Názory na dílo "Vlajky"

Zde se můžete rozplývat či pohoršovat nad prezentovanými díly.

Moderátor: Sadako

Uživatelský avatar
darkelf
Sigilan
Příspěvky: 6
Registrován: 20.3.2006 12:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od darkelf »

MCZ:
Ano, Evropská Unie pod vedení Baatezu by jistě dostala nový a uspořádanější rozměr. Věříš, že by šlo, aby lidé byli schopni žít pod jednou střechou? I pokud by byli všichni rozdílní?
Zkus dát každému dítěti v mateřské školce jinou hračku, uvidíš, že konflikty se oběví brzy. I když budou hračky stejné, někdo bude chtít mít hračky dvě :) Vím, že malé děti jsou hloupější, ale základ myšlení mají podobný s dospělými, akorát ti to dokáže odbře skrývat.

Pokud se zmiňuješ o vlastencích, pokud jsme pochopil správně, tak musíš se na to dívat z vícero stran. Pro mnohé lidi je to pouze sjednocující myšlenka: pro slabé je branou k ochraně, pro silné možnost si podrobit slabé :) Pro jiné je to forma, jak ze sebe dostat agresi nenásilným způsobem, jiní jsou takoví už od přírody. Hodně lidí prostě není z ničím spokojená, ač se budeš snažit sebevíc.

Nejsem vlastenec a ani nechci být. Jediný můj domov jsou má rodina a přátelé. Pouze za ně jsem ochoten se "vlastenecky" postavit :)
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

darkelf: ne, rozhodně netvrdím, že by konflitky ustaly, ale jejich (mírové) řešení by bylo snažší - zatímco při konflitku dvou národů obvykle žádný třetí nemá právo tyto dva národy rozsoudit a rozhodovat, který je v právu atd., v případě většího celku ("vládu zahrnují zástupci všech sjednocených zemí ") už ta možnost je a to je jasná výhoda.

Vlastenectví mi vadí, až když začíná přecházet do nacionalismu, a že mě poslední dobou mé okolí takovými názory obohacovalo poměrně často. Snažil jsem se úvahu napsat tak, aby to nevypadalo, že globálně odsuzuji všechny vlastence, doufám, že se mi to podařilo.

A s tvou ideou ohledně domova do jisté míry souhlasím. Ale právě pod zástěrou této myšlenky ("polož život za tvou rodinu!") bývají někdy vojáci vysíláni do zahraničí ("nejlepší způsob obrany je útok").
Uživatelský avatar
Lerek
Sigilan
Příspěvky: 1676
Registrován: 27.11.2005 19:37
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lerek »

hrůzostrašný pamflet 8-)

další z citovaných výroků by měl být...

"Dokážete si představit Evropu bez muslimů? A Čechy bez cikánů? O tolik krásnější a bezpečnější!?!"
"Vycházelo se přitom ze zcela pravdivé zásady, že určitým faktorem uvěření lži je její velikost..." Adolf Hitler
Uživatelský avatar
Tokkar
Dabus
Příspěvky: 1737
Registrován: 26.9.2005 11:28
Bydliště: cerna O.....a cerna

Příspěvek od Tokkar »

Dovolím si tvrdit, že ti rozumím MCZete.

Taky nemám rád "laciné" a "líné" vlastenectví sestávájící z pouhého pořvávání po ulicích a holedbání se po hospodách.
Vlastenectví, které je tak "vlastenecké", že kdokoliv jiný než takto "vlastenecký" je "vlastenecky" perzekuován.
Vampi na to má dobrý výraz - zvířáci. :-(

Nu což to už se zřejmě nezmění co lidé lidmi budou. Souhlas darkelfe.
A z toho důvodu také kdejaký "vlastenec" tohoto "vlastenectví" využije ve svůj prospěch.
A to v kterékoliv zemi na světě, nejen v naší krásné minivlasti.

Ve svém srdci jsem do jisté míry patriot a do jisté míry Evropan.
Projevuje se to tím, že čemukoliv, českému či nečeskému, zásadně nepřiřazuji superlativy.
A také tím, že když si mám vybrat mezi dvěma víceméně rovnocennými výrobky, vyberu si ten český. :-)

Jen nevím proč, v posledních letech se u mě rozvíjí alergie na Ameriku.
A to si přijdu dost inteligentní na to, abych se tak nizkému pudu nepodvoloval. Leč přiznávám to.
The Oldest King's Knight At Realm is like a shadow on Sigil's street at moonless night.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

