Jakou školu navštěvujete?

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět

Na jakou školu chodíte?

Na ZŠ
6
8%
Na SŠ
31
40%
Na VOŠ
1
1%
Na VŠ
22
28%
Jsem nezaměstnaný
1
1%
Již pracuji
17
22%
 
Celkem hlasů: 78

ЇЯMA

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od ЇЯMA »

Já matematiku nezavrhuju protože vidim její uplatnění na základě reálných dukazů. Filozofii zavrhuju proto, co jsem už napsal výše: jsou to neprůkaždé žvásty. A přemýšlet o tom co si myslí (nebo dokonce myslel buhvi kdy) nejakej sasek je hloupé. Tim ze me to na stredni ucili mi zasrali mozkovou kapacitu a donutili zajímat seo píčoviny, který bych tem kriplum nejradsi narval zpatky do krku. Tohle je moje averze. Obor studuju a sere mě tam sociologie, já vim.
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od Cesare »

ЇЯMA píše:Já matematiku nezavrhuju protože vidim její uplatnění na základě reálných dukazů. Filozofii zavrhuju proto, co jsem už napsal výše: jsou to neprůkaždé žvásty. A přemýšlet o tom co si myslí (nebo dokonce myslel buhvi kdy) nejakej sasek je hloupé.
Mně přijde hloupé spíš to, co tu kydáš ty, ale proti gustu...;-)
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
ЇЯMA

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od ЇЯMA »

Cesare píše:
ЇЯMA píše:Já matematiku nezavrhuju protože vidim její uplatnění na základě reálných dukazů. Filozofii zavrhuju proto, co jsem už napsal výše: jsou to neprůkaždé žvásty. A přemýšlet o tom co si myslí (nebo dokonce myslel buhvi kdy) nejakej sasek je hloupé.
Mně přijde hloupé spíš to, co tu kydáš ty, ale proti gustu...;-)
Tohle opravdu hodně přispělo do diskuze. Díky že všichni víme co si myslíš. Doboha..
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od Hamster »

ЇЯMA píše:Ne, filozofové akorát řekli: Ano, takhle se to děje, a my souhlasíme že se to tak muze dělat i nadále.
To je taky pravda, v první polovině sedmnáctého století zažívaly principy a dokazovací metody empirických věd v podstatě svůj vrchol (A v době před Baconem se samozřejmě NIKDO neřídil Aristotelovskými metodami, protože ten stejně jenom opakoval to, co znali už Sumerové). Ti vědci akorát byli nuceni zůstávat roky v undergroundu, dokud jim filosofové z pozice své autority nepovolili, aby to mohli začít otevřeně aplikovat. Musely to pro ně být krušné časy.
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od PostTrauma »

Řekl bych, že filosofie docela bezpečně dokázala, že se na všechno můžeš dívat z milionu úhlů pohledů a každý z nich celkem pohodlně obhájit.

Další věc, kterou dokázala, je lidská nedokonalost.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
ЇЯMA

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od ЇЯMA »

PostTrauma píše:Řekl bych, že filosofie docela bezpečně dokázala, že se na všechno můžeš dívat z milionu úhlů pohledů a každý z nich celkem pohodlně obhájit.

Další věc, kterou dokázala, je lidská nedokonalost.
Ano, a to jsou právě ty věci, o kterých jsem říkal že je vidíme běžně kolem sebe, a rozhodně na něco takovýho neni potřeba věda. Zbytečné nálepkování věcí, okterých každý ví a tim že se tomu začne nějak řikat se vlastně nic nevyřeší.

A pak, zatim tady vidim jen pohodlnou obhajobu z mojí strany a od Duka. Nikdo ještě neuvedl příklad něčeho co filozofie prokázala. Jak jsem říkal ze začátku, tohle nikdo nedovede :D
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od PostTrauma »

Někomu to může přijít jako samozřejmost, ale v běžném životě se málokdy setkáš s někým, kdo se podle toho chová ; )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
ЇЯMA

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od ЇЯMA »

To s tim ale absolutně nesouvisí.
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od Cesare »

Ano. Dovolila jsem si naprosto nekonstruktivně nesouhlasit. Božínku.

