Militaristický koutek Mk II

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Vallun »

Caleb Carr - Dějiny terorismu
Kořeny války proti civilistům od starověku po současnost

Tato poměrně útlá knížka obsahuje teze, které určitě stojí za zamyšlení, ale jinak je vůbec otázka, zda stojí za přečtení, protože se svým titulem nemá obsahově vůbec nic společného. Terorismus je definován (nevýslovně) jako činnost vojenských nebo polovojenských sil proti civilistům. Tato definice by ještě byla akceptovatelná, ale kniha neobsahuje dějiny takové činnosti, jen pár chrobnologicky řazených příkladů z dějin. Hlavní, dalo by se říci nosnou, ideou této knihy představuje myšlenka, že jakákoliv agrese proti civilistům je kontraproduktivní a v konečném důsledku vede k porážce toho, kdo jí provádí. Jistě by bylo hezké, kdyby toto platilo jako obecné pravidlo válek, ovšem tomu tak jistě není. Autor dále naznačuje, že všechny velké civilizace či impéria minulosti (Řím, muslimský stát konce prvního tisíciletí, Osmanská říše, viktoriánská Anglie...) padly právě proto,že začaly používat tuto metodu boje.

Naopak vcelku lze souhlasit s jeho "poselstvím" či apelem na představitele států vedoucích válku proti terorismu, aby se takovýchto akcí zdrželi. Už složitější je druhá část tohoto apelu, kdy dovozuje, že teroristé jsou vojáci Islámského království (vezme-li do úvahy islámské teroristy, pak dejme tomu), proti vojákům cizí mocnosti se vede válka (což je pravda určitě) a v rámci války jsou povoleny i preventivní ofenzivní akce (což je pravda z hlediska taktického, ale právně je to mnohem složitější jev). Praktickým (přesněji teoreticky praktickým:) )se jeví poznatek, že přimět některé státy ukončit podporu teroristům lze útokem na jejich vojenské síly, protože tyto státy raději obětují podporu terorismu než ztrátu sévho spotavení v rámci islámského světa.

Dalším charakteristrickým rysem celé knihy je neuvěřitelná kritičnost autora, kritizuje všechno a každého, akorát u USa je s kritikou jen lehce nadpolovičatý... Zvláště si na mušku bere Británii a pak jakékoliv letectvo.

celkově to hodnotím jako ne zcela nezajímavý titul, který je dobrý přečíst, pokud má někdo čas a náladu nazbyt, ale bez kterého se člověk docela dobře obejde.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Vallun »

Irán provedl další testy raket středního a delšího doletu (Shahab 3)

A pan Jiří "Roko" Paroubek si myslí,že žádné ani trochu reálné nebezpečí neexistuje...

Mimochodem, snaha kontrolovat Hormuzskou úžinu ze strany Iránu by byla docela zajímavým střetem s 5th a 6th flotilou US Navy a jejími spojenci...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
wosmahl
Sigilan
Příspěvky: 399
Registrován: 2.3.2006 14:34
Bydliště: Kárlsbád
Kontaktovat uživatele:

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od wosmahl »

Zdravim, koukám, že se tu už delší dobu nic neděje, je to podle mě škoda. Nechci tu ale brečet nad tim že MK II se pomalu propadá.
Schánim nějakou literaturu která se zabývá taktikou obrněných jednotek. Konkrétně mechanizované pěchoty(doufám, že sem použil správný výraz.. myslim pěchotu naloženou v transportérech/náklaďácích).
Mohli byste mi prosim něco doporučit?
předem díky
Quand trois poules vont aux champs,
La premiére va devant
La seconde suit la premiére
La troisième va derrière.
Uživatelský avatar
Cozzinnni
Sigilan
Příspěvky: 651
Registrován: 1.3.2006 9:39
Bydliště: Kontrolní stanoviště duálního 350 mm pulzního děla.
Kontaktovat uživatele:

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Cozzinnni »

Mike Spick: Luftwaffe vítězí

Co by se stalo, kdyby generálporučík Wever nezahynul v roce 1936 při letecké havárii a posléze realizoval myšlenku skutečného německého strategického bombardéru Do-19 "Uralbomber"?
Co by se stalo, kdyby Němci dokončili stavbu letadlové lodě Graf Zeppelin ?
A hlavně, jaký řetězec událostí by následoval, kdyby Hermann Göring, v touze co nejvíce pokořit britskou morálku, vsedl do kokpitu stroje Do-19 a byl při náletu na Anglii sestřelen a zabit?

