Paranormální jevy

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět

Je Vallun podvodník?

Ano
24
71%
Ne
10
29%
 
Celkem hlasů: 34

Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Nevím co si myslet - pokud by měl pravdu Vallun, tak jak je možné že jsou lidé jako já co nevěří a žijí poměrně solidně? To jako tak, že i když nevěří tak hvězdy, planety a podobná kosmická všepleť stejně řídí jejich život? No to už zavání vyšší bytostí - bohem. O potom by tvrzení astrologů byla v rozporu s pohledem věřících lidí. Nebo i za výsledky astrologie je někdo odpovědný?

To jako mám věřit, že když se Toníček s Janičkou rozhodnou pomilovat a Jeníček Janičku přivede do jiného stavu je to vůle hvězd? Tedy Toníček není debil, že si nevzal ochranu ale konjukce Saturnu s Venuší a průlet Kohoutkovi komety jsou na vině?
Omlouvám se za účelovou vulgaritu ale uznejte že je to silná káva. Jak mi může kartářka náhodným výběrem nějakých papírků s obrázky odpovědně tvrdit jak se bude vyvíjet můj další život? Pro mě je to mrtvé - je to proti tomu jak já vidím člověka ve společnosti s jeho odpovědností za svá rozhodnutí a jednání.

Edit: Vallun není podvodník, pokud ale začne tvrdit, že teroristé zaútočí na Blaník aby zabili naši budoucí spásu - Blanicé rytíře, začnu věřit, že se zblaznil.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Sirine
Sigilan
Příspěvky: 1283
Registrován: 3.10.2005 16:44
Bydliště: Ust Natha - Modrá Sféra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirine »

...MATRIX... 8-) ;-)
...Je přirozené, že když spojíme naši temnou minulost se světlým zítřkem, dostaneme naši šedivou současnost...
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. - omlouvám se za poněkud ostřejší následující dopověď, ale mám za sebou dvě hodiny florbalu a jsem poněkud vyřízen. Neferite, vážím si Tě jako člověka i Tvých rozsáhlých nejen válečných znalostí, proto mi k Tobě absolutně nesedí tento hloupý, dogmatický a především zesměšňující přístup k paranormálním jevům. Už jen proto, že jsou lidé, kterým tyto věci pomáhají, bys k tomu měl mít určité ohledy. Věřím,že i Ty si pod astrologií dovedeš představit něco jiného, než duchapustou determinaci. Prfoesoři Freud, Jung, Adler a mnoho dalších (jejichž jména nechci komolit) byli dle Tebe šarlatáni a pdovodníci? Takového tvrzení se asi nedovážíš. Tarotové karty či astrologie fungují, mají výsledky, a to nejen z ekonomického a psychomedicínského pohledu. Pokud bys namítal, že karty i hvězdy jsou jen nsátroj, který slouží k projikování a exteritorializaci komplexů a dalších duševních problémů, musle bych z vleké části souhlasit. Nicméně přesto tam zůstává docela velký prostor, který miniálně já vysvětlit neumím a přesto mohu dosvědčit, že se v něm cosi nenahodfilého odehrává.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Neferit Sr.: Nemusíš hned přistupovat na to, že hvězdy naše životy řídí. Ale kdo ví, třeba je tu nějaká souvislost, synchronicita, co my víme... Všeho moc škodí a o skepsi a pozitivismu to platí taky...;-)
Samozřejmě, že k astrologii, výkladům z karet, věštění z vnitřností a ektoplazmě je nutno přistupovat s rezervou, ale to třeba k Newtonovejm zákonům taky...;-) I když uznávám, že pro každej případ jiná rezerva, samozřejmě... Jabko jsme někdy viděli spadnout snad všichni, ale kdo ví, třeba jsou všecky ty fyzikální zákony tako jen o synchronicitě...;-)

Bejvaly doby, kdy se mnou mluvily stromy a mám dost pádnejch důvodů věřit na strašidla, tož ta astrologie se do toho taky vejde...:-)

