Zaklínač (sorcerer)

Putování jednoho hrdiny po Mečovém pobřeží, které navždy poznamená tvář Faerunu.
Stránky: Baldur's Gate, Baldur's Gate II

Moderátoři: Ajantis, yenn

Odpovědět
Yxunomei
Sigilan
Příspěvky: 5
Registrován: 17.9.2009 8:08

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od Yxunomei »

Ahoj,
no zaklínač má něco do sebe, má víceméně víc možností ke kouzlení, ale nedostanete Exp za naučení kouzla. Osobně kouzla asi doporučit nejde, každej používá něco jinýho, proto je ta hra tak pěkná, já třeba používám demoliční kouzla typu: Dračí dech, kometa, dotek smrti, prst smrti ... a dobrý jsou i ty řetězovky, který umožní nacpat třeba do jednoho kouzla 3 a pak je zakouzlit najednou. Na větší monstra to je smrtící, jen nevim esli to umí zaklínači ...
ohledně statistik, určitě INT, WIT moc bejt myslim nemusí, mít rozumnou odolnost, pokud se nebude učit obranný kouzla i DEX a teď nevim esli není nutný mít pro zaklínače CHAR vysoký ... ale osobně mi zaklínač moc neseděl, já hrál pořád Nekromancera.
A kouzla ti mužu tedy jen doporučit: Magická střela, Larchovo vysátí, odolnost, identifikace, Elfeův kyselinový šíp, ohnivý šíp (tyhle šípy na dodělání trollů, pokud nemáš po ruce luk) Fireball, obranný kouzla, dobrý sou třeba odolnosti na základní meče a šípy, rozostři, zrcadli .., pak ty smrtící; mlhy sem nepoužíval, já mám partu i s bojovníkama a nehodili se mě. Jo a dobrý sou ty kouzla na odstranění okouzlení u nepřátelskejch kouzel ... Proraž atd... a sumonovací kouzla taky nejsou k zahození, hlavně pavouci, planetáři... ale pokud ti to mužu říct, dlabej na rady a experimentuj, není nic lepšího než zkoušet kouzla a učení se je používat.
Yxunomei
Sigilan
Příspěvky: 5
Registrován: 17.9.2009 8:08

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od Yxunomei »

90210 píše:ja jsem hlavne vubec nepochopil, proc byl sorcerer do BG2 v rozporu s pravidly implementovan, kdyz se jedna defakto jen o prevleceneho maga, pro ktereho je navic k dispozici hromada nevyuzitych kitu, jako treba abjurer. osobne me nejvic sedi klasicky vyber povolani z bg1, mene je nekdy vice.
Mno jak sem psal, je to o postavě kerá ti sedne, já třeba používal i dost paladina/lovce nemrtvých, pokud má helmu proti ovládnutí tak upíři nemaj šanci, s tou červenou sekerkou, kerá dá tak na 50% nemrtvýho na ránu je to zabiják.
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od PostTrauma »

Yxunomei: No, ona postava, co umí zabíjet jen jeden druh potvor, je docela na nic (myšleno obecně, tvůj lovec nemrtvých umí zabíjet určitě i ostatní potvory) : )

Já mám osobně radši systém kouzlení u Sorcerera. Podle mě je nějaké zapamatovávání si kouzel naprostý nesmysl. Mág si přece pamatuje všechna kouzla a měl by být omezen jen manou nebo jak to nazvat. Nejlogičtější by tudíž bylo, kdyby mohl zakouzlit třeba 150 úrovní kouzel (tzn. 150 magických střel nebo třeba 50 rozptyl magii), ovšem to by byl zase moc silný (150 MM je fakt moc : )). Takže by se to rozdělilo na úrovně, jak to má sorcerer, akorát by se mohl kouzla učit ze svitků a hlavní atribut by byla stále inteligence.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Miros
Sigilan
Příspěvky: 75
Registrován: 25.11.2008 16:13

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od Miros »

Já mám osobně radši systém kouzlení u Sorcerera. Podle mě je nějaké zapamatovávání si kouzel naprostý nesmysl. Mág si přece pamatuje všechna kouzla a měl by být omezen jen manou nebo jak to nazvat.
Mě se to náhodou docela líbi klasickej mág. Nesmysl to není je to podobné jak v knize Hvězdná kniha. Představ si, že mág se musí naučit znak toho kouzla dokonale tzn. musí ho v hlavě vidět dokonale a musí mu mu ten znak skoro v hlavě hořet, svítit (taky se přeci učí runové jazyky) a do toho má nějaké pohyby rukou a řeči a tu zjistí z toho znaku. Zaklínač mi moc nesedí. Nelíbi se mi, že nemusí skoro nic umět. Jen instinktivně mávne rukou a náhle kouzlo. Mág se to musel tvrdě učit a dělat experimenty s magií... Tak aspon vidím já mágii ve D&D a moc se mi líbilo jak říká doktor Chocholoušek v Čarotvrzy: "Všichni mágové jsou blázni-až moc síly v hlavě" :-D
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od PostTrauma »

Miros: No, podle toho, jak je to v BG, si mág musí o nějakém kouzle nechat zdát nebo co, aby ho mohl zakouzlit. Když to kouzlo znám, tak si ho přece můžu vybavit a zakouzlit ho kdykoliv, nemusím se na něj předtím soustředit a vyspat se. Zaklínač prostě zná nějaká kouzla, která může kdykoliv zakouzlit. Nevím, přijde mi lepší mít nějakou energii na kouzlení než si připravovat před spaním kouzla na další den : ) Ale asi je to možné brát z obou pohledů.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Miros
Sigilan
Příspěvky: 75
Registrován: 25.11.2008 16:13

