Matematika

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Neferit
Šifrovač
Příspěvky: 2323
Registrován: 29.9.2005 16:53
Bydliště: terra incognita
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neferit »

Tafif píše:Vlasák: Musím říct, že mě matematika vždycky fascinovala. Ovšem jen do doby, než jsem danou problematiku pochopil, potom už to je nuda. A o tom, co jsi tady napsal, můžu říct pouze: "Fascinující."
A nenarostly ti z toho špičaté uši? 8-)
http://gh.ffshrine.org?r=23256
deviantART - place, where deviancy comes to play

Pokud máte něco, co po mně chcete, tak mě kontaktujte pomocí PM, emailu nebo ICQ. Vše je zde uvedeno. ;-)
Uživatelský avatar
Pan Bača
Lim-Lim
Příspěvky: 401
Registrován: 30.9.2005 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača »

Dají se nějak přepočítat procenta na stupně a naopak? Občas v práci potřebuji tyhle převody a nechce se mi to pořád kreslit v autocadu. Já osobně si myslím, že to nejde, alespoň normální smrtelník to asi jen tak nevyřeší (ale rád se spletu)

EDIT: procenty myslím spád v procentech (např. vozovka by měla mít střechovitý spád 2.5%, což je 1.4321 stupně)
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drake127 »

Pan Bača píše:Dají se nějak přepočítat procenta na stupně a naopak? Občas v práci potřebuji tyhle převody a nechce se mi to pořád kreslit v autocadu. Já osobně si myslím, že to nejde, alespoň normální smrtelník to asi jen tak nevyřeší (ale rád se spletu)
Myslíš jako že 50 % odpovídá 45 °?
Pak stačí procenta vynásobit ,9 (stupně), desetinou část výsledku pak 60 (minuty) a desetinou část výsledku opět 60 (sekundy) a jsi doma. Myslím.
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Pan Bača
Lim-Lim
Příspěvky: 401
Registrován: 30.9.2005 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača »

Právě, že 45° neodpovídá 50%, ale 100% (pokud teda beru v úvahu, že jedno procento spádu je pokles/vzestup o jeden centimetr na metru).
Takže potom 100% je 1m/1m -> 45°
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drake127 »

Tak to vynásob ,45. Tedy pokud 200% je 90° a 50% je 22° 30'
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
Pan Bača
Lim-Lim
Příspěvky: 401
Registrován: 30.9.2005 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača »

Sakra já jsem pitomec, vždyť je to normální tangenta... nechal jsem se zmást dotazujícím, který mi řekl že sinus mu nevychází a až teď mě to trklo :idea: :!:
Uživatelský avatar
Elessar
Sigilan
Příspěvky: 1785
Registrován: 1.10.2005 19:39
Bydliště: Desolation Row
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elessar »

Rad by som sa opytal na nieco na sposob dokazu aplikacie druheho (?) Vieteho vztahu ax^2+bx+c=a(x-x1)(x-x2), ktory mam dokazany/odvodeny pri ax^2+bx+c=0, ale problem je v tom, ze ten rozklad na sucin sa potom da aplikovat aj v pripade, ked ten kvadraticky trojclen sa nule (resp. x sa nerovna x1 ani x2, ktore su tusim pre konkretnu rovnicu konstanty) nerovna. No a rad by som vedel, co je tym 'mostom', medzi vztahom odvodenym z ax^2...=0, ako mozme predpokladat, ze ax^2+bx+c=a(x-x1)(x-x2) plati pre kazdy kvadraticky trojclen nezavisle na pravej strane...

