Komentáře k "Jen hra"

Zde se můžete rozplývat či pohoršovat nad prezentovanými díly.

Moderátor: Sadako

Odpovědět
Valgard
Sigilan
Příspěvky: 238
Registrován: 14.10.2005 14:58
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Valgard »

Hlasoval som, že mestečko je lepší príbeh. Ale aj tento ujde.
Uživatelský avatar
CeBrk
Lim-Lim
Příspěvky: 136
Registrován: 29.9.2005 15:39

Příspěvek od CeBrk »

Valgard píše:Hlasoval som, že mestečko je lepší príbeh. Ale aj tento ujde.
Fíha! Tys to celé přečetl? Čekal jsem, že se tu první odpověď objeví nejdřív za týden :-). Přiznej se, že tys měl na základce jedničku ze čtení? :-) Dík za hlasování, komentář.
Valgard
Sigilan
Příspěvky: 238
Registrován: 14.10.2005 14:58
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Valgard »

Prečítal som to spolu s mestečkom už keď si dal odkaz prvykrát :). Len mi nejak vypadlo že si to chcel aj okomentovať.

Na základku si už nepametám, ale čítam veľa a celkom rýchlo.
Uživatelský avatar
Frosty
Sigilan
Příspěvky: 1726
Registrován: 2.10.2005 17:17
Bydliště: drsný sever:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frosty »

Tak sice opožděně (obě povídky jsem četl je to asi 14 dnů :oops:), ale přece - městečko i jen hra jsou kvalitou myslím srovnatelné.
V městečku se mi velice líbil konec. Ta ponurá atmosféra, bloudění, chodba plná mrtvých koboldů - mmm :applause:
Jen hra - ta má zase skutečně velké + za tu přímou řeč o jejímž použití jsi se již zmiňoval v úvodu. Navíc jsem se místy i zasmál :-D Tedy rozhodování by bylo těžké a tak obě povídky dostávají ode mě pomyslně po hlasu 8-)
Klacek i kámen kosti zláme, ale bacha na slova, bacha na ně...
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Hmm... musím povedať, že toto je s "Mestečkom" asi ťažko zrovnateľné. Nedokážem povedať, čo sa mi páčilo lepšie, pretože toto je imho úplnei iná kategória...

Čo sa týka samotného diela, tak musím povedať, že mi miestami až tak neadol Tvoj štýl písania - na môj vkus torchu príliš veľa niekedy možno až zbytočných opisov. Možno ani nie tak zbytočných ako uložených na nesprávne miesto. Myslím, že je to napísané trochu chaoticky a to rozhodne na pútavosti nepridá.
tieto problémy však zase vybalancovali niektoré veľmi zaujímavo a pútavo napísané časti... po tejto stránke by som dielo asi charakterizoval takto - nevyrovnané - niečo sa podarilo, niečo nie...

Čo sa týka samotnej sci-fi zápletky, tak tá mi prišla niekedy až príliš absurdná alebo možno len málo dôkladne dovedená do detailov. to sa však pri takýchto mini-dielach dá predpokladať... a aby som potešil - v tomto diele to nie je až tak zásadný problém...

Atmosféra je asi jedna z mála oblastí, ktorá sa dá porovnávať v oboch Tvojich dielach. A v tomto prípade víťazí "Mestečko". "Jen hra" ma svojou atmosférou nijako neohúrila. Ide tu skôr o samotný príbeh ako atmosféru.

V celej poviedke poznať, že si do diela tak trochu asi zakomponaval aj samého seba. A to pokladám za veľké lus. Niektoré časti sú dosť osobné, čo sa mne veľmi páči...

Ešte niečo - je to možno trošku až príliš zdĺhavé. Možno by to aj trošku na úkor určitých vecí nezaškodilo zostručniť a výsledkom by bolo ako vy hovoríte ( nenapadá ma ekvivalentný výraz v slovenčine ) - "čtivější" dielo...


