Speedrun deníček

Putování jednoho hrdiny po Mečovém pobřeží, které navždy poznamená tvář Faerunu.
Stránky: Baldur's Gate, Baldur's Gate II

Moderátoři: Ajantis, yenn

Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Speedrun deníček

Příspěvek od Field Mouse »

Dneska jsem zkusil zajímavý a velmi zábavný experiment - speedrunnout si BG.
Pravidla jsem si stanovil následovně - musí jít o rychloběh nejen v reálném, ale i herním čase - tzn. bez nezbytného herního odpočívání (s ním by to bylo trapně lehké).
Čas jsem si stopoval po dobu, kdy běžela hra, na oběd, svačinu, odhazování sněhu a podobné věci jsem jej samozřejmě zastavoval. Jsou do něj ale započítané všechny loady (kterých bylo v pozdější fázi hry nakonec víc, než jsem původně zamýšlel). Do konečného času jsou zahrnuty i loadovací obrazovky, tvorba postavy a sny. Hra byla samozřejmě po celou dobu na nejvyšší obtížnost (za celou hru jsem si netroufnul na jediného golema).
Z modů jsem použil BG ve formě *všechny mody* (tactics, tweaks, unfinished bussiness, quest pack a kdoví co ještě), ze kterého jsem odinstaloval veškeré tactics, takže pro rychleběhové účely víceméně původní verze. Jediné, co hru urychlylo, byl mod pro zrychlování snů a nudných sekvencí. Hra nebyla ani jednou editovaná (polovinu hry bylo bez botek rychlosti). Z NPC jsem vzal na Yoshima (jen na dungeon, zatímco charname šel k východu z dungeonu, on bral hůlky, prsten ochrany a věci z měnivcovy předsíně) a na sekundu Anomena a Aerii jakožto zdarma jednorázový zdroj healingu.
Ve hře jsem se neostýchal zneužívat nedokonalostí AI (jako třeba obíhání kolem stolu) a zabíjení postav před rozhovorem, nezneužil jsem ale styl sekni-promluv-sekni-promluv, ani jsem nevzal od koželuha na mostě nekonečno XP.

Průběh hry (časy jsou vždy od úplného počátku hraní):
- tvorba postavy: 1 min 34s, postava muž, půlelf, neutrální válečník/zloděj/mág, staty 18/18/18/10/9/9 (šance na naučení kouzla nula nula nic a žádné kouzla jsem ho ani neučil. A při volbě kouzel při tvorbě postavy to bylo "vyber za mě"). Zlodějiny - 80 do pastí, 55 do odemykání, zbytek ukrytí. Specializace dvě hvězdy do dlouhého meče a dvou zbraní, jedna hvězda do krátkého meče.
- opuštění startovacího dungeonu: 14min 14s (s hůlkami mraku, ohně a příšer, mňam)
- první smrt: skupinka se suna seni, naivně jsem doufal, že jejich mága sejmu fireballem z hůlky ohně dřív, než si nahodí ochranu.
- platba Galeanovi 15 000 zlatých: 49min 16s
- první spánek: 2x spaní, protože Mook lze potkat jen v noci, probuzení v 1 den 4 hodiny
- druhá smrt: upíří kobky, hliněný golem - ukázalo se, že beze spěchu nejde odlákat (zabíjet ho by bylo pouze plýtvání zdravím).
- druhý spánek: upíří kobky. Upír se mnou nechce mluvit, když mám ochranu před nemrtvými. Musím se vyspat, aby ochrana zmizela, pokecat s ním a jít si koupit další svitek ochrany.
- odjezd na ostrov: herní čas 1 den 17 hodin, příjezd do Brynlaw v 1hod 38min 28s, level 8/9/10, 9 den 0 hodin
- první problém: Dace v léčebně. Ukázal se imunní na zbraně +2 (meč krále hrobky + arbanův meč) a lepší jsem neměl. Nakonec ho udolal svitek povolání potvor, dvojník, hůlka ohně z prvního dungeonu a pár kouzel, našetřených ze spánku při cestě lodí. Bohužel, než jsem přišel na to, jak ho zničit, uběhlo tak 10-15 minut.
- další menší problém: sochy v dalším patře léčebny, které dávají olejomalby s potvorami. Ohnivá bouře na max obtížnosti zabolí, pokud jsou v předchozí místnosti ještě potvory, dříve jen obejité ve stínu.
- 2hod 19min 23s - získány botky rychlosti z automatu, konec strachu z golemů, minotaurů a jiných potvor bez střelného útoku, uíí!
- 2hod 47min 39s - Podtemno. 9 dní 7 hodin.
- 3hod 11min 06s - výstup z Podtemna. Trochu zákys u kuo toanů, kolem kterých se nejde proplížit, ale naštěstí je již k mání slayer forma (pro její zpřístupnění jsem se srabácky jednou vyspal). Před objevením její skutečné skvělosti ale zbytečně vyplácávám svitek omezeného přání (zkoušel jsem chtít proměnu a protankovat se s lepším vlkodlakem, neúspěšně). Po uplacení drowích stráží mám přesně nula peněz.
- Aj, tragedi! Při konečném zabití Bodhi jsem si zapoměl vzít Lucernu. Elhan na mě blbě čumí a já se musím vrátit zpátky na hřbitov, zatímco uběhne spousta herního času.
- vstup do Suldanesselaru: 3hod 37min 57s. Den 13, hodina 2. Levely 10/11/12.
- První boj s Irenicem: 4hod, 12min 08s. Zjišťuji, že Irenicus používá kombo zastav čas + lepší hbitost + teleport k postavě a vidí neviditelnost, čemuž ubohý charname nedokáže příliš konkurovat a navíc by to v původní hře Irenicus dělat neměl. Nakonec objevuji, že za to může improved creatures, který je součástí tuším quest packu - hbitě jej odinstalovávám a Irenicus padá k zemí.
- 4hod 27min 52s posbírána a odevzdána poslední bhaalova slza (dostávat ji ze Sarevokových pařátů byl opravdu velký mor)
- Na záverečný boj jsem bohužel zapoměl pustit stopky, odhadem mi trval tak 30 minut - zhruba 5 smrtí, ve kterých jsem se naučil, jak funguje Irenicovo pravdivé vidění, jak zabít démony a že jeho Labyrint je hodně velký problém, proti kterému jaksi nemám ochranu. Nakonec jsem ale na dně batohu objevil zapomenutou ochranu před magií (kterou jsem úplně přehlédl při stromovém boji s Irenicem [a s níž bych možná nemusel odinstalovávat ten mod] a bez které by to v tom pekle asi fakt nešlo) a za komba zastav čas + zabiják + elfské oříšky v duelu porážím Irenica s posledními 30HP na levelech 10/11/13 za nějakých 5 hodin hraní.
Celkový počet zabití: 105.

