Hudba: Mainstream, prachy, invence

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
Frosty
Sigilan
Příspěvky: 1726
Registrován: 2.10.2005 17:17
Bydliště: drsný sever:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frosty »

Adieu píše:Přesně tak - každým albem měknou. Jejich nejstarší album System O spojují s Mezmerize a Hypnotize jen šílené texty a mísení různých hudebních prvků. Nedovedu si představit, že by se něco ze System O objevilo v rádiích...
Nedokážu pochopit, proč SOAD tak změnili zvuk - ta muzika už není hutná jako dřív.
IMO to je celkem normální (a pochopitelný) vývoj. Onen 'střední proud' o kterém se dále zmiňuješ totiž dle mého nabízí mnohem větší prostor pro invenci, 'hraní si' s melodií atd...
Tedy to že kapely 'měknou' myslím není vždycky na škodu. A vůbec mě vždy překvapují pohoršené komentáře typu - ''njn - už to není co to bývalo' '.... eh - to mají ty kapely hrát pořád to samé ? Ono totiž když to udělají, tak je potom zase slyšet - ''njn - jako dobrý, ale je to dost podobný tomuhle a tomuhle albu - a vlastně je to pořád to samé'' atd.
Při přeplněnosti dnešní hudební scény (a to dfcto. ve všech hudebních směrech a žánrech) se myslím dá už jen velmi těžko nějak 'originálně' tvořit - neboť každý počin už se dá pomalu označit za kopii něčeho již existujícího.
I z toho důvodu myslím čím dál tím více nových kapel už od počátku tvoří jaksi multižánrově a spousta již 'zaběhlých' dříve či později taktéž začíná svou muziku mísit s nějakým jiným žánrem. Což má pochopitelně za následek odliv skalních fanoušků žánru původního, ale zase příliv nových.
Tento přechod ale také může mít samozřejmě na svědomí něco mnohem prostšího, než je chuť vyzkoušet něco jiného, či se neopakovat. Tím něčím jsou OC peníze.
Klacek i kámen kosti zláme, ale bacha na slova, bacha na ně...
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Frosty: :applause: Skvělý příspěvek, ale slyšel jsi ta starší alba SOAD? Oni dokázaly i ve svých nejtvrdších kouscích zachovat melodii a hlavně originální prvky.
Jakmile se kapela začne vydávat středním proudem, již nemůže být tak originální, protože ji svazuje to, že hraje právě pro to široké spektrum posluchačů, kteří nechtějí slyšet nic nového - jen stále tu stejnou, neinovativní nudu.
Doufám, že nikdo nebude reagovat tím způsobem, jako že "já poslouchám střední proud a rád vidím svěží, originální hudební prvky", protože takoví posluchači sice OC jsou, ale v menšině.
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Frosty:
Střední proud žánrově pokrývá jen poměrně malou část hudební scény, která navíc vzhledem k cílové skupině (jejímu typu i množství), jež ho poslouchá, klade na hudební skupiny mnoho pevně daných požadavků, takže prostor pro nějakou větší invenci tady opravdu nevidím. Naopak střední proud je hodně svázaný. A většinu kapel do něj táhne něco úplně jiného než chuť ke svému rozvoji.
Samozřejmě souhlasím, že stagnace kapel v jejich tvorbě nejni dobrá a proto si vážím skupin, které se i přes svůj (relativní) úspěch nebojí vnášet do své hudby stále nové věci. Ale to vůbec, vůbec nepodmiňuje příklon ke střednímu proudu. Právě vzhledem k rozsáhlosti hudební scény. Spíše mnoha skupinám s postupujícím stářím zachutná popularita, peníze, nebo prostě už nemají chuť dělat nějaké experimentální věci...
I o oné "přeplněnosti hudební scény" mám pochybnosti - ono je přirozené, že lidé uvažují tak, že "všechno už bylo objeveno", tyhle řeči slýcháme už desítky/stovky let ve všech odvětvích lidské činnosti, ale to je spíše způsobeno malou fantazii lidí, kteří na to nahlíží zvenčí.
Uživatelský avatar
Zakat
Sigilan
Příspěvky: 940
Registrován: 25.6.2006 19:19
Bydliště: Kavárna u ztracených snů...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zakat »

