Literatura: Fantasy

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Literatura: Fantasy

Příspěvek od KEBULE »

No když už se tady bavíte o kvalitních a nekvalitních zpracování dle předloh. Neodpustím si Conana.

Conan Barbar (ten první film :-) ) je ještě snad možná i celkem pěkný fantasy film. Byť s předlohou má společného pramálo. A přitom stačilo, aby si Švancek aspoň obarvil tu svou palici na černo a vypadalo by to líp.

Conan Ničitel (druhý film :evil: ) stál a stojí za kulové hovišo. Nejenže je to pitomost ale s knižním Conanem to má společné - nic.

Takže filmový Conan jako takový je příklad toho jak se dá podělat kvalitní předloha...

Co se týče kresleného seriálu o tom se ani nebudu vyjadřovat (jeden by blul když si vzpomene)

A před lety jsem o prázdninách narazil na seriál o Conanovi (hraný) i když se snažili držet příběhu zpracování bylo asi takový jako bych to točil doma v pokoji a nebi v parku za barákem (po 10i minutách jsem to vypl)

Co mě mrzí komix k tomu jsem se ještě nedostal...
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

KEBULE píše:No když už se tady bavíte o kvalitních a nekvalitních zpracování dle předloh. Neodpustím si Conana.

Conan Barbar (ten první film :-) ) je ještě snad možná i celkem pěkný fantasy film. Byť s předlohou má společného pramálo.
Upřímně - Conan The Barbarian je jedna z nejlepších knižních adaptací co znám. Klasická ukázka toho, že z shitové předlohy je možné udělat parádní film :twisted: :-P

Hehe, teď bych se měl omluvit všem "uctívačům" Howarda, ale bohužel, nějak to při vzpomínce na tu parodii na fantasy nedokážu :twisted: :lol:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

sevencreature píše: Upřímně - Conan The Barbarian je jedna z nejlepších knižních adaptací co znám. Klasická ukázka toho, že z shitové předlohy je možné udělat parádní film :twisted: :-P
:shock: Cos četl že jsem tak smělý? (buď prosím konkrétní)
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Někde jsem to tu myslím psal :think: Nejspíš v threadu o fantasy (můžeš se tam mrknout - já jdu už spát :-) ). Taková tlustší sbírka povídek od Howarda. Konkrétní názvy si nepamatuji, ale byly tam povídky jako Královna Černého pobřeží (hmm, u té jsem se asi nasmál nejvíc :think:), a spousta dalších.

:-) Nemám vůbec nic proti fanouškům Howarda a celkem chápu, že se jim nelíbí filmová "adaptace", protože opravdu není podle předlohy. Nicméně mně se líbila mnohem, mnohem víc (na druhou stranu je fakt, že jsem film viděl předtím, než jsem četl povídky - být tomu naopak, asi se filmu vyhnu (jejich četba mě od dalšího Howarda dost odradila :lol:)).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Já do Howardových knih pouze párkát nakoukla a přišly mi poměrně trapné a směšné - prostě fantasy klišé, napsané stylem, který mi vůbec nesedí. Doma se mi válí jeden comics od Semic-Slovart. Jmenuje se Čarodějnice z bažin, ale o žádné čarodějnici ani bažině se tam nepíše. :-) Tedy si myslím, že se filmovou adaptací jeho díla nedá nic zkazit.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Nemůžu to najít :evil: A než se k tomu zase dostanu stihnu to zapomenout. Musím jít už spát jinak nevstanu. Navíc jsem zarytý fanoušek REH a Conana takže to beru jako útok na mou osobu :lol:

Holt asi budeš jeden z těch co jim dílo nesedlo a nebo si možná jen četl to horší ;-)

Dobrou noc...
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

No, u Howarda je polehčující okolností minimálně to, že s fantasy klišé přišel jako jeden z prvních...;-)
Já četla jen Brana MacMorna, ale líbil se, celkem...

Oba filmové Conany ovšem zbožňuju....
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Cesare píše:No, u Howarda je polehčující okolností minimálně to, že s fantasy klišé přišel jako jeden z prvních...;-)
Já četla jen Brana MacMorna, ale líbil se, celkem...
Brana Mak Morna mám od REH jen jednu povídku v nějakém starém EXALTICONU a pak mám Legie stínů od K. E. Wagnera. Taktéž s Branem. Obě dvě věci jsou IMO dobré. A jinak můžu doporučit mrkanec sem tady bys mohla najít něco navíc ;-)

A co se týče klišé není, aspoň podle mě, o nic klíšoidnější než třeba Tolkien se svými supradobrým elfy a ultrašpatnými skřety...
Cesare píše: Oba filmové Conany ovšem zbožňuju....
No já je moc nemusím. Zvlášť toho druhého :-)
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Jsem stejný případ jako 7c - film jsem viděl jako první a Howard mě moc nebere. Přečetl jsem dvě ze čtyř jeho knížek a pak mi došlo, že už je v podstatě znám všechny; dvě tři povídky z nich byly hodně dobré, zbytek mi ale naprosto splývá.

