System.out.println("Programování");

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Re: System.out.println("Programování");

Příspěvek od sevencreature »

Vlasák: V tom ručně psaném GUI mluví spíš o těch prapočátcích těch "naklikávacích" programů - dneska už to při trochu komplexnějším GUI (a hlavně když toho člověk má dělat hodně) nejspíš bude lepší naklikat (alespoň nahrubo). I když, častokrát mi přijde něco vytvořit třeba v xhtml nebo xml ručně, než to tvořit v nějakém wysiwyg editor :think: Tj. proti naklikávání nic nemám, ale (minimálně u menších věcí) se mi pořád víc líbí text :-)

Ohledně Visual Studia - spíš bych řekl, že ho kritizuje jako každou lidskou závislost (VS - lepší než heroin :mrgreen:). Navíc IntelliSense jde vypnout... Když tedy člověk chce... :mrgreen:

Ad Net Beans - jak je použitelné ve srovnání s Eclipse? Pro Javu samozřejmě? Tedy nepředpokládám, že by Eclipse i Net Beans měly stejné zaměření, ale tak nějak jsem nabyl dojmu, že pro normální vývoj (tj. ne Net Beans platforma) je Eclipse vhodnější?
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: System.out.println("Programování");

Příspěvek od Vlasák »

7c: Na porovnání s Eclipse jde odpovědět asi jen těžko. Skončí to u frází, že to je o zvyku a konkrétním použití :-D Přesto se ale pár objektivních argumentů najde - Eclipse je široce rozšířenější delší dobu, díky čemuž nachytalo více feedbacku a plug-inů. Co je taková často skloňovaná přednost Eclipse, je inkrementální kompilace kódu, kde se ti kód překládá na pozadí a spuštěný run aplikace spustí prakticky v mžiku. Což NetBeans začínají postupně přinášet teprve s novými verzemi. Často se taky objevuje názor, že má Eclipse pokročilejší refactoring a třeba lepší výchozí implementace překrytých metod z Object. Jenže často to jsou argumenty z poměrně delší doby, zatímco NetBeans dělají každý půlrok celkem velký pokrok. Oproti Eclipse určitě dominují v tom vizuálním návrháři GUI, který se jim opravdu povedl, podle mě pak v mobilech - vždycky mi to šlo proti srsti, ale když jsem zkusil, musel jsem brát zpět - totiž naklikávání si mobilních aplikací skrze graf jejich displejového flow - generovaný kód je celkem rozumný a úspora a pohodlnost maximální. Pro EE má podle mě NB přednosti například v editaci například jsp.

Shrnout by se to zjednodušeně dalo tak, že Eclipse má přednost v samotné editaci javovského kódu (inkrementální kompilace, různé view na kód, sumář chyb, v NB mi pořád přijde ne moc ok podpora JavaDocu,...), zatímco NetBeans dominují v té "šířce" (ať už třeba v tom, že mají projekty nad antem, tak různých featurách na generování WebService klientů, deployování na servery, průvodce tím či oním,...). Nicméně při té Netbeansovské akceleraci může být tohle srovnání za chvíli už zase trochu jiné (a u Eclipse mezitím pokročily plug-iny na další featury) - není-li jiné už dnes 8-)

A co se týká podpory dalších technologií ((ne)souvisejících s Javou) a frameworků, tak to je v podstatě na úrovni plug-inů, a toho je na srovnání tolik, že to snad ani nejde :-D

No, někteří tvrdí, že vítězí ten třetí, co se směje, IntelliJIDEA, neopensourcové IDE (placené, myslím 500 usd). Jiní kontrují, že některé open-source IDE už je na úrovni idey, či před ní... Nevím, s ideou zkušenost nemám.

A skrze platformy, tak tam to je podobně "politický" souboj jako u samotné IDE funkcionality. Loni byla přednáška, kde byly za každou platformu dva zástupci a měli za tu svou bojovat. Samozřejmě se to oboustranně neslo v duchu "...to my umíme taky, ale takhle..." :mrgreen: Eclipsovské možnosti jsou podle mě takové kompletnější, zatímco u NetBeans platformy mi to zatím přijde "neuzavřené" ve smyslu, že něco je (dost) vychytané, zatímco jiné v takovém základním tvaru. Paradoxní je, že jsem se několikrát dočetl, že Eclipse platforma je ucelenější díky tomu, že byla v rámci Eclipse myšlená od začátku - jak s nadsázkou tvrdí "zlí jazykové", tak NetBeans v rámci sebe mají od začátku myšlenku operačního systému :mrgreen: Takže minimálně myšlenka na platformu je od začátku i tam a je to i vidět. Tady si v ničem nezadají. Rozdíl je asi ve filosofii, kdy přinášejí různé vlastní vzory a techniky, co se týká například kooperace modulů. Řekl bych, že ty NetBeansové jsou složitější na první pochopení, ale pak je to s nimi paráda - jak co do používání, tak co do možností. Při vývoji modulů NetBeans nabízejí více průvodců, kteří opět generují celkem rozumný kód a dost to usnadňuje práci. U NetBeans je zase možná problém v menším pokrytí "literaturou", kdy některé netriviální použití netbeansovských vzorů a technik není vždy popsané v nějakých tutorialech nebo příkladech a je potřeba opravdu hledat a vymýšlet. U Eclipse je problém (jiný ho považuje za výhodu), že používá GUI toolkit SWT, zatímco NetBeans klasický javovský Swing. Podle mě dnes nelze určit žádného "vítěze". Eclipse platforma je asi rozšířenější, NetBeansová mi přijde perspektivnější.
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Re: System.out.println("Programování");

Příspěvek od sevencreature »

Vlasák: Díky za shrnutí :-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“