Harmonia ako umenie?

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
Arthalion
Sigilan
Příspěvky: 981
Registrován: 29.9.2005 14:49
Kontaktovat uživatele:

Harmonia ako umenie?

Příspěvek od Arthalion »

Je umenie harmonia? Je harmonia umenie? Myslite si teda, ze umenie musi byt harmonicke aby bolo umenim? Alebo moze byt umenim obycajny "vykrik".
Niektori ludia tvrdia, ze umenim moze byt aj nahodna akcia, patrite k nim, alebo zastavate nazor, ze umenie je komplikovanejsie a musi mat dovody vzniku svojich konkretnych casti?
Zaujima ma Vas nazor na tuto temu ci uz v oblasti malby, hudby alebo akehokolvek ineho umenia.
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Mám za to, že ty ako autor zastávaš ten názor, že umenie je harmónia... všimol som si to keď som videl tú Tvoju sochu s chrobákmi... že pekne ukladáš myšlienky do toho svojho diela... žiadne akcie "bez ladu a skladu"... ale ja si myslím, že umenie by bolo nudné keby to takto všade fungovalo... podľa mňa umenie má byť živelné, nesmie to byť nič usadené... žiadna harmónia... výkrik... alebo niečo podobné, čo z tej harmónie vytrhne... to je podľa mňa umenie... ale myslím, že ZASE v tejto veci je čiste na konkrétnom jedincovi ako sa k tomu postaví... beriem, ak si myslíš, že umenie je harmóniou... dokonca bysa dalo povedať, že Tvoj postoj pochopím (možno), ale rozhodne sa s ním nestotožním...
Uživatelský avatar
Arthalion
Sigilan
Příspěvky: 981
Registrován: 29.9.2005 14:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arthalion »

Umenie moze ma byt zivelne a ma mat "gule" ako sa pejorativne hovori, ano, malo by mat. Jeho vyraz by taky mal byt, ale existuju iste aplikacie myslienok, kedy tato zivelnost ustupi dovodom danej myslienky.
Chrobaci su toho klasickym prikladom. Ich tvary maju byt ciste, aby neodputavali od zakladnej myslienky. Musi byt jasna ich nemotornost a smiesnost ich chovania (snad mi ludstvo odpusti, ze som ho dehonestoval do bojujucich chrobakov).
A harmonia tam je, tvarova. Aj v zdanlivo "akcnom" vykriku sa moze skrivat harmonia. Ci uz harmonia melodie alebo rytmov, alebo farby. Inak by to na citliveho jedinca mohlo posobit rusivo.

Alebo nie? :-) Mozte to vyvratit a postavit sa na stranu, ze aj neorganizovany vykrik je umenim.
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Hmm... ačkný výkrik a harmónia? Možno v tom naozaj niečo bude... teda ja sa opieram najmä o hudbu, lebo sluch je mojím "najsilnejším" zmyslom... dajme tomu, že môže nabrať na istej živelnosti a akcii, ale vždy ho zväzuje tá harmónia... a vytvorí sa medzi nimi taká príjemná (?) rovnováha....
Uživatelský avatar
Arthalion
Sigilan
Příspěvky: 981
Registrován: 29.9.2005 14:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arthalion »

Yachiko píše:Hmm... ačkný výkrik a harmónia? Možno v tom naozaj niečo bude... teda ja sa opieram najmä o hudbu, lebo sluch je mojím "najsilnejším" zmyslom... dajme tomu, že môže nabrať na istej živelnosti a akcii, ale vždy ho zväzuje tá harmónia... a vytvorí sa medzi nimi taká príjemná (?) rovnováha....
Ano, povedzme, ze napriklad pesnicku alebo ine dielo zvazuje isty sloh, ktory mu ma vnuknut harmoniu. Su vsak vynimky v styloch ako napriklad punk, ktory je proti harmonii celkom otvorene a jasne kraca. Popiera teda harmoniu. A moze to byt teda umenie? (To nie je stanovisko, to je otazka)
Uživatelský avatar
Yachiko
Sigilan
Příspěvky: 3144
Registrován: 24.9.2005 23:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yachiko »

Možno si odpovedal na otázku prečo sa mi označiť punk za umenie preči... možno je to práve preto, že hramóniu jasne popiera... teda je umenie o tej rovnováhe harmónie so živelnosťou?
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Punk versus umění..opět jsme u toho kdo určuje, co je a není ono "umění".