MCZ píše:....ať se mě nikdo nesnaží přesvědčovat o jejich mírové myšlence, zvlášť když slyším fanouškovské pokřiky typu: „Zkopejte ty Kanaďany do krve“. Je to jen další soupeření mezi národy, dlužno však k jeho kladům přičíst, že bez zabíjení ....
Jen malá připomínka k tomuhle - (ale možná jsem Ti jen špatně porozuměl)
Myslím, že ani nejde o "soupeření mezi národy", ale prostě o "soupeření". Ti samí lidé 14 dní předtím řvali "Zkopejte ty pražský kurvy" a týden předtím "zkopejte ty Ostraváky". Prostě je třeba vybít agresi a nejni tak důležité, kdo je jejím cílem. Někdo to udělá u PC, někdo na stadionu. Takže nejsou ty OH vlastně opravdu tak trochu mírové?

Jinak s Tvým názorem v zásadě souhlasím, plus minus něco...
Uživatelský avatar
necrotising_
Sigilan
Příspěvky: 1648
Registrován: 3.10.2005 7:44
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od necrotising_ »

Jak rekl Oscar Wilde: ,,Vlastenectvi je mizernou ctnosti".

Necitim k 'nasemu' narodu zadne povinnosti, nevybral jsem si ho a kdybych si mel vybrat, kde se mam narodit, urcite bych si nevybral zrovna Ceskou republiku. Je to pro me oblast, ve ktere jsem se narodil a ziju v ni, nic vic.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Tokkar píše:Jen nevím proč, v posledních letech se u mě rozvíjí alergie na Ameriku.
A to si přijdu dost inteligentní na to, abych se tak nizkému pudu nepodvoloval. Leč přiznávám to.
No amerika (USA), to je zvláštní případ, že tam je mentalita trochu jiná (justice atd.), to mi nijak nevadí, rád se zasměji, spíše než amerika mi vadí (hodně) americký prezident (i když je skvělé, že už většina občanů usa přišla na to, že ta válka v íráků není nijak fajn, muselo asi umřít pár jejich vojáků, aby na to přišli...).
Ajantis_CG_thief píše:Takže nejsou ty OH vlastně opravdu tak trochu mírové?
No, ale myšlenka neválčení ve světě během konání OH je jak vidno mrtvá (o pojmu jménem kalokagathia při pohledu na bývalé sportovce upoutané k vozíčku nemluvě).

S tou agresí ale souhlasím, avšak nelíbí se mi právě ta záminka.
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Hmm, s tímto dílem mohu jakž-takž souhlasit 8-) i když - určitá míra nacionalismu a vlastenectví je nutná, pokud se onen "národ" teprve vytváří - je nutno provést ono vymezení "my & oni" - a snažit se všemožně podporovat "naše" a naopak eliminovat či alespoň znevýhodňovat "cizí". Postupem času toto ztrácí na důležitosti, až do naprosté nepodstatnosti (jako třeba teď toto opravdu již není třeba) ale imho to bylo k utvoření národů jak je známe nyní vskutku podstatné...třeba se zatím jen nepřišlo na nic lepšího 8-)
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Okamžite po prečítaní názvu Tvojho diela som vedel čím sa bude zaoberať. Na túto tému sa dá roho povedať veľmi veľa. Myslím, že dielo sa zhruba zaoberalo tým, čím so predpokladal, že sa zaoberať bude. Ale zďaleka nepovedalo všetko, na čo má potenciál, pretože pri tejto téme to snáď ani nejde... a je tu priestor na diskusiu... toľko k samotnému dielu...

Čo sa týka môjho názoru na túto problematiku, tak je trochu iný ako autora diela. Myslím si, že národ nie je celkom úplne zanedbateľná jednotka. Či chcem, či nechcem, myslím si, že na každý národ sa s istou mierou dajú "našiť" určité rysy a vlastnosti. Myslím si tiež, že nejaká tá malá miera vlastenectva je tiež zdravá. Ab y som hovoril za seba, tak ja sám sa necítim byť zaviazaný ani tak voči mojim spoluobčanom ako voči krajine samotnej. Aj keď možno "zaviazanie" je trochu silný pojem. Mám rád Slovensko - je to miesto, kde som sa narodil a už tu nejakých pár orkov žijem. Aj napriek toľkým negatívam to tu mám rád. Nemenil by som...

