Filmová kritika a tak různě

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Vampijantis: Děkuji, přesvědčili jste mě - půjdu na Spidermana 3 :-D
------------------------------------------------------------------------------------
Definice kritika jak ji vidím já...

Postavím to jako protiklad tomu čemu říkám recenzent. Recenzent vezme film skoukne ho a napíše o čem je, co v něm je, kdo tam hraje, jakej je soundtrack a spousta jinejch suchejch fakt... Popřípadě napíše co ho zaujalo...

Kritik se podívá na film a začne jak je film mizerný, režisér neschopný, herci k ničemu, scénárista lempl a zkrátka pohaní film od shora dolů...
Nebo se podívá na film a začne jak je vše nádherné a báječné...

Tomu já říkám rádoby renomovaný kritik... (samozřejmě můžou být filmy, kde to může fakt stát vše za prd a nebo vše být "úplně" dokonalé ale já tomu moc nevěřím :think: )
Stačí? :-)
--------------------------------------------------------------------------------------
Až teď jsem s překvapením zjistil, že původní povídka Johna W. Campbela jr. se jmenovala (snad to napíšu správně :oops: ) Who goes there? a ne VĚC (The Thing) jak si to pojmenoval Carpenter... Co VĚC viděli? Líbila?
Naposledy upravil(a) KEBULE dne 8.5.2007 19:54, celkem upraveno 1 x.
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

KEBULE píše:Definice kritika jak ji vidím já...
Evidentně jsi nepochopil význam slova recenzent.

Na Spidermana si klidně zajdi, tobě se bude líbit :-P
Ale určitě nechoď na dabovanou kopii, já slyšel jen trailer a už ten je děsivý, podle toho co popisovali známí bych u celého dabovaného filmu nejspíš zemřel strašlivou smrtí.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Ach Bože! :lol: :lol: :lol:

KEBULE:
Než začneš používat slovo, kterému nerozumíš, laskavě si někde najdi jeho význam.

1) Evidentně netušíš, co slovo "kritik" znamená.

2) Evidentně netušíš, co znamená slovo "renomovaný".

Má smysl se s bavit s někým, kdo někde zaslechne cizí slovo a pak se s ním ohání, aniž by věděl, co znamená?
Nemá. Proto končím.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

MCZ: "Rádoby renomovaný kritik" o tom co si pod tím představuju se tu celou dobu hádám s Vampijantisem. Proto jsem to tam celé nevypisoval... Jinak máš samozřejmě pravdu.

:shock: remake VĚCi? Pro moderní generaci? Já si myslím, že VĚC má potenciál obstát i dneska. Nevíš kdo to má točit? Nebo nějaký info? Já o tom vůbec nic neslyšel...

Alien: Já s dabingy problém nemám s mýma 6i dioptriema mám spíš problém s titulkama... :lol:

Mě se líbit bude. Já jsem nenáročný a proto jsem málokdy zklamán :lol:

Edit:
Ajantis píše:Má smysl se s bavit s někým, kdo někde zaslechne cizí slovo a pak se s ním ohání, aniž by věděl, co znamená?
Nemá. Proto končím.
Nemá to cenu Ajantisi, opravdu ne...

EDIT2: Kritik (z řeckého kritikós - ten, kdo rozlišuje, nebo též ze starořeckého krités - soudce) je osoba, která dává k dispozici posouzení, analýzu, interpretaci, nebo pozorování určité skutečnosti. Kritikem může být také nazýván ten, který nesouhlasí s objektem kritiky, či mu oponuje.

Kritici mohou být profesionální (specifickými případy jsou pak znalci) nebo amatérští (zde je specifickým případem tzv. kibic).

Profesionální kritici jsou specializovaní na užší okruh témat, nejvíce se uplatňují v oblastech subjektivního vnímání, především v umění – jsou kritici například výtvarní, literární, hudební, filmoví, divadelní, patří sem třeba i degustátoři.


Renomovaný
- s dobrou pověstí, věhlasný
Naposledy upravil(a) KEBULE dne 8.5.2007 20:25, celkem upraveno 1 x.
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

KEBULE píše:Definice kritika jak ji vidím já (...)
Uh, tak teď mi bylo za KEBULEho trapně. :anxious:

EDIT: KEBULE: Btw když neustále vyčítáš Ajantisovi a Vampirii (na trapnost Vampijantis nikdy nepřistoupím :lol: ) přemíru kritičnosti, tak by sis měl uvědomit, že tím, že film nekritizuješ, jej bereš za sobě rovný, a proto čím dále šplháš po Gaussově křivce IQ, tím spíš najdeš lidí s vyhraněným vkusem a velkými nároky. Takže bych za tím nehledal elitářství a snobismus, či co. ;-)
Naposledy upravil(a) Adieu dne 8.5.2007 20:22, celkem upraveno 1 x.
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

KEBULE: Paneboženanebesích, do čehos to duši dal!!! :lol: :lol: :lol:

On se význam těch zlých cizích slov dá najít i na netu. :mrgreen:

Kritik a kritka
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kritik
http://www.slovnik-cizich-slov.cz/pismeno-K-1600.html

Recenze
http://www.slovnik-cizich-slov.cz/pismeno-R-350.html

Renomovaný
http://www.slovnik-cizich-slov.cz/pismeno-R-790.html

A příště něco piš až ve chvíli, kdy si ujasníš pojmy.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Významy jsem si našel i sám, ale děkuju (chvíli mě to trvalo) Akorát bys mi mohla najít význam slova "rádoby" to jsem nenašel...