A může být umělec sochař, který dělá sochy z postele s použitým kalhotkami a špinavou vložkou, půlky mrtvé krávy ve skleněném akváriu či malíř, který vyleje na plátno osm kbelíků různých barev?

Tradičně zbytečná otázka - pro každého je umění něco jiného, pro někoho harmonie, pro někoho disharmonie a pro někoho papírové kapesníky.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Já považuju za umění výtvor, do kterého někdo zachytil své emoce a emoce přeci nemusí být jen harmonické a uspořádané do nějakého dokonale uzavřeného celku...
Za umění tedy považuji i "výkřik".
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Arthalion
Sigilan
Příspěvky: 981
Registrován: 29.9.2005 14:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arthalion »

Z mojho skromneho pohladu (Vampiria ma z nepochopitelneho dovodu pocit, ze svoj nazor vnucujem alebo inym sposobom vyrazne presadzujem), to vidim tak, ze zivelnost je sucastou harmonie. Teda ze zivelnost je prvok, ktory moze byt sucastou harmonie. Harmonia je imho prvotna a k nej mozu byt pridane "komponenty", ktore ju budu dotvarat.

Celkom by ma v tomto threade zaujimal postoj Vampirie na danu otazku.
Uživatelský avatar
Arthalion
Sigilan
Příspěvky: 981
Registrován: 29.9.2005 14:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arthalion »

Aby to tu nezapadlo, tak polozim dalsiu otazku, preco ma byt umenim prave pouzita vlozka na posteli (netvrdim, ze to umenie pre Teba Vampriria je)? Alebo osem kyblov farby na platne?

Adieu: Je ale pravdou, ze emocie dokaze vyjadrit kazdy, nie? Iste by bezny clovek bol schopny nahadzat na platno farby. Nejde o to, ako maju byt emocie vyjadrene, ide totiz o formu a obsah, nie? Alebo je forma zavrhnutelna?

Nevnimajte ma prosim Vas v tejto diskusii ako nejakeho cloveka, ktory chce "presadit svoj nazor" (aj ked, v diskusiach o to zvacsa ide :lol: ). Ale vnimajte ma len ako moderatora diskusie.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Arthalion píše:Adieu: Je ale pravdou, ze emocie dokaze vyjadrit kazdy, nie? Iste by bezny clovek bol schopny nahadzat na platno farby. Nejde o to, ako maju byt emocie vyjadrene, ide totiz o formu a obsah, nie? Alebo je forma zavrhnutelna?
Řekl bych, že napŕíklad v malířství a sochařství to takhle funguje, ale co třeba hudba? Já beru za umění klidně i to, čím by "pseudointelektuálové" ( :mrgreen: )
opovrhovali - např. death metal. Ta hudba vyvoláva strach a vztek, to jsou emoce, a to by umění měla vyvolávat. Ale harmonii v tomhle žánru nikde nevidím.
A death metal nedokáže zahrát kdokoli - ta hudba je díky svému tempu velmi těžká na zahrání. Jsou tedy ti, co to dokáží zahrát a ke všemu vyvolat emoce umělci? Já myslím, že ano.
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Arthalion
Sigilan
Příspěvky: 981
Registrován: 29.9.2005 14:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arthalion »

Death metal nema formu? :-)
U mna death metal vyvolava emocie zriedkakedy (asi budem predsa len ten pseudointelektual :mrgreen: ), zalezi samozrejme na tom, aky kvalitny je. Vela metalu som samozrejme nepocul a bol by som rad, keby sa niekto unuval a poslal mi nieco, co podla neho vyvolava emocie.

