal John Dee pomocí uloupeného rubínu snění probudit u svých rukojmích. Zajímavý zážitek. Ano, zážitek, to je to správné slov. U podobně mystických příběhů člověk nemůže hledat logiku, či věrohodně vystavěný děj. Nemůže zde očekávat příběh, jenž by svou konstrukcí připomínal složitou architekturu, kde každá cihla, vzpěra a nýt logicky a bezchybně zapadá do vyznění celé stavby. Kdo něco takového očekává od Sandmana, bude zklamán. Sandman je sen. Příběh mystický, lítostivý a atmosférický. Příběh, který má čtenáře ohromit, nikoli poučit. Příběh, který si dal za cíl ovinout kolem čtenáře éterická tenata nehmatatelné atmosféry, jenž se nedá definovat, ani popsat, ale pouze vycítit. Sandman je sen.

Nu dobrá, tohle jsem možná napsal příliš sugestivně. Orgasmu, jak by se snad z mých slov snad dalo soudit, jsem při čtení Sandmana nedosáhl, ale to - alespoň doufám - nebylo jeho účelem. Je třeba se smířit se smutným faktem, že ani ta nejkvalitnější literatura se prozatím biologickým pochodům nevyrovná :-)
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“