Literatura: Fantasy

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Nj, ona jsou klišé, která mi vyhovují a klišé která ne. Tolkien je ten první případ, Howard ten druhý, tj. Tolkiena budu asi radši číst, než se dívat na adaptaci a Howardovým knihám se vyhnu obloukem, ale sledovat je budu ráda. Oba filmové Conany docela můžu.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Vampi: Mohla bys zadefinovat blížeji to dobré klišé a to špatné? Docela by mě to zajímalo. :-)

P.S. Já to mám totiž naopak :-|
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

S tou černobílosti v díle Páně Tolkiena to rozhodně není tak žhavé.

Bohužel na mnoha jeho plagiátorech je až příliš vidět, že jsou pouze plagiátoři a kopírují ho, jelikož nemají vlastní nápady, kdežto na Tolkienově práci je naopak dost dobře vidět, že byl svého času (docela) oriignální. Jinak řečeno žádné fantasy využívající podobný svět jako Tolkien, které jsem prozatím viděl/četl/hrál, ani zdaleka nedosahovalo jeho kvalit.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Ajantis: uznávám, že Tolkienův svět nemám zdaleka nastudovaný, ale připadá mi dost černobílý...

Já bych zase ten Howardův svět i Conana jako takového neviděl moc černobíle :think:

Co třeba Sapkowski? A jeho zaklínač? A co si myslíte o seriálu? (film je sestříhanej seriál)

P.S. dobrou noc :-)
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Jo, Zaklínač je přesně ten typ fantasy, který nemám rád. :-)
Přečetl jsem jen cca 7 povídek, ale vůbec nijak mě nezaujaly. Je poměrně čtivě napsaný, ale dost povrchní a jednoduchý - jak příběhově, tak pocitově mi nic nepřinesl. Pročež jsem s ním skončil a všem jeho adaptacím se budu pokud možno pečlivě vyhýbat. :-)
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

KEBULE: Definovat to budu asi těžko. Nicméně, je mi bližší svět, styl vyprávění, prostředky etc., které užíval Tolkien než ty, které byly vlastní Howardovi.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Jako obvykle s Ajantisem nesouhlasím, Zaklínač je moje nejoblíbenější fantasy :-)
btw: Příběh Pána Prstenů je ve srovnání se Zaklínačem prostý jako slabikář pro děti :-)

Seriál je naproti tomu hodně špatný, viděl jsem pár dílů a bohatě mi to stačilo.
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

AlieN: Vidíš, a mně se seriál docela líbil. Sice tam byly příšerné triky a vůbec bylo poznat, že kulisy byly v nejlepším případě z igelitek, ale celkem hezky se na to koukalo. A Žebrowskému coby Geraltovi to tam dost seklo. :-)
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Vampiria píše:A Žebrowskému coby Geraltovi to tam dost seklo. :-)
S tímhle souhlasím, takhle nějak jsem si Geralta představoval :-)

Mě nevadí špatné triky, ale spíš režie, neherectví většiny zůčastněných a velmi špatný scénář (který si, jak jsem si stihl všimnout, překopal předlohu skoro k nepoznání).
Jasně, viděl jsem v televizi už hromady horších seriálů a vyloženě odpad to určitě není, ale i tak mě to jako fanouška dokázalo dostatečně odradit.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

AlieN píše:Příběh Pána Prstenů je ve srovnání se Zaklínačem prostý jako slabikář pro děti. :-).
Nepoužil bych to srovnání se Zaklínačem, ale o prostotě příběhu Pána Prstenů není sporu. Já na něm také primárně oceňuji jiné věci než příběh. Příběh v něm mi přijde spíše jako berlička, o niž se opírá (a kterou je zdůvodněna) cesta napříč Středozemí a na niž je nabalena spousta pocitů, zážitků a myšlenek.

