Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Putování jednoho hrdiny po Mečovém pobřeží, které navždy poznamená tvář Faerunu.
Stránky: Baldur's Gate, Baldur's Gate II

Moderátoři: Ajantis, yenn

Odpovědět

Najoblíbenější povolání?

Bojovník
25
16%
Paladin
13
8%
Mág
30
19%
Zloděj
24
15%
Mnich
2
1%
Zaklínač
18
11%
Hraničář
23
14%
Bard
18
11%
Klerik
4
3%
Barbar
2
1%
 
Celkem hlasů: 159

Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od Mirorich »

No Belm považuji za hodně slabou věc. Leda do začátků. Ve hře je spousta lepších zbraní co dávají imunity, speciální dmg apod. což jsou vlastnosti ve výsledku mnohem užitečnější než ten jeden útok (útoky s Belmem a nebo cepem Věků je setsakra rozdíl. :D), takže u mě není co řešit. Vylepšený spěch jsem přestal kouzlit co jsem získal boty rychlosti. Někde jsem sice četl, že nezvyšují počet útoků, nicméně z toho co jsem vypozoroval přímo ze hry mám opačný názor. Výřivé útoky jsou samozřejmě ještě trochu rychlejší zdá se mi. Ale jo, beru, vylepšený spěch je jejich eventualita.

Vtip je v tom, že ty vysoká kouzla budeš umět i s multiclassem, byť pozdějí (v tužších bojích už k nim ale budeš mít přístup a do té doby je nutně nepotřebuješ, takže tohle neberu moc jako mínus). Timestop je fajn, ale neměl jsem pocit, že je to něco nezbytného. V bojích kde by opravdu pomohl, tak tam nefunguje, viz. např. Balthasar, Melissan a možná i jinde), jinak jsem se bez něj obešel. Neříkám ale, že to není užitečná věc.

Jinak brnění u multiclassu používat můžeš. Např. ta unikátní elfí zbroj co ji Čepenar může vylepšit ochranou před normálníma zbraněma (ne že by to v tu dobu už k něčemu bylo). Má myslím AC 0. Nicméně i bez zbroje se dá obejít díky ochranným kouzlům. Mimo to můžeš mít i helmy, rukavice, magické pláště apod.. Multiclass je v tomhle v pohodě.

Ale tak proti gustu... Mě mluticlass v tomhle případě přijde prostě všestrannější, bo můžu využívat bojové schopnosti a kouzla po celý čas, což prostě s dualem nejde. Např. s multiclassem si můžu dovolit složit partu bez dalšího mága a do léčebny kde potkám Imoen si vystačím v pohodě. Dual je v tomhle náročnější i na plánování. Multiclass mi jednoduše přijde herně jednodužší, bez komplikací, na tom se snad shodneme. ::D
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od AlieN »

Zbraní v druhé ruce útočíš vždy jen jednou za kolo, tzn když máš 10 útoků za kolo (ať už z Improved Haste, nebo Whirlwind), tak zaútočíš devětkrát hlavní zbraní a jednou tou vedlejší (tedy Belm, nebo v tvém případě Cep věků) = v damage nulový rozdíl a Cep věků je takto zoufale nevyužitý, právě proto jsou zbraně přidávající útoky do off-handu nejlepší (fajn na bonusové útoky je i Šarlatové ninja-to, ale to může používat jen mnich a zloděj s Use any item), snad spolu s Crom Feyer (malý útok, ale bonus na sílu a tedy i na Thac0 není špatný, byť se dá dosáhnout i jinak).

Boty rychlosti opravdu zvyšují jen rychlost pohybu, počet útoků je stále stejný.
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od Mirorich »

Přiznám se, že to s těma útokama jsem netušil. Asi je to jedno, protože v reálu jsem zpomaloval o sto šest a vůbec jsem to nezaznamenal. Dmg má cep vyšší o elementární poškození, ale tady jde spíš o to, že tím bez zdržování zabíjím trolly a podobnou odolnou pakáž, samozřejmě rozdíl v Thac0 a zpomalování je taky znát a v neposlední řadě dává drtivé poškození čímž se postava vypořádá bez problémů i s individui typu hliněného golema. Po vylepšení je to pak úplně jiná liga. Ještě teda můžu uvažovat o tom, dát cep do hlavní ruky a do druhé dát zbraň co mi dává imunity. Kombinací je mnoho. Belm kromě toho jednoho útoku nedává lautr nic.

