Co je to RPG?

Kobky, města i pláně potřebují svého hrdinu (či padoucha). Aneb jeden človíček ve velkých příbězích.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Co je to RPG?

Příspěvek od sevencreature »

MCZ: V jakém RPG kromě Falloutu se používají šestiúhelníky? :think:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

7c: z RPG si nevzpomínám na žádné (ale těch čtverečkových AFAIK taky moc není), šestiůhelníky se ale často používají v tahových strategiích (HoMaM, Panzer General, Battlegroundy)

(což ovšem nic nemění na faktu že mi boje ve Stínech nad Rivou vyhovovaly téměř dokonale ;-) )
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

7c: myslel jsem kterékoli hry s tahovými boji (šachy a spol mi sem prosím nikdo nepleťte ;-)), momentálně si ani nedokážu žádné rpg (vyjma toho Falloutu) s tahovými souboji vybavit ;-) . Ale tahovky obecně - Heroes, Steel Panthers, Age of Wonders ... a mohli bychom tu být dlouho ;-) .

AlieN: ok, mě se taky boje v RoA3 celkem líbily tak jak byly, ale chápeš, jaký mají čtverečky problém, jo? ;-)
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

MCZ píše:, ale chápeš, jaký mají čtverečky problém, jo? ;-)
no, já to jako problém nevidím ;-) (ale to je věc názoru, prostě: jeden radši holky, jiný zas vdolky a ty máš rád šestiůhelníky :mrgreen: )
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

MCZ: Nj, jen jsem chtěl naznačit, že RPG nejsou tahové strategie :wink:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

AlieN píše:S tim ze je atmosferictejsi pohled vlastnich oci souhlasim, ale jde to poradne pouzit jen kdyz ovladas jen jednu postavu.
No, ani bych neřekl :wink:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

sevencreature píše:No, ani bych neřekl :wink:
Nejsem si jisty s cim v tom nesouhlasis, ale pro vic postav je prehlednejsi kdyz je vydis zvrchu, u MM a podobnych veci to sice funguje, ale neni to podle me nejlepsi a hodne to degraduje takticke moznosti.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

AlieN: Narážel jsem na to obrovské množství dungeonů, které pohled "z očí" používaly ;-) Navíc u tahových bojů můžeš co se strategie týče vymýšlet psí kusy. A jak už jsem psal výše - RPG nemá být dle mého názoru bojová strategie (na to je tu speciální žánr - jeho zástupci třeba FF Tactics nebo Bahamut Lagoon).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
magnus
Sigilan
Příspěvky: 264
Registrován: 18.4.2006 21:14
Bydliště: Preol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od magnus »

sevencreature píše: A jak už jsem psal výše - RPG nemá být dle mého názoru bojová strategie
s tím nesouhlasím, třeba prolínání žánrů ti nic neříká? nebo pokud to v té hře funguje, tak proč to nepoužít, i když to je podle tebe žánrově mimo?.. mně např. vadí, když stačí bez přemýšlení kliknout na nepřítele a dál se skoro nestarat či hodit pár kouzel ala neverwinter.. raději si promýšlím každé kolo boje, každé kolo udílím příkazy.. v tom se mi líbil třeba víc Temple of Elemental Evil než realtimové boje v Balduru nebo Icewindu
myslím, že by se neměly opouštět prvky, které dávaly hrám vynikající hratelnost a atmosféru jen pro to, aby se předvedla 3D grafika
:doh:
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

magnus píše:s tím nesouhlasím, třeba prolínání žánrů ti nic neříká?
Uh. Nejspíš jsem špatně použil termín - slovem RPG jsem měl na mysli dungeony a spol. nikoliv tzv. RPG elementy či cokoliv (prostě ta věc, kterou má dneska káždá hra a ohání se tím ve všech reklamách).

Abych ještě víc svůj pohled objasnil - preferuji vyváženost - obzvláště u dungeonů či RPG. Nemám nějak moc rád hybridy které se přiklání ať už na jednu stranu (ToEE nebo IWD) či na druhou (PT) - resp. zahraju si je a baví mě, ale obvykle nějak moc a nějak dlouho.

Pokud chci boje, zahraju si nějakou taktickou hru (třeba Incubation, Spellcross, X-COM) pokud chci adventuru, zahraju si adventuru.

Jinak tím, že RPG nemá být strategie mám na mysli, že to nemá být jen o bojích, je důležité hru vyvážit - představ si, že by jeden boj v BG 2 trval 2 hodiny... Tobě by se to možná líbilo, ale nevím, nevím.

A promiň, ale ToEE bych zrovna nedával do jedné věty s "prvky, které dávaly hrám vynikající hratelnost a atmosféru" :wink: :mrgreen:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
magnus
Sigilan
Příspěvky: 264
Registrován: 18.4.2006 21:14
Bydliště: Preol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od magnus »

sevencreature píše:Pokud chci boje, zahraju si nějakou taktickou hru (třeba Incubation, Spellcross, X-COM) pokud chci adventuru, zahraju si adventuru.
to já zas mám rád, když se to skloubí do toho "mého" žánru, který hraji
samotnou adventuru si nezahraju, protože mi v ní chybí něco z RPG
co se týče taktických her, tak asi taktéž
sevencreature píše:Jinak tím, že RPG nemá být strategie mám na mysli, že to nemá být jen o bojích, je důležité hru vyvážit - představ si, že by jeden boj v BG 2 trval 2 hodiny... Tobě by se to možná líbilo, ale nevím, nevím.