Knížku jsem koupil v jistém knihkupectví v Kostelci nad Orlicí a cestou domů jsem jí na jeden zátah přečetl se zatajeným dechem. Autor rozehrál alternativní historii takovým způsobem, že občas si říkáte: "Panebože, vždyť to se přece muselo stát!" Autor totiž strávil roky zkoumáním německé Luftwaffe a jejích zbrojních programů stejně jako strukturu a osobnosti jejího velení a na základě těchto vědomostí napsal dokument o úplně jiném (a průběhu II. sv. války, na jejímž konci by bylo vše jinak, než jak to známe my.

Osobnosti, letadla, dokonce jednotky, taktika útoků jak pozemních, tak námořních i vzdušných, technické parametry dovedené do posledního detailu, to vše najdete. Opravdu jsem měl po přečtení pocit, že učitelé nám do hlav vtloukají nesmysly zatímco tato kniha píše historii tak, jak se odehrála ve skutečnosti, tak moc je kniha přesná a precizní.

Knihu hodnotím jedenácti body z deseti a můžu jí každému militaristovi vřele doporučit a pokud bude zájem, jsem ochoten jsem dát menší výtah.
So now, we have easy choice: Our and Earth's death, or their and Praia Prime death.
Admirál Gilbert, těsně před bitvou o Proximu Centauri, kde Aliance zastavila praianský postup ke Sluneční soustavě
Uživatelský avatar
Minsc
Sigilan
Příspěvky: 323
Registrován: 19.5.2008 16:55
Bydliště: Celý Faerun je mým domovem!!!

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Minsc »

Chtěl bych se zeptat našich východních sousedů, jestli se už rekrutovali do armády a hlídají maďarské hranice... Myslím, že se něco chystá! Tak hlídejte a dávejte si pozor na své diplomaty ať vám je nikdo nevytlačí ze silnice! Slyšel jsem od maďarské vlády, že maďarsko na severu sousedí samo se sebou, to bych bral jako vízvu! Takže se posilněte debrecínou, segedínem a na ně!
"Měli bychom si odpočinout, Boo začíná veverkovatět", Minsc
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Sirine
Sigilan
Příspěvky: 1283
Registrován: 3.10.2005 16:44
Bydliště: Ust Natha - Modrá Sféra
Kontaktovat uživatele:

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Sirine »

- tak jsem letos podlehla nátlaku svého muže a dcery a vydala se s nima na dny NATO do Mošnova.....srdce modeláře plesalo a těch fotek detailů (hm, žádná loď a žádná letadla z 1.války :oops: žádná "štuka" ani "spiťák" ;-) ), ale alespoň hercules (ač v rum.držení) a perličky jako Typhoon nebo C-5 galaxy :dancing:

- nerada masové akce :wall: (kdyby někdo rád ty detaily, ochutnávka na idnes, na rajčeti, nick jako tady)
...Je přirozené, že když spojíme naši temnou minulost se světlým zítřkem, dostaneme naši šedivou současnost...
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Vallun »

Hezké fotky, díky Sirine... zejména ten pdovozek C-5ky je monstrózní:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Neferit Sr. »

Cozzinnni píše:Mike Spick: Luftwaffe vítězí

Co by se stalo, kdyby generálporučík Wever nezahynul v roce 1936 při letecké havárii a posléze realizoval myšlenku skutečného německého strategického bombardéru Do-19 "Uralbomber"?
Co by se stalo, kdyby Němci dokončili stavbu letadlové lodě Graf Zeppelin ?
A hlavně, jaký řetězec událostí by následoval, kdyby Hermann Göring, v touze co nejvíce pokořit britskou morálku, vsedl do kokpitu stroje Do-19 a byl při náletu na Anglii sestřelen a zabit?

Knížku jsem koupil v jistém knihkupectví v Kostelci nad Orlicí a cestou domů jsem jí na jeden zátah přečetl se zatajeným dechem. Autor rozehrál alternativní historii takovým způsobem, že občas si říkáte: "Panebože, vždyť to se přece muselo stát!" Autor totiž strávil roky zkoumáním německé Luftwaffe a jejích zbrojních programů stejně jako strukturu a osobnosti jejího velení a na základě těchto vědomostí napsal dokument o úplně jiném (a průběhu II. sv. války, na jejímž konci by bylo vše jinak, než jak to známe my.

Osobnosti, letadla, dokonce jednotky, taktika útoků jak pozemních, tak námořních i vzdušných, technické parametry dovedené do posledního detailu, to vše najdete. Opravdu jsem měl po přečtení pocit, že učitelé nám do hlav vtloukají nesmysly zatímco tato kniha píše historii tak, jak se odehrála ve skutečnosti, tak moc je kniha přesná a precizní.