Zajímavé názory na SOAD...mě se líbí všechny jejich alba,na každém se najde několik pecek..Mimochodem Mezmerize/Hypnotize je vlastně dvojalbum a já ho jako dvojalbum i beru(byť Hypnotize vyšlo po půl roce-prý kvůli lepšímu vstřebání Mezmerize) takže jsem, abych pravdu řekl, nikdy nepřemýšlel které z nich je lepší.....hmmm.....asi Mezmerize ale o prsa ;-)
The moon blinds my eye with opal cataracts
As I cut through the saw-mills and the stacks,
Leaping over the gully
Where I would one day take Lucy
Then wash up my hands in the gutter and the moon...
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Zakat píše:Mimochodem Mezmerize/Hypnotize je vlastně dvojalbum a já ho jako dvojalbum i beru
To já taky, obě mám na jednom CD
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Bylo by myslím dobré si ujasnit, co kdo vlastně pod pojmem "střední proud" rozumí...já osobně tento definuji jako hudbu, páchanou z komerčních důvodů, která má hlavní úkol se prodat, tedy nikoho nenaštvat, tj. nic proti ničemu - invence malá až žádná, nepoužívání nějakých nových a nevyzkoušených postupů, striktní dodržování "pravidel úspěchu v rádiích" (např. že zpěv musí začít nejpozdějí do 15 vteřin po začátku písně) a tak podobně. Prostor pro nějaké hraní si s melodií a invenci v tom já vskutku nevidím.

A přeplněná hudební scéna - to znamená co?

Ad SOAD - Mezmerize jsem si poslechla několikrát a naprosto mne neoslovilo, Hypnotize jsem ani nebyla schopná doposlouchat = fuj. Poslední dobrá deska SOAD je dle mého názoru Steal This Album, ta dvě poslední nestojí za nic.
Naposledy upravil(a) Sadako dne 29.6.2006 18:09, celkem upraveno 1 x.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Frosty
Sigilan
Příspěvky: 1726
Registrován: 2.10.2005 17:17
Bydliště: drsný sever:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frosty »

Ajantis píše:Střední proud žánrově pokrývá jen poměrně malou část hudební scény, která navíc vzhledem k cílové skupině (jejímu typu i množství), jež ho poslouchá, klade na hudební skupiny mnoho pevně daných požadavků, takže prostor pro nějakou větší invenci tady opravdu nevidím. Naopak střední proud je hodně svázaný. A většinu kapel do něj táhne něco úplně jiného než chuť ke svému rozvoji.
No ono v první řadě co považuješ za střední proud..? Máš na mysli střední - 'prodejní (rádoby hudební)' či 'hudební (z větší části skutečně hudební)' - proud..?
Ajantis píše:Samozřejmě souhlasím, že stagnace kapel v jejich tvorbě nejni dobrá a proto si vážím skupin, které se i přes svůj (relativní) úspěch nebojí vnášet do své hudby stále nové věci. Ale to vůbec, vůbec nepodmiňuje příklon ke střednímu proudu.
No - to samozřejmě nepodmiňuje. Pokud se Punk-rocková kapela rozhodne oživit svou hudbu o prvky jazzu - prosím. Nejspíše ji nikdo z příklonu ke střednímu proudu neobviní.. Já měl ale spíše na mysli onen konkrétní příklad, kdy metalová kapela 'zjemní' hudbu, zvolní tempo (jak by řekl Adieu - ''ztratí koule'':)) - šup a už je označena za selleroidní kapelu, která se začíná stěhovat do 'středního prodejního proudu'...
Ajantis píše:I o oné "přeplněnosti hudební scény" mám pochybnosti - ono je přirozené, že lidé uvažují tak, že "všechno už bylo objeveno", tyhle řeči slýcháme už desítky/stovky let ve všech odvětvích lidské činnosti, ale to je spíše způsobeno malou fantazii lidí, kteří na to nahlíží zvenčí.
Tos mě nepochopil.. Neříkám, že hudebníci nejsou schopni vytvářet stále něco nového, ale že je při tom kvantu hudebních počinů velmi těžké přijít s něčím skutečně originálním. Ať už by to byl nový hudební směr, či nějaké 'objevné' instrumentální zpracování či složení... Melodie mohou (resp. vlastně musejí) být jiné, ale styl, zvuk - prostě to jádro které ta skladba/hudba má - můžeš většinou bez větších problémů přiřadit a označit za shodný s dalšími třemi kapelami podobného zaměření.. Maximálně se tu tam, tu onde vyskytne někdo se zaujímavým hlasem, který tu skladbu/hudbu od ostatních odliší a je bez problémů identifikovatelný...

