Střelba ve Virginii, měli by zbraň držet civilisti?

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba ve Virginii, měli by zbraň držet civilisti?

Příspěvek od Jab »

Vallun píše:Ne, nebude a v zahraničí nemá. Jediná přímá úměra, která zásadně platí ohledně počtu legálních zbraní v rukou civilních osob je, že čím méně demokratický rřežim tím, přísnější zákazy držení civilních zbraní.
Tohle je fakt blbina a neměl bys to říkat. Japonsko (de facto úplný zákaz až na sportovní zbraně), Velká Británie (země s jedním z nejnižších počtů vražd střelnými zraněmi - a zbraň si tam nelze opatřit jen kvůli vlastní obraně), Jížní Korea (tam je dokonce úplný zákaz), Nizozemí (zbraně povoleny de facto jen pro sport a lov), Nový Zéland (obdobně jako v Nizozemí), do určité míry Norsko (povoleny zbraně pro lov - těch je hodně - a sport) mají velmi přísné zákony na držení zbraní až jejich zákazy. Tak to nepleť dohromady s demokracií.
3. Říše třebas měla přísné zákony na držení zbraní civilisty, nicméně paradoxne i tak liberálnější, než než předchozí Výmarská republika.

Btw.: http://en.wikipedia.org/wiki/Gun_law
http://en.wikipedia.org/wiki/Gun_politics

P.S. My, ve srovnání se západem, máme jeden z nejliberálnějších přístupů ke zbraním.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Střelba ve Virginii, měli by zbraň držet civilisti?

Příspěvek od Vallun »

Jabe tohle není blbina, ale studium zákonů a nikoliv wikiny:) Na Novém Zélandu sice jsou redukovány krátké zbraně, ale pušku má téměř každý...Norsko totéž.

V rámci EU byl náš zákon o zbraních vyhodnocen jako jeden z přísnějších, vytýkáno bylo pouze ne vždy důsledné dodržování...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba ve Virginii, měli by zbraň držet civilisti?

Příspěvek od Jab »

Vallun píše:Jabe tohle není blbina, ale studium zákonů a nikoliv wikiny:)
Tos mi to teda zase natřel. Už pouhý fakt tvého právnického vzdělání nevyžaduje další argumentaci...
Vallun píše:Na Novém Zélandu sice jsou redukovány krátké zbraně, ale pušku má téměř každý...Norsko totéž.
O Norsku jsem to psal. Platí pro něj to samé, co pro N. Zéland (tzn. pušky ano, ale sportovní a lovecké).
Nicméněž co ti na těhle státech (dle té tvé předchozí logiky) připadá nedemokratické (spolu s VB, Japonskem, J. Koreou atp.), mi je záhadou.

Btw opravdu nevím, který šílenec by náš zákon o zbraních mohl v rámci Evropy označit jako přísný. Zbraň můžeš nosit de facto kamkoliv (stačí jí mít zakrytou), nejsou žádné psychotesty pro žadatele o zbroják, nemusíš (tuším) ani uvádět důvod, proč si chceš zbraň pořídit (a i kdyby ano, tak stačí "pro vlastní obranu") a rovněž výběr případných zbraní zdaleka není omezen jen na sportovní a lovecké.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Jó, není nad to zakázat všechny zbraně - společnost nemusí žít ve strachu a režim si hezky upevní moc, neboť jedině jeho složky můžou takto účinně zasahovat proti nežádoucím narušitelům systému, nikoliv naopak. Jenže proč bysme se bouřili, že ano, vy mí budulínci, vždyť tu máme tu demokracii a nic většího není!

Vzpomínám také, jak mi známý vyprávěl, že jeho dva kamarádi, ještě celkem mladí kluci, chcali ve křoví na Muzeu, když je zastihli postiženci - chci říci policisté - a začalo pronásledování. Jeden chlapec se zastavil a zaplatil pokutu, ale druhý utíkal dále a tak si pan postiženec odjistil služební pistoli.
MCZ píše:... někdo se občas rád napije nebo má den blbec a prostě mu selže rozum...
No, kdybych já někoho zabil, pak ne proto, že by mi selhal rozum, nýbrž díky tomu, že jsem k tomu racionálně dospěl.
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od MCZ »

Adieu píše:
MCZ píše:... někdo se občas rád napije nebo má den blbec a prostě mu selže rozum...
No, kdybych já někoho zabil, pak ne proto, že by mi selhal rozum, nýbrž díky tomu, že jsem k tomu racionálně dospěl.
Popravdě mi uniká význam tohoto prohlášení v této diskusi; neřeší se tu ani tak chladnokrevné zabíjení vytipovaných obětí, ale především vraždy z afektu.