A promiň, ale ToEE bych zrovna nedával do jedné věty s "prvky, které dávaly hrám vynikající hratelnost a atmosféru" :wink: :mrgreen:
no, tak dlouho by mě zas nebavil.. ale ani v toee přece tak dlouho netrvaj ne?
hratelnost toee mi přišla v pohodě, ale to je spíš do jiné diskuze

připadá mi, že tohle je dost věc názoru a my dva ho máme poněkud jiný :)
když mě třeba znudí RPGčka, protože si chci pořádně zabojovat, zastřílet, zajezdit, tak sáhnu po Battlefieldu 2
ale abychom se furt nebavili o soubojích.. osobně preferuji raději právě starší RPG, protože v těch nových mi přijde, že je to jeden dlouhý sled bojů, bojů a ničeho jiného, jen prokládaný videi a pár rozhovory, které se stejně ubírají jen jedním, maximálně dvěma směry.. a bojím se, že RoA se vydá stejným směrem, kterým se ubírají nová RPGčka, což je vidět z toho zpracování podobného NWN
ale doufám, že se pletu
:doh:
Uživatelský avatar
Erina
Sigilan
Příspěvky: 123
Registrován: 26.2.2007 12:57

Příspěvek od Erina »

magnus píše:
připadá mi, že tohle je dost věc názoru a my dva ho máme poněkud jiný :)
.........
ale abychom se furt nebavili o soubojích.. osobně preferuji raději právě starší RPG, protože v těch nových mi přijde, že je to jeden dlouhý sled bojů, bojů a ničeho jiného, jen prokládaný videi a pár rozhovory, které se stejně ubírají jen jedním, maximálně dvěma směry.. a bojím se, že RoA se vydá stejným směrem, kterým se ubírají nová RPGčka, což je vidět z toho zpracování podobného NWN
ale doufám, že se pletu
pod tohle se ti podepisu. Ja treba nedohrala IWD, protoze to je spis akcnarna s prvky RPG a rozhodne mi nepripadala zabavna.
Uživatelský avatar
AlmSiVi
Sigilan
Příspěvky: 579
Registrován: 29.11.2005 8:20
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlmSiVi »

Hm, imho by se mělo nějak rozlišit RPG a "akční hra s vývojem charakteru". To první jsou třeba Wizardry, Albion nebo Realms of Arkania, to druhé Diablo nebo Dungeon Siege. Přijde mi že slovo "RPG" většina lidí chápe dost jinak než jeho skutečný význam. V Diablu ani v Dungeon Siege není žádný roleplaying, v podstatě jenom boj, tak proč by to mělo patřit do žánru RPG?
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

AlmSiVi píše:V Diablu ani v Dungeon Siege není žádný roleplaying
A jak definuješ "role playing"? V Diablu též hraješ nějakou roli - dobrodruha, který skrze stovky nepřátel zachraňuje svět. Je to jiná role než v Tormentu, ale meritorně nevidím důvod, proč by jedno role být měla a jedno ne.

Z podstaty slova Role-Playing-Game NEVYPLÝVÁ bližší charakteristika oné skupiny her. Jak zjistíš, jaký je jeho "skutečný význam"? Význam toho slova je takový, jaký mu lidé přisuzují. Pokud si pod RPG někteří hráči představí Wizardry nebo Ultimu, tak proto, že to označení ty hry nesly dříve než Diablo, ne proto, že "by to byla RPG z podstaty".

Sám píšeš, že většina lidí chápe pod RPG hry jako Diablo - pokud je tomu tak, tak Diablo je RPG - v dnešním smyslu slova. Jenže význam slov se v čase mění

Btw popravdě nevidím moc rozdíl mezi Wizardry 8 a Diablo 2 - v obou hrách jsem zabil nepřátel tak stejně a v obou hrách jsou souboje hlavní složkou hry.
Uživatelský avatar
Erina
Sigilan
Příspěvky: 123
Registrován: 26.2.2007 12:57

Příspěvek od Erina »

Driv jsme pouzivali oznaceni dungeon pro hry typu DM, EoB, RoA, LoL, Albion a pod., ale casem bylo casem nahrazeno zkratkou RPG, protoze v mnoha novejsich hrach prave klasicky dungeony chybi. Jjeskyni, kterou probehnu a vymlatim tam par potvor a hajzliku, vyberu bez problemu bedny ci posbiram roztrousene veci a zas vypadnu ven bez rizika, ze nekam zahucim ci na mne neco spadne, pokud neco neudelam, za dungeon pri nejlepsi vuli povazovat nemuzu :oops: A o tom to je. protoze pod oznaceni RPG se opravdu muze schovat kdejaky pakvil... Ja osobne Diabla za RPG nepovazuju, pro mne je to akcni hra s prvky RPG. A pro kazdeho kobkare urcite taky...
Odpovědět

Zpět na „Další RPG hry“