Filozofie samozřejmě není věda v tomtéž smyslu, jako např. astrofyzika, to nicméně ale neznamená, že je zbytečná, bezcenná nebo že by jakýsi povědomí o ní a její historii nemělo patřit k základní výbavě průměrně vzdělanýho člověka. Tak jako je užitečné znát dějiny kulturní a politické, je užitečné znát taky dějiny lidského myšlení.
Pokud po filosofii chceš, aby něco "prokazovala" stejným způsobem jako to dělají exaktní vědy, pravděpodobně se toho nedočkáš - vzhledem k tomu, že je to zhruba totéž jako rozmontovat digitálky a hledat ozubená kolečka. Pak ale není chyba ve filosofii, vedle jsi ty...;-)

"Common sense" ti na všechno nestačí. Byli to lidi, který dokázali přemejšlet mimo zaběhaný rámce, který posouvali lidstvo kupředu (nebo kam vlastně) - a velmi často se jednalo právě o ty "šašky", který ses musel drtit na hodinách filosofie. A osobně mám dojem že tahle schopnost "překračovat paradigmata" je společná jak velkým filosofům, tak velkým vědcům.
I sebeexaktnější výsledky sebevědečtějšího pozorování musí projít filtrem lidské mysli a procesem kategorizování a pojmenovávání - takže filosofie bude IMHO mít vždycky svoji platnost a svoje místo, byť výstupy, který dává, můžou některejm lidem připadat frustrujícně bezpodstatný.
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
ЇЯMA

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od ЇЯMA »

Cesare píše:Ano. Dovolila jsem si naprosto nekonstruktivně nesouhlasit. Božínku.
Ne, ty jsi to napsala bez jakýhokoli podložení. Kdybych napsal pod tvuj poslední přízpěvek prostě: 'ne ty jsi tupá', jak by jsi asi reagovala?
Cesare píše:Filozofie samozřejmě není věda v tomtéž smyslu, jako např. astrofyzika, to nicméně ale neznamená, že je zbytečná, bezcenná nebo že by jakýsi povědomí o ní a její historii nemělo patřit k základní výbavě průměrně vzdělanýho člověka. Tak jako je užitečné znát dějiny kulturní a politické, je užitečné znát taky dějiny lidského myšlení.
Proč přesně? Až budeme vědět jak myslí sloni, bude dobré vědět jak myslí sloni?
Cesare píše:Byli to lidi, který dokázali přemejšlet mimo zaběhaný rámce, který posouvali lidstvo kupředu (nebo kam vlastně) - a velmi často se jednalo právě o ty "šašky", který ses musel drtit na hodinách filosofie.
V tom případě by moje myšlení mimo vaše zaběhlý rámce mohlo být to samé. Nic to nedokazuje, na všechno se muzes koukat i takhle. A když řekneš - to by prostě mělo patřit ke vzdělání: mě ale vubec nezajímá co kdokoli jinej chce vedet, tak proc más pocit ze ti náleží právo rozhodovat o tom co má kdo vědet?
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od Hamster »

ЇЯMA píše:Až budeme vědět jak myslí sloni, bude dobré vědět jak myslí sloni?
Tebe zajímá, jestli je něco "dobré"?
ЇЯMA píše:V tom případě by moje myšlení mimo vaše zaběhlý rámce mohlo být to samé.
...protože člověk nezajímající se o filosofii je materiál pro National Geographic.
ЇЯMA píše:A když řekneš - to by prostě mělo patřit ke vzdělání
Napsala "... to neznamená, že by nemělo", nikoliv "mělo", pane matematik.
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od Cesare »

Ne, ty jsi to napsala bez jakýhokoli podložení.
To jsem myslela tím "nekonstruktivně". Jinak máš ale recht, nechala jsem se mírně vytočit a byla jsem líná to rozvést, mea culpa.
Proč přesně? Až budeme vědět jak myslí sloni, bude dobré vědět jak myslí sloni?