Jinak se mi obecně příčí označení jako mainstream, komerční hudba a další ve své podstatě nesmyslná označení. Kdo rozpozná, která kapela to dělá 'hlavně pro prachy' a která pro fanoušky, či pro svou potěchu..?
Ano - samozřejmě jsou některé zářné případy a skupiny u kterých to je prostě prvoplánové, ale co ten zbytek..?

A kde je psáno, že vše co je mainstrem je shit a póvl..? Posluchači onoho 'mainstreamu' se může jako shit a póvl jevit vše ostatní, stejně jako posluchač té 'správné' a 'nekomerční' hudby jedním šmahem odsoudí mainstream...

Nedávno jsem viděl (snad v Poprasku) část pořadu věnovaném Kornům... Hodně se tam hovořilo o tom, zda skutečně 'vyměkli', či zkoušejí 'new sound' a nebo chtějí prodat více desek. Závěrem to bylo shrnuté, že ať tak nebo tak - vždy hrají pro fanoušky (uveden nějaký případ, kdy jeli zahrát do nemocnice umírajícímu fandovi) - a tak teda jakože klobouk dolů kluci... hmm - a kdo pozná, že to prostě není jen čistý komerční kalkul..? :think:

Závěrem - stejně jako nespokojený fanda skupiny, která vyměkla má svobodnou volbu to prostě neposlouchat, tak stejnou svobodnou volbu hrát co chtějí, mají i interpreti. Takže fanoušek může být sice naštvaný a znechucený jak chce, ale to je tak vše co s tím může udělat ;-)
Klacek i kámen kosti zláme, ale bacha na slova, bacha na ně...
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Nemusí jen "vyměknout", taky přitvrzení se občas stává..např. výše zmiňovaní KoRn. Poslouchám je pěkně dlouho, první čtyři alba jsou excelentní, ale na Take And Look In The Mirror mi vadilo to, že je příliš agresivní.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Frosty:
Píšeš, že se Ti příčí označení jako "mainstream", ale začals s ním operovat nejdříve. [Mainstream = střední proud]

Pro mne osobně znamená "mainstream" ten hudební proud, který je určen k nenáročné konzumaci pro co nejširší masy lidí. A ten musí logicky z povahy oné cílové masy splňovat určitá kritéria - viz jak píše Vampiria výše - nekontroverznost, zapamatovatelnost, mnoho klišé stran samotného technického provedení.... To, jestli se kapela tvořící tuto hudbu do onoho proudu dostane z touhy po penězích, nebo protože je jí daná hudba blízká, je imho nedůležité. A jestli je mainstream shit, nebo je shit něco jiného, zůstává na subjektivním hodnocení každého posluchače.

Naproti tomu "komerční hudba" je dle mého hudba, která je dělána za účelem zisku. A to je v podstatě téměř úplně každá skupina - i hudebníci musí z něčeho žít - takže na tomhle samozřejmě nevidím nic špatného a opravdu nevidím do hlav lidí, kdo z jakého důvodu hudbu dělá. A je mi to jedno, důležitý je výsledek.
(Použití tohoto sousloví "KH" ostatně též nemám rád.)

Ještě zcela mimo - ta příhoda s KoRny, kterou uvádíš, je stará asi 10 let a jejich motivaci při tom soudit nehodlám.
Právě na téhle kapele jsem vždy oceňoval onu snahu o změnu. A vydrželo to doteď, byť se směrem změmy u posledních 2 alb silně nesouhlasím. Ostatně i osoba producenta, (resp. její předchozí práce), kterou najali pro poslední album, lecčemus napovídá.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Frosty píše: Já měl ale spíše na mysli onen konkrétní příklad, kdy metalová kapela 'zjemní' hudbu, zvolní tempo (jak by řekl Adieu - ''ztratí koule''Smile) - šup a už je označena za selleroidní kapelu, která se začíná stěhovat do 'středního prodejního proudu'...
A nemá právě jemný zvuk a lehké tempo ta hudba, co se na nás valí z rádií (a tato hudba je střední proud)?
Frosty píše:A kde je psáno, že vše co je mainstrem je shit a póvl..? Posluchači onoho 'mainstreamu' se může jako shit a póvl jevit vše ostatní, stejně jako posluchač té 'správné' a 'nekomerční' hudby jedním šmahem odsoudí mainstream...
Pokud bysme se vždy drželi zásady, že vše kromě exaktních věd je subjektivní, tak bysme si asi moc nepopovídali...
Tady máš můj názor, proč je mainstream špatný - brzdí jakýkoliv pokrok a nemilosrdně zašlape do země originalitu, texty jsou slaboduché, o ničem a snad jediná emoce, která se v mainstreamových textech objevuje je láska, protože po lásce všichni prahnou - "lidi chtěj lásku, my jim ji dáme a vyděláme prachy" - tak přesně takový mi střední proud připadá.
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Adieu: nevím, proč by měl být mainstream vyloženě špatný. Z tvého postu vyplývá, že brzdí v hudebním světě originalitu, ale ve skutečnosti je originalita bržděna v mainstreamu (z výše popsaných důvodů) - a to je zatracený rozdíl.
Navíc ty spíše popisuješ onu "komerční hudbu" což se nerovná mainstream (tam přeci jen nějaký vývoj je, srovnej mainstream před 20ti lety a dnes).

