Jak rychle čtete?

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Uživatelský avatar
durana
Sigilan
Příspěvky: 281
Registrován: 28.4.2006 20:08
Bydliště: Earth:/Europe/ Slovakia/Martin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od durana »

text vnimat ako celok nie je problem, ale ja viem naprikald rychlocitanie len v relativne uzkych stlcekoch. Davat tak rychlo nieco co je cez celu obrazovku, to je na mna trochu moc(a najma nieco so zlozitejsim osahom)

...ale cez icq nie je problem si zuzit text, takze by to mohlo ist celkom vpohode
And if that Mocking Bird don’t sing and that ring don’t shine
I’ma break that birdie’s neck, I’ll go back to the Jeweler
Who sold it to ya
And make him eat every carat
Don’t fuck with dad.
Uživatelský avatar
Cozzinnni
Sigilan
Příspěvky: 651
Registrován: 1.3.2006 9:39
Bydliště: Kontrolní stanoviště duálního 350 mm pulzního děla.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cozzinnni »

SlipKnoT: To je v pohodě, jsem zvyklej na to, že mi lidi to rychločtení nevěří. A já vás tady nehodlám přesvědčovat o tom, že mluvím pravdu, jakože mluvím (taky proč bych kecal že jo ;-) )
So now, we have easy choice: Our and Earth's death, or their and Praia Prime death.
Admirál Gilbert, těsně před bitvou o Proximu Centauri, kde Aliance zastavila praianský postup ke Sluneční soustavě
Uživatelský avatar
CeBrk
Lim-Lim
Příspěvky: 136
Registrován: 29.9.2005 15:39

Re: Jak rychle čtete?

Příspěvek od CeBrk »

Nechtěl bych vyjma kvalitativní úrovně mých příspěvků dokazovat svou inteligenci i měřitelnými fakty, ale musím přiznat, že přečtení - tedy nikoli pochopení, to jsou u mne dvě zcela diametrálně odlišné věci - tohoto textu mi trvalo děsivých 1 min 32 sekund. Nicméně nemohu říci, že by mě můj výkon překvapil, jak v pozitivním, či negativním smyslu. Již od dětství o sobě vím, že mé... hmm, jak to říci... písemné chápání, je krapet narušené. Kromě toho že čtu extrémně pomalu a nejsem s to srozumitelně a plynule nahlas číst text, jsem u sebe v poslední době zpozoroval další zajímavost.

Vzhledem k úzkému zaměření tohoto téma - totiž publikování dosažených časů - je můj příspěvek asi trochu offtopic, ale jistá spojitost zde je. Snad se na mne tedy nesnese hněv Paní bolesti, vševidoucího Helma a - což je nejhorší - zdejších moderátorů.

Před několika měsíci jsem se dostal do jakého si kulturního vzepětí, což se projevilo v tom, že jsem si po asi sedmi letech, přečetl nějakou tu knihu. Konkrétně šlo o první dvě Vesmírné odysey a sbírku sci-fi povídek od téhož autora. Na tom ovšem nesejde. Jde o to, že občas při četbě narazím na věty, které kolikrát nejsem pořádně schopen pochopit. Jde hlavně o konstrukce s více zápory a nezřídka i s pekelným slovem "aniž". To slůvko mě doslova drtí. Protože se mi teď nechce vyhledávat konkrétní příklad jeden si vymyslím (podle toho to taky bude vypadat). Například když narazím na větu typu : "nevystřelil, aniž by mě nezasáhl", jsem úplně - lidově řečeno - v hajzlu. Pokud se o významu nedovtípím z okolností, samu o sobě ji nedešifruji. Nejhorší na tom je, že čím více se snažím tuto slovesnou konstrukci analyzovat, tím mi dává smysl menší a menší. Jako by slova samotná pod tíhou mých logických obvodů ztrácela svůj původní význam a stala se beztvarými shluky písmen bez života.

Proč o tom zde píši. Zaprvé mi bylo trochu trapné zde zaparkovat pouze s jednoduchou větou informující zdejší čtenáře o tom, kolik zbytečných sekund jsem strávil nad zbytečným textem úvodního příspěvku. A zadruhé by mne zajímalo, jestli zde - tak jako já - má někdo problémy s chápáním vět s více zápory, což zdárně umocňuje strašlivé slůvko "aniž".
Naposledy upravil(a) CeBrk dne 13.6.2009 20:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Připomnělo mi to jednu moc hezkou větu z článku Karla Čermáka. :mrgreen:
Soud nemohl nezohlednit nemožnost nevědomosti o nedostatku zletilosti poškozené druhého obžalovaného, když tato mu nepopřela okolnost nevlastnění OP v době těsně před údajným spácháním údajného trestného činu neodepření podání návykové látky v množství nikoliv nepatrném pro vlastní spotřebu.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak rychle čtete?

