Přesvědčení

Putování jednoho hrdiny po Mečovém pobřeží, které navždy poznamená tvář Faerunu.
Stránky: Baldur's Gate, Baldur's Gate II

Moderátoři: Ajantis, yenn

Odpovědět
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Geralt »

Tarreb píše:Tak mě zajímá váš názor:
1. Jak by jste se "zaškatulkovali"? Ne vaše postavy ale vy? Jaké máte přesvědčení?
V globále nejspíš Neutrální.
Tarreb píše:2. Myslíte si, že je přesvědčení potřebné třeba pro Roleplaying? Někteří skalní Roleplayeři považují přesvědčení za zbytečné a neralistické.
Je to takový malý základ. Třeba ono dvouosé přesvědčení D&D Ti poskytuje přibližnou orientaci, jak se asi Tvá postava zachová v určitých modelových situacích. Je postava založením více individualista a volnomyšlenkář, nebo lpí na společenských normách a tradicích? Jak moc velké je na ní spolehnutí? Je založením spíš sobecká nebo altruistická? Tedy jak veliká míra ochoty pomoci se od ní dá čekat a jakou (velmi zhruba) k tomu může mít motivaci? Od boku se tak dá obecně odhadnout, jakým způsobem se si zachová zákonně dobrý bojovník a jak třeba neutrálně zlý kněz.

Přesvědčení ovšem není rozhodně všepojímající. Hraní postavy ovlivňuje mnohem víc faktorů než jen její hodnotový žebříček alias přesvědčení. Postava má za sebou nějakou minulost a z ní plynoucí zkušenost a názory. Může mít své předsudky a sny. Něčeho se bojí, něco má zase ráda. Určitě chová nějaké cíle a ambice. Možná taky trpí různými vrtochy, zálibami a zvláštnůstkami v chování, má třeba charakteristické vystupování, oblékání, hlášky... což jsou všechno věci, které při hraní postavy vyniknout určitě častěji a barvitěji než její přesvědčení.

Zároveň jsem toho názoru, že by se přesvědčení nemělo (vypravěčem) brát jako zásadní středobod hraní postavy, neřku-li pak za to hráče popotahovat stylem "Ty nehraješ svoje přesvědčení". Určitý vývoj a charakterový posun je prostě normální reakcí na to, co dobrodružství přináší. Snad jen hraje-li člověk za nějak zvlášť vyhraněnou postavu, která má přesvědčení přímo ve svém popisu jako třeba paladin. Paladin je paladinem proto, že je zákonně dobrý a tečka. Tam už je lpění na hraní zákonně dobrého přesvědčení na místě.
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Tarreb »

Geralt: Zajímavý názor.

Tak další filozofickou otázku, ať to tu nechcípne: Je podle Vás dobré/morální/správné dávat žebrákům peníze? Ano/Ne? Proč?
Welwet
Sigilan
Příspěvky: 283
Registrován: 11.8.2009 16:39

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Welwet »

Tarreb: hmm ne....myslim ze clovek kterej vyhleda pomoc dnesnich instituci tak si sezene aspon to prodavani novin nebo podobnou vec =o/
kdyz uz tak raci koupim prave ty noviny/casaky co prodavaji...
neco za neco..


mimochodem, v lete jsem delal na stavbe za 80 na hod...tak polovina tam byli bezdomovci a jednomu (bylo mu tak zhruba 70)
udelali nocleh v dilen na naradi..
pisu to proto, ze myslim ze prace se najde vzdy a clovek v takove situaci by si nemel vybyrat,...za tyden tam byla cca ctyrka a na ty dva mesice mu to staci, dost na to aby vyhledal nejakej ten bejvak proc bezdace a aspon trochu se navratil do real zivota ;-)
Naposledy upravil(a) Welwet dne 26.1.2010 18:17, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Tarreb »

Nový prostor myslíš? To taky občas koupím...

OT: Už jsi byl na viewtopic.php?f=18&t=4334&p=147426#p147426 ? Podívej se, prosím :-)
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

Většina lidí, co po tobě na ulici chce peníze, je chce na něco, na co bys jim je nedal. Ale jak rozeznat ty, kteří je opravdu potřebují?

Stalo se, že bezdomovec chtěl peníze na jídlo a když mu ten člověk přinesl bagetu, tak mu ten bezdomovec řekl: "Jdi do prdele s bagetou! Já chci prachy!"

Také se stalo, že někdo chtěl nějakou tu korunku na autobus, aby se mohl dostat domů. Tázaný mu navrhl, že mu lístek koupí a posadí ho na ten autobus. Tazatel odmítl.

V Sofii za námi chodil půl hodiny neskutečně otravný týpek, který chtěl nějaká eura a nabízel všelicos. Tvrdil, že to potřebuje na autobus domů, že má kdovíkoho nemocného. Přitom stačilo zvednout palec, aby se dostal, kam potřeboval.