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od Miros »

Jenže on už si to podruhé to kouzlo nevybaví tak detailně jak poprvé... JJ jde to brát různě i manová magie má cosi do sebe :-) Ale neměl sem rád mana lektvary ty mi přijdou nespravedlivé a divné když je mana energie v "mozku" Napiješ se a můžeš kouzlit dál...
I tak všechna kouzla (v bg) jdou přes Mistru tak to pravé kouzlení bude až ve 4.edici D&D kde to už budeš kouzlit snad jako mág a ne přes boha jako kněží...
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od PostTrauma »

Miros: Manové lektvary jsem určitě na mysli neměl. Manu beru jako nějakou energii, kterou mág má (vpravdě ji má asi každý, ale mág ji umí využít) a kterou zásobuje svoje kouzla. A kouzlení mága vyčerpá (magická střela méně než zastav čas), takže pak musí spát, aby znovunabil svoji energii. V BG mi přijde magie pojatá jako dar (viz Edwin), takže jde spíš o vnitřní sílu jedince než o učení se (jako ve škole). Ale stejně dobře to může být dar od božstev nebo cokoliv jiného, záleží jen na tom pojetí : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Yxunomei
Sigilan
Příspěvky: 5
Registrován: 17.9.2009 8:08

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od Yxunomei »

Miros píše:Jenže on už si to podruhé to kouzlo nevybaví tak detailně jak poprvé... JJ jde to brát různě i manová magie má cosi do sebe :-) Ale neměl sem rád mana lektvary ty mi přijdou nespravedlivé a divné když je mana energie v "mozku" Napiješ se a můžeš kouzlit dál...
I tak všechna kouzla (v bg) jdou přes Mistru tak to pravé kouzlení bude až ve 4.edici D&D kde to už budeš kouzlit snad jako mág a ne přes boha jako kněží...
I mana lektvary se daj okecat, prostě si po nich mág osvěží paměť a vyčistí mu to myšlenky. Je to to samý co flašky na léčení, ty zregenerujou tělo...
Nicméně mág je dobrej, asi to zas zahraju od jedničky :) a láká mě zas divokej mág, jen mám podezření že mě ten hajzlík po jednom nepovedeným kouzle vysál nějaký zlaťáky.
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od Tarreb »

Já s mana lektvary problém nemám, jen by to neměly být běžné a nemělo by se o ně dát zakopnout o každém kroku (viz např. Dungon siege). Pokud je mana mentální energie daná od Božstev, lahvičky s manou by měly být rovněž darem od Božstev. Je to přece jen "mana", že.
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od PostTrauma »

Každopádně pointou zůstává, že mi přijde rozumnější sorcererův způsob kouzlení před mágovo memorováním : ) Ohledně mana lektvarů jsou kouzla, která podobně fungují - vzpomínka(?) - obnoví kouzla nižších úrovní. Což podporuje možnou existenci mana lektvarů.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od Tarreb »

Ja osobně bych to udělal tak, že mág by kozlil jako sorcerer a sorcerer by měl manu. To memorování kouzel je totiž hrozně těžkopádné a trochu podivné...
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od Field Mouse »

Mág myslím má něco jako manu, kterou získává tak, že se ve spánku psychicky regeneruje. Čím lepší mág, tím více této energie dokáže ve svém těle udržet.
A mana není univerzální a na každé kouzlo je potřeba jiná. Tak se tedy může stát, že mág může mít najednou potřebnou energii k seslání střely, ale už ne k barevné kouli. A soustavným výcvikem dokáže mág určit, který druh energie chce ve spánku získávat - zvolí si, jaké kouzla zítra bude moct seslat.
Odlišnost jednotlivých druhů many, lze-li to tak nazvat, je vidět třeba při sesílání kouzla, kdy různé školy mají různé grafické efekty - prostě je tam jiná energie (a u každého kouzla je taky individuální). Lektvar many je pak v podstatě svitek, ve kterém je uložena ta energie potřebná ke kouzlu a jeho použitím se uvolní.
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od PostTrauma »

Field Mouse: Hm, tohle vysvětlení mě úplně neuspokojuje : ) Samozřejmě nikdo z nás neví, jak přesně funguje magie, ale nepřijde mi moc pravděpodobné, že by mág pracoval se stovkami energií (už kvůli tomu, že by musely stovky energií existovat). Spíš by mi sedělo, že mág prostě manipuluje energií podle své potřeby, ať už šlehá z prstů oheň nebo se proti němu brání magickým štítem. Ale možné je všechno a k prokázání opaku je málo vědomostí : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od Field Mouse »

Ano je to divné, ale asi je tato pro každé kouzlo individuální energie ku prospěchu rovnováhy ve hře. Přecijen těch 150 lvl kouzel ze superuniverzální many by bylo hodně drsných a přitom to je mnohem méně, než jaký je obvyklý součet obyčejného lepšího mága :)
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Zaklínač (sorcerer)

Příspěvek od PostTrauma »

Jo, kdyby to byla jedna univerzální energie, tak by byl mág setsakra silný. Stovku magických střel by nepřežil nikdo : ) Ale ono by bohatě stačilo, aby to bylo jako u sorcerera + učení se kouzel ze svitků, to by bylo jen menší vylepšení. Zkrátka použít radši logické řešení a pak mu přizpůsobit zbytek, než to řešit podivným systémem : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Odpovědět

Zpět na „Baldur's Gate I & II“