Proč ne? :-]
Jinak - lidský myšlení a cesty, kterýma se ubíralo, utvářelo lidský svět, lidské dějiny - a dostrkalo nás tam, kde jsme teď (což zahrnuje i tu tvoji matematiku). Filosofie a náboženství měly a mají na svět velice hmatatelný dopad, někdy pozitivní, jindy destruktivní - a je úplně jedno, jestli vycházejí z exaktního, hmatatelného základu nebo ne. Na některých filosofických/náboženských systémech stojí (či stála) impéria, pro jiné (nebo tytéž) ideologie si lidé navzájem velmi reálně drví lebky a vyhazují do vzduchu školní autobusy - a čísla a rovnice taky nejsou nic jiného, než produkt lidského myšlení. Může se ti zdát, že jsou naprosto a neoddiskutovatelně objektivně platné, ale to si středoasijský šamani o svých paradigmatech můžou myslet taky. Informovanost o tom, jak se myšlenkový a náboženský směry vyvíjely a o čem vlastně jsou, je dost užitečnou výbavou pro kohokoli, kdo má zájem svět kolem sebe nejen měřit, ale taky chápat. A tím samozřejmě netvrdím, že chápat ho lze jediným možným způsobem, ani že nějaký konkrétní způsob je "by default" správný.
V tom případě by moje myšlení mimo vaše zaběhlý rámce mohlo být to samé. Nic to nedokazuje, na všechno se muzes koukat i takhle. A když řekneš - to by prostě mělo patřit ke vzdělání: mě ale vubec nezajímá co kdokoli jinej chce vedet, tak proc más pocit ze ti náleží právo rozhodovat o tom co má kdo vědet?
No, zrovna u tebe nějakou schopnost překračovat paradigmata fakt nevidím. V tom svým jseš zahrabanej docela hluboko a nezdáš se bejt extra ochotnej přemejšlet jinak, aspoň tady odsud se to tak jeví. Pořád dokola filosofii vyčítáš, že to není věda, jako kdyby to bylo předmětem sporu (že filosofie není věda ve smyslu "science", na tom se tady asi většinou shodneme a nikdo ti tu nevnucuje opak) - a zdáš se být skálopevně přesvědčený o tom, že když to exaktní věda není, je to postradatelnej trash. A přesvědčenost o nadřazenosti přírodních věd oborům/vědám humanitním, to není nic novýho pod sluncem, takže si zas tak moc nefandi...:-)
Pokud jsem zmínila, že schopnost myslet mimo zaběhaný rámce byla zásadní pro lidskej - říkejme tomu pokrok - chtěla jsem tím naznačit, jaký že ten přínos filosofie lidstvu vlastně byl. Až relativně donedávna nebyla hranice mezi filosofií a vědou bůhvíjak ostrá - a v současný době se v určitejch oblastech rozostřuje zas.

Jinak - žádný práva si nenárokukju; napsala jsem, že tyhle znalosti považuju za užitečný, a že základní vědomostní výbava průměrně vzdělanýho člověka by tyhle věci měla zahrnovat (Ballance, in all things..., jak říká Dak'kon)- nenutím tě, aby sis tu základní výbavu pořizoval (byť uznávám, že mi nijak zvlášť nevadí, že tě k tomu nutí školní osnovy... :mrgreen: ); ale klíďo můžeme na výuku ZSV a filozofie na středních školách rezignovat. Já na tom zas tak nebazíruju. Pak bych ale s klidným svědomím kopla i do povinný matiky, fyziky, češtiny nebo přírodopisu - a nechala to volitelný sakum prdum všechno.
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
ЇЯMA

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od ЇЯMA »

Hamster: podívej, napsal jsi kupu píčovin. Ubohé. A navíc trapné. Nicméně, odpovím ti.
Hamster píše:Tebe zajímá, jestli je něco "dobré"?
A proč to tebe zajímá? Co je ti ksakru po tom?
Hamster píše:...protože člověk nezajímající se o filosofii je materiál pro National Geographic.
Nepochopil jsem to. Mohl bys to prosím vysvětlit?
Hamster píše:Napsala "... to neznamená, že by nemělo", nikoliv "mělo", pane matematik.
Dvojitý zápor filozofe. Předvedu: to neznamená, že bych tě nešukal do zadku => s největší pravděpodobní tě šukam do zadku. Spojení se používá k vyjádření neuvěřitelnosti opačného tvrzení. Takže, běž třeba do prdele kreténe, nebo tě ošukam do zadku.