I přes ohromnej boom všech těch new age blbostí a neblbostí je pozitivismus a jakýsi "vědečno" přece jen pořád dogmatem týhle doby. Představte si chudáka, kterýho zavřou za vraždu manželky, kterou ze schodů srazil mstivý duch jejího otčíma, kterýmu ona jako malá nasypala do kafe jed na krysy, protože zahejbal její mámě a nechtěl jí koupit hodinky s vodotryskem. Uvěří mu to někdo? Ne. A přitom tu babu opravdu ze schodů nesrazil, a to i přesto, že mizerně vařila a kupovala místo extra speciálu jihlavanku standard.
Jo, i takový věci se můžou stát, ne že ne...:-]
:twisted:
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Neferit Sr. píše:Nevím co si myslet - pokud by měl pravdu Vallun, tak jak je možné že jsou lidé jako já co nevěří a žijí poměrně solidně?
To že v něco věříš nebo nevěříš zpravidla na realitu nemá vliv. Nebo spíš jinak - má to vliv na "tvoji" realitu - i když možná ne na tu "moji". Hmm, snad je to srozumitelné :lol:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Cesare: tak tady je třeba poznamenat, že věda si udělala svoje zadní vrátka. Newtonovy zákony jsou jisté kvantovou fyziku a ano, ta už celkem regulérně připouští, že to jablko jednou klidně na zem nespadne ;-)
Toto je samozřejmě velmi zjednodušená intrepretace, ale je to tak.

Ale dokud tohle paranormálno nebude formalizované, je velmi precedentní to jakkoliv využívat. Takhle by každý mohl říkat, že za vraždu může duch (jakoby se to koneckonců už teď nedělo). Každopádně - prvotně by na tu teorii o duchovi, co srážel ze schodů, musel někdo přijít, že to byl duch - takhle je to spíš o tom, že všichni, tedy v první řadě sám manžel, budou věřit, že žena z těch schodů prostě shodou okolností spadla. Tedy, klidně se to dít i může, jenže ta "absurdita", že duchové sráží ze schodů, nikoho ani nenapadne... Druhak, obviněný není povinen shánět důkazy o své nevině, naopak protistrana musí podložit důkazy o vině. Takže opět se to k tomu duchovi ani nemusí dostat.
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Co když manžel viděl lehce průsvitnou ruku, jak do jeho manželky strčila? :-)
No, kdyby na tom trval, možná mu přišijou nějakou pěknou diagnózu a místo do báně ho strčí do cvokhausu, ale že by to byla zas až taková výhra...;-)
Newtonovy zákony jsou jisté kvantovou fyziku a ano, ta už celkem regulérně připouští, že to jablko jednou klidně na zem nespadne
Možná, že jabka skáčou ze stromu na strom, když nekoukáme... To je ohromně roztomilá představa... 8-) (Docela mě baví pomyšlení, že to jabko, co údajně spadlo na hlavu Newtonovi, akorát minulo větev, když přeskakovalo...)
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Vallun – není třeba se omlouvat. Můj přístup není ani hloupý, ani dogmatický a zesměšňující je potud, abych ukázal kam může krajně víra v okultistické praktiky a pseudovědecké nálezy vést. A za zjednodušující vulgaritu jsem se omluvil.
Pod astrologií si dovedu představit ledacos. A dokonce vím, že jsou lidé kteří podle horoskopů řídí svůj život. Jsou lidé kteří bez posvěcení kartářkou neudělají žádné závažné rozhodnutí. Já tvrdím, že jsem svůj život vedl a vedu bez těchto podpůrných páček a kupodivu se nemám špatně. Jistě , zkusil jsem co to je nabít si hubu. A to několikrát. Vím co to je být níž, než si dovede leckdo představit. Ze všeho jsem s dostal a byla to má vlastní rozhodnutí a podpora manželky a dětí. Nepomohl mi ale ani neuškodil žádný paranormální jev nebo výklad astrologa či jiného podobně zaměřeného člověka. Na druhou stranu si s pobavením vzpomenu an kondiciogramy a film Jáchyme, hoď ho do stroje!

