Civilization

Akce, strategie, adventury, plošinovky, závodní, sportovní a logické hry ... prostě žádné RPG.

Moderátor: sevencreature

Která Sidova Civilizace je nejlepší?

Civilization
7
25%
Civilization 2
6
21%
Civilization 3
4
14%
Civilization 4 bude nejlepší
1
4%
Alpha Centauri
1
4%
Ani jednu jsem nehrál a stydím se
5
18%
Ani jednu jsem nehrál a jsem na to hrdý
4
14%
 
Celkem hlasů: 28

Uživatelský avatar
CeBrk
Lim-Lim
Příspěvky: 136
Registrován: 29.9.2005 15:39

Civilization

Příspěvek od CeBrk »

Poté co jsem se neúspěšně pokoušel na baldursgate.cz pozvednout úroveň diskuze do nových výšin, pomocí téma "System Shock", učiním obdobný pokus i zde. Ano, obdobný. I nyní mi půjde o kvalitu zdejšího fora, ale tentokrát pomocí jiné hry. Jak už bystřejším asi napověděl nadpis, nepůjde o nic menšího, než o legendární Civilizace. Řekněte sami, co je to za herní diskuzi, když v sekci "jiné hry" chybí pod-sekce "Civilizace"? Ano, správně. Takové diskuze není hodna kvalit českého internetu. A proto je na mě, abych sigil.cz vyvedl z hluboké propasti podřadných for, do nových a lepších výšin. A s ním i vás, přátelé. A snad jednou, až budete kulturně osvícení a povzneseni na vyšší úroveň vědomí, snad i téma "System Shock" zde bude diskutováno s nadšením, který si zaslouží.

Takže k věci. Hráli jste slavná dílka Sida Meiera? Civilizaci 1 až 3, nebo Alphu Centauri? Jaké národy máte nejraději? Jaký styl hraní preferujete? Jste rození válečníci, či umělci slova a politických intrik? A jak se tešíte na čtvrtý díl? Co říkáte přechodu do 3D? A na přehršel změn? Jak možná víte, civilization 4 by měla vyjít už za necelý měsíc. Diskutujte přátelé.

Eh, možná by bylo slušné, kdybych otázky mnou položené ihned sám zvedl. Alespoň ve stručnosti. Hrál jsem Alphu Centauri a Civilization 3. Nejraději jsem hrál za Univerzitu (AC) a Řeky (C3). Jsem rozený diplomat a nejednou jsem dohrál Civilizaci 3 aniž bych, byť na jediný tah, vstoupil do války. Na čtvrtý díl se těším. 3D obecně z principu neodsuzuji, jako někteří jiní, ale obrázky z Civilization 4 mě do extáze nepřivádí. Změny budou asi zajímavé. Tak, a teď vy.
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Chybí mi možnost "nehrála, strategie považuji za k uzoufání nudné, výjimky se najdou, ale tato mezi ně nepatři" :twisted:
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
CeBrk
Lim-Lim
Příspěvky: 136
Registrován: 29.9.2005 15:39

Příspěvek od CeBrk »

Eh, nějak mi to nevzalo poslední možnost "Ani jednu jsem nehrál a jsem na to hrdý". A jak se zdá, upravovat mohu je samotný příspěvek. Nemohl by nějaký admin pomocí kouzla 9. levelu tuto možnost do hlasování přidat? A když už bude v tom, tak místo "Sidiova", by asi patřilo "Sidova".
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Moderátory zde jsou crowX a sevencreature, až sem mrknou, jistě si přečtou Tvé přání a to se stane skutečností 8-)
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
CeBrk
Lim-Lim
Příspěvky: 136
Registrován: 29.9.2005 15:39

Příspěvek od CeBrk »

Vampiria píše:Chybí mi možnost "nehrála, strategie považuji za k uzoufání nudné, výjimky se najdou, ale tato mezi ně nepatři" :twisted:
No jo, všude se najdou potížisti :-). Ty bys tuším potřebovala nějaké extra odpovědi u každého druhého hlasování :-)
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drake127 »