---------------------------------------------
Cesare píše:První větší odstavec...
Tohle všechno ale obsahují dějiny. Všechny ty pojmy a ukázky nesmyslů jako polovina antický filozofie, dogmata a jejich vyvrácení, marx a pouze jeho a jeho vlastní mindráky, commte kterej nechtěl odejít do hrobu bez památníku a tak si zas něco utrhl z už tak dost oškubaný filozofie, Nietzche, kterej zešílel a proto se stal idolem malých 18tiletých filozofek, to všechno je tu zbytečně. Považuju to jen za dobrovoulnou vědomost, vliv to má, tornáda mají taky vliv a neučíš se vyjmenovávat kdy a jaký kde udeřily. To je ale vedlejší. Pořád si stojim za tim čím jsem začal, že dokud to nikdo nedokáže jako nejen matematiku, ale i fyziku, chemii a podobně, nebudou tyhle vědy nikdy stát na úrovni exaktních. Navíc, v týhle diskuzi jsem jedinečný a značně inovativní :)
Cesare píše:Jinak - žádný práva si nenárokukju...
Za základní vědomosti bys tak ale mohla považovat cokoli. Kdybych já přišel s tím že za základní vědomost považuju mineralogii, protože tahle země je šutrů plná, bylo by to na stejné úrovni a zcela zbytečné. V tom případě se shodnem, že výuka na střední škole by měla být volitelná, s tím že neexistují předměty které si vybrat musíš. Fajn. Tím pádem diskuze končí, protože jsem dokázal, že ve filozofii nelze nic dokázat, že by bylo lepší kdyby ji lidem nenutili, a že jde ve větší míře pouze o myšlenky několika lidí, nezávisle na jejich vlivu.
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

IRMA: Koukám, že stále a stále tě nepřestalo bavit, že jsi sebestředný čurák (abych použil tvůj slovník). Jednoduše řečeno, tě Hamster dokáže rozebrat i bez použití argumentů a ty brečíš a kopeš kolem sebe jako pětileté dítě. Když Cesare řekla, že nutit lidem v podstatě jakékoli věci coby osnovy výuky, je dle tvé logiky taky blbost, tak jsi reagoval na polovinu otázky - čili zoopakuji Cesariinu otázku: Proč se teda máme učit metamatiku na středních školách? Já to k životu nepotřebuju, jedna a jedna si sečtu (obrazně řečeno), vím, kolik mám peněz a co víc je mi po matematice. Je to úplně stejný pohled na svět - čili matematika je pro mě stejný trash jako pro tebe filosofie a o opaku bys mě nepřesvědčil, pokud bych nedonutil matikáře říct, k čemu nám vlastně ty hovadiny eventuelně poslouží - to, že ty jsi se nezajímal o to, k čemu ti ty filosofické hovadiny poslouží, je otázka tvé imbecility a nejlépe se s ní popereš sám někde v koutku a ne na fóru.

Filosofii jako předmět výuky nemám rád, nezajímá mě, co kdo řekl. Na druhou stranu mě do jisté míry zajímá, jak se vyvíjí a vyvíjelo myšlení lidí. Vím, že to hodně pomůže v sociologii a politologii. Nic víc, nic míň. Tvoje Pythagorova věta ti pomůže zase u jiných věcí, nic víc, nic míň. Je to jenom otázka toho, co tě zajímá.
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: Jakou školu navštěvujete?

Příspěvek od PostTrauma »

Nezapomeň, že diskuze je součástí filosofie, takže jestli jsi něco dokázal, tak jsi tím současně dokázal, že filosofie dokáže něco dokázat : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“