Samozřejmě doktor Freud je kapacita. Ty ostatní neznám ale podívám se na net a třeba se něco dozvím. Jenže sám Freud byl produkt své doby a pokud vyznával okultní vědy tak proto, že v době kdy pracoval a tvořil své teorie to prostě děla většina civilizovaného světa, která ale jiné národy za jejich duchovní život sepjatý s okultismem nazývala barbary. Vidím vtom trochu rozpor.

Jak vlastně vznikly tarotové karty? Vznikly pouze a jen pro věštění nebo pro jiný účel jako většina hracích karet? Zjistil jsem že výkladů je několik ale většina vede domněnce že pro vykládání. Co je zajímavé, tak symbolika a její význam se v průběhu staletí měnily. Proto je nepovažuji za důvěryhodné. Myslím si že pokud by měly tu moc jak je jim přisuzována tak by se tato neměla měnit s moderními trendy.

Medicínsky pozitivní přínos těchto aktivit nepopírám Dokud lidé budou lidmi a zvláště věřícími lidmi tak bude platit to staré rčení o víře která uzdravuje. V psychiatrické léčebně v Kroměříži je kostelík.Velmi pěkný.A bohoslužby se tam dějí a děly se tam i za hluboké normalizace. Ani KV KSČ s tím nic nenadělal. Ředitel nemocnice sám přesvědčený komunista tuto situaci vždy obhájil jedinou větou. – „Pokud víra v boha pomůže uzdravit duši pacienta tak tu ten kostel bude“

S vírou v astrologii , karty a podobné záležitosti je to stejné. Aspoň já to tak vidím. Věřte si kdo čemu chcete a mě nechte abych věřil čemu chci já. Já totiž odmítám přijmout myšlenku, že si ze mnou jakési síly dělají co chtějí. Kde by potom byly všechny řeči o svobodě, kterými se to na tomto fóru tak hemží?
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
DerAdler
Sigilan
Příspěvky: 409
Registrován: 16.6.2006 2:21
Bydliště: Auschwitz-Birkenau

Příspěvek od DerAdler »

Neferit Sr. píše:Samozřejmě doktor Freud je kapacita. Ty ostatní neznám ale podívám se na net a třeba se něco dozvím.
Čože ?!? Ty nepoznáš doktora Adlera ?!? :shock: ;-) :lol: .
"Das einzige Mittel gegen den Verstand zusiegen ist Stärke und Angst." Adolf Hitler, Mein Kampf
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Nefetit Sr. - je vidět, že ses o tuto problematiku nijak nezajímal a vyhcázíš opravdu jen z představ vyvolaných časopiseckými horoskopy. Bylo by potřeba Tě hlouběji uvést do problematiky a já mám intenzivní pocit, že bys to přetrpěl jen z úctu k diskusi a diskutujícím, což považuji za skrytou formu mučení. A mučit Tě nemám ptořebu (zatím;). Naváíc o těchto věcech raději mluvím osobně, je pro mně těžké takhle formulovat myšlenky a obhajovavat je face to noface.

Jedna z krásných legend o původu tarotu je vtělena do docela slušné knihy Poslední večeře od pana Serry (pokračovatel Šifry mistra Leonarda). Ovšem pravda je skoro určitě ta, že se jedná o pozůstatek Knihy Thovtovy, jejíž první výskyt je prokázán k roku 3150 přnl. Mění se symsboly na kartách, ale nikoliv to pdostatné - obsah karet, onen zaznamennaný archetyp. Což nás přivádí ke Carlu Gustavu Jungovi:) Na Freuda zapomeň, to byl sexuální maniak, pokud chceš tomu věnovat čas, přečti si něco od CGJ, asi Tavistolské přednášky, nebo Úvod do psychologie CGJ od Aniely Jaffe. Abych se přiblížil Tvému protředí, kdyby sis představil Freuda jako důstojníka, byl by dejme tomu majorem, pak by CGJ byl nejméně plukovník, je to jeden zte dvou toců moderní psychologie, byť to psychouši neradi slyšej:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
DerAdler
Sigilan
Příspěvky: 409
Registrován: 16.6.2006 2:21
Bydliště: Auschwitz-Birkenau

Příspěvek od DerAdler »

Vallun: Šifrou mistra Leonarda myslíš The DaVicni Code od Dana Browna (u nás totiž vyšiel pod názvom DaVinciho Kód) ? Pretože si musíme uvedomiť, že práce podobného typu nie sú vedecké, ale skôr sú to dobrodružné romány. Fungujú systémom kde sa vezme pár právd, zmiešajú sa a vydestiluje sa z toho "pravda". Šokujúca, fascinujúca... ale aké sú na tieto knihy názory vo vedeckých kruhoch ?

