Přesvědčení

Putování jednoho hrdiny po Mečovém pobřeží, které navždy poznamená tvář Faerunu.
Stránky: Baldur's Gate, Baldur's Gate II

Moderátoři: Ajantis, yenn

Odpovědět
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

Ideály a činy jsou rozdílné věci. Někdo je třeba evil, i když jeho ideály jsou good, ale prostě si nemůže pomoct : )

Pravdou je, že není jednoduché prosazovat své ideály proti většině, ale minimálně není těžké si je udržet.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Tarreb »

Ideály a činy jsou rozdílné věci. Někdo je třeba evil, i když jeho ideály jsou good, ale prostě si nemůže pomoct
Nikoho takového neznám, ale to asi argument není, že. : )
Pravdou je, že není jednoduché prosazovat své ideály proti většině, ale minimálně není těžké si je udržet.
Ve chvíli, kdy konáš proti svým ideálům tak něco z nich ztratíš; tedy IMO to těžké JE.
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

Nemusíš konat proti nim, jen je neprosadíš. A i když je stokrát neprosadíš, vždycky se sám budeš chovat podle nich.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Tarreb »

A i když je stokrát neprosadíš, vždycky se sám budeš chovat podle nich.
A co když třeba po devadesáté osmé začneš pochybovat? Jsou ty ideály opravdu tak vznešené, když je nikdo jiný nevznává? A nejsem s těmi ideály vlastně trochu divný?
Nemusíš konat proti nim, jen je neprosadíš.
Jsou situace, ve kterých pokud neprosadíš svůj ideál, tak jdeš proti němu. A to mi nevymluvíš.
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

Jsou situace, kdy nic neudělat je proti tvému ideálu, to ti ani vymluvit nechci.

Pochyby nemusí být špatná věc. Navedou tě na správnou cestu nebo tě na ní naopak utvrdí. A jindy tě ze správné cesty můžou svést, samozřejmě : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Tarreb »

Jsou situace, kdy nic neudělat je proti tvému ideálu, to ti ani vymluvit nechci.
IHO je většinou lepší litovat něčeho, co jsi udělal špatně, než toho co jsi neudělal vůbec. Pochybnosti ,,co, by se stalo, kdyby" budeš mít stejně vždycky. ;-)
Pochyby nemusí být špatná věc. Navedou tě na správnou cestu nebo tě na ní naopak utvrdí. A jindy tě ze správné cesty můžou svést, samozřejmě : )
Myslíš? :-?
Primo, vysvětli mi prosím, co Ty myslíš onou ,,správnou cestou".
A secundo, není jenom cesta po které jdeš ta pravá? Vžyť exsistuje jen realita, není žádné ,,kdyby". Je jen to co se děje, to co se dělo, a to co se bude dít; budoucnost se neštěpí na žádné větve, byť je samozřejmě volitelná.
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

V jiných situacích je zas nic neudělat jediná varianta, jak nejít proti svým ideálům.

Správná cesta je ta, kterou za takovou považuješ.

Ohledně volitelnosti budoucnosti je to otázka, stejně jako o jejím větvení : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Confusius
Sigilan
Příspěvky: 10
Registrován: 13.2.2010 12:38

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Confusius »

Ten test je sice jenom takove siditko, ale zase lepsi nez dratem do oka, ze :-) ? 74/74 Chaotic Good - ja jsem to vzdycky vedel :lol: .
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Tarreb »

V jiných situacích je zas nic neudělat jediná varianta, jak nejít proti svým ideálům.
Příklad, prosím...
Ohledně volitelnosti budoucnosti je to otázka, stejně jako o jejím větvení
A co si Ty o tom myslíš?
Správná cesta je ta, kterou za takovou považuješ.
Za jakou ji považuji já možná ano ;-) Ale co masoví vrahové, psychycky narušení jedinci atpd.?
Ten test je sice jenom takove siditko, ale zase lepsi nez dratem do oka, ze :-) ? 74/74 Chaotic Good - ja jsem to vzdycky vedel :lol: .
Wau, už asi třetí Good osoba. To mi chcete tvrdit, že NIKDO tady na foru neni třeba LE ani Sigil team? :eh: ;-)
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

Jsi-li proti většině, která chce něco udělat, ale nejsi schopen prosadit svůj ideál, pak máš několik možností:
- přidat se k většině a zradit tak své ideály
- použít násilí a možná tak zradit své ideály, navíc násilí nic neřeší a stejně bys spíš dostal po hubě
- distancovat se

Z jistých úhlů pohledu to není nic nedělání, protože ses třeba aspoň pokusil své ideály prosadit, ale v konečném důsledku jsi nic neudělal.

