Film: válka skrze hledí filmové kamery

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Odpovědět

Black Hawk Down se mi..

..líbí
21
64%
..nelíbí
5
15%
něco mezi
7
21%
 
Celkem hlasů: 33

Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

AlieN píše:Jarhead...do žánru válečných filmů příliš nezapadá.
Ano, žánrově je Jarhead trochu jiný než ostatní filmy, které jsem uvedl. Ale měl jsem u něj podobné pocity, tak jsem ho tam šoupl taky.

Mám pocit, že spoustě lidí (nemyslím nikoho konkrétního) začne stoupat hladina adrenalinu v krvi už jen jakmile začne střelba. A spousta filmů toho zneužívá a nesnaží se o nic víc. Jakmile začne střelba, já se začínám ukrutně nudit. Žádný z těch filmů, které jsem jmenoval, neobsahuje nějaké hlubší sdělení, jež by stálo za to.
Dozvíme se, že trénink bývá opravdu tvrdý a později se bude hodit. Že válka dělá z lidí vraždící bestie. Ovšem ani ve válce nemusí člověk ztratit poslední zbytky lidskosti. Že i ve válce vznikají přátelství. Návrat domů z války je pak těžký. V US Army bojuje tolik negrů, protože jsou na okraji společnosti.... atd.
Stále totéž a povětšinou to filmy odbudou schematickými charaktery (viz v Četě "dobrý" a "zlý" kapitán) a jednoduchými frázemi, nic víc. Jako by chyběly nějaké větší ambice a autoři se spokojili s málem.
Navíc se mi zdá, že filmovat válku ve Vietnamu je přímo zlatý důl - stačí zmateně mávat kamerou, pouštět světlice na všechny strany a sprostě nadávat - přes houští stejně není nic vidět a realistické válečné drama je na světě.
Naposledy upravil(a) Ajantis dne 28.1.2007 14:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

KEBULE: Oči očitého svědka mohou být zastřeny nostalgií, vzpomínkami, vztekem - jednoduše proudem emocí. To, že někomu přijde film, který popisuje skutečnost, kterou on sám zažil, dobrý, neznamená, že se bude jevit dobrý i mně či že by jako takový musí být obecně přijímán.

Skutečně dobré válečné filmy jsem já osobně viděla jen dva - Apokalypsu a Lovce jelenů.

EDIT: Přimlouvám za přejmenování threadu na "válečný film." Jistě to ocení i zdejší militaristická klika. ;-)
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Lovce jelenů jsem zatím neviděl, ale jde-li o západní válečné filmy (tedy ne asijské), vybavují se mi pouze 2, s nimiž bych byl spokojen.
- Apokalypsa
- Most přes řeku Kwai

Z asijských se mi prozatím nejvíce líbil geniální Kagemuša.
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Sakra, na Most přes řeku Kwai jsem zapomněla. :doh: A dá-li se to brát jako válečný film, tak bych ještě přidala Veselé Vánoce, pane Lawrenci..je-li válečný film ten, který se odehrává v zajateckém táboře...
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Aha takže Ajantisovi a "překvapivě" i Vampirii se nelíbí válečné filmy kde se "intenzivně válčí" ale spíše filmy z lágrů z týlu a podobně. Jo může být k tomu už bych dodal snad jen "proti gustu..."

I když nepředpokládám, že třeba Hartova válka, nebo ze starších věcí Velký útěk nebo snad Von Ryanův express by se vám líbil...Nebo teď mě napadá Tenká červená linie???

No a most přes řeku Kwai se až na úvodní melodii nijak zvlášť nelíbil mně.

A pokud vezmu v potaz co se vám líbí by se vám dvěma mohl líbit Křest ohněm z Iráku.

S pozdravem

Edit: Filmy z lágrů a tak, by možná než válečnými bylo lepší nazývat filmy z války...
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Frosty
Sigilan
Příspěvky: 1726
Registrován: 2.10.2005 17:17
Bydliště: drsný sever:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frosty »

KEBULE píše:Tenká červená linie???
Neblbni - tam se taky střílí a bouchají granáty :D

Vampiria: ad Lovci jelenů - je to vskutku kvalitní film, ale není válečný. V tom je právě ta potíž ;)
Ale to už je spíše o slovíčkaření a o tom kdo co považuje za 'válečný film'.

BHD - myslím nejlépe vystihl AlieN.
Klacek i kámen kosti zláme, ale bacha na slova, bacha na ně...
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

KEBULE píše:Aha takže Ajantisovi... se nelíbí válečné filmy kde se "intenzivně válčí" ale spíše filmy z lágrů z týlu a podobně.
Nejde a priori o to, jestli se ten film odehrává v čelní linii, nebo v týlu, ale o jeho hloubku - té lze dosáhnout i v čelní linii. Ovšem je pravda, že v ní se více střílí, takže je větší pravděpodobnost, že půjde jen o akční film, které já nemusím, kdyžto mimo tuhle čelní linii se bude příběh zabývat taky "něčím jiným".

Ona ani ta Apokalypsa není zase tak moc akční - jsou v ní pasáže, kde se "intenzívně válčí", ale není jich tolik a především na nich film nestojí.