Ale rozhodne neznehodnocujem ostatné národy a nestaviam jeden pred druhý. U mńa nie je až tak podstatný národ, ale krajina... dúfam, že mi rozumiete, čo chcem povedať, pretože sa mi to samému ťažko objasňuje...
Uživatelský avatar
Lerek
Sigilan
Příspěvky: 1676
Registrován: 27.11.2005 19:37
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lerek »

tak jsem si toto zamyšlení ještě jednou přečetl, utřídil si myšlenky a hodlám napsat své stanovisko...

začnu stejně jako autor, citátem, T.G. Masaryk v recenzi na knihu Mein Kampf napsal:
"Každý slušný člověk miluje svou vlast a svůj národ, taková láska je pozitivní, miluje svůj národ, tj. pracuje pro něj a obětuje se, než proto ještě nemusí nenávidět druhý, k tomu ještě svůj sousední národ. Musí se ovšem přiznat, že je všude více rozšířen negativní patriotismus než pozitivní."

jako T.G. Masaryk se k tomu stavím i já

jednotná Evropa národů, ano s tím bych souhlasil, avšak pokud to bude bráno jako eliminace národů a jejich tavení dohromady, nikdy! krev našich předků byla prolévana pro tuto půdu a kulturu, ať už to byl můj praděd, který byl v legiích nebo děd partyzán za druhé světové, oba dva bojovali za národní identitu a za svobodu, jak svoji, tak našeho národa a byl by hřích vykašlat se na to, co nám předali a všechno to naházet do chřtánu jakési nenasytné jednotnosti v našem případě EU

dle mého názoru lidstvo jednotné nikdy nebude, existuje jistá zákonitost, a to sice že stejný a stejný se rádi druží, lidé pořád budou vytvářet skupiny dle nejrůznějších faktorů a i nadále se budou vůči ostatním jiným skupinám vymezovat, tak to prostě patří k přírodě, nelze uměle spojovat vlky, kočky, srny, myši apod a čekat, že se budou snažit o soužití v míru, to je snové a stejně tak snová je myšlenka jednotného lidstva

já narozdíl od autora pouto ke své zemi cítím a nikdy bych se odsud nestěhoval, protože jen zde budu doopravdy doma, jen zde budu našinec a pokud se někam přestěhuju, tak mě lidé tam budou tolerovat, ale stále budu ten cizák (myšleno jak v negativním tak neutrálním významu), mé děti budou také ještě stále cizáci a jejich děti jen tak napůl (pro případné reakce nebrat tento příklad doslovně, je pouze modelový)
a není argument ke stálému přestěhování, že někde je líp (schopní a pracovití lidé se mají vždy a všude dobře), když je někde líp, tak jistě jde, aby bylo líp i u nás doma! myslím, že lepší, než před problémy utéct, je zasloužit se o jejich řešení!

"Možná by stálo za úvahu, jaká je naše ‚česká‘ dovednost vládnout si sami." to dozajista stálo, ale takto formulovaná otázka je už od základu výplodem nedostatku období suverenity českého státu, nejde o schopnost vládnout si sami, jde o schopnost vládnout si dobře, aneb jak napsal Adolf Hitler v knize Mein Kampf (sice ho nijak extrémně neobdivuji, neonanuji nad svastikami atd. avšak v mnohém měl pravdu, nutné je ale též přiznat, že se v mnohém mýlil či záměrně mlžil anebo rovnou lhal):

"Vůbec je třeba ostře vystoupit proti nesmyslu, že ve všeobecných volbách se zrodí géniové. Za prvé, v jednom národě se najde jen jednou za velmi dlouhé období jeden jediný skutečný státník a nikoliv hned sto a více současně, za druhé, odpor mas je proti každému géniovi přímo instinktivní. Spíš projde velbloud uchem jehly, než-li se prostřednictvím voleb "objeví" skutečně velký muž. To, co skutečně přesahuje normální míru širokého průměru, se ve světových dějinách obvykle ohlásí samo."

v případě A. Hitlera doopravdy prošel velbloud uchem jehly (naneštěstí), nicméně velkých státníků či tzv. státotvorných politiků je opravdu jak šafránu, takže bych tento problém nenazýval "neschopností vladnutí si" nýbrž "nedostatkem kvalitní vlády"

snad ještě něco dodám k vyvyšování vlastního národa nad národy ostatní; nemyslím, že je to onen pozitivní patriotismus, ale jak je v bývalé německé hymně: "Deutschland über alles" přeložit to lze jako Německo nade vším, ale já se přikláním k významu Německo především (od toho se odvíjí moje oblíbené "naše Česko nade všecko"), z tohoto není příliš poznat, kam tím cílím, tudíž k upřesnění sáhnu k příkladu ze života aneb sousedské vztahy
také dozajista neřešíte, co má a nemá soused na zahradě a nevyvyšujete svou zahrádku nad jeho, ale zároveň se snažíte o tu svou starat co nejlépe, že? a tak by to mělo být i se státy a národy, nejdříve řešit sebe pak možná ostatní

Yachiko má pravdu, na toto téma jde napovídat mnoho a mnoho, proto raději zde skončím...

