Česká republika - současnost a budoucnost

Aneb místo k posezení a příjemnému rozhovoru nad jedem dle chuti.

Moderátoři: Sadako, sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Česká republika - současnost a budoucnost

Příspěvek od Idaho »

V tomto tématu můžete rozebírat události dějící se v naší domovině

- Nedávno jsem byl upozorněn na zajímavý "jev" v naší historii

1918 - založení ČSR
1938 - Mnichovská dohoda

1945 - Osvobození ČSR (zavedena vláda atd..)
1968 - Vpád sovětských vojsk

1968 - viz. výše
1989 - Refoluce

1989 -
2009 - :?:

Je to celkem zvláštní, mezi každou událostí je téměř přesně 20 let rozdíl
a v každém letopočtu figuruje číslo 8 ( :?: - 2008?)

Přišlo mi to zajímavé proto sem to sem hodil (nechci být nařčen z pověrčivosti aj...)
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

1929 (černý pátek), 1939 (březen - okupace 2. republiky), 1945, 1953 (smrt Gottwalda, Stalina, měnová reforma), 1993 (rozdělení ČSFR), 1999 (vstup do NATO), 2004 (vstup do EU).
- Hledejte osmičky. :roll:
Uživatelský avatar
Arian
Lim-Lim
Příspěvky: 2147
Registrován: 28.9.2005 20:11
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arian »

V tomto případě ale musím souhlasit s Idahem a ne s tebou Jabe. Hned v úvodu bych ještě ale trochu pokáral tvůj způsob prezentování názoru, který se mi čím dál tím častěji zdá docela dost agresivní - zvláště je rozdíl vidět ted po dvou měsících, co jsem na Sigil nechodil (a jestli tenhle trend uvidím pokračovat tak asi ani chodit nebudu.)

Zatímco ty jsi vytáhl prostě a jednoduše libovolné data z naší historie, abys prostě potkopal jeho teorii, Idahovi roky jsou skutečně roky velkých změn

1918 - o tom snad není co dodat, vznik ČSR
1938 - Mnichovská dohoda bortí první republiku, konec 1. ery
1948 - nástup komunistů k moci (v té době to jako přelomová událost nebylo vnímáno, ale pozděi se to ukázalo jako klíčoví faktro pro rok 68)
1968 - Obsazení republiky Varšavskými vojsky
1989 - Opět o cca 20 let později - sametová revoluce

z těhle dat jasně vyplívá že během 20. století se u nás žádný systém neudžel déle než 20 let (výjima komunismu, kterému ovšem bylo nutné krapet "pomoct" ) Byl bych rád kdyby tomu už konečně byl koenc, ale za zamyšlení to stojí.

Naproti tom Jabe ani jeden z tvých roků neohrozil politické uspořádání v ČR
Naposledy upravil(a) Arian dne 23.8.2007 12:07, celkem upraveno 1 x.
Vidíš-li na konci černého tunelu světlo, pak je to obvykle na tebe letící fotonové torpédo
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Arian - nesohulasím ani v jednom bodě.

Jab opravdu neprezentuje své názory jakkoliv agresivně. Myslím, že velmi výstižný je jeho smajlík... :) Ale to jen tak na okraj, jistě lépe odpoví sám.

Některá data uvedená JAbem měla mimořádný význam pro náš politický systém - 1939; 1945; 2004...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

Arian píše:Naproti tom Jabe ani jeden z tvých roků neohrozil politické uspořádání v ČR
Když se jako významný krok bere vznik ČSR, tak proč ne její zánik v 1993?
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Arian píše:Naproti tom Jabe ani jeden z tvých roků neohrozil politické uspořádání v ČR
Ano, třeba zrovna ta okupace v roce 1939 a následný protektorát Böhmen und Mähren.

Btw. nevím, co je na prezentaci Jabova názoru agresivního. :eh:
Naposledy upravil(a) Sadako dne 23.8.2007 11:56, celkem upraveno 1 x.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Hamster píše:
Arian píše:Naproti tom Jabe ani jeden z tvých roků neohrozil politické uspořádání v ČR
Když se jako významný krok bere vznik ČSR, tak proč ne její zánik v 1993?
Z hlediska "politického" uspořádání to takový význam nemělo, obě dvě země i nadále zůstaly transformujícími se demokraciemi:) I když máš samozřejmě pravdu, že to byl významný krok obecně:)

Vampiria - ne,že bych se chtěl zastávat Idaha, ale je otázka, jak brát březen 1939 ve vztahu k září 1938... I když obecně spíš souhlasím s Tvým náheldem.
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Vallun: Jistě, bez září 1938 by nebyl březen 1939, ale přesto mi Arianovo tvrzení o "neohrožení politického uspořádání ČR" přijde opravdu, ale opravdu odvážné.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Arian
Lim-Lim
Příspěvky: 2147
Registrován: 28.9.2005 20:11
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Arian »

Hm samozřejmě, pak bychom tu mohli začít jmenovat prakticky každý rok a na každém najít něco podstatného, důležitého. Idaho a já jsme spíš vypíchli události, které vždy odstartovali novou politickou eru na českém území.

