Za tatíčka Masaryka (ČSR, 1918-1938)

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Za tatíčka Masaryka (ČSR, 1918-1938)

Příspěvek od Idaho »

Českoslovensaká republika (1918-1938)

Zajímávás zlátý věk českého a slovenského národa - Předválečná republika Československá? Chtěli by jste se o ní dozvědět víc? Podívat se na mince, plakaty nebo výzvu k mobilizaci v roce 1938?

Tak to máte smůlu, protože snad jediný web na kterém něco z toho najdete a stojíto za to je www.fronta.cz jinak musíte pracně hledat a třídit...

Proto tohle téma, pokud máte nějaké dokumenty, odkazy, publikace, plakáty nebo jiný materiál - tak ho nascenujte, opište, vyfoťe a podělte se o něj s námi
Naposledy upravil(a) Idaho dne 15.7.2007 15:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Idaho - budu upřímný, málo Tě zde vídám. Nepochopil jsem přesně o co Ti jde. Je to Tvůj osobní zájem, nebo zde lobuješ pro jiné fórum? Napiš třeba něco bude možné. Mám o tomto období poměrně zajímavou literaturu ale o spolupráci s forem fronta momentálně nemám zájem.

Navíc se mi nelíbí termín zlatý věk českého a slovenského národa.

Napiš co přesně potřebuješ a co z toho bude a pokusím se něco udělat.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

fronta.cz uvádím jen proto že je to jediný web se souhrným infem, fotkamy a plakáty z první republiky

Jde mi především o to nasbírat co nejvíc zajimavých materiálů o tomhle období

Zlatý věk už jen proto že jsme byli jedna z nejvyspělejších zemí na světě, ve srovnaní s okolnímy státy jsme měli nadprůměrnou životní uroveň (na českém uzemí), naše slovo mělo ve světě váhu, naši lidé byli spokojení, měli jsme kvalitní vládu, vedli nás velké a schopné osobnosti a atd...

Znovu zdůraznuji že myslím celé období 1. republiky (1918-1938)

Je to můj osobní zájem a budu vděčný za názvy publikaci, odkazy na weby, skany obrázků, fotek a plakátu nebo nějaké zajimavé info
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Idaho píše:Zlatý věk už jen proto že jsme byli jedna z nejvyspělejších zemí na světě, ve srovnaní s okolnímy státy jsme měli nadprůměrnou životní uroveň (na českém uzemí), naše slovo mělo ve světě váhu, naši lidé byli spokojení, měli jsme kvalitní vládu, vedli nás velké a schopné osobnosti a atd...
Myslím, že teď se centrem tuhého sporu stane toto Tvé vyjádření:)

1) myslíš, že lze označit za velké osobnosti, které, pokud nezemřely, přijaly Mnichovský diktát?
2) Naše slovo mělo ve světě váhu? Jakou, kdY? Respektive, z čeho tak soudíš?
3) Ano, naši lidé byli spokojení, kromě těch, kteří spokojení nebyli - Slováci, sudetští němci (u těch mne to však vůbec nemrzí...), dělníci (do kterých nechal TGM střílet), aristokracie, rakušáci a další...
4) kvalitní vládu - založenou na základě politicky koncentrovaného veřejného života, se kterým lze srovnávat skoro jen (teoretycký) fašism (až na ten malý rozdíl demokracie:) a především vládu esenciálně vyznávající princip dnes nazývaný opoziční smlouva (doslova smlouva o pozice)?
5) nadprůměrnou životní úroveň ve světě, který se topil v nejhorší hospodářské krizi dějin - jenž by k nám přišla později, kdyby nebyla válka, vzhledem k určitým okolnostem po první světové...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt »

Také se neubráním jedné otázce:
Co si představuješ pod vyjádřením "měli jsme kvalitní vládu" ? Vážně, docela mě to zajímá a rád si doplním mezery ve vzdělání.
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Co si představuješ pod vyjádřením "měli jsme kvalitní vládu" ?
např. to že zcela nová republika která byla vytvořena na starém, zpatečnické a byrokratickém základě RU monarchie se během několika let dostala mezi nejvyspělejší země světa, s jednou z nejlépe vybavených armád
Naše slovo mělo ve světě váhu?
Z toho co vím jsme měli velice dobré vztahy s Franci, Velkou británii a Ruskem.
Nesmíte si neustále představovat opuštěné a pokořené ČS v době mnichovské smlouvy, to je kapitola sama o sobě, zkuste se zaměřit předevšim na období vlády TGM

Berte ohled na to že dějepis základních a středních škol njede zrovna v téhle látce moc do hloubky ale rád se poučím, proto jsem založil tohle téma, o jaké střílení do dělnictva šlo?

