Zajímavé zprávy

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Vallun »

Hamster - tak to nesouhlasím, když je devět případů z čehož jsou 4 "využití" a 5 "zneužití", tak je správné pravidlo zrušit (uvažujeme li v robině ano-ne a pokud jej zrušit lze bez způsobení významné újmy), protože neslouží svému účelu. Tebou nastíněný přepočet na jednotlivce nemá a nemůže mít v takovém případě vliv, protože jde o správu veřejných peněz. Vliv by to mělo v situaci, kdybys rozhodoval např. o efektivnosti nákladů kontrolních mechanismů. Nehledě k tomu,že si nemyslím, že by se mu reálná situace byť jen blížila... Nicméně ani nepředpokládám,že bys s tím souhlasil, ono je tak líbivé myslet na každého jednotlivce a zapomínat,že tentýž jednotlivec to taky bude muset zaplatit...

Ano, dojde tam k újmě na tom poctivém, jenže tím se šetří i jeho peníze na případy, kdy jich je opravdu potřeba... Chápu,že jemu to v tu danou chvíli vadí, ale ještě víc by mu vadilo, kdyby ty peníze nedostal vůbec ani v případě delší nemoci, protože je mezitím prožerou podvodníci...

Krokyn - takže dle Tebe ten, kdo si dokáže vydělat alespoň nějaké peníze není normální? Taks to snad nemyslel, ale to vyplývá z toho, co píšeš. Tedy pokud nechceš naznačit, že by snad měli ti nejníže příjmoví dostat na nemocenské snad dokonce více, než na mzdě...

Je to problém i jich, protože i z jejich peněz ti podvodníci profitují a to je právě ten základní problém - nevnímáš zároveň svou úlohu plátce a příjemce... Jde stále o hospodaření s Tvými penězi. Když to zase zjednoduším - Ty sice nedostaneš nemocenskou za ony tři dny, ale o to méně zaplatíš na pojištění, takže v celkovém součtu vyděláš a tratí právě Ti podvodníci...

Ne, dostanou do státu takovou úroveň, jakou si zaplatí, je to jejich volba, co si se svými penězi budou chtít počít. Samozřejmě musí existovat určitá míra solidarity bohatých s chudými, bez toho to nejde, to by byla vlčí společnost. Ale ta míra solidarity musí být za a) spravedlivá podle názoru všech - čistých plátců i čistých příjemců a za b) musí vést čisté příjemce alespoň k vědomí odpovědnosti sama za sebe.

Prostě základní problém celého systému sociálního zabezpečení (v širším slova smyslu) je v tom, že ti chudí si myslí, že by měli dostávat více peněz, které se vezmou těm bohatým, a skutečnost, že to není spravedlivé je netrápí. Jenže si neuvědomují, že pokud ty bohaté naserou (a nebo ožebračí rovnou), tak za chvíli nebude, kde brát a dojedou na to zase oni...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Carlos »

Vallun píše:Je to problém i jich, protože i z jejich peněz ti podvodníci profitují a to je právě ten základní problém - nevnímáš zároveň svou úlohu plátce a příjemce... Jde stále o hospodaření s Tvými penězi. Když to zase zjednoduším - Ty sice nedostaneš nemocenskou za ony tři dny, ale o to méně zaplatíš na pojištění, takže v celkovém součtu vyděláš a tratí právě Ti podvodníci...
To si nemyslím, jsem-li zaměstnancem běžné firmy, tak v praxi se mi to pořád nevyplatí, protože jsem nějak nezaregistroval změnu ve smyslu nižší platby pojistného. Nehledě na to, že jak tak počítám, musí se to zákonitě vyplatit i těm podvodníkům (můžu se mýlit, v matematice jsem byl vždycky slabý), protože když na pojistném zaplatím méně já, zaplatí méně i podvodník.
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Vallun »

To byla nadsázka s tím snížením pojistného...oni to prožerou jinde:( Ale kdyby neušetřili tady, museli by zvýšit pojistné nebo zrušit nějakou důelžitější platbu...

Může se to "vyplatit" i jemu, to ano, ale v praxi ten podvodník čerpá tyto dávky častěji...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od sevencreature »

Nejen EMO mají své problémy:
http://www.novinky.cz/clanek/138756-dva ... smrti.html

To aby se někteří Sigilané radši UK vyhnuli...
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Vallun »

Taky bych chtěl, aby i u nás bylo možné zločince potrestat a ne jemně poplácat po ručičce... Tady by dostali nějakých 6 let:(
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Vyjímečně souhlasím s Vallunem. Tresty v ČR jsou až směšně nízké. :twisted:
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re:

Příspěvek od Vallun »

Carlos píše:Vyjímečně souhlasím s Vallunem. Tresty v ČR jsou až směšně nízké. :twisted:
Jak zaco...a navíc je rozdíl mezi sazbou a skutečně uděleným trestem...mne šlo ale především o přehnanou "ochranu" "dětí"...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Tho0or
Sigilan
Příspěvky: 105
Registrován: 9.3.2008 15:57
Bydliště: Moria
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Tho0or »