Skvělý zážitek, mnohem lepší než všechny tacticsy dohromady. Velká vzácnost kouzel, velmi málo peněz, větší potvora, ale i banda skřetů díky nic moc OČ a maximální obtížnosti představují i ke konci hry velkou hrozbu. To je něco naprosto jiného oproti klasickému hraní. Fakt docela výzva, a to i na přemýšlení - mnohem zábavnější je vymýšlet, jestli teď vyplácnout ten vzácný svitek Mordekaineru, než si s modovou potvorou hrát za pomocí supermocných neomezených komb typu PfMW, lepší hbitost, třikrát dračí dech, dvě Vadnutí a jedna barevná koule pro ten hezký efekt a okamžité vyspání.

Navíc super způsob, jak strávit odpoledne - oproti klasickému hraní mnohem menší žrout času! :)
Máte-li podobné zážitky s *rychloběhem*, nebo dotazy či svoje tipy a triky, sem s nimi! Před začátkem nového semestru chci udělat čas pod 4 hodiny :twisted: :-D
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
Elfoid Zkuřba
Sigilan
Příspěvky: 68
Registrován: 8.3.2008 0:01

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od Elfoid Zkuřba »

Uf uf uf, tak to nééé toto, to není nic pro mě, to já si v BG radši prokecnu pár zevlů na ulici, v klídečku vyřeším nějakej ten questík, sejmu nějakýho toho zloducha... pak si chvilku užiju velebení rolníků jakej že to jsem geroj a jdu zas o dům dál... na tohle mám Diablo :twisted: .
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od Field Mouse »

Jj, ale dělat tyhle věci podvacáté ztrácí kouzlo a navíc je to hrozně lehký :-( Tohle je alespoň trochu změna a výzva.
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od Field Mouse »

Ha, stihnul jsem SoA pod 4 hodiny!