CeBrk píše:Eh, nějak mi to nevzalo poslední možnost "Ani jednu jsem nehrál a jsem na to hrdý". A jak se zdá, upravovat mohu je samotný příspěvek. Nemohl by nějaký admin pomocí kouzla 9. levelu tuto možnost do hlasování přidat? A když už bude v tom, tak místo "Sidiova", by asi patřilo "Sidova".
Done.
A k tématu, ani jednu jsem nehrál, ale mnohé jsem slyšel. Nejsem na o hrdý, ani se ale nestydím. Může to být dobrá hra, je tak výjimečná (nekamenovat, jen nevinná otázka)?
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

U civilizací jsem strávil strašně moc času. O mnoho více, než u všech IE her dohromady.
Začínal jsem přirozeně už s jedničkou. Tam byla hra na emperora opravdové psycho, anžto počítač nehorázně cheatoval. Vzpomínám na boj o jedno město. Nejdřív jsem ho rychle dobyl a opevnil. Šlo o jedno z největších z celého světa s mnoha miliony obyvatel. Rychle jsem zajistil obranu a pak 2 století urputně bránil. Porazil jsem tam stovky jednotek a sám přišel tak o 20. Nakonec bylo ale zcela vypleněno souboji. Miliony obyvatel pomřely. Zbylé jednotky, které strašily v rozvalinách města, jsem naštěstí poté stačil stáhnou a poslat na jiná bojiště. Přesto to byl pro mě jeden z nejvíce psycho soubojů. Dodneška mě jímá hrůza při představě, jak si počítač každé kolo cheatoval kolem města nové jednotky.
Jináč jsem hrál ještě civilizaci 2, ta mi s odstupem času přijde nejlepší. Přehledná s pěknou řádkou možností. A i s malou civilizací se dá na nejtěžší obtížnost zvítězit. Stačí jen dobře plánovat. Pár dobře postavených měst dokáže zajistit takvou ekonomickou moc, že si dokážete koupit celý svět. Nebo si během chvíle postavíte armádu, která je neporazitelná. Vzpomínám si, kdy jsem v jednom kole zradil všechny (3) spojence se svou malou civilizací, jež se nacházela v Anglii. Jejich byly po celém světě. V jednom kole jsem jim dobyl hlavní města. Další koupil. Jiná vybombardoval a na vybraná hodil atomovky. Náhle se celý svět ocitl v chaosu. Nastaly revoluce a světové válka. Do několika kol byla celá mapa má. :twisted:
Alphu Centauri mám, ale bohužel mi nejde na XPéčkách. Ale jednou se k ní dostanu.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Žádnou jsem nehrál... A už asi nikdy hrát nebudu (nějak mě to minulo).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

K prvej civilizácii sa viažu moje začiatky na PC - strávil som pri nej obrovské množstvo hodín - nádherná hra na svoju dobu - ale za najlepšiu považujem C3 - tam bol žáner trošku lepšie rozpracovaný a aj ten izometrický pohľad bol dobrým ťahom.
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

První (nebo snad druhý, už přesně nevím) díl jsem jednou hrál. Jen jendou, jen krátce, ale atmosféru to mělo docela parádní. Škoda, že jsem se k tomu nedostal vícekrát.
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Jediné strategie, které mě bavily - Shogun: Total War, Warcraft 3 a Black & White 8-) . Civilisace mezi nimi není, tedy jsem ji nehrála, ani nemám zájem to někdy zkoušet.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
CeBrk
Lim-Lim
Příspěvky: 136
Registrován: 29.9.2005 15:39

Příspěvek od CeBrk »

drake127 píše:
CeBrk píše:Eh, nějak mi to nevzalo poslední možnost "Ani jednu jsem nehrál a jsem na to hrdý". A jak se zdá, upravovat mohu je samotný příspěvek. Nemohl by nějaký admin pomocí kouzla 9. levelu tuto možnost do hlasování přidat? A když už bude v tom, tak místo "Sidiova", by asi patřilo "Sidova".
Done.
A k tématu, ani jednu jsem nehrál, ale mnohé jsem slyšel. Nejsem na o hrdý, ani se ale nestydím. Může to být dobrá hra, je tak výjimečná (nekamenovat, jen nevinná otázka)?
Vyjímečná hra to rozhodně je. Už jen z pohledu originality. Akcí jsou tisíce. Jedna bezmyšlenkovitá, druhá strategičtější, třetí třeba hororová a další například vtipná. Podobně to vypadá s ostatními žánry, strategie nevyjímaje. Ale víš o nějaké "Civilizační strategii", vyjma klasických Civilizací od Sida, nebo několika málo "klonů" s marketingovou značkou Civilizace?