Příspěvek od MCZ »

CeBrk: neboj, sám nejsi, vícenásobný zápor je občas opravdu humus, tím hůř, že se mi pak občas začne motat v angličtině.
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Re: Jak rychle čtete?

Příspěvek od Hamster »

cebrk: Děkuji pěkně.

Co by znamenalo "Nevystřelil, aniž by mě zasáhl"? A vystřelil tedy, nebo ne? :wall:

EDIT: Asi čas jít spát.
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak rychle čtete?

Příspěvek od Jab »

Hamster píše:Co by znamenalo "Nevystřelil, aniž by mě zasáhl"?
Zatímco té větě "Nevystřelil, aniž by mě nezasáhl." nějak rozumím (= pokaždé když vystřelil, tak mě zasáhl), tak tahle tvoje úprava mi už opravdu přijde nesmyslná. :-)
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Re: Jak rychle čtete?

Příspěvek od Hamster »

Tak to je hezké a to jsem se snažil si to tím zjednodušit a z toho to vyvodit. Člověk by totiž čekal, že po odebrání záporů z obou stran zůstane význam stejný, ale "vystřelil, aniž by mě zasáhl", znamená opak, než ty tvrdíš, že znamená varianta s oběma zápory, takže jsem se lehce zamotal.
Uživatelský avatar
yenn
Sigil Team
Příspěvky: 3192
Registrován: 24.9.2005 23:13
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn »

Vystřelil, aniž zasáhl. -> Vystřelil bez toho, aby zasáhl. -> Vystřelil bez zásahu.

Analogicky:
Nevystřelil bez zásahu.
Nevystřelil bez nezásahu (bez minutí).
Vystřelil bez nezásahu (bez minutí).

Přísně logicky má tedy imho Hamster pravdu – věty Vystřelil, aniž (mě) zasáhl a Nevystřelil, aniž (mě) nezasáhl mají totožný (podobný) význam, nicméně to nemusí nutně znamenat, že jsou stejně chápány. Viz http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.ph ... dottyd2006 (bod 46/2006, neutralizace záporu). Též bych větě Nevystřelil, aniž by mě nezasáhl „automaticky“ rozuměl stejně jako Jab.
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak rychle čtete?

Příspěvek od Jab »

Hmm. Jak to chápu já (pokusím se nastínit i možný kontext vět).

"Vystřelil, aniž by mě nezasáhl." Mohl mi například slíbit, že vystřelí (pro představu si můžete střílení nahradit třebas házením nožem) a netrefí mě. Nicméně trefil -> jedná se pravděpodobně o ironicky myšlenou větu.

"Nevystřelil, aniž by mě nezasáhl." Vystřelil (pravděpodobně) vícekrát a pokaždé trefil. = Co kulka, to trefa.

"Vystřelil, aniž by mě zasáhl." - Tam je to jasné.

"Nevystřelil, aniž by mě zasáhl." Teoreticky by to mohlo znamenat, že vystřelil vícekrát a nikdy se netrefil. Či že prostě nevystřelil ani jednou (nicméně pak ještě více hapruje druhá věta - znělo by to jako mizerně přeložené anglické titulky). Jak říkám, takhle napsáno už mi to přijde nelogické. Výše zmíněné formulace bych ale jinak ještě byl schopen pochopit. Hlavně v určitém kontextu. :-)
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Jak rychle čtete?

Příspěvek od Vallun »

"Nevystřelil, aniž by mě zasáhl." - tohle chápu já tak, že pokaždé, když vystřelil, tak mne zasáhl... Ty dvě Jabovy kostrukce se mi nezdají...:/
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Sirine
Sigilan
Příspěvky: 1283
Registrován: 3.10.2005 16:44
Bydliště: Ust Natha - Modrá Sféra
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak rychle čtete?

Příspěvek od Sirine »

-teď čtu souběžně dvě knihy denně (každá kolem 250 stran) :-) , páč se mi nechce nic dělat a nosit knížky z místnosti do místnosti :lol: se mi taky nechce :oops:

-oprava: a přece nezemřeš měla 350 st., slavík věští smrt 279 st. (obě včera odpoledne) :oops:
...Je přirozené, že když spojíme naši temnou minulost se světlým zítřkem, dostaneme naši šedivou současnost...
Uživatelský avatar
jourada
Sigilan
Příspěvky: 20
Registrován: 1.1.2010 20:22

Re: Jak rychle čtete?

Příspěvek od jourada »

čtení mi nejde. Sice čtu rychle ale přitom přeskakuji odstavce což je celkem fatální :-D
Jediné řešení je že si čtu nahlas.
!! BLACK METAL IST KRIEG !!
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“