Celkovo toto minidielko hodnotím priemerne až trochu vyššie nad priemerom. Slabšie stránky vyrovnávajú tie silnejšie. Ale myslím, že čítanie tejto poviedky nebol zabitý čas... ;-) :-) 8-)
Uživatelský avatar
CeBrk
Lim-Lim
Příspěvky: 136
Registrován: 29.9.2005 15:39

Příspěvek od CeBrk »

Yachiko píše: Čo sa týka samotného diela, tak musím povedať, že mi miestami až tak neadol Tvoj štýl písania - na môj vkus torchu príliš veľa niekedy možno až zbytočných opisov. Možno ani nie tak zbytočných ako uložených na nesprávne miesto. Myslím, že je to napísané trochu chaoticky a to rozhodne na pútavosti nepridá.

Ešte niečo - je to možno trošku až príliš zdĺhavé. Možno by to aj trošku na úkor určitých vecí nezaškodilo zostručniť a výsledkom by bolo ako vy hovoríte ( nenapadá ma ekvivalentný výraz v slovenčine ) - "čtivější" dielo...
Já se nedomnívám, že přílišná rozvleklost a detailnost některých částí je na škodu. Povídka pak sice nemá takový spád, ale snáze lze vybodouvat určitou atmosféru. To myslím obecně. Konkrétně v tomto případě bude problém spíš v tom, že ty mé popisné části nejsou dost poutavé a čtenáře asi začnou nudit. Oproti zdejší sci-fi klasice v podání "Fallout-Second war", které je dost dobrá, je to takové nemastné neslané. To uznávám.
Yachiko píše: Čo sa týka samotnej sci-fi zápletky, tak tá mi prišla niekedy až príliš absurdná alebo možno len málo dôkladne dovedená do detailov. to sa však pri takýchto mini-dielach dá predpokladať... a aby som potešil - v tomto diele to nie je až tak zásadný problém...
Jistě, pokud se na povídku podívá někdo, kdo se trochu vyzná v počítačích a programování, asi tam najde celou řadu nelogičností, nebo alespoň nepřesností. Bohužel to není můj případ, takže na nějaké sofistikovanější a nelogična prosté konstrukce mohu bohužel jen a pouze rezignovat.
Yachiko píše: V celej poviedke poznať, že si do diela tak trochu asi zakomponaval aj samého seba. A to pokladám za veľké lus. Niektoré časti sú dosť osobné, čo sa mne veľmi páči...
Na tom zakomponování sebe sama něco bude. Nechtěl jsem aby povídky byla o "hrdinech" v klasickém významu, ale o obyčejných lidech se svými neduhy. Je fakt, že vyjadřování, vkus a názory ústřední postavy jsem nijak pracně nevymýšlel a snažil se odhadnout, jak bych asi reagoval já. Mimochodem, postavy Lusi (respective její vzhled) vznikl na základě reálné (přesto takřka mýtické) osoby. S podobnou dívkou jsem před léty jel v autobusu a vystupovala na stejné stanici kde bydlím. Pak už jsem ji nikdy nespatřil. Takže namísto reálného kontaktu jsem s ní rozehrál románek alespoň virtuálne :-)

Jinak dík za konstruktivní kritiku. Takhle podrobná a výstižná "recenze" je přesně to co jsem potřeboval.
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Ad Tvoje opisy - nemyslím, že by boli úplne zlé a nudiace. Myslím, že len konkrétne mne ako čitateĺovi až tak "nesadli". Je to asi skôr subjektívny názor, ale o tom môžu ešte viac rozprávať iní, ktorí si túto poviedku prečítajú...

Ako som povedal - miestami nelogická sci-fi zápletka v tomto diele nie je nejaký zásadný problém, pretože väčšina ľudí, ktorí si ju prečítajú imho nie je až takých zbehlých vo vede a technike, aby im to nejak príliš prekážalo...

A zakomponovanie samého seba... to bolo znateľné aj u Mestečka, hoci možno trochu menej. V tomto diele prerážalo ešte viac... a to je rozhodne dobre. Pokiaľ sa tejto veci budeš pri svojej tvorbe držať naďalej ( ak ešte teda niečo píšeš, pretože myslím, že tieto Tvoje diela sú už nejaký čas na svete - čítal som ich na Tvojej stránke ešte za čias bg.cz - btw to nie je nejaká kritika, len konštatovanie, pretože rozumiem, že na písanie nemusíš mať čas a chuť a etc... dôvodov môže byť 100 ;-) ) uvidíš, že nič nepokazíš... práve naopak - pri Tovjej tvorbe je/bude tento element veľmi pozitívny...