Obrovskou předností všech civilizací je i nesmírná replayabilita (napsal sem to dobře?). To se dá hrát pořád dokola, skoro jako šachy. V každém případě tahle hra není pravidelně obsazována do užší špičky v TOP žebříčcích nejlepších her všech dob, jen tak náhodou. Pokud's jí nehrál, asi tě zajímá, co je na ní tak světoborného. To se opravdu nedá popsat. Neuvěřitelné množství taktického boje, diplomacie, intrik, zakeřností, kombinace budov, divů světa, technologií, obchodu s luxusními a strategickými surovinami a spousta dalších věcí, jsou v těchto hrách skloubeny do jednoho neuvěřitelně zábavného celku, který je pro mnoho lidí synonymem pro nejlepší hru všech dob. Já k nim sice nepatřím, ale i tak Civilizace stavím na svém osobním žebříčku hodně vysoko.

Na druhou stranu musím podotknout, že když jsem si po přečtení recenzí svého času koupil Alphu Centauri, dost dlouho jsem bědoval, co je to za nezáživnou kravinu. Alpha Centauri je víc hard-core, než například mnohem více user-friendly Civilization 3. Až po několika marných pokusech o hraní a prostudování tlustého manuálu, jsem postupně zjistil, že peníze za nákup této hry nebyly vyhozené oknem, ale šlo o výbornou investici do excelentní hry. S Civilizací 3 jsem už takové trable neměl. Základní herní princip je velice podobný. celá hra je po ergonomické stránce velice přehledná a ačkoli jsem k ní nestudoval žádný manuál, okamžitě jsem se mohl pusti do hraní.

Tyhle hry mohu jen a jen doporučit. Ješte teď se slzou v oku vzpomínám, jak jsem té fanatické čůze Miriam v Alphe Centauri ukradl nějaké technologie a ještě to svedl na to komunistické prase Yanga a ona mu vyhlásila válku. Paráda. Zvlášť když občasné darování technologie prohrávajícímu zaručovalo, že válka bude zdrcující pro obě strany. No a když za několik desetiletí oba uzavřeli mír, byl vhodný čas pro technicky vyspělou Univerzitu, zahájit dlouho připravovanou pomstu za dávné příkoří. Válkou zdecimované státy s nedostatečným technologickým pokrokem, nejsou nebezpeční soupeři. Zvlášt když jsem pomocí úplatků prosadil rozpuštění polárních ledovců, což nebylo pro města bez hermetické kopule dvakrát dobré.
Naposledy upravil(a) CeBrk dne 5.1.2006 9:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
yenn
Sigil Team
Příspěvky: 3192
Registrován: 24.9.2005 23:13
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn »

Žádnou jsem dosud nehrál, za což se nestydím, ani za to nejsem hrdý (jak může být někdo hrdý na to, že nehrál nějakou hru?). Výhledově bych ji však chtěl zkusit ;-)
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]
Uživatelský avatar
Silverbow
Sigilan
Příspěvky: 93
Registrován: 1.10.2005 11:35
Bydliště: Elysium
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Silverbow »

Civ 2.

Stale mam na nu shortcut na desktope a obcas si zahram. 8-)

Len mi vadi debilna AI nepriatelov... ja tam furt hram totalne mierove uber-vedeckoekonomicke civilizacie... a ti blbci sa stale vrhaju na moje tanky s palickami a nozikmi...
Silverbow píše:lo and behold their intelligent foreign policy:
American phalanx lands near Nagasaki
Japan demands their retreat
USA declares war on Japan
American phalanx vaporizes under bomber attack
American fleet completely sunk in one turn
Japanese fleet conquers USA

idiots...
Most people have evil spirits. You? You have stupid spirits. Go see shaman, get hole in head...
- Sulik, to G.W. Bush, in Fallout 2 -

WARNING: The content of this post may pose danger to your mental health.
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

:-D :-D :-D
There is a limit to stupidity.
182
Odpovědět

Zpět na „Jiné hry“