Boty rychlosti - tomu se mi fakt nechce věřit. Teda vím že se to u toho předmětu píše, ale stejně. No mrknu na to až se k tomu dostanu. :)
Bobesh
Sigilan
Příspěvky: 15
Registrován: 4.2.2012 11:11

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od Bobesh »

Ahoj lidi....rád bych se na něco zzeptal, jen jenom chci říct, jak jsem happy že tohle forum poktačuje, myslel jsem, že jsem jedinej kdo pořád paří tuhle mega nejlepší RPG. Každoopádně, včera jsem ke své smůle dohrál za K/M (13/25) a byl jsem kvantum spokojenej.....přemítám za co to mám rozjet znova. Určitě chci aby v tom byl mág, protože zloděj mě nijak neláká, klerik a druid tam je....ale právě nevím. Zaklínač, multi F/M...fakt nevím. Nemá někdo nějakou radu? Díky moc.
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od Mirorich »

V tomhle je těžká rada, protože hra se dá hrát téměř s jakoukoliv partou, natož s postavou.
Osobně si vybírám postavu podle nálady a taky abych se s ní dokázal alespoň trochu ztotožnit.
Z toho co jsi zmínil je takový neokoukaný zaklínač. Osobně si myslím, že tohle povolání je lepší než mág, na druhou stranu to vyžaduje od hráče už určité myšlení dopředu, co se týče volby kouzel.
O F/M jsem psal před tvým příspěvkem. Taky silná postava, jen člověk nesmí být líný v začátcích kouzlit kamenou kůži a zrdcadlový obraz. :)
Pokud by jsi chtěl nějakou variaci na bojovníka, tak určitě stojí za vyzkoušení mnich. Za tuhle postavu jsem to zrovna před časem dohrál a musím říct že to byl celkem mazec. Sice má tahle postava trochu slabší začátek, ale pak se to rychle změní.
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od Mirorich »

Jaký máte názor na dualclass bojovník-zloděj?

Výhledově mám v pořadníku opět bojovníka-zloděje uvažuji konkrétně o těchto variantách:

1) čarodějobijec - zloděj
2) kensai - zloděj

Teď zkusím vysvětlit, o co přesně mi jde. Je mi jasné, že většina asi zvolí variantu 2, protože kensai/zloděj se díky bojovým bonusům mnohem rychleji vypořádá s většinou protivníků.
Nicméně tak jsem trochu uvažoval o čarodějobijci a té jeho kumulativní schopnosti narušovat soupeřovo kouzlení každým zásahem. To by čistě teoreticky mohlo usnadnit právě ty nejtěžší boje (což většinou boje se spellcasterama bývají). Konkrétně proti drakům (např. Drakonis :-) ), by to bylo vyloženě likvidační, proti beholderům netuším jestli by to fungovalo, ale proti lichům a mágům obecně, kde má tahle postava šanci dát údery ještě před nahozením obran by to mohlo být též zničující. A když už jsme u toho, tak by mě zajímalo, jestli by tohle selhávání magie platilo i na Melissan?

Co si o tom myslíte?
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od AlieN »

Mirorich: Za čarodějobijce jsem nikdy nehrál, takže přesně ti neporadím, jen omezení na žádné magické předměty se mi zdá hodně velké, a s dualem ani nemůžeš plně využít jeho imho hlavní výhodu magickou odolnost. Na Melissan by rušení magie pomoci mělo, proti Beholderům jen proti jejich kouzlům, ne jejich základnímu útoku, a na mágy a lichy když se ti povede zaůtočit před nahozením ochar, tak je to většinou instant kill (obzvlášť se zlodějovým backstabem).

Kensai/Thief je hodně silná kombinace... ale je fakt že už je také dost provařená, takže experimentování se meze nekladou :-)
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od Mirorich »

AlieN: No myslel jsem právě, že u toho čarodějobijce by to omezení na žádné mag. předměty nemuselo vadit, protože až bych se se zlodějem dostal k HLA, tak tam je jeden ze skillů "možnost použít jakýkoliv magický předmět" nebo tak nějak. To by mi právě mělo umožnit nosit magické předměty i s dualem čarodějobijec/zloděj. Ale ověřené to nemám. Je to jen teorie (co jsem diskutoval s pár lidma, tak by to prý mělo jít, stejně jako nošení zbroje i dualu Kensai/zloděj).
Karshe
Sigilan
Příspěvky: 9
Registrován: 11.5.2011 18:45

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od Karshe »

Co se tejče kombinace čarodějobijec/zloděj, tak se mi pro taktics + acc. na insane zdá mnohem lepší než kensai/zloděj. Jednoduše proto, že pokud dolezu s čarodějobijcem/zlodějem na zlodějská HLA, tak UAI a sem za vodou. Vezmu na sebe jakýkoliv magický předmět + jakýkoliv mohu použít a navíc kumulativní šance mi funguje i když cíl již na sebe naházel ochrany. Takže když ho trefíte, ale díky ochraně před magickými zbraněmi nedáte dmg nevadí, protože ten chudák těch 10% na snížení kouzla za zásah dostane:)