Jakožto oběť podobného činu naprosto souhlasim, u mě to sice nebylo tak drastický, ale taky sem s toho nebyl nadšenej a ty šmejdi nedostali snad aani podmínku....
:naughty: ať žije česká justice :naughty:
Mrtvej elf, dobrej elf :D
Rangers and hampsters everywhere :D
Uživatelský avatar
necrotising_
Sigilan
Příspěvky: 1648
Registrován: 3.10.2005 7:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od necrotising_ »

Nápodobně, nakonec to řešili jen jako přestupek, takže přinejhorším dostali směšnou pokutu, kterou museli zaplatit úřadu, já nedostal nic. To, že nemám 2 zuby, nikoho nezajímá.
Uživatelský avatar
Tho0or
Sigilan
Příspěvky: 105
Registrován: 9.3.2008 15:57
Bydliště: Moria
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Tho0or »

Necrotising: já mam sice zuby všechny, ale hezky sem si pobil den a půl v nemocnici s otřesama mozku a že to má nějaký trvalý následky, hlavně na psychyce, to nikoho nezajímá
Mrtvej elf, dobrej elf :D
Rangers and hampsters everywhere :D
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od sevencreature »

Je fakt, že mě občas "pobaví", když vidím srovnání výše trestů za vraždy a znásilnění ve srovnání s finanční kriminalitou. I když to je asi spíš problém jednotlivec vs. společnost (tj. když někdo vytuneluje banku, tak tím ublíží víc lidem, než když někdo někomu zlomí ruku :think:) - otázka je, co považují za menší zlo občané...
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Vallun »

7c - a taky je to o tom, co se jak vyplatí stíhat:( Když dobře vyšetříš majetkovou kriminalitu, tak tam alespoň nějaká návratnost je... Když jde o vraždu, tak jsou to z hlediska o.č.t.ř. jen náklady...

Brusel se definitivně zcvoknul...chce zakázat dudáky...:D
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Krokyn »

vallun píše:Krokyn - takže dle Tebe ten, kdo si dokáže vydělat alespoň nějaké peníze není normální? Taks to snad nemyslel, ale to vyplývá z toho, co píšeš. Tedy pokud nechceš naznačit, že by snad měli ti nejníže příjmoví dostat na nemocenské snad dokonce více, než na mzdě...
Nechápu, jak jsi na tohle přišel z předešlé diskuze.
Když má někdo málo, tak daleko více pocítí, jestli má míň anebo nic. Pokud má někdo po zaplacení inkasa stovku nebo dvě na den, tak mu vadí, když mu je někdo sebere (a to počítám, že 75% denního příjmu, které předtím měl za tři dny nemoci, představuje jistě vyšší částku), o žádném navýšení částky nemluvím. Měl bys pochopit nespokojenost člověka, který zaplatí dejme tomu 40 tisíc pojistného za rok, a pak si musí ubrat drahocenné dny z dovolené, aby nepřišel o plat.
krokyn píše:
vallun píše: ale vyplatila. Lidi s nižšími příjmy (do prý 1,3 násobku minimální mzdy) to skoro ani nepoznají.
To tvrdí Ti, pro které nějaká tisícovka sem nebo tam nic neznamená. Normálnímu člověku vadí, když se mu nevrátí nic z toho, co si předplatil.
1) Odmítáš připustit, že řešení je chybné, neboť nefunguje kontrola podvodů krátkodobých pracovních neschopností. Měl-li bych mít podobně pokřivený úhel pohledu jako to, tvrdil bych, že trestáni by měli být lékaři, kteří takovou neplatnou neschopnost povolí. Ale proč by to dělali. Shrábnou do kasičky 30Kč a jsou v poho.
2) Podvodníci na kšeftech vydělají peníze, ze kterých se také platí pojištění. Balík veřejných peněz, se má o co zvětšit. Profitují podvodníci i stát. Pokud tomu tak není, opět je chyba jinde.
3) Solidarita je dána pravidelným placením pojistného, ze kterého čerpají ostatní nemocní. Případně se peníze vrací zpět, pokud se "čistý plátce" stává "čistým "příjemcem" (tj. onemocní a chce být alespoň částečně zajištěn po dobu nemoci). Bohužel tato úprava dělá z "čistých plátců" pouze "čisté dárce". Každý, kdo v sociálním systému poctivě platí, jak to správa spočítá, přebírá odpovědnost nejen za sebe, ale i za druhé. Ty prezentuješ pouze sobeckou odpovědnost za sebe (tj. co si zaplatím, to mám. A ostatní taky).
4) Srovnej si sám, kam až může zajít demagogie:
"Za první tři dny nemoci není přiznána žádná mzda." - "Do hospody bez peněz nelez." - "Bez práce nejsou koláče." - "Kdo nepracuje, ať nejí."
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Vallun »