EDIT: A ešte jedna vec: konštruktívna kritika je samozrejmosť... za to mi ďakovať nemusíš. Je to vec, ktorú by v tejto umeleckej sekcii mal praktikovať každý čitateľ či "konzument" tohto sigilského umenia... ;-)
Uživatelský avatar
CeBrk
Lim-Lim
Příspěvky: 136
Registrován: 29.9.2005 15:39

Příspěvek od CeBrk »

Yachiko píše: Ad Tvoje opisy - nemyslím, že by boli úplne zlé a nudiace. Myslím, že len konkrétne mne ako čitateĺovi až tak "nesadli". Je to asi skôr subjektívny názor, ale o tom môžu ešte viac rozprávať iní, ktorí si túto poviedku prečítajú...
"Iní o tom asi privela rozprávať nebudů", protože půl roku od uveřejnění se s novou vlnou čitatelů nedá počítat :-)
Yachiko píše: A zakomponovanie samého seba... to bolo znateľné aj u Mestečka, hoci možno trochu menej. V tomto diele prerážalo ešte viac... a to je rozhodne dobre. Pokiaľ sa tejto veci budeš pri svojej tvorbe držať naďalej ( ak ešte teda niečo píšeš, pretože myslím, že tieto Tvoje diela sú už nejaký čas na svete - čítal som ich na Tvojej stránke ešte za čias bg.cz - btw to nie je nejaká kritika, len konštatovanie, pretože rozumiem, že na písanie nemusíš mať čas a chuť a etc... dôvodov môže byť 100 ) uvidíš, že nič nepokazíš... práve naopak - pri Tovjej tvorbe je/bude tento element veľmi pozitívny...
Shodou okolností jsem včera dopsal svou třetí povídku. A ač se to zdá k nevíře, je ještě osobnější než "Jen hra". Bohužel stejně tak je i více popisná. Jde skorem o jeden velký popis :-). Vlastně šlo o takový nečekaný polibek můzy, jenž jsem během dvou dnů přetvořil do čitelné (nikoliv čtivé) formy. Nicméně umístit to sem na Sigil nemám odvahu. Tři povídky jsou na jedno forum příliš. Na druhou stranu je fakt, že by pod tlakem mé chabé prózy mohla ještě více vyniknout kvalita ostatních autorů.
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Ad čitateľia Tvojej tvorby: Možno som Ti práve urobil reklamu... :lol: ... ale vážne - asi nebudem jediný, ktorý si diela číta často dlho po ich uverejnení a Sigil... ;-)

A čo sa týka tej novej poviedky... pokiaľ ju nechceš uverjeniť sem, mohol by si mi ju aspoň poslať ( ak samozrejme chceš ) ... ver či nie, ale celkom by ma zaujímala... ;-)
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Mě k přečtení nezlanařil Yachiko, od CeBrka už jsem pár krátkých slohových útvarů četl a líbil se mi jeho styl psaní, ale ani do jednoho ze 2 příběhů jsem se nepustil. Nejdřív jsem o nich nevěděl, pak na ně zapomněl no a obecně mi vždycky dlouho trvá, než se do něčeho pustím. Ale nakonec na to došlo a první přišla na řadu "Jen hra". Městečko bude snad brzy následovat. Takže, můj zcela subjektivní pohled:

- Opravdu se mi líbí ta hlavní myšlenka povídky o nové umělé inteligenci a jaký směr nabere. Je také velmi dobře podaná, už jen to vytahuje onen příběh z průměrnosti. Celkově mi Tvůj styl psaní v podstatě sedí, dá se do něj začíst a nejni tam žádná zbytečná "vata". Nebylo to jako u mnoha jiných výtvorů, kdy už jsem z různých důvodů si ten příběh dělil na části a četl je postupně. Tady jsem prostě začal a skončil.
- Na Tvém stylu psaní mi sedí využití přímé řeči, dialogy jsou napsány hodně slušně. Nemám moc rád v povídkách humor, ale tady jen jen v míře menší než malé a je víceméně přirozený, jeho hlavním cílem nejni něco zakrýt.
- Ovšem občas mě ze čtení něco vyrušilo. Přijde mi, že nemáš úplně jednolitý "styl psaní" (hlavně v první cca polovině) - kus textu je napsán nějak a pak je tam věta či slovo, které mi svým stylem do atmosféry úplně nezapadne. Jako bys nevěděl, jak tu větu napsat, ale věděl, že ji musíš napsat, nebo tam bylo přidáno dodatečně. Třeba mi tam nesedne to časté užití slova "komp". A hodně velkým Tvým problémem jsou pravopisné chyby - máloco naruší dojem ze čtení tak, jako špatné "i/y".
- Ještě obecně - hlavní "myšlenka o AI" je velmi dobrá, to už jsem psal. Krom něj se mi též hodně líbí ten vztah s Luci. Mohlo by být v příběhu ještě více takových zajímavých motivů. Úplně mi nesedí zakončení příběhu - je docela svérázné a až moc náhlé. A představoval bych si jej složitější, nebo možná trochu více ideologický.

Celkově bych Tvůj výtvor hodnotil jako nadprůměr, dejme tomu 70 procent. Nu, prozatím to bude vše, možná mi v následujících hodinách ještě dojde něco, co jsem zapomněl napsat.


CeBrk: Třetí povídku sem pěkně šoupni a tu lacinou sebekritiku si nech od cesty ;-)
Uživatelský avatar
CeBrk
Lim-Lim
Příspěvky: 136
Registrován: 29.9.2005 15:39

Příspěvek od CeBrk »

Jestli se ti v této povídce zamlouvá přímá řeč, budeš asi v tomto ohledu z dalších dvou povídek zklamán. Dokonce i mě samotného překvapilo, jak se mi zde dialogy povedly. V městečku je přímé řeči velice málo a jde vlastně jen o pár vět pronášených hlavními hrdiny, na které většinou nikdo další ani nereaguje. v Nočním příběhu je dialogů sice víc, ale kvalitou na Jen hru ani zdaleka nemají.

Pokud jde o Městečko, tak bych tě před ním rád varoval. Tohle neříkám z nějaké přehnané skromnosti, nebo sebekritiky. Zrovna před chvílí jsem trochu tuto povídku rozodstavcovával (jen na HDD, né zde na Sigilu) a při té příležitosti si ji pochopitelně prečetl. Fuj. Je na ní vidět, že jsem ji psal už před mnoha lety. Zvlášť v závěru je to tragédie a de facto jsou to samé přiblblé věty, kde se stokrát opakuje slovo "jsem". Dokonce mě v jednu chvíli popadla myšlenka, že tuhle povídku smažu. Na druhou stranu, se začátkem jsem docela spokojen, takže by snad bylo lepší jen krapet (spíš hodně) updatovat některé (většinu) pasáží. Ale protože jsem línej jak veš, asi se k tomu jen tak nedostanu.

Ačkoliv mě Yachiko za díky kritizoval, udělám stejnou chybu i nyní. Dík za konstruktivní kritiku i pochvalu.
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Takže, ve srovnání s "Městečko" mi tohle přijde lepší. Jednak dobré dialogy, druhak samotná myšlenka (řekněme, že thema zrodu "skutečného života" v PC krabicích mne zajímá velmi). Jen mi opět vadil pravopis a místy nezvládnutá jednolitá stylistika (jednou fantasie, podruhé fantazie etc.).
A něco k samotnému obsahu - hmm, myšlenka, že chráníme stroj před utrpením se mi nelíbí už vůbec, já bych je naopak sadisticky týrala. A možná bych ocenila opět nějaký masakrosní unhappy end (ne tedy vyvraždění, ale něco hardcore).

Jinak piš dál - po positivních ohlasech od Ajantise a později i od Yachika je to opravdu vůbec první věc, co jsem tu (až na nějakou tu básnickou tvorbu a ani tu ne celou) četla 8-)
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Odpovědět

Zpět na „Reakce, komentáře, kritiky“