Ale když chvilku počkáš najdu i to, akorát nejsem na netu tak doma jak ty a chvilku mě to trvá.

EDIT: Aha :idea: takže správně by bylo "rádoby renomovaný recenzent???" Aby to vystihlo to co jsem myslel? Nebo je to zase všechno špatně?
Naposledy upravil(a) KEBULE dne 8.5.2007 20:37, celkem upraveno 1 x.
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

ad Věc: Už Carpenterův snímek je remakem filmu Thing From Another World a pokud by se nové Věci chopil nějaký slušný režisér tak by to nemuselo dopadnout nejhůř. Navíc by to neměl být čistý remake, ale spíš sequel, nebo pravděpodobněji prequel.


KEBULE: K tvému boji proti kritikům se radši nebudu vyjadřovat, to co píšeš v těch dvou příspěvcích je prostě blábol.
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

"Rádoby renomovaný" je blbost, něco takového nemůže existovat.

Kritik versus recenzent

Kdo je recenzent, je zároveň i kritik, nicméně kritik recenzentem být nemusí.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Vampiria píše:"Rádoby renomovaný" je blbost, něco takového nemůže existovat.


A o tom je... Proto si pod tímhle paskvilem můžu představit co chci... Celé to označení "rádoby renomovaný kritik" mělo být ironické označení pro škarohlídy nebo (hezkohlídy? růžohlídy?) pro ty co všechno vidí dokonale... Vztaženo na filmové recenze...

Dává ti to smysl Vampi nebo to mám napsat jinak? (ted je to bez ironie sarkasmu či něčeho podobného)
--------------------------------------------------------------------------------------
Dobře. Recenzent je ten co píše článek pro časopis o ... (filmu). Ten musí prokazovat něco jako žurnalistické vlohy a možná i vzdělání.

A kritik je tedy kdo? Někdo od fochu (řemesla) Režisér, scénarista? Na to jsem nikdy totiž nepřišel...
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

"Rádoby renomovaný"
Ta dvě slova sebe navzájem popírají. Proto to nemůže existovat a proto se pod tím (alespoň pro mne) nedá nic představit. Je to nelogické, je to hloupost. Maximálně si u tohoto představím něco nelichotivého o někom, kdo to vypustil z úst/klávesnice.

Kritik x recenzent
Dalo by se říci kritik = recenzent, ale ne každý kritik píše recenze. Nicméně, každý recenzent kritizuje (posuzuje, hodnotí). Já už to asi srozumitelněji napsat neumím. Mohla bych to nakreslit, ale nemám scanner...
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Vampirie: Jo jasné :-D Akorát kritik co nepíše recenze dělá co? Kritizuje? To už je celý vyhnaný ad absurdum že? :lol:

I přes neexistenci spojení "rádoby renomovaný" si pod ním mohu představit co jsem napsal... (to jenom naokraj)

A vůbec tady tuhle žabomyší válku si v samostatný téma přetvořila ty?
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Já jsem to přesunul do samostatného tématu.

Kritik a recenzent není to samé.

Kritik může psát recenze, eseje, úvahy či prosté kritiky.

Kritika se nerovná recenze. Osobně ji beru spíš jako rozbor díla, klidně v závislosti na okolnostech, autorovi díla a celkově v šírším rozhledu.

Recenze a účel recenze je tu především proto, aby lidem neznalým recenzovaného objektu (film, auto, motorová pila, procesor, květináč,..) dala potřebné informace pro to, zda zboží zakoupit či investovat do něj čas a peníze. Čili její účel je IMO ryze praktický.

Kritika tu není proto, aby nás informovala o vhodnosti koupě. Recenzi chápu jako podmožinu či jeden z podoborů kritiky (až na to, že "kritika" nemá IMO obory v exaktním slova smyslu).

A ještě jedna věc - od kritika "požaduji", aby jeho kritika byla zajímavá, přínosná a také čtivá. Mám rád třeba kritiky F. X. Šaldy (především kvůli jazyku) :-P

EDIT: Uhm, očividně jsem téma vymýšlel na pochodu, takže je to trochu chaotické - hlavní závěr (pro mě) z toho všeho je zhruba to, že "recenze" je psaná za praktickým účelem, kritika ne. Samozřejmě to je extrémně povrchní pohled, ale někdy je zjednodušování užitečné (doufám).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Bodkin
Sigilan
Příspěvky: 474
Registrován: 5.12.2005 0:32
Bydliště: Soukromá krypta

Příspěvek od Bodkin »

Jsem všemi 11 pro, aby byly žárovky vyškrtnuty z chráněných druhů a byl povolen jejich hromadný odstřel :!:

Místo toho bych ještě více zpřísnil ochranu mořských savců, především velryb a delfínů, z nichž většina je moudřejší než průměrný člověk...
SKOČTE ŠIPKOU DO MUŠLE, JEZTE KAŠI S MRKVÍ.
JENOM JÁ JSEM NAŽIVU; VY JSTE VŠICHNI MRTVÍ.
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Bodkin píše:Jsem všemi 11 pro, aby byly žárovky vyškrtnuty z chráněných druhů a byl povolen jejich hromadný odstřel :!:

Místo toho bych ještě více zpřísnil ochranu mořských savců, především velryb a delfínů, z nichž většina je moudřejší než průměrný člověk...
:idea: Nemyslel som, že to niekedy poviem a nastane takáto sviatočná chvíľa, ale toto je prvý zmysluplný post tohto threadu... len tak ďalej a pôjde to ;-) 8-)
The day is done
But I’m having fun
I think I’m dumb
Or maybe just happy...
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“