Jinak jsem rád že se diskuze rozjela (na to jak staré je tohle téma slušný), předválečné Českoslovesnko mě dost zajímá a budu vděčný za každou další informaci a názor
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Idaho píše:
Co si představuješ pod vyjádřením "měli jsme kvalitní vládu" ?
např. to že zcela nová republika která byla vytvořena na starém, zpatečnické a byrokratickém základě RU monarchie se během několika let dostala mezi nejvyspělejší země světa, s jednou z nejlépe vybavených armád
Eh, myslíš armádu, která měla ve výzbroji několiks et tisíc koní jen proto, že tak zajišťovala odbyt jihočeským statkářům na nichž stála síla lidové strany, která ovládala ministerstvo obrany?:)

systém Rakouska-Uherska byl byrokratický, ale rozhodně nikoliv zpátečnický! ve své době představoval skoro nejmodernější správní aparát, který netrpěl militantností jako aparát Bismarkův ani Francouzskou rozháraností a přesto si z těchto vzorů vzal mnohé! Myslím,že ybchom mohli být rádi, kdyby tehdejší ABGB paltil u nás dodnes... je to určitě lepší, enž současnej civilní kodex:)

a co se týče průmyslu - my byli nejprůsmyslovější zemí R-U a jednou z nejindustrializovanějších na světě od roku 1850... na tom enmá první republika nějakou větší zásluhu...

Co se týče zbytku otázek - my jsme se snažili se všemi vycházet, ale naše mezinárodní psotavení bylo všelijaké. Ale k posouzení toho nejsem asi nejkompetentnější, určitě ne z hlavy:)

střílení taky z hlavy nevím přesně...najdi si to v Dějepisu v kostce:)[/b]
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Idaho - aniž bych myslel na pokořené Československo po Mnichovu, dobré vztahy s Francií a Velkou Británií byly založeny na naší poslušnosti-měli jsme zde od obou zemí poradní komise a na naší roli posoužit jako nárazník mezi západní Evropou a SSSR. O dobrých vztazích s Ruskem nejde mluvit vůbec - dokud SSSR neviděl možnost nás získat politicky a vojensky na základě našich obav z Německa do přímé závislosti, zajímali jsme ho pouze jako dodavatel určitých komodit.

Dobré vztahy skončily tehdy kdy bylo levnější nas předhodit Německu jako odpustek.

ČSA byla armáda solidní. Nic víc nic míň. Naše vychvalované letectvo bylo nezpůsobilé k boji s protivníkem typu Luftwaffe, naše obrněná vozba byla tvořena 338 tanky a obrněnými automobily- ztoho 126 opravdu konkurenceschopných. Jo a jěště jsme měli 2 pancéřové vlaky. Opevnění nedostavěné a na jihu skoro žádné.Kvalitní zbraně vyvinuty ale nezavedeny do výzbroje tak, aby to mělo jakýkoliv význam. Mobilita AČR-Vallun to řekl hezky.

Já jsem na R - U zatížený a dlouhoom se jí zabývám. nerad čtu o žaláři národů, nerad čtu o starém a zpátečnickém základě tohoto úžasného státu. . Tento stát 300 let zadržoval sám islámskou expanzi do Střední a Západní Evropy.

Jen péčí Koruny se Čechy staly průmyslovou základnou celé monarchie. A i to byla z 50% zásluha německého obyvatelstva. Něco takového převzít a rozvinout není až takový problém.

Moghl bych pokračovat ale není to nutné. I období první republiky je zajímavé a nemáme se za co stydet. Ale to platí i pro období R - U.

Nějaké odkazy Ti nachystám, doporučím i litraturu. Lecos mám i doma. Jestli jsi někde od Prostějova, domluvíme se. A nenech se odratit, pokud si myslíš, že kecám já nebo kdokoliv jiný, dej se do boje a dokaž nám to. Bude mi potěšením. :-D
Naposledy upravil(a) Neferit Sr. dne 30.6.2007 22:18, celkem upraveno 2 x.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt »

Idaho píše:
Co si představuješ pod vyjádřením "měli jsme kvalitní vládu" ?
např. to že zcela nová republika která byla vytvořena na starém, zpatečnické a byrokratickém základě RU monarchie se během několika let dostala mezi nejvyspělejší země světa, s jednou z nejlépe vybavených armád
Neřekl bych, že to byla zásluha vlády - ostatně jako např. můžeme jen stěží připisovat hospodářský růst poslední vládní čtyřletce koalice soc-dem.
Mj. politický systém první republiky byl velmi nestabilní, pročež adjektivum kvalitní IMHO není vůbec na místě. Vláda, která se u moci udrží sotva pár měsíců, opravdu není kvalitní - stačí se podívat do středoškolské učebnice České dějiny II. od prof. Kvačka, konkrétně str. 109.

