linux

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

linux

Příspěvek od sevencreature »

Jak se vám líbí tahle hra na operační systém? Nějaké vtipné zážitky?

Já jsem se zrovna děsně pobavil tím, že žádná z oficiálních releases (Feisty Fawn neberu jako "oficiální") Ubuntu nepodporuje řadu grafik ATI Xxxx - a nikdo se neobtěžuje o tom něco napsat a i když existují opravy, tak se dál vesele distribuují ISOs, které opravu neobsahují. Respektive - nepodporuje - podporuje, ale konfigurace je špatně nastavená (a nějaké problémy s ovladači - třeba nefunkční DRI se občas vyskytnou i po opravě).

Viz citace z buglistu:
"This is a big bad problem for ATI owners.... makes trying Ubuntu a fairly scary experience!"
Ah, linux - pravidelná dávka emocí. Když se nudíte a nemáte co dělat, doporučuji zahrát si s linuxem.

Pokud plánujete zkoušet Ubuntu doporučuji stáhnout:
1) Alternate install
2) i386

Případně Live CD verzi, ale v tom případě buďte připraveni, že pokud nastanou problémy, řešení bude občas trochu obtížnější. "Alternate" textová instalace je IMO mnohem víc user friendly než ta v GUI (heh).

AMD64 verzi se pro jistotu vyhýbejte jako čert kříži (ovšem pokud máte chuť experimentovat, není co řešit).

Na Ubuntu oceňuji, že je jen na jedno CD - čili když jich omylem stáhnete víc, nic strašného se nestane :-)
Naposledy upravil(a) sevencreature dne 13.2.2007 17:23, celkem upraveno 1 x.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krokyn »

Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Krokyn: Jj, tyhle věci už jsem naštěstí vyřešil :-)

Jaké používáš distro?

Btw zkoušeli jste někdo Beryl?
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krokyn »

normální Ubuntu, jedu na něm kancelářskej stroj v práci přibližně od léta

v podstatě se to o sebe stará samo (aktualizace a bezpečnostní opravy)
jen jsem musel doinstalovat MPlayer, FlashPlayer a zprovoznit GLX pro nVidii

už jen zvládnout ty instalace ze zdrojáků :think:

a hlavně mne to neupozorňuje na nepoužívané ikony na ploše :-) (to bych u doma u widlí vždycky vzteky vykvet')
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Krokyn píše:a hlavně mne to neupozorňuje na nepoužívané ikony na ploše :-) (to bych u doma u widlí vždycky vzteky vykvet')
To jde ale vypnout :-) Ubuntu je ale opravdu fajn. Hmm, jdu doinstalovat jazyky - diakritika je nutnost ;-) :-P
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Krokyn »

já budu teď řešit problém s přehráváním některejch .wmv souborů
ty kodeky jsou v linuxu trochu problém...
naštěstí zrovna Ubuntu má dost dobrý fórum
k win bych se už nevrátil, stačí mi je mít jinde
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Krokyn: WMV? A w32codecs máš nainstalovaný?
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

:shock:

Beryl je něco úžasného :-P :shock:

Budoucnost desktopů vypadá vážně zajímavě - Vista a její Aero taktéž.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

7c: a že bys postnul nějaké screeny, když tu pořád píšeš o samých úžasných věcech? ;-)
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drake127 »

U mě linux nesplňuje dva základní požadavky - Infinity Engine a Visual Studio. Nic jiného na PC nepotřebuju a ani jedno mi linux nedokáže poskytnout. Takže smůla.
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

drake127: No to je celkem všeobecně známé, že podpora programů (a jejich výběr) na linuxu je bída... Bohužel. Ostatně já nikoho "nelanařím" - sám používám XP :-)

MCZ: Hmm, třeba tenhle:

http://img64.imageshack.us/img64/6118/berylsd6.png
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Duke
Sigilan
Příspěvky: 54
Registrován: 4.8.2006 16:12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Duke »

sevencreature píše:drake127: No to je celkem všeobecně známé, že podpora programů (a jejich výběr) na linuxu je bída...
Nesouhlasím. Kdo se nebojí zkusit nativní Linuxové alternativy k programům na které byl zvyklý z Windows, zjistí, že výběr je většinou dost velký a podpora (co přesně si pod tím představuješ?) dobrá. Bohužel někteří trvají na tom, že třeba Total Commander nebo dokonce Nero jsou pro ně nenahraditelné a krusader / mc nebo k3b ani nezkusí, nebo od nich čekají 100% kopii. Přichází podle mě o dost -- jsou zadarmo a kvalitou povětšinou minimálně srovnatelné. Pro nováčka se, pravda, špatně hledají, než se začne orientovat.

Tím nechci popřít že Windows má několik "killer apps", jako třeba to Visual Studio. Holt smůla -- já už si ale naopak příliš zvykl na Linux a AutoCAD, který potřebuju do školy, pouštím radši ve vmware (znám lidi co to dělají s VS), než abych kvůli tomu chodil zpátky. Pro hráče to není možnost, takže si moc nevyberou, ale minimálně klasické RPG jdou většinou v pohodě přes wine -- já tak dohrál PS:T i Baldur's Gaty.

Beryl jsem ještě nezkoušel, počkám si, až bude oficiální balíček v Debianu :) (unstable, takže už snad brzo).
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Duke: Nesouhlasit můžeš, ale to je asi tak vše. Mluvil jsem především o pracovních nástrojích - pro zábavu ti stačí různé alternativy.