Proto je podle mě nemorální spíš ty peníze chtít než je dát. Pokud se někdo opravdu snaží, tak není tak těžké najít nějakou práci, i když bude třeba špatně placená, jak říká Welwet. Nejhorší na bezdomovectví (z pohledu financí) je zima, jinak se dá celkem pohodlně přežít se stovkou na den a na člověku to ani nikdo nepozná.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Welwet
Sigilan
Příspěvky: 283
Registrován: 11.8.2009 16:39

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Welwet »

tusim ze cena aziloveho domu se pohybuje kolem tech 20 az 100 kc ne ?

to take neni vubec problem sehnat, staci jit do sberu..nebo i drobne kradeze , ktere oni proste delaji a delat budou..
take dost jich ma rodinu jen se boji k nim prijit...proto myslim ze otazka bezdomovcu neni uplne majetna stranka (ano najdou se pripady, kdy je slovek fakt hodne zadluzenej...) ale spise je to otazka cloveka a co se mu honi hlavou..
bezdomovec by v prvni rade mel dostat pravidelnou navstevu psychologa.. :-|

je to OT..jen sem se nemohl ubranit se pocitu rict svuj nazor :-?
Obrázek
Uživatelský avatar
Ypsilon
Sigilan
Příspěvky: 12
Registrován: 21.1.2010 20:32
Bydliště: Kopcany(zahori)Atriaky(Ba)

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Ypsilon »

Vice mene sa muj nazor nelisi od vasicch...praca sa da zehnat aj ked to je niekedy taske...a oni musa brat vsecko ked chcu prezit...taky je ale pravda ze sem im sem tam nejakukorunu hodil hlavne ked to bolo na uz visie spominanu cestu...stretel sem sa dokonca s tipcem co pital gastrace (pri aby sme mu verili ze na jidlo vice mene za ne alko moc nekupis aj ked da sa aj to ked vis kam...) a neras sa stretavam s tipkem na hlavnej stanici c BA ktori sa snazi kazdy patek dostat na vlak a chiba mu stale nejake ecko(uz by tam bol tri krat keby sem spocital co vsetko dostal) a podobne...cize ked chces darvat penize dobre si rozmysli...
a v BG...no tam im nekedy hodim len tak z nudy :D
Zivot je len hra ktoru nikto zivy nevihra.
Ked prohravas je nacase zmenit pravidla!!!
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

No, smutnou pravdou je, že žebrání se dost možná vyplatí víc než ta práce (částečně i proto, že se to nedaní : )). Takže je problém buď v tom, že lidi jsou moc štědří nebo platy moc špatné. Taky sem tam některému něco dám (pobavilo mě, když po mně jeden chtěl asi 17 korun a já mu chtěl dát asi pět, tak mi je vrátil, že potřebuje 17 : )), ale naštěstí už mě tolik neotravují (=nebývám už tak často na Florenci).

Každopádně v BG je to trochu jiné, tam je pod hranicí chudoby asi naprostá většina obyvatel. Navíc ti žebráci vypadají fakt chudě (když nosí jen bederní roušky).
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Asarak
Sigilan
Příspěvky: 6
Registrován: 9.2.2010 18:16

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Asarak »

hmm napsal by mi nekdo, k cemu je dobre precvedceni v BG2 ? srozumitelne, stručně, moc pls, dik :) a proc se vzhledem k presnvedceni chovat?
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Hodně stručně - k ničemu. S vyjímkou paladina.
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

Některé předměty mají omezení na přesvědčení. (Většinou jsou použitelné zlými postavami.)

Některé dialogové možnosti se zobrazí jen postavám s nějakým přesvědčením. (Většinou se dobrým postavám nezobrazí zlé možnosti.)

Některá povolání vyžadují nějaké přesvědčení. (Paladin - LG, Ranger - G, Kensai - L, Talos - E,...)

Můžeš se chovat v rozporu se svým přesvědčením bez jakýchkoliv postihů (a občas se to i vyplatí). (výhoda PS:T nebo NWN oproti BG)
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Asarak
Sigilan
Příspěvky: 6
Registrován: 9.2.2010 18:16

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Asarak »

jo, dik, slo me o to ze k nicemu :-) :-D
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Field Mouse »

V BG se můžeš chovat podle přesvědčení, ale když nechceš, nemusíš. Oproti jiným hrám výhoda, že si můžeš hrát jak chceš a nikdo ti nestojí za zadkem a netrestá, když se odchýlíš, ale zase oproti jiným hrám nevýhoda, že nad sebou necítíš ruku, která by tě nutila hrát přesvědčení a je otázka, jestli se přinutíš :-)
Typickým přikladem je asi Kangaxxxxxx - to by měl být jasně quest pro ne-dobré postavy, pracovat pro licha, který prohlašuje, že mu jde jen o pomstu, pro to by se jistě žádný paladin nesnížil (samozřejmě, takový super chytrý a moudrý, který si řekne "pomůžu mu a pak ho zabiju a bude to mooc dobré" ano, hehe) a přesto za ním pořád lezou všichni a bez rozdílu :-D
- mimochodem co takhle udělat mod, podle kterého může nosit gaxxův ring jen ne-dobrá postava? Vždyť z něj vyzařuje velké zlo a tak.. :lol:
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

Já myslím, že takováto omezení by měla platit jenom pro lawfuly. Neutrálové a chaotici se vyznačují tím, že obchází pravidla a jsou schopni přijmout menší zlo pro větší dobro (do určité míry), takže by určitě byli schopni zabít Gaxxe a nejspíš by pak i nosili jeho prsten : ) Na druhou stranu by tohle omezení mělo platit nejen pro LG ale i pro LN a LE. Třeba LE by neměly moct nosit Rukavice uzdravení, Helmu jasu, Helmu slávy, natož štít Zachraňující milost : ) A třeba dobrodruhova/poutníkova/lumpova róba by měla být pro LG/LN/LE (a zbytek, kterému je jedno, co nosí).
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Tarreb »

Field Mouse píše: - mimochodem co takhle udělat mod, podle kterého může nosit gaxxův ring jen ne-dobrá postava? Vždyť z něj vyzařuje velké zlo a tak.. :lol:
Je takový mod- The One Ring, myslím že je někd na Spellhold studios- můžeš ho zkusit. Nahradí ti to Kagnaxxxxxxův prsten Jedním Prstenem ( jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže- jak je to dál? :twisted:) Ale nehrál jsem.
Odpovědět

Zpět na „Baldur's Gate I & II“