PS.: fandění při sportovních kláních snad netřeba do tohoto tématu tahat, to je fenomén sám o sobě...
"Vycházelo se přitom ze zcela pravdivé zásady, že určitým faktorem uvěření lži je její velikost..." Adolf Hitler
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Yachiko: díky za názor, ale jen tak mimochodem ;-)
Yachiko píše:Či chcem, či nechcem, myslím si, že na každý národ sa s istou mierou dajú "našiť" určité rysy a vlastnosti.
MCZ píše:Je to prostě národ. Jeden z mnoha. Se svými specifiky, historií a kulturou. Z historického hlediska je stejně cenný jako kterýkoli jiný národ a jako kterýkoli jiný národ je tvořený lidmi.
Lerek: nejprve díky, za tento tvůj konkrétnější a serióznější názor.

Nejsem tádný anarchistitcký extrémista hlásající rušení státních hranic, ale nelíbí se mi, že se vlastenectví u mnohých lidí dostává tak vysoko v osobním žebříčku, až se vlastenectví mění na zaslepený nacionalismus. Nelíbí se mi, že po těch tisících letech, kdy začaly vznikat první civilizace, v dnešní době, kdy lidstvo dokáže cestovat do vesmíru, vědci bortí středověké mýty, jsme v dobrém smyslu obklíčení mnoha filmy, hudbou, literaturou a jinou kulturou a prostě i celkově snad lidstvo vyspívá, stále ještě existují lidé odsuzucíjící jiné na základně původu/bravy pleti (amík = debil, arab = terorista atd.). Ohledně přirovnání ke kočkám, myším atd. nesouhlasím - lidé jsou přeci jeden živočišný druh. I když dělený na několik ras, subras atd. A jak jsem psal, zaráží mě, že přes svou vyspělost se stále nedokážeme přenést přes předsudky, myslím si totiž, že ta doba by už po těch tisíciletích mohla (a MĚLA !) nastat.

Co se týče našich skutečných národních hrdinů, všechna čest jim, ale nebudu jen kvůli nim lpět na hranicích naší země, kdyby byla možnost vytvořit něco ucelenějšího. Každý národ má svá specifika a historii i své (ať už skutečné nebo vyumělkované) hrdiny, ale tím, že bychom se přidali k většímu celku, bychom přeci jejich oběti a zásluhy nesmazali. Ať už jakkoli, bojovali, když to bylo potřeba, aby ubránili svou zem (jenže jindy na jinou zem útočili!). Ale doba se změnila. Právě tím, že bychom udrželi staré principy a tudíž by byla zachována i možnost dalších krvavých válek, kde by bojovali a umírali další hrdinové, bychom spíše jejich úsilí popřeli, když nyní máme možnost se násilným střetům a válečným obětím vyhnout (konflikty by určitě nepřestaly, ale jejich co nejméně násilné řešení by bylo snažší - možnost zásahu třetí, víceméně neutrální, strany, což často u spousty mezinárodních konfliktů jaksi možné není). Ale jak jsem napsal v článku, nedělám si iluze, že by se lidé vůbec někdy takto sjednotili, ale divit se tomu nejspíše budu nadále.

Ohledně sportu - zmiňoval jsem se o tom proto, jelikož někteří lidé z mého okolí prostě nedokázali pochopit mé nefandění během nedávných oh a měli občas blbé kecy, opět odkazuji na článek - nejsem nějaký odpůrce, ale nikdo mi to nebude vnucovat a chci možnost vlastního postoje a zájmu.
Naposledy upravil(a) MCZ dne 17.4.2006 20:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Lerek píše:jednotná Evropa národů, ano s tím bych souhlasil, avšak pokud to bude bráno jako eliminace národů a jejich tavení dohromady, nikdy! krev našich předků byla prolévana pro tuto půdu a kulturu, ať už to byl můj praděd, který byl v legiích nebo děd partyzán za druhé světové, oba dva bojovali za národní identitu a za svobodu, jak svoji, tak našeho národa a byl by hřích vykašlat se na to, co nám předali a všechno to naházet do chřtánu jakési nenasytné jednotnosti v našem případě EU
V roce 1938 neumírali Angličani ani Francouzi, jelikož co se dělo, bylo jejich národům úplně fuk. Mohli jsme se (vedle spojeneckých smluv) dovolávat leda jakýchsi obecných hodnot, jež byly demokraciím společné. Teď na oněch hodnotách do značné míry Evropa stojí. Je to obrovský luxus, kterého není radno se vzdát.
Tvůj praděd (i děda) nebojoval za stát, ale za jeho ideu. Bojoval by stejně, kdyby mělo být po válce vytvořeno české království?
Do značné míry šlo jistě oběma o národ jako takový, o lidi, kterým rozuměli. Ale bojovali i za ideje, které v posledku mohou národy slučovat ve vzájemné solidaritě. A to je podstatně větší bitva a následně i vítězství.
Uživatelský avatar
Lerek
Sigilan
Příspěvky: 1676
Registrován: 27.11.2005 19:37
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lerek »