P.S.- viem, ze debilnejsie som to napisat nemohol, ale ked ja som nikdy nebol nejak obratny v kladeni otazok... :oops:
If every time we tell a lie a little fairy dies they must be building death camps in the garden.
Uživatelský avatar
durana
Sigilan
Příspěvky: 281
Registrován: 28.4.2006 20:08
Bydliště: Earth:/Europe/ Slovakia/Martin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od durana »

Myslis ako z jedneho vztahu dostaneme ten druhy? Ako ta prechodna rovnica cez ktoru to pocitame, teda cez ktoru to vyjadrujeme?

edit. Po tretom precitani som to pochopil inak. Akoze co ak sa prava strana nerovna nule? Ona sa musi vzdy rovnat nule, a ak sa nerovna, vsetko z pravej strany prehodis na lavu, a zjednodusis. Ak som to pochopil zle tak sry, ale fakt som presne nepochopil co myslis.
And if that Mocking Bird don’t sing and that ring don’t shine
I’ma break that birdie’s neck, I’ll go back to the Jeweler
Who sold it to ya
And make him eat every carat
Don’t fuck with dad.
Uživatelský avatar
Elessar
Sigilan
Příspěvky: 1785
Registrován: 1.10.2005 19:39
Bydliště: Desolation Row
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elessar »

Nie. Ten rozklad na sucin myslim plati, aj ked sa ten kvadraticky trojclen nule nerovna, t.j. aj ked sa ax^2+bx+c=456, tak ax^2+bx+c=a(x-x1)(x-x2)... No, a mna zaujima to 'pojitko', resp. cez co to mozme predpokladat...
If every time we tell a lie a little fairy dies they must be building death camps in the garden.
Uživatelský avatar
durana
Sigilan
Příspěvky: 281
Registrován: 28.4.2006 20:08
Bydliště: Earth:/Europe/ Slovakia/Martin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od durana »

nie vtedy neplati. Aspon by nemal. lebo tych 456 odcitas od obidvoch stran rovnice a vlastne ak c bolo 860, tak bude 860-456 cize 404. Takze ak sa ronat nule nebude, tak to treba upravit tak, aby sa nule rovnal
..sry za neskoru odpoved, ale v poslednej dobe sem nejak casto nechodim. Ak sa mylim tak to niekto opravte.
And if that Mocking Bird don’t sing and that ring don’t shine
I’ma break that birdie’s neck, I’ll go back to the Jeweler
Who sold it to ya
And make him eat every carat
Don’t fuck with dad.
Uživatelský avatar
Duke
Sigilan
Příspěvky: 54
Registrován: 4.8.2006 16:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Příklady

Příspěvek od Duke »

K té elipse:
Nevím, jestli ten součin nejde určit i jednodušším způsobem než ty m vypočítat, ale asi ne...

Z rovnice elipsy vyjádříš y:
Obrázek
Hledáš tečnu se směrnicí 1 (podle zadání přímky), takže zderivovaná pravá strana = 1 a vypočítat x:
Obrázek
To dosadíš zpátky do rovnice elipsy a zjistíš y:
Obrázek
Tyhle souřadnice dosadíš do zadané rovnice přímky a máš m_1
Obrázek
Druhá tečna je symetrická podle počátku, takže není potřeba m_2 počítat a je jasné, že je -5. Zadání se ptá na součin:
Obrázek
Takže -25, odpověď c).

Ten binomický rozvoj se mi zdá jednoduchý, prostě podle binomické věty... ale dělat se mi to nechce.

Nevím, proč jsi si pro dotaz vybral zrovna Sigil, na nějakem foru, které se zabývá matematikou, by jsi dostal asi rychlejší (a možná lepší) odpověd ;-).
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Re: Matematika

Příspěvek od sevencreature »

Náhodou jsem narazil na tenhle zajímavý web (pro jednoho kamaráda jsem hledal definiční obor jedné obskurnější záležitosti (resp. pro mě po té době to byla obskurnější záležitost) a lituji, že jsem ho neznal dříve. Pro lidi, co jsou na cestách a nemají zrovna svoje oblíbené nástroje (MatLab) po ruce nebo se prostě chtějí jen naučit něco nového či si zopakovat něco analýzy, nemohu než vřele doporučit (i když předpokládám, že nejde o neznámý web):

http://old.mendelu.cz/~marik/maw/index.php

Jinak užitečné je taky LaTeX on-line demo, pro snadné generování obrázků vzorců (editor vzorců na adrese uvedené výše samozřejmě umí exportovat vzorce do schránky přímo ve formátu LaTeXu):
http://sciencesoft.at/index.jsp?link=latex&lang=en
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“