A tím dílem Páně Tolkiena nemyslím jen Pána Prstenů, ale i fantastický Silmarillion a pohádkového Hobita.
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Ajantis: Já ty "jiné věci" oceňuji na Silmarillionu, v LotRovi mě to spíše rušilo.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

KEBULE: Jak jsem už někde psal, Howardův Conan mi přišel jako parodie fantasy, ne jako "vážná" fantasy (ve smyslu vážně míněná) - většinou jsem se u povídek smál (Conan i Howardův popis "barbara nezkaženého civilizací" jsou koneckonců dobře ukázané při tom questu v ToB, kdy vám ti tři dobrodruhové přinesou kalené spodky v Abazigalově doupěti :lol: ).

Mnohem, mnohem, mnohem (...) ... lepší postava než Conan je (z těch fantasy hrdinských postav) Dilvish od Zelaznyho (tak nějak jsem si na něj ve spojistosti s Conanem vzpomněl) - škoda že se nachází jen v několika povídkách :-?
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

AlieN píše:Jako obvykle s Ajantisem nesouhlasím, Zaklínač je moje nejoblíbenější fantasy :-)
btw: Příběh Pána Prstenů je ve srovnání se Zaklínačem prostý jako slabikář pro děti :-)
No vida - a zatímco ze Zaklínače jsem už dávno vyrostla, Tolkien mě oslovuje pořád...
Znáš to... "If you see purity as immaturity..."
Samozřejmě netvrdím, že Tolkiena musej všichni zbožňovat nad všechny ostatní autory, ale tolkienovskou "prostotu" bych nezaměňovala se slabikářovou...;-)

Ono, v zaklínačovských příbězích je cosi povrchně prvoplánovýho a prvoplánově alegorickýho (to není ta nejšikovnější formulace, ale lepší mě nenapadá), co mě sice neodradí od toho s chutí se znova začíst do povídek (možná i do ságy), ale zbraňuje mi to v tom, abych se do toho opravdu pořádně zažrala... Sapkowski je výbornej vypravěč a ohromně zručnej řemeslník, ale pro mě pořád zůstává mimo tu fantasy extraligu.
A tak nějak mi žádná z jeho zeširoka rozebranejch postav (dokonce ani Geralt) nepřirostla k srdci tolik, jako dejme tomu v několika větách načrtnutej Maeglin.
Tím ovšem neříkám, že mi ty postavy nepřirostly k srdci vůbec, třeba Marigolda nebo Regise docela zbožňuju.
Zas aby to nevyznělo nějak děsně antisapkovsky...;-) Tak jsem to nemyslela, já Sapka docela ráda.
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
Mamut
Sigilan
Příspěvky: 337
Registrován: 24.11.2007 22:06
Bydliště: Praha Bubeneč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mamut »

To je zvláštní, já jsem Tolkiena děsně žral. Ale ( a uznávám že asi taky díky filmu) mi teď připadá děsně patetickej a že se bere zbytečně moc vážně.
Sapkowski sice napsal dost ponurou fantasy ,ale Geralt je ve své rozpolcenosti mnohem živější, než třeba Frodo,Sam, nebo Aragorn. Není dokonalej a to se mi líbí. A Marigold ,nebo trpaslíci.Tam ten humor,mnohdy dost černý nacházím.U Tolkiena ne.Ovšem obojí budu svejm dětem číst.A taky Gaimana a Pratchetta a jiné a jiné... :-D
Vanitas vanitatum et omnia vanitas.
http://garden.mujblog.atlas.cz/
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Mně Tolkien na dlouhou dobu zavřel dveře k fantasy literatuře. Přečetl jsem kompletní Tolkienologii (v té době to byl Hobit, Pán Prstenů, Silmarillion, Nedokončené příběhy) a jakékoli jiné fantasy mi přišlo hrozně primitivní, jako dělané na koleni desetiletým dítětem.
U některých fantasy knih mi tenhle pohled zůstal, zejména u německých autorů - buď jsou Němci neskuteční nepsavci nebo překladatelé z němčiny neschopní.
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“