Operační systémy

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět

Váš OS?

Windows 95/98/ME
0
Žádná hlasování
Windows NT/2000
0
Žádná hlasování
Windows XP
6
50%
Windows Vista
1
8%
Windows 7
4
33%
Linux (Ubuntu etc.)
1
8%
Mac OS
0
Žádná hlasování
jiný...
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 12

Uživatelský avatar
Krokyn
Sigilan
Příspěvky: 205
Registrován: 29.9.2005 11:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od Krokyn »

drake: Tady se ukazuje, jak důležitý je výběr OS k vytvoření podmínek k práci.

Potřebuji zcela odlišné věci, takže se ze mne se nikdy Microsoftí člověk nestal a ani nemohl stát. Než jsem vůbec přisedl k PC, pracoval jsem uživatelsky již pět let na Macu. Mé první, po někom zděděné, Pentium 75MHz se 3.11, které jsem dostal v práci jako kancelářský stroj, bylo pro mne v roce 1999 šok (i když např. AMI Pro byl hezký program) a rychle se ho zbavil. Na druhý pracovní stroj, jímž se stalo Pentium II na 200MHz bez MMX(také zděděné), jsem narval pro mne již únosné Win 95 a vzápětí Win 98. Nadšení se také nekonalo.

Jinak moje dvě linie se v práci táhnou takto:

profese - Mac OS 7.6, 9.2.2, OS X - celá řada - dodnes používám OS 9.2.2 (velmi zřídka) a OS X - prošel jsem je s Macy: LCII, Quadra, PowerMac s NuBus i s PCI, G3, G4, G5
kancelář - Win 3.11, Win 95, Win 98, RedHat 6.1 (velice krátce), Win XP Professional, Ubuntu, poslední dva jmenované používám dodnes (XP noťas, Ubuntu desktop)

Bohužel obchodní strategie pana Gatese - "Jeden svět, jeden OS" - se dotkla i mne. Na svém počítači (stavěl jsem si ho před cca sedmi lety) mám kvůli univerzálnosti (hry pro děti, zvukové programy...) zakoupené XP Home :oops: Z čeho však rozhodně nejsem nadšený, že věci, kvůli kterým je mám, nechodí správně v uživatelských účtech. Přestože je to jediný problém, se kterým jsem se doma setkal, nemám Windows rád.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Laický dotaz:
Měl jsem na jednom HDD WindowsXP a na druhém Linux. Po zformátování HDD s windows a následně jejich čisté instalaci se mi ale po naběhnutí PC nezobrazí ta nabídka operačních systémů, takže se do Linuxu nemohu dostat. Jde to nějakou jinou cestou, nebo ho budu muset přeinstalovat?
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od MCZ »

Ajantis: Nejsem žádný linux odborník, ale myslím, že by mělo by stačit nabootovat instalační CD toho Linuxu a nějak nechat opravit linuxový "zavaděč" (grub nebo jak se to jmenuje) - pokud chceš mít na jednom PC W&L, tak je právě třeba použít ten linuxový, jelikož windowsovský pro Linux nemá pochopení :-).
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Jak přesně bych mohl "zkonvertovat" HDD, na němž je nainstalován Linux (nejnovější Ubuntu), abych na něj mohl nainstalovat Windows XP? Takhle ten HDD instalátor Win pochopitelně nevidí. Děkuji.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od MCZ »

Ajantis: s nejvyšší pravděpodobností ten Linux používá nějakou linuxácký filesystem, takže přímo na něj Win nenainstaluješ. Můžeš ale nechat disk rozdělit na dva oddíly a ten druhý pak instalátorem Win naformátovat na NTFS. Jak se ale v Linuxu rozdělují disky, to nevím.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

MCZ: To já také ne. Mno, už mi chybělo nějaké pořádné PC vzrušení...
Uživatelský avatar
Duke
Sigilan
Příspěvky: 54
Registrován: 4.8.2006 16:12
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od Duke »

Umí to například grafický program gparted, který by měl jít v Ubuntu nainstalovat. Jako při každé opreraci s diskovými oddíly silně doporučuju zálohovat.
Er det ikke sådan, at enten har man en samling, eller en forskning? Videnskaben, professor Bondo. Videnskaben.
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od drake127 »

Tak co říkáte na nové Windows 7? Zkoušíte také RC verzi? Já jsem zatím s 64-bitovou verzí víc než spokojen, zatím jsem nenarazil na žádné závažné komplikace, nejhorší je zatím asi nemožnost indexace PDF vinou neschopnosti Adobe a prozatímní nekompatibility FoxIt filteru. Ovladače pro Windows Vista jsou často kompatibilní (TV tuner, čtečka pam. karet), jiné jsou dostupné díky Windows Update (WiFi), nVidia už dokonce vydala vlastní.

