Sci-fi nebo fantasy ?

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Odpovědět

Sci-fi nebo fantasy ?

Sci-fi
8
12%
Fantasy
31
46%
Žánr nerozhoduje
26
39%
Nesnáším obojí
2
3%
 
Celkem hlasů: 67

Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

No vidíš (7c), každý má obľúbeného iného autora - ja napríklad Strugackých nedokážem vôbec čítať - ten štýl mi absolútne nesedí. ;-)
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Lem je jeden z mých nejoblíbenějších autorů sf vůbec - pamatuju si na dobu (už je to děsně dávno), kdy jsem četl Fiasko :-P

CrowX: No třeba bratr má opravdu rád Asimova - já ho zas pomalu nemůžu ani číst - nemám rád jeho názory a postavy (a to jsem od něj přečetl odhadem tak 80% tvorby včetně životopisu :lol:).
Naposledy upravil(a) sevencreature dne 23.12.2005 11:39, celkem upraveno 1 x.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Asimov je super. Skvělá je třebas ta povídka o dvou zubařích, co milují stejnou ženu (přesně si nevzpomenu na jméno). Ale i ty sci-fi mají moc pěkné zápletky. Nadto jsou takové přemýšlivé, ač tedy občas vyústí v poměrně překvapivé (resp. podivné) závěry.
Uživatelský avatar
Elessar
Sigilan
Příspěvky: 1785
Registrován: 1.10.2005 19:39
Bydliště: Desolation Row
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Elessar »

Nadherna poviedka od Asimova bola Dvestorocny clovek...
If every time we tell a lie a little fairy dies they must be building death camps in the garden.
Uživatelský avatar
Saruman
Dabus
Příspěvky: 397
Registrován: 28.9.2005 17:19
Bydliště: Orthank

Příspěvek od Saruman »

Ta třetí možnost je hrozný alibismus. Pochybuju totiž, že si někdo "normální" raději přečte absolutně hrozný produkt jednoho žánru, než výtečný počin žánru druhého. Nemluvě o tom, že kvalita je zatraceně subjektivní pojem...

Každopádně pro ni hlasuji... :D
If king at noon says it's night,
Exclaim: Behold! the moon, the stars!

Persian saying
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Saruman: Možnost č. 3 potřetí změněna :twisted: ale znám pár fantasy magorů, co by sci-fi v životě nevzali do tlapek a také jednoho člověka, který se snad k Bradburymu i modlí a pro fantasy má jen slova plná pohrdání 8-)
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Saruman
Dabus
Příspěvky: 397
Registrován: 28.9.2005 17:19
Bydliště: Orthank

Příspěvek od Saruman »

Vampiria píše:...ale znám pár fantasy magorů, co by sci-fi v životě nevzali do tlapek a také jednoho člověka, který se snad k Bradburymu i modlí a pro fantasy má jen slova plná pohrdání 8-)
Pro tyto případy jsem také zde ve svém minulém příspěvku použil termín "normální". S fanatiky se musí počítat vždycky :-D
If king at noon says it's night,
Exclaim: Behold! the moon, the stars!

Persian saying
Uživatelský avatar
ixo
Sigilan
Příspěvky: 17
Registrován: 23.12.2005 19:35

Příspěvek od ixo »

Ja som zahlasoval za zaner nerozhoduje, aj ked mam vedla seba scifi a fantasy rovnakej kvality, siahnem radsej po fantasy... A tych scificiek tiez za sebou moc nemam... :roll:
Uživatelský avatar
Melkhior
Sigilan
Příspěvky: 135
Registrován: 11.10.2005 18:24
Bydliště: Chrám Culexus

Příspěvek od Melkhior »

AlieN píše:1. Tohle už se tady řešilo a nehodlám v tom pokračovat.

2.K tomu bych nejprve podotknul že toto téma bylo založeno jen s prvními
dvěma možnostmi(mnou) a ostatní dvě byly až později přidány(někým jiným).
Souhlasím s tebou v tom že Fantasy je postavené především na atmosféře a na ději, ale i některá SF jsou velmi atmosférická (bože to je ale blbý slovo :) ) a hlavně - u(dobré) SF se musí přemýšlet.
Blastery bych do toho moc nemíchal, protože zběsilá střelba ve SF patří spíš do braku, nebo k psychopatům typu Kulhánek :-D

3. Definice: SF - ta poslední se mi líbí asi nejvíc a nemám co bych k ní dodal, SF je prostě (alespoň částečně) založená na realitě.
Jen dodám že do SF patří také Utopie a Antiutopie (např. vynikající Brave new world).
Fantasy - nejprve k Tolkienovi - on nezaložil fantasy(a kdo tvrdí něco jiného tak je ...), on jen vytvořil svět ve kterém se (bohužel) odehrává většina novější fantasy (třeba mezi Středozemí, Warhammerem a Forgotten Realms je IMO rozdíl pouze geografický) - a právě v tom vidím největší problém fantasy -je prostě pořád stejná a odlišuje se jen málokdo (např. ten Sapkowský)
Ad 2. Kulhánek... ach jo toho snad ani není možné považovat za spisovatele :think: (další úspěšný autor jehož úspěch absolutně nechápu)
Jinak blastery bych sem taky netahal. Akce neznamená drama, to jaksi Kulhánek nikdy nepochopil.