Tvrdit, že jsou zbraně (či výrobci zbraní), odpovědné za všechny ty vraždy je samozřejmě hloupost, ale když to řeknu jednoduše zbraň je pořád jen a pouze nástroj určený k tomu, aby co nejsnadněji ukončil jiný život, což mi prostě nejde dohromady s tím, že větší počet zbraní ve společnosti rovná se větší bezpečnost. Rozhodně bych už ovšem uvažoval o pravděpodobnosti, s jakou vykoná psychicky narušený (třeba jen dočasně vlivem posledních událostí) člověk vraždu, má-li zbraň k dispozici či nemá (samozřejmě, bude-li o to dlouhodobě usilovat, tak si ji samozřejmě vždycky sežene, u školáků bych si nicméně troufl hádat menší úspěšnost takového zbrojení).

BTW - pokud by příslušníci policejních složek museli skládat přísnější testy pro držení zbraní, proti bych také nebyl.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

MCZ píše:
Adieu píše:
MCZ píše:... někdo se občas rád napije nebo má den blbec a prostě mu selže rozum...
No, kdybych já někoho zabil, pak ne proto, že by mi selhal rozum, nýbrž díky tomu, že jsem k tomu racionálně dospěl.
Popravdě mi uniká význam tohoto prohlášení v této diskusi; neřeší se tu ani tak chladnokrevné zabíjení vytipovaných obětí, ale především vraždy z afektu.
Mně tedy nepřišlo, že by ti školní masakrovači jednávali v afektu. Každopádně jsem považoval za nutné to v této diskusi zmínit, neboť se zde na zabití nahlíželo pořád přes ten korektní filtr, kdy se jedná o věc čistě nerozumnou a odsouzeníhodnou.

Omezení zbraní samozřejmě snižuje možnost nebezpečí (bezpečí je stejně jen soudobý oltář), jenže co z toho, když i já jsem zbaven možnosti zabít. (Jinak ne, nijak netoužím nikoho zastřelit, ale dovedu si představit situaci, kdy by byla zbraň velmi žádoucí, a to nejen v obraně života.)
MCZ píše:BTW - pokud by příslušníci policejních složek museli skládat přísnější testy pro držení zbraní, proti bych také nebyl.
Myslím, že nejlepším otestováním pro postiženeckou špínu by byl skok do sopky. :-)
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Střelba ve Virginii, měli by zbraň držet civilisti?

Příspěvek od Vallun »

Jabe, pro Erua, to že na wikině se ohledně zbraní angažují nezodpovědní pacifisté nebývalou měrou je snad obecně známý fakt... Nový Zéland ručitě a Norsko myslím také nemá zákaz lovu krátkou zbraní, jen pro úplnost. A tyto země jsou bezesporu demorkatické - a jejich občané ozbrojení...

Pokud jde o náležitosti zbrojního průkazu u nás, tak psyhcotesty jsou poivnné, pokud tak rozhodne lékař. Důvody uvádět musíš a na vydání není nárok, navíc zvláště musíš žádat o povolení na každou jendotlivou zbraň atd. Co se týče toho nošení zbaně tak ano, můžeš jí mít kdekoliv (i v bance, ony cedule tam nemají moc význam, nemají oporu v zákoně...), ale pít alkohol nesmíš, na veřejnás hromáždění s ní nesmíš atd.
když to řeknu jednoduše zbraň je pořád jen a pouze nástroj určený k tomu, aby co nejsnadněji ukončil jiný život,
Toto je hodně omezené vyjádření...jednak zbraní je celá řada a druhak zcela rezignuje na skutečnost, že ukončení jednoho života může vést k ochraně jiného (případně mnoha jiných).
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba ve Virginii, měli by zbraň držet civilisti?

Příspěvek od Jab »