Knihu hodnotím jedenácti body z deseti a můžu jí každému militaristovi vřele doporučit a pokud bude zájem, jsem ochoten jsem dát menší výtah.


Pokud by se daný generál nezabil nestalo by se nic moc. Jen by sověti ty své továrny odvezly kousek dál.

Pokud by byl Göring sestřelen bylo by to spíše pro Němce výhodou než ztrátou

Nevím co by Němci na Baltu s letadlovou lodí dělali. Na Alantiku by byla rychle potopena. Když to uměli oni, proč ne Britové.

Cozzinnni ten výcuc sem klidně dej, třeba mě to přesvědčí abych se na to podíval. Jen doufám že to není jen další Suvorov.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. - vítej zpět:) Doufám,že se tu ukážeš častěji (nebo ještě lépe na živějším RPGf), palba.cz je sice nesmírně zajímavé, avšak poněkud vysilující forum, které musím momentálně pro nedostatek času vynechat:(

Co se týče oné knížky, tak se obávám,že v mnoha ohledech to bude ještě horší, než Suvorov...:) Ten totiž dokáže napsat i zajímavé věci...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Cozzinnni
Sigilan
Příspěvky: 651
Registrován: 1.3.2006 9:39
Bydliště: Kontrolní stanoviště duálního 350 mm pulzního děla.
Kontaktovat uživatele:

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Cozzinnni »

Nová ruská stíhačka Suchoj T-50

Čistě osobně, mě to připadá jako drak Raptora s motory a čumákem z Flankera. Bůhví jestli to nebude jen laciná kopie Raptoru :-) Rusové přece svoje kopírovací snahy dokázali už u AA-1 Atollu, nepříliš kvalitní kopie Sidewinderu :-)
So now, we have easy choice: Our and Earth's death, or their and Praia Prime death.
Admirál Gilbert, těsně před bitvou o Proximu Centauri, kde Aliance zastavila praianský postup ke Sluneční soustavě
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Vallun »

No i kopie může pěkně zatopit:)

Mne osobně teď víc zajímá CZ 805 MAR;)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Cozzinnni
Sigilan
Příspěvky: 651
Registrován: 1.3.2006 9:39
Bydliště: Kontrolní stanoviště duálního 350 mm pulzního děla.
Kontaktovat uživatele:

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Cozzinnni »

Vallun píše:Mne osobně teď víc zajímá CZ 805 MAR;)
Jojo, tohle taky nesmím opomenout. Kvér je to hezký, se vším tím taktickým vybavením vypadá opravdu moderně a nezbývá jen doufat, že se na bojišti osvědčí (menší výhrady směrem k ráži 5,56 mm jsou, ale to už bych byl hnidopich) :-)

Ale přece jen, vz. 58 je vz. 58 :-)
So now, we have easy choice: Our and Earth's death, or their and Praia Prime death.
Admirál Gilbert, těsně před bitvou o Proximu Centauri, kde Aliance zastavila praianský postup ke Sluneční soustavě
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Vallun »

No, Sa vz. 58 už má svá léta za sebou...

CZ 805 MAR je modulová puška, v základní verzi můžeš střílet 5,56 NATO; 7,62x39 mm(jako vz. 58) a 7,62x45 mm
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Cozzinnni
Sigilan
Příspěvky: 651
Registrován: 1.3.2006 9:39
Bydliště: Kontrolní stanoviště duálního 350 mm pulzního děla.
Kontaktovat uživatele:

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Cozzinnni »

Vallun: moje chybka, pak jsem si to dohledal :-D upřímně řečeno, ani se nedivím, armáda by přece měla ještě měla mít slušnou zásobu 7,62x39 a toho je škoda se zbavovat. A navíc, kdesi jsem se dočetl, že NATO uvažuje o návrat právě k ráži 7,62 jakožto standardní puškový náboj, že prý je 5,56 málo účinná (s čímž celkem i souhlasím)
So now, we have easy choice: Our and Earth's death, or their and Praia Prime death.
Admirál Gilbert, těsně před bitvou o Proximu Centauri, kde Aliance zastavila praianský postup ke Sluneční soustavě
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Militaristický koutek Mk II

Příspěvek od Vallun »

5,56 je úlet... sice své užití si najde (hlavně u američanů, kterí obecně moc střílet neumí, takže při stejné hmotnosti mají hooodne pokusů:) A pak jsou i určité výhody mikrorážového střeliva, ale prostě na praktické bojové užití to není...

Problem NATO je, že neví, co chce... dost se mluví třeba o ráži 6,8 (.27)...což nevim nevim...

Hlavně u pistolí prosazují naprosto pitomé .45 ACP (11,25 mm), ale u pušek by nejraději střílelli prach:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“