Je docela zajímavé, že to, co dokázalo shodit Windows Vista na modrou obrazovku (HoMaM IV, Apache Monitor) to ve Windows 7 RC najednou funguje. UAC je ve výchozím nastavení trochu volnější, takže lidi si budou asi méně stěžovat, já jsem to přepnul zpět na úroveň Windows Vista, protože opravdu nepotřebuji standardně měnit administrátorská nastavení a když se tak stane, chci o tom vědět.

Velmi oceňuji skutečnost, že Windows 7 jsou ve skutečnosti verzí 6.1, kromě toho, že to dává větší smysl (ano, ve skutečnosti se opravdu jedná o podobný upgrade Vist jako byly XP pro Windows 2000), ale především tím nerozbíjí kompatibilitu instalátorů a programů, které si ověřují verzi Windows (a spokojí se s kontrolou major verze). Takže se dá říct, že vše, co fungovalo ve Vistách, bude fungovat i zde a zřejmě i něco navíc.

Výkon se neodvažuji porovnávat vzhledem k tomu, že s Vistami jsem neměl problém, s Windows 7 také ne.

Edit: Navzdory dokumentaci se zdá, že funguje i TrueCrypt.
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od MCZ »

drake127: já o tom pomalu sepisuji obsáhlejší článek, tak jen stručně mohu říct, že byť zdaleka ne vše je ideální, celkově mě mile překvapily (už je týden používám jako hlavní OS) a až si někdy budu kupovat nějaký nový stroj, rozhodně po nich sáhnu. Nový taskbar (tj. toto) je fajn :-)

Jinak TrueCrypt funguje, stejně tak třeba Daemon Tools Lite.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Pro ty, kteří Windows 7 RC (32-bitovou verzi) používají: Je pro ně zcela dostatečných 2 GB RAM? Myslím na kancelářskou / multimediální práci, ne na hry nebo jiné mimořádně náročné aplikace. Četl jsem nějaké články o tom, že 1 GB je úplně v pohodě, ale příliš se mi tomu nechce věřit vzhledem k tomu, že šlo o rozumné množství i u Win XP. Ty mi sice běží solidně i na 512 MB, ale při větším množství otevřených oken (např. OO) už se zpomalují. Tak by mě zajímalo, jestli to není u W7 s 2 GB obdobné, nebo jestli si mohu opravdu brouzdat na internetu, poslouchat hudbu, mít spuštěný antivir, pár podobných programů, otevřených 15 textových souborů a nebudu pozorovat žádné zpomalení. :-)

Případně děkuji.
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od AlieN »

Ajantis: Srovnání Win XP, Visty a 7 na netbooku s 2GB ram - podle mě to vypadá vcelku použitelně. Osobně na Win 7 na desktopu s 2GB RAM v nejbližší době nejspíš přejdu.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od MCZ »

Ajantis: u mě je to naprosto v pohodě i se zapnutým Aero (a dobře běží i hry :-) ).
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

AlieN, MCZ: Děkuji, koupím tedy notebook jen s 2GB a rozšířím kdyžtak až časem. Nakonec se tedy asi nestanu tím "iSnobem". :mrgreen:
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od drake127 »

Pro běžnou kancelářskou práci jsou na Windows 7 x64 4G RAM prakticky nevyužitelné. 4G bys využil asi v případě virtualizace, dvou a více spuštěných her (popř. CADu a jedné hry) nebo náročné grafice (tj. využívat RAM na opravdu velké obrázky). Sečteno a podtrženo, dnes nejvíc zdržuje procesor a disk - hlavně disky bývají tragédie.

A když budeš kupovat, rozmysli se, jestli koupíš model s 2×1 GB (dual channel) nebo 1×2 GB (nemusíš modul při případném rozšíření vyhodit).
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Re: Operační systémy

Příspěvek od AlieN »

drake127: Při větší RAM (a jejich současných cenách) bych docela intenzivně uvažoval o vytvoření ramdisku, právě kvůli pomalosti dnešních disků (nemluvím o SSD, samozřejmě).
Třeba u Photoshopu bych tohle hodně uvítal, a to jsem přitom ještě docela troškař a s několikagigabajtovými obrázky se zatím nepatlám.
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“