0h 01min 23s: Vytvořena postava, 18/18/18/10/9/9. Bohužel má sílu 18/15, takže backstaby budou slabé
0h 14min 39s: Opuštění Irenicova dungeonu
0h 49min 04s: Platím Galeanovi 15000GP. Sehnány ve zlodějské gildě, stanu na promedáně, v měděné čelence a z party Suny Seni
1h 42min 09s: Příjezd lodí na ostrov. Trochu zpoždění oproti minulé hře - jednak smůla v soubojích a také rozhodnutí zajít zabít Xzara - chrániče OČ 6 se budou hodit
2h 12min 55s: Získány boty rychlosti
2h 28min 50s: Po zkušenostech z minulé hry dávám Daceho na první pokus a dvě smrti u koboldího krystalu nejsou zásadní zdržení
2h 46min 58s: Výstup z Podtemna. Krev Adalon si nechávám jako trofej.
3h 00min 06s: Zaháním Bodhi do rakve a tentokrát ji nezapomínám ještě propíchnout kůlem a vzít lucernu. A meč +4, ou jé!
3h 02min 20s: Vstup do Suldanesselaru. Level 9/11/12, 11 den 17 hodin
3h 18min 51s: Stromový boj s Irenicem. Mimochodem, když elfí avatar řekne, že otroci vyhnane již nežijí, kecá. Zabije jich jen pár, většina z nich ale zůstane.
3h 41min 57s: Začátek finálního souboje v Pekle
3h 48min 27s: Irenicus padá a duše i celý svět jsou zachráněni. Lvl 10/11/12, 11 den 22hodin. Celkem 93 zabití.

Hrdina vchází do ToB a získává 792686 zkušeností :)
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od Tarreb »

:applause: Bude i ToB?
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od Field Mouse »

Tarreb píše::applause: Bude i ToB?
ToB nechám zatím na někom jiném, protože ho jednak tak skvěle neznám a jednak mě nikdy příliš nebavilo. Vzhledem k drsnosti a četnosti ToB bossů by ale představovalo pěkný ekonomický problém, bylo by třeba nakoupit velmi opatrně a správně svitky tak, aby vystačily a je otázka, jestli se v ToB takové množství svitků vůbec prodává.
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
alibaba
Sigilan
Příspěvky: 37
Registrován: 19.5.2009 19:00

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od alibaba »

koukni na http://www.youtube.com/watch?v=wZUjuoepk04

má tam i víc videí, celkem profík dohrát za 48min bg2. Akorát se mi tam nelíbil ten glitch na otevření maevarovy truhly. Pokud si dobře vzpomínám, na irenica stačilo poslat 3x smrtící oblak, zneviditelnit se a čekat dokud neripne :D.

Docela mě to naladilo a speedrun si zahraju taky :).
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od Field Mouse »

no je jasný, že když to hraje s odpočíváním, tak je za vodou, lama jedna, to je hned hrozně lehký (jako třeba možnost dát si pořád spěch) :-D plus to, jak si na začátek nacheatoval peníze - fuj! a navíc očividně nehrál na nejtěžší obtížnost (soudě dle damage taken).
A neomezené peníze, lehká obtížnost a neomezený spánek - to není žádná intelektuální výzva. navíc měl jasné štěstí ve všech náhodných situacích - žádní kuo toani u východu z ruin, aran zabitý na první pokus atd. - takže jel stejně savy vícekrát a do videa použil ty, co mu vyšly. V normální hru pod dvě hoďky nevěřím :)
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
alibaba
Sigilan
Příspěvky: 37
Registrován: 19.5.2009 19:00

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od alibaba »

njn speedrun=spech :D. taky se mi nelibil ten podvod s truhlou na ziskani penez, ale nemel jich neomezene. V poznamkach psal ze to bylo hrany na normal podle pravidel.

Koukal sem, trvalo ti 49 minut ziskat prachy na cestu na ostrov, to je hodne ne? Staci 1x blesk (3lvl kouzelnicky kouzlo) a schopnost se nejak zneviditelnit a mas 15000 do 10 minut. Zpusob je nasledujici, du do stok v chramove ctvrti, proplizim se k vezniteli barda v neviditelnosti a strelim do nej blesk. Nema sanci zareagovat zapnutim ochran a ripne, protoze se blesk odrazi nejmin 3x. U sebe pak ma hul na sesilani smrticiho mraku. Pak neviditelny sejdu ke skupince banditu ve stokach, aby me nevideli, ale seslany smrtici oblak na ne dosahl. Seslu mrak a zneviditelnim se, proces zopakuju dokud vsichni nelezi :D. Pak staci jen posbirat brneni a prodat "Ragerovi"?? (obchodnik ve stoce) a mam na cestu.

Ale nevim nevim, dohrat solo na nejtezsi obtiznost bez spanku. Te zabije i 1 goblin na zacatku :P.