Ad 3. Založení fantasy je problém. V celém tomto traktátu jsem chtěl poukázat na nejasnosti v dělení a vůbec chápání žánrů. Někdo chápe fantasy jen jako S&M, jiný do ní řadí třeba i toho Gaimana, Powerse atp.
Warhammer (Bacha, Warhammerovský fanatismus nastupuje!) je v mnoha ohledech originální, avšak uznávám že se na první pohled jeví jako tuctový fantasy svět. Jistě jsou tam elfové a trpaslíci, ovšem taky veleoriginální Skaveni a zajímavé pseudovědecké rozmnožování orků, dále je zajímavé hlubší pojetí Chaosu, narážky na reálné historické události (náboženský reformátor Luthor Huss :-D , Objevitel Lustrie (tedy ameriky) Marco Colombo, narážka na Masku červené smrti a spousta dalších které si už napamatuji atd. Více informací zde http://www.horned-rat.poce.cz/warhammer.htm Nevím jak FR (znám jen přes BG a vpravdě mě příliš nezaujal) ale Warhammer se od středozemě podstatně odlišuje. Warhammer je v podstatě jedna velká nehorázná sranda...
"Vítězství nevyžaduje komentář. Prohra žádný nedovoluje."

"Císař se pro nás hrdinně obětoval a trpí už sto století. Není větší cti než mu tento dar opětovat."
Uživatelský avatar
Melkhior
Sigilan
Příspěvky: 135
Registrován: 11.10.2005 18:24
Bydliště: Chrám Culexus

Příspěvek od Melkhior »

Vampiria píše:AlieN: Dobře 8-)

Nemá tu někdo třetí díl trilogie Juliany May o exilu v pliocénu? Jmenuje se to Nezrozený král, je to hustá sci-fi lehce šmrncnutá fantasy, mám první dva díly - Svět mnoha barev a Zlatý náhrdelník, je to velice zajímavé a imho opravdu dobré čtení, ale ten třetí díl nemohu nikde sehnat :-?
Třetí a čtvrtý díl vyjde letos v nakladatelství Laser http://www.laser-books.cz/
"Vítězství nevyžaduje komentář. Prohra žádný nedovoluje."

"Císař se pro nás hrdinně obětoval a trpí už sto století. Není větší cti než mu tento dar opětovat."
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Sláva, už jsem myslela, že si konec budu muset domýšlet navždy :-D
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Melkhior
Sigilan
Příspěvky: 135
Registrován: 11.10.2005 18:24
Bydliště: Chrám Culexus

Příspěvek od Melkhior »

Njn, nebyl by to první uťatý autor/autorka. Napada mě chudák Powers kterého se teď naštestí ujal Laser, což ve mě vzbuzuje záchvaty euforie 8-)
"Vítězství nevyžaduje komentář. Prohra žádný nedovoluje."

"Císař se pro nás hrdinně obětoval a trpí už sto století. Není větší cti než mu tento dar opětovat."
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Žánr skutečně nerozhoduje.
Fantasy prostředí a reálie mi možná vyhovujou o něco víc, ale nakonec jde vždycky o ty konkrétní počiny v tom či onom žánru.
Taky mám jistou slabost pro dílka, který jdou oběma směry...
Třeba Lexx...
Uživatelský avatar
Trandul
Sigilan
Příspěvky: 540
Registrován: 26.10.2005 19:16

Příspěvek od Trandul »

Já hlavně preferuju fantasy, jedinou výjímkou je Duna, Stopařův průvodce po galaxii a Hvězdný války.
Jak jste to mohli se mnou vydržet? Já byl tak strašně blbej. :-D
-------------------------------------------
Flower power
Uživatelský avatar
Tokkar
Dabus
Příspěvky: 1737
Registrován: 26.9.2005 11:28
Bydliště: cerna O.....a cerna

Příspěvek od Tokkar »

Elessar píše:Nadherna poviedka od Asimova bola Dvestorocny clovek...
Nedávno jsem viděl film téhož názvu, na námět jak se robot stal člověkem.
A i když to byl na můj vkus neskutečný slaďák (a kupodivu bez hepáče), zaujal mě nesmírně hlubokými etickými myšlenkami a otázkami.

Dříve jsem četl především sci-fi, teď je rozsah působnosti o dost širší.
Mezi SF a fantasy však rozhodně volit nebudu.
Proč taky, když se mi libí obojí. ;-)
The Oldest King's Knight At Realm is like a shadow on Sigil's street at moonless night.
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“