Komentáře k "Zmizení legie IX Hispana"

Zde se můžete rozplývat či pohoršovat nad prezentovanými díly.

Moderátor: Sadako

Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Komentáře k "Zmizení legie IX Hispana"

Příspěvek od Sadako »

Zde komentuje zveřejněné dílo.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

:-(

Příspěvek od KEBULE »

Jak se tak dívám na tu spoustu komentářů asi se tenhle kousek hodně líbí...
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Re: :-(

Příspěvek od Alnag »

KEBULE píše:Jak se tak dívám na tu spoustu komentářů asi se tenhle kousek hodně líbí...
Dočkej času... hledám čas abych si tu přečetl a komentoval poslední tři nebo čtyři dílka... a už jen podle názvu to zní zajímavě...
Obrázek
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

:-)

Příspěvek od KEBULE »

Alnag:
I když on je fakt, že číst to na kompu je pakec, ale jak jinak se má člověk prezentovat? Psát to na pokračování, já nevím po stránkách, co myslíš?
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Valgard
Sigilan
Příspěvky: 238
Registrován: 14.10.2005 14:58
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Valgard »

Popravde, prečítal som to už vtedy ako si to tu postol, ale neviem ako sa k tomu vyjadriť. Je to celkom dobré, ale ... Niečo mi tam vadí, ale sám neviem čo. Je to taký pocit. Možno ten koniec je taký divný. Ako samotný príbeh je celkom zaujímavý, aj dobre napísaný, ale tá "historická vložka" pred koncom posobí na mňa dosť rušivo, ako keby tam ani nepatrila. Začína to od stretnutia s rímskym zajatcom. A ešte by so asi zvolil iný koniec, ako ten klišoidný happyend.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

:-)

Příspěvek od KEBULE »

Valgard:
Ono co se týče toho "klíšoidního happy endu." :think: Klišé je dle mě věc naprosto něškodná pokud se s ním umí zacházet. Problém je v tom, že dogmatismus učinil z "klišé" strašáka kterého se všichni bojí... :shhh:

Jaký jiný neklišoidní konec by se hodil. Nebo jinak, jak mohl dopadnout Vladimír jinak než takto? :think: Jak by sis představoval konec ty? Měl zůstat sám jak kůl v plotě? :-D

Jinak samozřejmě děkuju za kritiku. Zkus pokoumat co ještě ti tam nesedí. Já budu LEGIO průběžně editovat... :hand:
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
wosmahl
Sigilan
Příspěvky: 399
Registrován: 2.3.2006 14:34
Bydliště: Kárlsbád
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wosmahl »

Třeba by se nějak mohl dostat zpět domů.
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

No... přečetl jsem a je to zajímavé dílko. Musím ale říct, že se mi nečetlo úpně snadno, zvlášť ten začátek je takový problématický. Myšlenka je zajímavá a pěkná, ale použití první osoby je vždycky značně ošemetná záležitost. Tady se to projevilo naplno. Působí to na mně hodně didakticky a na můj vkus moc racionálně. Je tam strašně málo emocí a nedochází tam moc ke změně tempa... prostě vypráví, vypráví, vypráví... chtělo by to důraznější gradace, nějaké zpestření a tak.

No, teď koukám, že jsem to vzal nějak drsně. Líbí se mi to, ale přijde mi, že je to taková hrubá stavba, ještě by to chtělo přitesat trámy, nahodit omítky, nastěhovat nábytek a obydlet dům. :roll:
Obrázek
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

:-)

Příspěvek od KEBULE »

Wosmahl:
Návrat domů není technicky možný. Jak? Jestli nechápeš přečti si to ještě jednou, tak jak jsem to nastínil se domů vrátit nešlo.

Alnag:

Máš pravdu je to didaktické a racionální. Ale považ, jak by měl někdo jako je Vladimír sepisovat paměti? Jako román? Dívá se na to s odstupem několika desítek let. Nemyslíš, že se na cokoli co dneska uděláš budeš za mnoho let dívat bez emocí? Co myslíš?

Jinak se na to podívám a zkusím to trochu otesat :-D
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Re: :-)

Příspěvek od Alnag »

KEBULE píše:Alnag:[/b]
Máš pravdu je to didaktické a racionální. Ale považ, jak by měl někdo jako je Vladimír sepisovat paměti? Jako román? Dívá se na to s odstupem několika desítek let. Nemyslíš, že se na cokoli co dneska uděláš budeš za mnoho let dívat bez emocí? Co myslíš?
Věci, které se "prostě jen staly" si člověk nepamatuje. Pamatuje si prakticky jen události emocionálně zabarvené a byť ten čerstvý nával emocí určitě vyvane, něco přeci jen zůstane. I pokud bys teda chtěl zachovat ten ráz toho spisku, tak bych teda tohle zůdraznil nějakým zarámováním příběhu. No nevím... říkám ti, jak to na mně působilo, to je celé...
Obrázek
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

:-)

Příspěvek od KEBULE »

Je mi jasný, že píšeš jak to na tebe působí. A moje odpovědi nejsou nic jiného než jen zamyšlení nad konstruktivní kritikou. Byť to vypadá možná jinak.