Hudba je najmocnejsie umenie zo vsetkych, pretoze je lahke vnimat ju, vstrebavat ju. Niet divu, ze lahko vyvolava emocie, je to specifickymi zvukmi, ktore rozne posobia a taky tazky ehm "deathmetalovy" zvuk mozno nejake emociu strachu alebo hnevu vyvola. Je to imho skor prostriedkami, ktore ten obsah vyjadruju, co si myslis?

A myslim si, ze aj v samotnom death metale, ak je zrejme kvalitny mozno najst harmoniu. A ta harmonia je skladba, vyvazenost nastrojov (aj ked dominantna je tam asi gitara), tonov atd., ktore posobia, ze skladba nie je nudna.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Arthalion: necrotisingův link: http://www.users.globalnet.co.uk/~dbang ... monic2.mp3
Přijde ti, že je v tom nějaká harmonie, nějaké uspořádání prvků? Mně tedy ne, protože tohle je chaos. A emoce to ve mně vyvolává, a to dost negativní. :-D
Jinak tohle asi nebude death metal, ale spíš black metal... :think:
A takhle zhudebnit zlo je pro mě skutečně umění. Není to tak lehké, jak se zdá...
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Arthalion
Sigilan
Příspěvky: 981
Registrován: 29.9.2005 14:49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arthalion »

Neviem preco mi je ta hudba skor na smiech, je to imho komicke. :lol:

Vytvorenie "zlej" (zlej nie ako horsej :-) ) bude asi dost narocne aby to neznelo komicky, lebo konkretne tato skladba mi pripada akoby sa nieco "hrala". Nemas este nejaky link prosim? :-) Ukazte mi nejaku hudbu, ktora je "zla" ale presvedcivo zla. ;-)

V umeni existuje nieco ako "estetika skaredosti", vynikajuco to vidiet na sochach Vojtecha Adamca. Pritom vsak tieto veci nie su smiesne, su prirodzene. Tato prirodzenost mi akosi chyba prave pri tej skladbe.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Arthalion: Víc linků nemám, já tohle neposlouchám. Ano, ze začátku jsem se tomu také smál, :lol: ale jakmile si něco podobného pouštíš delší dobu, tak tě to začne unavovat a srát a pak se dostaví deprese. :lol:
Byl jsi někdy mezi lidma, co podobný věci hrajou? Ti lidé jsou často skutečně zlí, :lol: viz. Pražský klub "U Modré opice", kde podobná hudba hraje stále. Jediní lidé, co tam lezou jsou satanisté a feťáci, přičemž nejčastěji oboje dohromady. Přijdeš mezi ně a můžeš se v duchu smát, jací ztroskotanci si to tam hrají na "pány zla", ale nic to nemění na tom, že se v té společnosti budeš cítit špatně. Ah, zase jsem odbočil.
Ani nevím, proč se s tebou o tomto ještě bavím, když nic není tak subjektivní jako hudba...
Vážně mi přijde, že ze své pozice intelektuála (vynecháme pseudo :mrgreen:) a umělce, tvořícího co nejhlubší a nejoduševnělejšíí počiny, nechceš pochopit, že by umění mohl být i nějaký, jak říkáš, "výkřik", protože ti to nepřijde dostatečně hluboké a oduševnělé. Ale "proč" musí být umění jen hluboké a oduševnělé? Protože by ho mohlo vytvářet více lidí, kteří nejsou dost talentovaní na to, aby tvořili ty "seriózní věci"?
Když někoho fascinují posmrkané kapesníky napíchlé na špejli, kdo určí, jestli to je, nebo není umění? Pro někoho to umění je, pro někoho ne.
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Zamčeno

Zpět na „Scéna mořského vánku“