Věřím, že by linux používalo mnohem víc lidí, kdyby tam byl Photoshop, Dreamweaver nebo Total Commander.

A k TC - bohužel, lepší program tohoto druhu snad na Zemi vůbec neexistuje :cry: Mít ho v linuxu je moje největší přání.

Krusader není špatný, ale... Navíc pokud někdo trvá na desktopovém purismu, tak má výběr ještě víc omezen.

A hry jsou na samostatnou kapitolu :cry: :evil:

Ohledně podpory - měl jsem na mysli výběr - a především podporu výrobců (programy a potom ovladače).

Jinak taky jedna z nevýhod linuxu je brutální nestabilita, pokud používáš různé bleeding-edge případně trochu novější verze. A ty starší verze mají zase často problémy s hardware zdá se.

Ale každopádně to je zábava... A i s těmi hrami se snad blýská na lepší časy.

Osobně bych v tuhle chvíli ocenil spíš větší možnosti co se týče ovladačů grafiky.

Navíc Ubuntu je šíleně populární - takže to třeba může být i ten "pověstný" průlom linuxu do desktopů :-P

- - - - - -

Btw jaký používáš mp3 player (případně spíš music player) - hodilo by se mi něco s podporou přehrávání modů (s3m, mod, it). Zatím jsem po tom ani nepátral a přežívám s Rhythmboxem... Nevím jestli jít do Amaroku (přece jenom, na Gnome by to byla instalace přes 100 MiB >_>).

Nebo spíš zůstat s Gnomím Exailem... Hmmm...
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Duke
Sigilan
Příspěvky: 54
Registrován: 4.8.2006 16:12
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Duke »

Já doufám že se blýská na lepší časy právě s grafikama. Intel zveřejnil specifikace a hned jsou drivery jak víno (z doslechu). Bohužel zatím dělá jen integrované grafiky. Snad se nvidia nechá inspirovat. Na ATI už jsem radši zapomněl, s jejich driverama to byo martyrium. Od koupě nového monitoru používám dual-head (dva monitory) a to už je na ATI s akcelerací moc, tak jsem radši upgradnul na nvidii a od té doby pohoda.

Brutální nestabilita? Zrovna v porovnání s Windows si nemůžu stěžovat, pády jsou naprosto výjimečné, a to používám Debian unstable jehož výbavu bych bleeding-edge klidně nazval. Debian se o balíky stará výborně. System-wide instalacím ze zdrojáků a jiných zdrojů než oficiálních APT se vyhýbám, právě tam bývá z mých zkušeností největší pravděpodobnost nestability.

Amarok -- jdi do toho, zkus alespoň týden a pochybuju, že by jsi se vrátil :). Jen bohužel hodně žere prostředky. Při skocích mezi skladbami sice zvuk nezastaví ani na chvíli, ale můj (pravda už slabší) systém jde na pár vteřin do kolen. Když se tomu chci zrovna vyhnout (např. při hraní), tak si to pustím v xmms (klon 2.x winampu). O formátech s3m nebo mod slyším poprvé, takže nevím jak s nimi uspěješ; já vystačím s mp3 a ogg.

Gnome jsem nějakou dobu používal, ale teď nedám dopustit na KDE, zvlášť když vidím co za zázraky se pro nás chystají ve verzi 4. Bohužel kubuntu není tak "naleštěné" jako klasická verze.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Jsem s Gnome celkem spokojený - v jednoduchosti je krása :wink: Ale neříkám, že KDE eventuálně nevyzkouším... S Berylem vypadá všechno hezky :lol:

Já jsem si zamrzání užil docela dost - už od instalace přes různé náhodné věci. Ale jak říkám, dělal jsem občas psí kusy (teda kromě té instalace - tam jsem v tom nevinně). Koneckonců Beryl není zrovna pověstný svojí stabilitou 8-)

No já potřebuju přehrávač jen na to, aby přehrával - a měl eventuálně víc playlistů - vyhovovalo by mi něco jako foobar2000. Přece jenom, instalovat monstrum jako je Amarok... Neříkám, kdybych měl nějakých 20 GiB+ hudby... :think: No uvidím...

Podpora Intelích grafik je sice super - ale vzhledem k tomu, že to jsou grafiky na nic, tak z toho mají radost maximálně uživatelé notebooků (ale je to samozřejmě super věc - koneckonců, ntbs s intelími grafikami je docela dost).

Osobně by mi stačilo, kdyby ATI vydalo nějaké nové ovladače s podporou composite, aby fungovalo AIGLX. Open source ovladače jsou sice fajn, ale 3D si člověk moc neužije :-? Ach jo.

P.S. Ještě ohledně stability - Windows XP jsou u mě stabilní jak skála. Aby zamrzly, tak se musí provádět psí kusy - třeba tlačit hardware za hranice jeho možností.

Hmm, na nové KDE jsem tedy taky zvědav - zní to trochu jako Vista :wink: (no ne že by KDE už nevypadalo skoro jako Windows).

EDIT: Ha, takže xmms je klon Winampu se vším všudy - přehrává mody!!! :-P

Jinak ohledně Debianu nemáš moc na výběr - a "unstable" Debian je IMO pořád stabilnější než většina ostatních relativně nových verzí jiných distribucí :-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“