Krokyn píše:To tvrdí Ti, pro které nějaká tisícovka sem nebo tam nic neznamená. Normálnímu člověku vadí...
Ergo, kdo vydělává tolik, že si může jednorázově "dovolit" přijít o pár tisíc měsíčně není nromální, to přímo vyplývá z toho, cos napsal...
Já chápu toho člověka, že je nespokojený. Ale prostě tato marginální nespokojenost není důvodem pro to, aby stát podporval flákače a podvodníky, je to holt náklad spravedlivějšího systému.

ad 1) Já vím, že problém je v tom,že je špatná kontrola krátkodobých neschopností. Jenže tento problém nelze řešit navýšením kontroly - protože to by bylo drahé a podstatnou měrou by to omezilo svobodu jendotlivců, nehledě na to, že i technicky je taková kontrola v potřebném rozsahu nerealizovatelná. Proto bylo přijato jiné řešení, které má taky své náklady, ale dosáhne účinku s náklady nižšími než je znovuzavedení policejního státu.

ad 2) Ne, nemáš pravdu. Tyto melouchy se dějí (pravděpodobně v drtivé většině případů) v zóně šedé nebo černé ekonomiky, takže z toho daně neplatí.

ad 3) Děkuji, ale já vím, jak je tato solidarita koncipována, příslušnou zkoušku z práva soc.zab. jsem vykonal a tyto zákaldy si ještě pamatuji. Mne ale nejde o její princip, ale o její výši! Já tady prezentuji potřebu, aby si každý uvědomil, že je odpovědný za sebe především sám. Tím se nezříkám své odpovědnosti za druhé, ale nesouhlasím s tím, aby tato odpovědnost bohatých za chudé měla přednost před odpvoědností chudých za sebe sama.

ad 4) Nemocenská není mzda. Z Tvých přísloví bych si vybral to předposlední. "Bez práce nejsou koláče." Každý má právo požadovat, aby v rámci solidarity dostal, nemůže-li pracovat, chléb, aby nezemřel hlady. Ale chce-li dostávat koláče, ať si na ně sám našetří! Koláče totiž nemá právo po nikom žádat... to je zlodějina a nikoliv solidarita...

Víš, já sám rozhodně nepatřím mezi "bohaté", a to doknce ani dle Paroubka. Ale tím, že jsem se poctivě učil a docela tvrdě pracuju si vydělám nějaké peníze a vůbec se mi nelíbí, když se z mé práce má pířjemce sociální podpory lépe, než se mám já, coby její plátce... To samozřejmě už není o třech dnech enpalcené nemoci, ale o sociálním systému jako celku... Já jezdím busem do Neratovic a cestou se mnou často jedou spoluobčané ze sociálky a dohadují se, co si za sociální podporu koupí... Na většinu z těch věcí si já nemohu dovolit dát peníze... A to jsou Ti, co si zatím nenapodporovali dost na to, aby na ten ouřad jezdili autama...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé zprávy

Příspěvek od Krokyn »

Není normální tvrdit: "Lidi s nižšími příjmy (do prý 1,3 násobku minimální mzdy) to skoro ani nepoznají." Na tom trvám. Dovolil jsem si pouze usoudit, že pro autora tohoto výroku peníze asi moc neznamenají a že on do této skupiny nepatří.

Je správné, že stát nemá podporovat flákače. Ale řeší to špatně. Pokud většina těchto melouchů spadá do černé ekonomiky (že to poslanci tak dobře vědí), opět trvám na tom, že řešení formou nulové nemocenské je zcestné. Pokud mám na černo melouch, tak si na sebe vydělám. Marodím-li bez melouchu, jsem obětí špatného rozhodnutí. Nebo tomu mám rozumět tak, že když na mne leze chřipka, doporučují mi poslanci, abych si sehnal také nějaký melouch v šedé zóně. Abych nebyl ta bílá vrána bez kšeftu a nepřišel zkrátka?

Ano, nemocenská není mzda. Je však jistou (a znovu podotýkám předplacenou) náhradou za ni a promítá se do tzv. rodinného rozpočtu (resp. ročního příjmu). Výše nemocenské také není paušální, ale odvíjí se od výše mzdy (tedy až po těch třech dnech). Proto si ji dovoluji pokládat za stejné peníze jako mzdu.

Odpovědnost bohatých za chudé je nezbytná, jinak se může opět stát, že spravedlivé "Bez práce nejsou koláče" se změní na "Kdo nepracuje, ať nejí" (asi si nepamatuješ, že to není přísloví, ale slogan komunistů v bývalém boji proti všem, kteří vešli v jejich očích do kolonky továrník, velkostatkář, duchovní apod.). Osobně nezávidím těm, kteří to zažili na vlastní kůži, a jsem zastáncem prevence před takovým stavem. Nevydává-li systém ani korunu, nectí ani "právo na chléb". Není solidární, vyvolává nespokojenost a ohrožuje sám sebe (to nyní platí pouze o těchto třech dnech).

Taky nemám rád příživníky na systému a líbí se mi řešení radnic se stravenkama či úvahy o zavedení elektronických peněženek pro "socky". Zvlášť pro ty, kteří se za podporu ožerou a pak chodí na úřad se slovy: "Dzety máji hlad."
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“