Trochu taky záleží na stylu hry, vlastnosti kensaie jsou smrtonosné, ale čarodějobijec vám zase krásně odstaví mágy..... (todle je trochu mimo mísu, ale pokud cíl má na sobě ochranu před magickými zbraněmi a nemáte to jak shodit, beru do teplejch obyčejný zbraně)

(mam origo hru "platinová edice" - ta spešl schopnost těch 10% na kouzliče mi funguje jak přes IS,SS, tak všechny ostatní ochrany.)
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od Mirorich »

to Karshe: já právě kdysi za čistého půlelfího čarodějobijce dohrál, ale je to už hodně dávno a prd si z toho pamatuji. No a jestli říkáš, že ten kumulativní bonus na toho mága funguje i přes nahozené ochrany, tak to je teda nechutný mazec. No musím to vyzkoušet. Před pár dny jsem dohrál hru za dual wielding paladina, takže si dávám trochu pauzu, ale už mám připravené další postavy (zaklínač, kensai/mág, čarodějobijec/zloděj a bojovník/druid no je toho dost tak na rok dopředu :-) ).
ElVen_Lore
Sigilan
Příspěvky: 23
Registrován: 14.5.2012 0:17

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od ElVen_Lore »

Zkuste Blade (barda), je to celkem zajímavá postava, se kterou je to víc než jen rubačka. Když se ví, jak na to, tak i docela silná postava. Nicméně pouze s určitým vybavením, které eliminuje absenci jednoho bodu ve skillu zbraně.
Ranger/Cleric je další silné combo, podobně jako Berserker/Cleric. Mage/Thief má zase jeden hnusný skill, a to sice kouzlo Mislead (plus Non_detection) a k tomu backstab. Nebo i klasický kensai, na kterého stačí kouzlit Spirit Armor, kterým mu dáte brnění - nicméně nenabízí takovou variaci jako multi nebo dual class. Stalker (stopař) je takový slabší Fighter/Thief, ale fajn postava. Fighter/Mage/Thief je sice nejlepší na sólo, ale dá se hrát i v partě - doporučuju vyčarovat Black Blade of Disaster a s ním backstab.
Zkuste všechno.

btw. zkoušel někdo sólo?
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od Mirorich »

ElvenLore: jaký je smysl ranger-cleric? Jediné co mě napadá je přístup k pár rangerovým kouzlům, možnost ukrytí do stínu a výběr rasového nepřítele. U multiclasu to chápu, ale u duallclassu mi přijde lepší bojovník/klerik, kvůli zbraňové specializaci.
Jinak Stalker je ve hře Valygar a je to opravdu silná postava. Asi nejlepší z těch rangerových subclass. To probodávání je fakt zničující i s tou redukcí.

Jo a bard fakt nee. :-)
ElVen_Lore
Sigilan
Příspěvky: 23
Registrován: 14.5.2012 0:17

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od ElVen_Lore »

Tabulka kouzel pro rangera je shodná s tabulkou pro druida, akorát ranger se zasekne na nízkém levelu. Ranger/Cleric má ovšem přístup ke všem kouzlům - včetně kouzel klerika se mu odkryjí i kouzla druida nejvyšších levelů. Dost možná je to bug, jelikož to jde proti duchu postavy ranger, která zkrátka není druid. Ale takhle to ve hře zkrátka je. Při vhodném využití má druid několik dost silných kouzel, krom toho je to větší sranda než s klasickým bojovníkem. A zbraňovou odbornost stejně ani tolik nepotřebuješ, kdyžtak budeš sesílat vylepšenou rychlost, aby útočil rychleji. Tj. mj. jedno z nejvíce overpowered kouzel ve hře.
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od Mirorich »

To že má ranger stejná kouzla jako Druid vím, jen jsem netušil, že u multiclassu ranger-cleric bude mít postava přístup ke všem druidským kouzlům jak to říkáš ty. Tuhle postavu mám zatím rozehranou v BG1 a tam se to ještě neprojeví. Každopádně už chápu, proč si to každý pochvaluje a díky za objasnění.
ElVen_Lore
Sigilan
Příspěvky: 23
Registrován: 14.5.2012 0:17

Re: Povolání (true class, dualclass, multiclass)

Příspěvek od ElVen_Lore »

Jinak barda nezatracuj, strašně rychle skáče po levelech. Blade je takový fighter/mage/thief, v některých směrech lepší, v jiných horší. Možno ještě zkusti Swashbucklera, což je takový slabší fighter/thief - každopádně ale další povolání, za které si lze pěkně zahrát. Nebo dual swashbuckler/mage má taky svoje kouzlo.
Odpovědět

Zpět na „Baldur's Gate I & II“