Jsem moc rád za jakoukoliv kritiku a tvého názoru si cením. Je fakt, že popis událostí by Vladimír měl psát asi trochu víc zaujatě a jeho srovnání se s dějinami by měl popsat opravdu vyloženě suše.

Přes svátky Legio IX. nejspíš trochu přepíšu. A pak to sem dám znova.

Jinak jsem se chtěl zeptat jak na tebe působí konec. Valgard ho označil za klíšoidní, nicméně jiný konec než tento asi ani není možný. Zajímal by mě tvůj názor...

A nevím jestli si četl tu povídku co sem zde umístil předtím to je dílko čistě v první osobě, ale trofám si říct, že popisovaných nešvarů jsem se tam vyvaroval nemyslíš?

S pozdravem a ...
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Alnag
Sigilan
Příspěvky: 512
Registrován: 17.9.2006 9:33
Bydliště: dno Propasti
Kontaktovat uživatele:

Re: :-)

Příspěvek od Alnag »

KEBULE píše:Jinak jsem se chtěl zeptat jak na tebe působí konec. Valgard ho označil za klíšoidní, nicméně jiný konec než tento asi ani není možný. Zajímal by mě tvůj názor...
No... konec mi nepřijde ani tak klišoidní, jako odhadnutelný. Což je škoda, možná by si to zasloužilo nějaký drobný háček. Představ si například, že by spisek nakonec nebyl vůbec uložen tam, kam si dotyčný myslí... (ironie)

Nějaký dobyvačný dán event. jiná evropská potvora by ho se s míchem přečetla svým kumpánům a hodila do ohně. (tragédie?)

Nebo to najde jeho ehm... dcera, milenka, vnučka... (ultra-klišé happy-end romance, ale mohl bys tím zapůsobit na nějakou křehkou dívku romantické povahy... 8-) )

Najde to on sám o několik let dříve (ultra SF, časový paradox na entou...)

Prostě nemusí to být, ale nějaké drobné, jemné překvapení závěrem by stálo za to. Ostatně ono by mohlo být už na začátku. Nález mrtvoly v hrobě z římské doby, na rukou švýcarské hodiny značky Swatch. A na konci rozřešení. To by bylo dobré třeba i jako zarámování. Ale nevím, to je na tobě... jen si představuju, jak by to dopadlo, kdybych to psal já...
KEBULE píše:A nevím jestli si četl tu povídku co sem zde umístil předtím to je dílko čistě v první osobě, ale trofám si říct, že popisovaných nešvarů jsem se tam vyvaroval nemyslíš?
Tu jsem tuším nečetl. Ale taky to doženu, neboj... ;-) jen mám teď pořád skluz.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tokkar
Dabus
Příspěvky: 1737
Registrován: 26.9.2005 11:28
Bydliště: cerna O.....a cerna

Příspěvek od Tokkar »

no tak jsem trochu popřemýšlel, co tu napsat a ....

+ má to trochu invence
+ slušnou češtinu
+ celkem dobré řemeslné zpracování

- přebytečnou snahu, za každou cenu prodat římské know-how
- patologický skok v příběhu
- předvídatelný závěr

to jest vše co už bylo napsáno jinými, takže to nebudu více rozvádět
taky to ovšem neznamená, že to bylo úplně špatný ;-)
The Oldest King's Knight At Realm is like a shadow on Sigil's street at moonless night.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Tokkare díky za kritiku, akorát si nejsem jistý co si vybavit pod trochou invence, snaze prodat římské know how, a i ten patologický skok mi není jasný... :think:

Mohl bys mi to prosím tě trochu víc rozebrat, abych se příště vyvaroval, byl bych ti vděčen :-D

Jinak bych ti rád popřál pěkné prožití svátků vánočních i jiných....

S pozdravem a ...
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Asmodix
Sigilan
Příspěvky: 1
Registrován: 9.7.2009 18:12

Re: Komentáře k "Zmizení legie IX Hispana"

Příspěvek od Asmodix »

Trocha historie není špatná,příběh je taky v pohodě,jen IX. legie nebyla Hispana jak tady mylně uvádíš,ale IX byla Orlice deváté a později byla jmenována Legií draka,to jen k doplnění historie,ale jinak příběh je fajn 8-)
Odpovědět

Zpět na „Reakce, komentáře, kritiky“