K tarotovým kartám: nebol by som si 100%ne istý či sa nemení obsah. Iste, niektoré archetypy ako napr. Smrť zostávajú zachované (vyzerá to totiž cool a tajomne - čím sa dostávame k psychologickému aspektu tarotu) ale tarotových sád je veľmi veľa (nebudem rátať karty typu Manga atď. len kultúrne odlišné napr. woodoo tarot) a je rozdielny aj obsah.

Osobne na určité druhy paranormálnych javov verím, ale určite to nie je veštenie z kariet. Prečo? Sám som totiž v rámci zábavi "veštil" z tarotových kariet niekoľkým úplne neznámym ľuďom a mal som približne 75 %nú úspešnosť. Z čoho usudzujem, že na to stačia základy psychológie, dobrá všímavosť reakcií dotyčnej osoby a improvizácia.
"Das einzige Mittel gegen den Verstand zusiegen ist Stärke und Angst." Adolf Hitler, Mein Kampf
Obrázek
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Neferit Sr. píše: Já totiž odmítám přijmout myšlenku, že si ze mnou jakési síly dělají co chtějí. Kde by potom byly všechny řeči o svobodě, kterými se to na tomto fóru tak hemží?
Radši se s tím smiř. Pokud to vezmeme čistě moderně vědecky, pak cosi tvoje nohy k zemi víže, tvoje geny určují, k jakým nemocem, neduhům a mentálním poruchám jsi náchylný, prostředí, situace a vrozené předopklady determinují řadu tvých rozhodnutí a podle některých vědeckých poznatků je svobodná vůle jen iluze, anžto tvůj mozek, ta mrcha šedivá, za tebe všechna rozhodnutí i nerozhodnutí udělá dřív, než ty sám si to vůbec uvědomíš.
:twisted:

Věřit si samozřejmě můžeš, čemu chceš, ale i k tý tvý víře tě nejspíš něco dostrkalo... ;-)
Svobodní nejspíš v tomhle ohledu nejsme. (Ať už za to můžou sudičky nebo geny nebo prostředí, to je dost fuk, ačkoli sudičky jsou zdaleka nejstylovější.)
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Vallun: Jung či Freud jsou bezesporu šarlatáni. Ale ani oni neluštili budoucnost svých obětí, pardon pacientů, z karet. Pokud jsou už použity v psychologii, tak s určitým záměrem. Například proto, aby si pacient uvědomil svou osobní/společenskou situaci (pomocí oněch archetypů) a nějak ji vyjádřil.
Je ohromně přínosné, že sem nastřelíš pár "pánů v bílých pláštích" aby podpořili Tvou Víru. Jako by vědec měl patent na rozum. Btw až se příště někdo ohradí proti Tvým názorům, tak prosím nevylítávej jako čertík z krabičky. Pokud se o své víře odmítáš bavit, tak jí neprezentuj. Podobný problém tu měl kdysi Aronnax se svou nacionalistickou vizí založenou na minerálce (/vodě). Nakonec se naštval a odešel...
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Cesare: Hezky řečeno/napsáno :-P

Boje Jungistů s dalšími psychologickými sektami (eh, chtěl jsem říci školami) tu jsou už dlouho, ne? :think: Hmm, ve filosofii je to myslím podobné :lol:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Jab píše:Vallun: Jung či Freud jsou bezesporu šarlatáni.
Já bych k nim zas tak příkrá nebyla...
(Ačkoli uznávám, že povolat je na svoji obranu byl z Vallunovy strany trochu neprozíravý tah...;-))
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“