Vláda ustanovená po volbách 1920 (prem. Tusar) se udržela u moci 4 měsíce. Pak ji vystřídala úřednická vláda.
Švehlův kabinet (volby 1925) působil tři měsíce. Opět suplován úřednickou vládou.
Premiér Udržal (volby 1929) se udržel tři roky.
Jeho nástupce v premiérském křesle po volbách 1935 Malypetr vedl vládu pouhých pět měsíců, než byl vystřídán Hodžou.
Prof. Kvaček píše:Vládní koalice se rozpadaly nikoliv pod tlakem, ale zevnitř, pro neshody vzniklé mezi partnery. Důsledkem bývaly změny v obsazení ministerestev, nebo proměny v sestavě koalice, při hlubších sporech nové, předčasné volby.
Ostatně absence demokratické a konstruktivní opozice IMHO není nejlepší vizitkou prvorepublikové politické scény.
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Jo, vlády se za první republiky střídaly jak ponožky.
Ale co si ztěžujete na naší armádu? Bez té výzbroje pro 35 divizí, kterou si tu nakradl, a bez té další, kterou si tu vyrobil (přičemž jak píšete, nejnovější prototypy měl díky ČSR přichystané k výrobě) by nikdy nemohl Hitler ovládnout většinu Evropy. Vždyť do Polska a především Francie se dokodrcal na našich tancích. Jeho soldateska pochodovala v kvalitních botách značky Baťa. V Rusku bohužel přestala česká technika dostačovat, ale ze začátku se držela dobře.
Díky vydání ČSR do rukou nacistů (a že ČSR musela kapitulovat nepochybuji, jiná možnost nebyla) mohl Herr Hitler rozšířit své panství a v zázemí povraždit miliony lidí. Pokud se připomíná Holocaust a jeho vinící, tak by se nemělo zapomínát na spojence ČSR, kteří jej umožnili. Pokud už má být Mnichov poučení do budoucnosti, tak se vším všudy a pro všechny (tzn. ne jen pro Němce a Čechy).
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Jab - celkově s Tebou souhlasím ale mám pár faktických doplňků.
1. Většinu našich ručních špičkových zbraní Němci nevyužili - kulomety měli svoje velmi dobré, pušky a samopaly také tak. Tuto naši zabavenou výzbroj použili na prodej svým spojencům.

2. Letadla jim nebyla k ničemu ale posloužila Slovenskému štátu, Madarsku a Chorvatům

3. Dělvo - protitankové plně využili u pěchoty.Těžké použily na prodej a na vyzbrojení opevněných prostorů- jeho role v další válce nebyla velká

4. Tanky-naše tanky zařadily plnokrevně do jedné jediné divize. S tou potom Rommel válcoval Francouze. Jinak se jim neosvědčily - ale jejich podvozky - velmi kvalitní používalï po celou válku jako nosiče různých bojových nádstaveb.

Otázka politické odpovědnosti zaprůběh a dění v celé válce padá vina na všechny zůčastněné. Souhlasím, že odpovědnost by měla být připsána všem co jim patří.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Myslím, že vojenskou část tématu bych převedl do militaristického koutku. Nicméně je složité, co Němci převzali a co ne. Nejsem technik, ale slyšel jsem - od současného kapitána AČR (dělostřelec) - že dost německých zbraní bylo vylepšeno jen v detailech, ale v důležitých detailech českými vynálezi. Celkově bych především uvedl metalurgické apsekty, které zefektivnili výrobu železných kovů v Německu možná až o desítky procent...

A v nepsolední řadě jsem kdesi četl, že jeden z nejlepších stíhacích letounů druhés větové Fw 190 byl vyroben z větíš části na základě plánů letounu Škoda Š -11?.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Neferit Sr.: No tak počkej. Jen T-38 vyrobili stovky a to byla kompletně česká konstrukce a jejich nejlepší lehký tank počátku války.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Jab píše:Neferit Sr.: No tak počkej. Jen T-38 vyrobili stovky a to byla kompletně česká konstrukce a jejich nejlepší lehký tank počátku války.
ano - to ej ta jedna divize:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Vallun píše:
Jab píše:Neferit Sr.: No tak počkej. Jen T-38 vyrobili stovky a to byla kompletně česká konstrukce a jejich nejlepší lehký tank počátku války.
ano - to ej ta jedna divize:)
No to asi stěží. Německé divize čítaly při tažení ve Francii tak něco přes 100 tanků.
Btw z té fronty.cz:
Po okupaci
Po okupaci Čech a Moravy německý Waffenamt (zbrojní úřad) projevil o tank LT vz. 38 zájem a Němci převzali celou v ČKD rozpracovanou objednávku 150 tanků. Výroba se naplno rozběhla (ČKD bylo přejmenováno na Böhmisch-Mährische Maschinenfabrik (BMM)) od 22. května 1939. Do německé armády byl tank zařazen pod označením Leichte Tank Muster 38 (L.T.M. 38) a od ledna 1940 jako Panzerkampfwagen 38(t) (PzKpfw 38(t), t = tschechisch). Celkem jich bylo vyrobeno v několika sériích 1396 a dalších 37 pro slovenskou armádu.
Táta kdysá dělal diplomku na stavy vojska Třetí říše před válkou. Mám jí tu někde po ruce, tak se kdyžtak mohu kouknout, kolik tady Hitler těch tanků do začátku války nabral.
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“