Z těch ostatních filmů, jež napsals, jsem žádný neviděl.
AlieN píše:BHD... je trošku jiný než ostatní válečné (či protiválečné) filmy protože je v podstatě jen velmi realistickým a přesným zachycením jedné vojenské operace bez jakýchkoli příkras.
To je možné, byť já to posoudit nedovedu.
Problém je, že mě tohle vůbec neuspokojuje - akční filmy rád nemám, o military se nijak hluboce nezajímám... Kdyby běžel přímý přenos z téhle akce v TV, taky se dívat nebudu...
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Kebule: Velký útěk s McQueenem, Coburnem a dalšími se mi dost líbil jakož i Expres se Sinatrou 8-)

Co se týká Apokalypsy - já bych řekl, že to není válečný film, ale spíš film o válce. Což je celkem podstatný rozdíl ;-)
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Vlasák píše:Což je celkem podstatný rozdíl ;-)
A kde máš ten "válečný film" a "film o válce" nějak konkrétně definován, abychom ten podstatný rozdíl postřehli?
(Někde dost možná je, rád se nechám poučit.)

Třeba na csfd je Apokalypsa žánrově zařazena jako film "Akční / Drama / Válečný", na IMDB označen jednoduše "war" úplně bez snahy o popsání toho podstatného rozdílu.

Osobně se obávám, že jsou tyto pojmy hodně subjektivní (o žánru "film o válce" jsem popravdě dosud ani neslyšel).
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Ajantis: Ano, je to subjektivní a nemluvím zde explicitně o žánru, ale o tom, o čem ten film je. Pokud jsi nepostřehl rozdíl, pak je to asi jádro pudla, proč takový rozdíl reakcí v tomto threadu. Jinak řečeno - srovnávat BHD a Apokalypsu ve smyslu "podívejte, jak to jde udělat", je dost na hraně, protože ty filmy jsou zcela jiné těsto a snad bych řekl i záměr...

Abych to konkretizoval - šlo v Apokalypse o nějakou konkrétní vojenskou operaci/válku ve smyslu dodržení nějakých vojenských/historických reálií? Šlo tam o nějaký epický příběh "vojáků ve válce"? Ne... Šlo tam spíš o válku v abstraktním smyslu, o tom, jak na člověka působí. Beru to tak, že válka tam je pouze prostředkem (byť nedílným) - což už naznačuje třeba i závěr filmu (jde v něm až tak o válku? Nejde tam spíš o problematiku společenskou?), kdežto ve filmech typu Bitva v Ardenách je to trochu jinak - tyto filmy jsou uzavřené na to, co člověk od filmu "o válce" očekává, kdežto Apokalypsa rovinu války daleko překračuje.

Ano, Apokalypsa je generálně válečný film, ale prvky "vojenství" (či jak to nazvat... válka s nepřítelem, bitvy, zákopy, uniformy, smrti spolubojovníků...) nejsou tím, co ten film dělají, jsou to nutné kulisy pro to dané vyprávění.
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

Panjo, kolik řečí by se ušetřilo, kdyby ajantis prostě rovnou přiznal, že se mu nelíbí válečné filmy. :-D Apocalypse Now! je jak píše vlasák skutečně spíše psychologický film, který na vojenském prostředí jen parazituje (některý psychologicko-filozofický výklady třeba jen toho, že jedou na lodi po řece, co se daj slyšet/vyčíst jsou fakt k pláči ;-) ). Most přes řeku Kwai je pak asi tak stejně válečnej film, jako Casablanca...

Asi všechny filmy co jsi vyjmenoval se mi líbí, ale zase mne velice odpuzují romantické a milostné filmy (které mají také svoje publikum). Nesnaž se prosím svou nelibost k military boji dokládat tím, že autoři jsou trapáci, co se snaží o něco, co je naprosto nefunkční, protože objektivně to není pravda - Cílová skupina je spokojená. Ryan že má pokud ne nejhorší, tak jeden z nejhorších příběhů? To už asi fakt trochu hrotíš. Co bys tam prosimtě chtěl?
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Ajantis píše:Stále totéž a povětšinou to filmy odbudou schematickými charaktery (viz v Četě "dobrý" a "zlý" kapitán)
Eh? Přejdu fakt, že šlo o seržanty, ale IMO to rozhodně nebyl čistě "dobrý" a "zlý" seržant. A svého času se mi Četa opravdu moc líbila.

Hamster: Souhlas :-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Hamster:
Ááá, už jsem se lekl, že na tu objektivitu nedojde.
Já nikde nenapsal, že je nějaký film objektivně špatný, na to jsem moc velký zastánce subjektivních názorů. Vše, co jsem zde napsal, je můj subjektivní názor a každý může mít jiný. Jen škoda, že to musím v každé debatě opakovat.

Vlasák:
Beru. 8-)
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

Ajantis: Nemusíš mě hned chytnout za jedno slovíčko co se ti hodí do krámu. Vyznění mého příspěvku by se nijak nezměnilo, kdybych slovo "objektivní" úplně vynechal. Jde mi o to, že si vlastně z fandů válečných filmů udělal bandu, co se nechá oblbovat vychcanými režiséry - střelbou a křikem zraněných. Když řekneš, že se ti třeba BHD nelíbí, tak v pohodě - v hodnocení filmů se my dva shodneme jen v minimu případů a já to obvykle přecházím a nechytám se toho jak vlčák. V tonhle případě se mi ale moc nelíbí obhajoba tvého obecného názoru na ten žánr, což už je ale věc, se kterou polemizovat doufám můžu.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Hamster:
Předpokládám, že fandům "válečných filmů" se líbí právě ta střelba, křik zraněných, výbuchy, "efektní prostřihy" atp. - pokud tak ten příspěvek vyzněl, vyzněl správně.
Ovšem já to nepsal ve vztahu k jejich fandům, ale ke konkrétním filmům, které jsou vyplněny tímhle a není v nich nic víc, což mně nestačí.

Tohle je můj subjektivní názor a polemizovat s ním samozřejmě můžeš, to Ti neberu, jen jsem se ohradil proti tomu slovu "objektivní".
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“