Film (první; druhý jsem dosud neviděl) je ovšem skvělý.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

MCZ: Já jenom přemýšlím co znamená dvě ze čtyř knížek. Román napsal slovy jeden (Hodina draka) a povídek spoustu...

A taky je otázka jestli si četl opravdu REH nebo nějakého jeho nástupce. (I když předpokládám, že se opravdu bavíme REH :-) )

Můžeš to specifikovat?

P.S. uznávám že některé povídky jsou si podobné, ale zdaleka ne všechny...
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Owain
Sigilan
Příspěvky: 14
Registrován: 7.3.2007 13:10
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Owain »

Hlavne si musite uvedomit, ze je to nejakych 80 let, co Howard publikoval, tehdejsi spolecnost to videla uplne jinak, byla to novinka, zaklad fantasy subzanru sword & sorcery a vlastne do jiste miry fantasy vubec, ale do moderni podoby zanr privedl prave Tolkien se svoji heroickou fantasy, to je ten samy pripad, jeho supradobri elfove jsou preci prave JEHO, originalni, stejne jako dalsi bytosti z Ardy, prisel s nimi prvni.

To co z jejich del dela klise jsou jen stale novi a novi napodobitele, i kdyz si myslim, ze prave Tolkienovy urovne nedosahl nikdo z nich, ale temer kazdy z jeho tvorby alespon v urcitem smeru vychazi. Jeho dilo je skutecne neprekonanym zakladnim kamenem zanru, coz snad musi byt kazdemu jasne ;-) Myslim si, ze sword & sorcery uz v dnesni dobe zas tak aktualni neni, presto po sobe i Howard zanechal nesmazatelnou stopu a inspiraci pro generace dalsich autoru.

Kdyz si tohle clovek uvedomi, hned se na to muze divat jinak. Ja od Howarda cetl sbirku vsech jeho prokazatelne originalnich povidek a roman, cetl jsem s respektem a urcitym nadhledem, zpetne jsem objevoval jakym prinosem pro fantasy jeho dilo bylo a i kdyz v dnesni dobe to uz s nikym nezamava, tak je to z tohoto uhlu pohledu velmi zajimave cteni ;-)

btw: A filmove spracovani ma perfektni soundtrack. Jinak to celkem uslo, ale ztvarneni Conana nebylo podle me uplne v poradku. Ve filmu to byla jen nemyslici mlaticka, pritom v predloze je celkem bystry...dost na to aby vladl v celem kralovstvi a zpusobil jeho rozkvet. Mluvim samozrejme jen o prvnim dilu, zbytek vubec nestoji za rec.
Obrázek
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

KEBULE píše:MCZ: Já jenom přemýšlím co znamená dvě ze čtyř knížek. Román napsal slovy jeden (Hodina draka) a povídek spoustu...
Jo myslím ten román + 3 povídkové knížky (Věž slona, A zrodí se čarodějka, Rudé hřeby). Vydal to BBArt a více jich - pokud vím - není.

A jak jsem řekl, stačili mi dvě a už vím, o čem asi tak mohou být ty další dvě. Nevím, jeslti to třeba nebyl záměr, ale Howard každopádně kopíroval sám sebe a neustále se opakuje; proto asi někteří měli poznámky o klišé.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

MCZ píše: Jo myslím ten román + 3 povídkové knížky (Věž slona, A zrodí se čarodějka, Rudé hřeby). Vydal to BBArt a více jich - pokud vím - není..
Ještě vyšla pod poutníkem kletba monolitu a prý i plamenný nůž doteď jsem na něj nenarazil :evil:
Zde ne úplně vše je jeho, ale vychází to z jeho podkladů a je to stejné a je to Howardovské...
Jinak BB ARTu patří můj :applause: dlouho to byl nejucelenější komplet na trhu (a ještě za pár kaček)
MCZ píše:A jak jsem řekl, stačili mi dvě a už vím, o čem asi tak mohou být ty další dvě. Nevím, jeslti to třeba nebyl záměr, ale Howard každopádně kopíroval sám sebe a neustále se opakuje; proto asi někteří měli poznámky o klišé.
Uznávám některé povídky (původní) jsou si podobné, ale ne stejné ;-) A možná je to způsobeno tím, že mezery mezi nimi už REH nestihl vyplnit.
Nevím myslím si to, nicméně i ty podobné jsou IMO dobré

Owain: Nemyslím si, že by Sword a Sorcery bylo out. Napadá mě třeba Gemmelův Tulák, klidně i Druss. Opravte mě jestli tohle není Sword a Sorcery...

Ale jinak s tebou souhlasím v podstatě (až na pár drobností) ve všem
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

KEBULE píše: A co se týče klišé není, aspoň podle mě, o nic klíšoidnější než třeba Tolkien se svými supradobrým elfy a ultrašpatnými skřety...
To jako celkem souhlas, akorát u těch supradobrých elfů bych si dala trochu majzla na hubu...;-)))
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Cesare: Budiž, ale co jsem chtěl říct pochopilas. :-D
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“