MCZ píše: Co se týče našich skutečných národních hrdinů, všechna čest jim, ale nebudu jen kvůli nim lpět na hranicích naší země, kdyby byla možnost vytvořit něco ucelenějšího. Každý národ má svá specifika a historii i své (ať už skutečné nebo vyumělkované) hrdiny, ale tím, že bychom se přidali k většímu celku, bychom přeci jejich oběti a zásluhy nesmazali. Ať už jakkoli, bojovali, když to bylo potřeba, aby ubránili svou zem (jenže jindy na jinou zem útočili!). Ale doba se změnila. Právě tím, že bychom udrželi staré principy a tudíž by byla zachována i možnost dalších krvavých válek, kde by bojovali a umírali další hrdinové, bychom spíše jejich úsilí popřeli, když nyní máme možnost se násilným střetům a válečným obětím vyhnout (konflikty by určitě nepřestaly, ale jejich co nejméně násilné řešení by bylo snažší - možnost zásahu třetí, víceméně neutrální, strany, což často u spousty mezinárodních konfliktů jaksi možné není). Ale jak jsem napsal v článku, nedělám si iluze, že by se lidé vůbec někdy takto sjednotili, ale divit se tomu nejspíše budu nadále.
opravdu věříš, že důvody krvavých válek jsou v principech? důvody válek jsou vždy v lidech samotných, ať už jsou pricipy jakékoliv, proto nemyslím, že změna nějakých principů udělá z válečného štváče hipíka a už vůbec nemyslím, že staré principy se musí měnit k nějakým novým a nejistým (obzvlášť když už jsme v Evropě dosáhli toho tolik touženého míru)
"Vycházelo se přitom ze zcela pravdivé zásady, že určitým faktorem uvěření lži je její velikost..." Adolf Hitler
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

MCZ píše:...a prostě i celkově snad lidstvo vyspívá, stále ještě existují lidé odsuzucíjící jiné na základně původu/bravy pleti ... zaráží mě, že přes svou vyspělost se stále nedokážeme přenést přes předsudky, myslím si totiž, že ta doba by už po těch tisíciletích mohla (a MĚLA !) nastat...
Lidé jsou stále stejní. Lidstvo nevyspívá, neexistují žádné geny, které by se zkvalitňovaly a lidé se tak stávali tolerantnějšími, moudřejšími atp. Jediný způsob, jak může člověk respektovat jiného i přes např. jinou barvu pleti je to, že bude mezi lidmi jiné barvy pleti už od mala vyrůstat a bude to pro něj samozřejmé. To ale nic nezmění na kvalitě lidí. Člověk se prostě jen nebude divit tomuhle, ale zase něčemu jinému. Předsudky k lidské rase neodmyslitelně patří.

Myslím, že na světě pobíhají pořád ty stejné svině a blbci, ale to, že globálně je naše společnost "humánnější", je dost možná jen tím, že lidé tu "humanitu" prosazující mají větší moc k jejímu uskutečnění než dřív.


Lerek: A nezdá se Ti, že je teď v Evropě tak nějak míň válek než např. v 2. polovině 19. století, vrcholu nacionalismu? Čímpak to asi je...?
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Ajantis píše:Lerek: A nezdá se Ti, že je teď v Evropě tak nějak míň válek než např. v 2. polovině 19. století, vrcholu nacionalismu? Čímpak to asi je...?
IMO lidem ještě od druhé světové pořád "neotrnulo". Navíc lidé už si o válce asi nedělají tolik iluzí - já bych teda nechtěl zažít to, co jsem viděl ve filmech či televizních dokumentech. Tohle je jen jeden tip - samozřejmě si nemyslím, že tohle je ten důvod, proč se v Evropě neválčí :lol:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Odpovědět

Zpět na „Reakce, komentáře, kritiky“