Vallun píše:Jabe, pro Erua, to že na wikině se ohledně zbraní angažují nezodpovědní pacifisté nebývalou měrou je snad obecně známý fakt...
Zajímalo by mě, co má pacifismus společného ze zákazem zbraní civilistům (nikoli vojákům a policistům). Btw koukni se na ty odkazy znova. "Nezodpovědní pacifisté" by rozhodně nepsali, že po přísnějším zákonu o zbraních se ve VB zvedl počet vražd (byť jen krátkodobě) a že ještě hůře to dopadlo v některých státech USA (vysvětlení by se asi nalezlo, nicméně moc nevím, esli tě zajímá).
Vallun píše:Nový Zéland ručitě a Norsko myslím také nemá zákaz lovu krátkou zbraní, jen pro úplnost. A tyto země jsou bezesporu demorkatické - a jejich občané ozbrojení...
U Norska jsem psal, že je ve společnosti hodně loveckých zbraní (už v tom svém prvním příspěvku). Vyvracel jsem ovšem ten tvůj nesmysl, že zbraně civilistům zakazují jen totalitní režimy. To byl důvod, proč jsem hledal a pak jmenoval státy s přísnými zákony o zbraních (jako bylo tebou opomíjené Japonsko, J. Korea či i koneckonců tvá oblíbená VB).
Vallun píše:Pokud jde o náležitosti zbrojního průkazu u nás, tak psyhcotesty jsou poivnné, pokud tak rozhodne lékař. Důvody uvádět musíš a na vydání není nárok, navíc zvláště musíš žádat o povolení na každou jendotlivou zbraň atd. Co se týče toho nošení zbaně tak ano, můžeš jí mít kdekoliv (i v bance, ony cedule tam nemají moc význam, nemají oporu v zákoně...), ale pít alkohol nesmíš, na veřejnás hromáždění s ní nesmíš atd.
Ok, dobré pro informaci. Nicméně jak si napsal dříve, proti přísnějšímu zákonu nejseš. Bezpochyby bys tedy nebyl proti povinným (a kvalitním) psychotestům. Větším omezením, kde zbraň nosit, trestům odnětí svobody za chycení se zbraní v opilosti (teď jsou tuším jen pokuty), vyššímu nutnému věku pro získání zbraně (řekněme 25 let) atp.
když to řeknu jednoduše zbraň je pořád jen a pouze nástroj určený k tomu, aby co nejsnadněji ukončil jiný život,
Toto je hodně omezené vyjádření...jednak zbraní je celá řada a druhak zcela rezignuje na skutečnost, že ukončení jednoho života může vést k ochraně jiného (případně mnoha jiných).
A tohle je zase zbytečné vyjádření, jelikož se tam dá doplnit, že zbraň může i sloužit k ukončení mnoha jiných životů (ne jen jednoho). ;-)
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Střelba ve Virginii, měli by zbraň držet civilisti?

Příspěvek od Vallun »

Vyjádřím se jen k věncé stránce filosofická rovina byla probrána dostatečně a erudovaně na RPGf (jsi tma Jabe, nebo ne?;)

Bezpochyby bys tedy nebyl proti povinným (a kvalitním) psychotestům.
Byl, respektive nebyl, pokud je bude hradit stát. Jsou neúnosně drahé a komplikovaly by přístup ke zbraním jinak, než žádoucím způsobem.
Větším omezením, kde zbraň nosit,
Ne, myslím, že by stačilo důsledné dodržování současných pravidel (včetně toho, že na některá místa není důvod vstup se zbraní zakázat). Konkrétně myslíš co?
trestům odnětí svobody za chycení se zbraní v opilosti (teď jsou tuším jen pokuty),
Pokuta pokud vůbec nic neprovedeš, jinak je to mnhoem horší...
vyššímu nutnému věku pro získání zbraně (řekněme 25 let) atp.
S tím věkem nevím, jeslti by to pomohlo... Máme tu sportovnís třelce, kteří musí začít od mala a myslivce, kteří se vzdělávají už na středních lesnických...
Spíš bych dal jako podmínku maturitu...

Na prvním msítě by se měla ale omezit možnost nelegálního držení zbraně!
K věci - Já osobně bych především kontroloval uložení zbraní doma, horní věkovou hranici, licence na obchod se zbraněmi, pracovníky "agentur", omezil bych některé druhy střeliva (tvrdá jádra, některé brokové náboje...) a zbraní (odstřelovačky, brokovnice).
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba ve Virginii, měli by zbraň držet civilisti?

Příspěvek od Jab »

Vallun píše:Vyjádřím se jen k věncé stránce filosofická rovina byla probrána dostatečně a erudovaně na RPGf (jsi tma Jabe, nebo ne?;)
Na rpg-fóru jsem zaregistrovaný, ale nechodím tam.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Střelba ve Virginii, měli by zbraň držet civilisti?

Příspěvek od Vallun »

Jab píše:
Vallun píše:Vyjádřím se jen k věncé stránce filosofická rovina byla probrána dostatečně a erudovaně na RPGf (jsi tma Jabe, nebo ne?;)
Na rpg-fóru jsem zaregistrovaný, ale nechodím tam.
škoda, žije to tam o trochu víc, než zde...

sice pravda, je tam dost "pravidel" k pousmání, ale jde to:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“