Náboženstvo

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mamut
Sigilan
Příspěvky: 337
Registrován: 24.11.2007 22:06
Bydliště: Praha Bubeneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboženstvo

Příspěvek od Mamut »

Já jen, že Tafif se plete v tom, že evropská kkultura a vědění nevychází z helénské kultury, potažmo z filosofie. Doporučuji třeba Dějiny filosofie, nebo knihu Jak irové zachránili civilizaci.
Vanitas vanitatum et omnia vanitas.
http://garden.mujblog.atlas.cz/
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Re: Náboženstvo

Příspěvek od Neferit Sr. »

Mamut - mě se Tafifovy závěry zdají poměrně korektní. Možná by pomohlo kdyby se nám zde vyjádřil Geralt, jeho pohledy co se týká historie jsou velmi podnětné.

Jinak -Irové zachránili civilizaci? Kdy? :-D
Naposledy upravil(a) Neferit Sr. dne 29.12.2007 19:31, celkem upraveno 1 x.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Tafif
Sigilan
Příspěvky: 1140
Registrován: 10.10.2005 22:41
Bydliště: Za devatero horami...
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboženstvo

Příspěvek od Tafif »

Mamut: Vědění do toho moc netahej, to je něco jiného. Každá kultura přebere co nejvíc vědomostí po té předchozí a od těch okolních.

Kultura, která se vyvynula ve středověku a s plynulými modernizacemi přežívá do dnes, se s antickou kulturou rozchází v těch nejzásadnějších prvcích, je úplně jiná, nová. Co je třeba hodně důležité? Postavení jedince ve společnosti, organizace společnosti a její řízení. Řecko a jeho přímí následníci představovali OTROKÁŘSKÉ despocie, demokracie a oligarchie. Rozdíl toho otroka je zcela a naprosto zásadní, přesto vlak nejede, to je prostě jak nebe a dudy. Z toho se odvíjí neuvěřitelné množství dalších faktorů. Společnost lze zjednodušeně rozdělit na dvě skupiny (světská a církevní) a objevuje se nadnárodní, nadstátní církev. Pokračovat lze dál, ale je to OT.

Iroskoti, jejich mnišství, misije a vliv už je zase na další téma, ale nebráním se mu, pokud chceš začít. Každopádně se vše projevilo v náboženství, tedy teologii.

Neferit Sr.: Geralt by se klidně vyjádřit mohl, třeba přinese něco nového. Že Iroskoti zachránili civilizaci je značně nadnesené, přinesli několik zajímavých inovativních prvků a zachovali, co se dalo. Zbytek z otazníků nevyluštím.
Hole mágů to nejsou přeludy,
bývají na konci zdobeny žaludy.
Uživatelský avatar
Mamut
Sigilan
Příspěvky: 337
Registrován: 24.11.2007 22:06
Bydliště: Praha Bubeneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboženstvo

Příspěvek od Mamut »

Pánové, za název který zvolil autor té knihy fakt nemůžu. Nicméně Irští mniši byli těmi kdo ve svých klášterech opisovali díla řeckých myslitelů v době kdy v kontinentální evropě vládl pěkný zmatek, ale to je jedno.
Tafife, myslím že máme pravdu oba. Alespoň částečně. Trochu mě mrzí tvůj nekompromisní tón. Zní to trochu jako, já mám pravdu a ostatní jsou totální blbci. I když je fakt že psaný projev může zkreslovat.
Jinak, o smyslu náboženství, existenci Boha a podobných tématech diskutovat nehodlám. Jako praktikující křesťan to nemám zapotřebí.
Vanitas vanitatum et omnia vanitas.
http://garden.mujblog.atlas.cz/
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Re: Náboženstvo

Příspěvek od Neferit Sr. »

Dostali jste mě. Tu knihu si seženu. Jinak Tafife i když je to teďkonc skoro spam, nedáš nám ty Mongoly k Silvestru?
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboženstvo

Příspěvek od Geralt »

Dokumentární pořad pro otrlé diváky: Fanatismus, indoktrinace, mentální zneužívání děcek...aneb čeho všeho jsou někteří fundamentalisté v USA schopni.

Plná verze dokumentu (anglicky, délka 1:24 hod)
Ukázka (s českými titulky, 8 min.)
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Re: Náboženstvo

Příspěvek od Neferit Sr. »

Kdyby to nebylo tak vážné bylo by to poměrně komediální. Už jen aby po arabských městech začali běhat podobní týpkové a s výkřikem Jěžíš nás spasí začali vyhazovat do vzduchu kavárny.
Dokonalá metoda jak vychovat fanatika.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“