Od roku 1918 jsme tu poprvé měli republiky a demokracii, dobu svobody a prosperity (ano, i když ted Jab nepochybně vytáhne světovou hospodářkou krizi, ale politicky se přitom nic neměnilo)

Rok 1938 toto všechno ukončil a přišla doba nestability (at prezentovaná rokem 1939 nebo rokem 1945 který však zákonitě dříve či později musel přijít). Zákonite rok 39 musel po roku 38 přijít a události roku 39 zas směřovali k roku 45

Roku 1948 u nás nastupuje éra komunismu, dochází k znárodňování, odklon od západních hodnot a otoční tváře k východu

V roce 1968 se po pár letech, kdy šlo o komunismu mluvit jako o politickém uspořádání s vlídnou tváří nastupuje tvrdě Sovětský svaz a na dalších 20 let se vícemene ocitáme v eře okupace

Roku 1989, tedy cca opět o 20 let později konečně totáč padá a nastupuje demokracie, která není nijak ovlivněná ani rokem 1993 který tu zminoval hamster (a který tedy nepovažuji za až tak přepravratné datum)

Rok 2004 a vstup do EU bych zatím nerad přiliš hodnotil. Samozřejmě, je to více než zásadní změna, ovšem připravovaná řadu let, svobodná, nijak zásadně neměnící směr kterým se posledních 18 let republika ubírá

Na způsoby vyjadřování některých jedinců se mi nelíbí to, že to svých přispěvků vkládáte sarkasmus, agresivitu, snažíté se zesměšni druhého. V tomto ohledu si napřiklad cením Valluna nebo Neferita kteří všechny své názory prezentují klidně, bez emoci, podpořené racionálními argumenty. Naproti tomu u jiných mám ten pocit, že když je něco podle nich úplná "pitomost", vystoupí s jednou či dvěma větami plnými oněh emocí jež jsem vypisoval výše a doufají snad či co, že pisatele srazí na kolena
Naposledy upravil(a) Arian dne 23.8.2007 12:06, celkem upraveno 1 x.
Vidíš-li na konci černého tunelu světlo, pak je to obvykle na tebe letící fotonové torpédo
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

souhlasím s Arianem, hlavně proto že s Jabem mám už zkušenosti z tématu o čsr, Jabe nechcem tě nijak poškodit, pouze tě upozorňujeme že se chováš nevrle k lidem se kterými nesdílíš stejný názor

1939 - podle mě byl spíš konec republiky nabytím platnosti mnichovské dohody ale je to vcelku jedno mezi dohodou a protektorátem je jen pár měsíců...

Nezlobte se na mě ale měnová reforma podle mě není tak velká událost jako založení republiky...

Neuvadím to tady jako žádnou zákonitost ale pouze jako zajímavost že mezi "velkými událostmi" našich národů je téměř vždy rozdíl 20let

Vallun - skoro, chtěl jsem sem hodit nějakou páku se kterou by se téma rozjelo...

Jab: to nás můžeš rovnou začít mlátit klackem :lol:
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Pokračujte v diskusi o budoucnosti ČR, má-li tedy nějakou. ;-)
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Díky

Nedávno jedny naše noviny zveřejnily výsledky ankety, kdo by měl být příštím prezidentem. Na prvním místě byl Schwarzenberg - to by byl teda raprezentant! :evil:
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Idaho: Co ti na něm nesedí? Karel Schwarzenberg má dle mého všechny předpoklady pro výkon právě takové funkce - vzdělaný, inteligentní, vystupování na úrovni...pravda, bylo by docela vtipné, že zrovna plebejskou českou společnost representuje šlechtic. :whistle:
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Jsem si vědom jeho kvalit ale podle mě na českýho prezidenta nevipadá...
A ono pak číst v novinách prezident České republiky Schwarzenberg dorazil dnes ráno bla bla...

Mě osobně nesedí jeho německé jméno (já vím že Klaus taky není nic moc) ale hlavně vystupovaní, o stylu oblékání ani nemluvě...

Myslím si že náš prezident nemusí být až tak schopný (ono těch pravomocí moc nemá) ale hlavně reprezentativní
Uživatelský avatar
Lerek
Sigilan
Příspěvky: 1676
Registrován: 27.11.2005 19:37
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lerek »

Idaho píše:Jsem si vědom jeho kvalit ale podle mě na českýho prezidenta nevipadá...
A ono pak číst v novinách prezident České republiky Schwarzenberg dorazil dnes ráno bla bla...

Mě osobně nesedí jeho německé jméno (já vím že Klaus taky není nic moc) ale hlavně vystupovaní, o stylu oblékání ani nemluvě...

Myslím si že náš prezident nemusí být až tak schopný (ono těch pravomocí moc nemá) ale hlavně reprezentativní
Proboha, hlavně ne dalšího Havla, proti tomu je i Schwarzenberg reprezentativní persóna. A že má německé jméno? Jsme přeci jeden národ.
"Vycházelo se přitom ze zcela pravdivé zásady, že určitým faktorem uvěření lži je její velikost..." Adolf Hitler
Odpovědět

Zpět na „Měděná čelenka“