Ohledně volitelnosti je to jedno, protože nepopiratelně existuje zdánlivá volitelnost, takže se stejně musíme chovat, jakoby volitelnost existovala : )

Ohledně větvenosti je to už složitější, protože sice nemůžeš prozkoumat víc větví, ale můžeš se z vedlejších větví inspirovat pro příště. Tudíž jejich reálná existence je ti ukradená, ale jejich imaginární existence má vliv na realitu.

Masoví vrazi a psychicky narušení taky něco považují za správnou cestu. A nejspíš se po ní i snaží jít.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

Checht, teď mi vyšlo 92% Good, 38% Chaotic, LG. A to jsem většinou dával neutrální odpovědi ohledně zákonů : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Tarreb »

Checht, teď mi vyšlo 92% Good, 38% Chaotic, LG. A to jsem většinou dával neutrální odpovědi ohledně zákonů
Máš smůlu, zatímco jsi dával neutrální odpovědi ohledně zákonů, tak program přečetl tvojí auru a zjistil tvé skutečné přesvědčení. Vítej mezi Paladiny. Na akci se poznáme podle svatozáře :angel:
Ohledně větvenosti je to už složitější, protože sice nemůžeš prozkoumat víc větví, ale můžeš se z vedlejších větví inspirovat pro příště. Tudíž jejich reálná existence je ti ukradená, ale jejich imaginární existence má vliv na realitu.
.
V tomhle se shodneme.
Ohledně volitelnosti je to jedno, protože nepopiratelně existuje zdánlivá volitelnost, takže se stejně musíme chovat, jakoby volitelnost existovala : )
V tomhle taky...
Masoví vrazi a psychicky narušení taky něco považují za správnou cestu. A nejspíš se po ní i snaží jít.
A v tomhle naprosto ne. Nemůžeš nemocného člověka měřit normálními měřítky. Navíc je dokázáno, že velká většina masových vrahů a podobných lidiček se spíše instinktem, rozhodně ne nějakým kodexem, či co.
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

Ad bod, ve kterém se neshodneme: ale já neměřím nikoho žádnými měřítky v tomhle případě. Jde o to, jak se měří sám. A pokud si neuvědomuje svoji nemoc, pak nejspíš kráčí po svojí správné cestě, jinak by s tím asi něco udělal. Pak jsou samozřejmě jedinci, co si uvědomují, že mají nějakou úchylku, nechtějí ji mít, ale nemohou si pomoct, takže je pro ně správná cesta 'nedosažitelná'. (třeba pedofilové)

A nevidím v tom žádný kodex. Dělat to, co je podle tebe nejlepší, je docela instinktivní záležitost (resp. otázka svědomí).

Program přečetl moji auru jako víc Good a víc Lawful než poprvé. Až si ho udělám příště, budu 105% Good a 25% Chaotic : ) Budu überpaladin : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Přesvědčení

Příspěvek od Tarreb »

A pokud si neuvědomuje svoji nemoc, pak nejspíš kráčí po svojí správné cestě, jinak by s tím asi něco udělal.
*pokrčení rameny* Nevím, musel bych se zepat.
A nevidím v tom žádný kodex. Dělat to, co je podle tebe nejlepší, je docela instinktivní záležitost (resp. otázka svědomí).
Však já také ne a snažil jsem se to naznačit v minulém příspěvku.
Opravdu se musíme jít zeptat nějakého masového vraha, co vidí jako Správnou Cestu. Takhle jenom zbytečně teoretizujeme.

Co svědomí? Je podle Tebe "vrozené"? Nebo dané pouze výchovou? Nebo i trochu genetikou?
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Přesvědčení

Příspěvek od PostTrauma »

No, mě ti masoví vrazi až tak nezajímají. Já si v tomhle případě vystačím ze zobecněním, že každý má tu svoji správnou cestu, kterou buďto následuje nebo nenásleduje.

Svědomí je podle mě věc čistě získaná. Základ je výchova a pak ho ovlivňují osobní zkušenosti. Nicméně konečný celek odpovídá společnosti (nebo naopak).
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Odpovědět

Zpět na „Baldur's Gate I & II“