Já znám a mám rád i mainstreamové interprety, např. Morcheebu či U2 a nevidím na tom nic špatného. Navíc ta hranice, dokud to není mainstream a odkud je, mi občas přijde pořádně křehká - třeba Chemical Brothers, Underworld, Fatboy Slim aspol. - to už snad je mainstream taneční scény, nebo není? V hiphopu to můžou být třeba Beastie Boys a tak dále a tak dále.
Naposledy upravil(a) MCZ dne 30.6.2006 14:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

MCZ píše:Z tvého postu vyplývá, že mainstream brzdí v hudebním světě originalitu, ale ve skutečnosti je originalita bržděna v mainstreamu (z výše popsaných důvodů) - a to je zatracený rozdíl.
Ano, toť pravda.
(Jen pro pořádek - Ovšem přirozenou vlastností většiny je snažit se pohltit všechny menšiny. Ale tohle už netýká jen hudby, natož té dnešní.)

Ono je opravdu důležité, jak člověk ty termíny "mainstream" a "komerční hudba" vnímá. Od toho se odvíjí všechno ostatní. Co si Ty představuješ pod tou "komerční hudbou"?
MCZ píše:...ty spíše popisuješ onu "komerční hudbu" což se nerovná mainstream.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Ajantis: osobně za "komerční hudbu" nepovažuji všechnu hudbu (ať už okrajově nebo středově) postavenou na penězích, jelikož to až na vyjímky zahrnuje snad všechnu hudbu na světě (možná trochu odvážně tvrzení, ale i v undergroundu potřebuješ peníze na instrument atd.). Za "komerční hudbu" považuji přávě hudbu dělanou primárně (a snad jen) pro prachy. Speciálně girl/boybandy, mnozí mladí zpěváčci, co obvykle svou "tvorbu" nemají ani trochu pod vlastní kontrolou. Jejich životnost je obvykle nízká, ale jsou zde i vyjímky.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Ajantis píše:Ono je opravdu důležité, jak člověk ty termíny "mainstream" a "komerční hudba" vnímá. Od toho se odvíjí všechno ostatní...
Přesně tak. Imho mainstream a komerce spolu dost souvisí, ale na tom se s MCZetem asi neshodnu.
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Ad "střední proud" či "mainstream" - já si ho definuju jako poměrně širokou oblast, v níž se potkává celá řada vlivů a stylů a v níž se mísením a celkovou "umírněností" ovbrušují hrany - a do níž se vejde kdeco, od Outkast, přes Paris Hilton, až po HIM nebo Mobyho.
Vzhledem k tomu "obroušení hran" střední proud nejspíš a nejčastěji (i když ne nutně vždycky) naplňuje definici "nevyčistí, nepoškrábe", takže z celkem zjevných důvodů tam spadá naprostá většina primárně komerční muziky, ovšem mainstream IMHO není jen o ní.
Navíc má mainstream zajímavou tendenci se rozšiřovat a anektovat ještě před nějakou dekádou nedotčená území... V mainstreamu nakonec skončí všechno...

...což má pochopitelně za následek vznik radikálnějších a vyhraněnějších počinů "na okraji" - docela by mě zajímalo, kam to povede...
Už teď se v alternativě a undergroundu tu a tam dějou neuvěřitelný věci...:-)


No a ke komerci - i originální a skrz naskrz hodnotný počin může dojít masovějšího komerčního ohlasu...
Taky bych celkem rozlišovala mezi muzikou "pro davy" a muzikou "pro prachy"... Rozdíl mezi poměrně upřímně nebo aspoň "poctivě" míněným popíkem pro široké masy a mezi srágorou, kde rychle vydělaný prachy a jenom prachy byly alfou a omegou od samotného počátku do samotného konce, je obvykle přinejmenším na druhý pohled docela patrný.
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“