Vyzkousim
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od Tarreb »

Technická: Obchodník je Roger ;-)

Jinak pokud jsem to pochopil, tak FM právě takovéto sviňárny( viz. tvůj návod na získání peněz) dělat nechce, že? Jinak IMHO to nehrál na normál, ale na tu o stupeň lehčí. :roll:
alibaba
Sigilan
Příspěvky: 37
Registrován: 19.5.2009 19:00

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od alibaba »

zabijeni smrtici mrak+neviditelnost je sice svinarna, ale i ucinna taktika :). skvela hra, ktera neomrzi ani po tolika letech, ale tech bugu :D (treba ziskani 2x prstenu Gaxxe)
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od Field Mouse »

Hlavně mi přijde, že když chci hrát speedrun, tak by to měl být speed jak v reálném, tak i herním čase, ne jen v reálném :) Nehledě na to, že beze spaní je to vskutku mnohem akčnější. Dohrát to jde v pohodě, sice tě na nejtěžší obtížnost sejme každá průměrná potvora (skřetí zásah za dvacet potěší a třeba boj s koboldy o krystal v léčebně je bez smrtícího mraku fakt mor), ale spoustě soubojů se lze vyhnout.. a na pár zbývajících máš různé hůlky a svitky. Nejhorší souboj je Dace v léčebně - imunní na zbraně +2 (a lepší nemáš) a s nepříjemnou regenerací.

Skupinka ve stokách je zajímavý nápad, i když ten smrtící mrak není zrovna férový prostředek. Ale těch lektvarů neviditelnosti by bylo jistě potřeba tři čtyři (válečníci v té skupince mají celkem dost HP) a je otázka, o kolik by to bylo nakonec rychlejší (navíc jsem měl ještě zaplý mod zvyšující inteligenci nepřátel, takže by určitě pili léčivé lektvary) - zajít vyplenit zlodějskou gildu je kratší než tohle (a navíc je tam hodící se krátký meč+2) a stan na promenádě, měděná čelenka a Suna Seni jsou questy na minutu až dvě. Rozhodně ale zkus, třeba je to tvým způsobem opravdu lepší (i když to hodně zavání cheatováním) :-)
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od PostTrauma »

To už je skoro na sepsání "pravidel speedrunu" : )

Btw mně přijde jako dobrý quest s Mae'Varovou guildou. Dostaneš 10k a krátký meč +3 (což vyřeší ten problém s Dacem). Jediný háček je zabít Mae'Vara, jelikož má celkem početnou ochranku. Ale kdybys nezapověděl používání Cloudkillu, tak by to bylo jednoduché.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od Field Mouse »

PostTrauma píše:To už je skoro na sepsání "pravidel speedrunu" : )

Btw mně přijde jako dobrý quest s Mae'Varovou guildou. Dostaneš 10k a krátký meč +3 (což vyřeší ten problém s Dacem). Jediný háček je zabít Mae'Vara, jelikož má celkem početnou ochranku. Ale kdybys nezapověděl používání Cloudkillu, tak by to bylo jednoduché.
Mae Varův quest je hrozně dlouhý - musíš jít do chrámové čtvrti, musíš pořád chodit sem a tam po docích - kratší a bezpečnější mi stále přijde stan, čelenka a Suna Seni. Meč +3 je výhodou, ale kromě Daceho stačí meč+2 a Sunin meč (a na závěr stejně dostaneš krátký +4 a černobřit). A mimoto bys potřeboval hůlku mraku, kterou sice jednu máš ze druhého patra Irenicova dungeonu, ale ta se opravdu dokonale hodí na koboldy u krystalu v léčebně.. takže by sis musel ještě opatřovat jinou (nebo koboldy zabít jinak, ale jsou tam jak komanda, tak kouzelníci s blesky, takže by to stálo hodně ochran, nebo lehčí obtížnost)

O pravidlech speedrunu - samozřejmě může existovat freestyle se spaním a zneužíváním, ale opravdové umění se dle mého názoru projeví pouze na nejtěžší obtížnost, beze spaní a bez cheatování a jiného podvádění. To, že někdo dohraje hru rychle s podvody, není pro mne žádný důvod myslet si, jaký je to borec.
Borec je pro mě ten, kdo to udělá na nejtěžší a beze spánku pod čtyři hoďky (jo, jsem borec :D)
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Speedrun deníček

Příspěvek od PostTrauma »

Já nějak nevím, kde v cirkusu nabereš peníze. Jinak je to samozřejmě jeden z questů, co se vyplatí, protože je za něj hodně XP, jde to celkem rychle a nebojuje se. A co se týče čelenky, tak předpokládám myslíš jen tu první část, kde toho ale taky zas tolik nedostaneš. Za Mae'Vara je taky spousta XP a když máš rychlý počítač, tak to nezabere tak dlouho : ) Mohla by být i dobrá investice do Haer'Dalise kvůli botám rychlosti : )

No, podle tvé reakce to vypadá, že hůlku Cloudkillu skoro taky považuješ za cheat : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Odpovědět

Zpět na „Baldur's Gate I & II“