Literatura: Comics

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Teď jsem si přečetl pár set stripů s Garfieldem a je to super :-D
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Tak jsem právě ukončil večer strávený čtením V jako Vendeta. Jelikož jsem první viděl film, srovnávání s ním se nevyhnu.
Díky rozsáhlosti comicsu ten vysvětluje mnoho věcí a scének, které se ve filmu udály jen jako následek, bez nějakého zdůvodnění, tady čtete a vidíte i příčiny, tu provázanost, všechno pak tvoří komplexnější a propracovanější obraz. V tomhle má comics jednoznačně navrch. Do filmu se to holt ani zdaleka nevešlo.
Ovšem popravdě mě comics trochu zklamal. Ne že by byl špatný, to naopak, přečetl jsem jej najednou a skvěle se bavil, ale čekal jsem trochu víc. Byť jsou tam odlišnosti v ději, přišla mi předloha filmovému zpracování vcelku podobná. Tak jako se filmu vytýká, že v nástinu totalitního zřízení nešel moc do hloubky, comics je na tom ještě o hůře - sice jsou tu vyjmenovány i ostatní části "těla", ale ty si u filmu stejně každý domyslel. A jak u filmu, tak zde, mi některý věci úplně logicky nenavazovaly. Navíc jsem tady (zejména v první polovině) měl problém s porozuměním těm postavám - asi jako by je hráli špatní herci - hodně věcí jsem jim nevěřil. Ale to může být způsobeno tím, jak Moore na čtenáře přenáší pocity a psychické rozpoložení postav - u filmu to jde přeci jen snáze.
Z nějakého důvodu mi taky zcela nesedla ta grafická stránka comicsu. Sice je skvělý nápad, jak měnil Lloyd odstíny zabarvení jednotlivých scén, ale v mých očích tomu vizuálnímu zpracování chyběla atmosféra, která by k danému prostředí seděla.
A pokud jde o ty odlišnosti v ději - film je trochu jiný příběh, ale obsahově i kvalitativně mi přijdou zhruba stejně hodnotné. Dokonce mám nutkání napsat, že závěrečná část se u filmu povedla lépe, ale jsem si vědom, že tady může svou roli sehrát fakt, že jsem film viděl dříve. Ve výsledku prostě 2 různá, byť podobná díla na motivy jednoho ;-)
Jo a předloha u mě získává VELMI významné plus za postavu "vůdce". Dokonalý! :angel:
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Ajantis: zrovna totalita (tím nemyslím pouze části těla ;-)) a konec (tím nemyslím jen poslední stránku(y) ;-)) mi přišly právě jako přednosti komiksu ;-); o to víc právě v porovnání s filmem, kde mi obé přišlo, řekněme "jednoduché" a imho tak nasměrovalo režim, hrdinu i příběh trochu jinam (nechci tu spoilovat, takže to necháme třeba na sraz a soukromou debatu ala Starcraft :mrgreen: ;-))
Co se týká postav - v případě prvních cca. dvou kapitol, odpověď je částečně v doslovu. Prvotní Moorův zájem na komiks byl zezačátku jiný, rsp. žádný 8-) A třeba Evi tam zpočátku docela lítá k nepřesvědčivosti, řekl bych právě v duchu toho. Dost se tam asi taky projevuje fakt, že Moore člověka hodí do poměrně zamotaných motanců, ve kterých nikdo vlastně není představen. Asi nejlepší čtení Vendety by v tomhle bylo jednou do konce a vzápětí od konce ;-)
Každopádně, ano, komiksový Vůdce je zcela originální ;-)
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Mně se ve filmu líbila opravdu krásná angličtina většiny herců. Dodávalo to tomu prima atmosféru. Jinak to stálo za shlédnutí. 8-)
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Dnes jsem dočetl V jako Vendeta na který jsem byl už dlouho velmi zvědavý, protože jeho filmová adaptace je pro mě zatím nejlepší film roku.
Musím přiznat že je to comics velmi dobrý a zajímavý, ale já od něj očekával trochu víc. Doufal jsem ve větší vysvětlení děje a motivů postav, možná jsem ho taky na základě popisu viděl trochu jako komiksovou verzi 1948 a možná jsem čekal i stejné napětí a silné vyvrcholení jako ve filmu. Leč ničeho z toho jsem se nedočkal. Jednání postav je značně nelogické (film místy až připomínal detektivku, komiks se jí nepodobá ani vzdáleně) a charaktery některých postav se mi příliš nelíbily, například samotný V mi přišel až příliš šílený a vůdce sice není tak schematicky "hitlerovský" jako ve filmu, ale ani ten komiksový mi moc nesedí. Zato jiné postavy jsou opravdu výborné, třeba Eva, detektiv, nebo ta žena prvního velitele prstů (jsem sklerotik, už jsem zapomněl jak se jmenuje :mrgreen:), ty jsou velmi propracované a prodělávají v knize značný psychologický vývoj. V komiksu je několik částí které se do filmu nedostaly, ale IMHO je velká většina změn ve filmu k lepšímu.
Ale přes všechnu mou kritiku to je výborná kniha a řekl bych že i jeden z nejlepších komiksů co jsem četl.


Ještě pár vět o komiksech které jsem v poslední době přečetl:

Maus - Věrný popis holocaustu se vším jeho šílenstvím, v kontrastu s normálním životem desítky let po válce. Vůbec se nedivím že získal Pulitzerovu cenu protože je opravdu vynikající. (takhle si představuju doporučenou literaturu pro školy, a ne pořád jen Jiráska, nebo Němcovou)

X-Men - Čekal jsem že to nebude ni extra, nečekal jsem ale že to bude až TAK špatné. Zatímco ve filmech je vidět zajímavý a nosný příběh o konfliktu lidí a mutantů, v komiksu z něj není prakticky nic, jen samé nudné souboje, rádoby drsňácké hlášky a dementní "příběh" který se mi vykouřil z hlavy hnad jak jsem to dočetl. Tomuhle už se příště vyhnu velkým obloukem.

Top Ten - Podobně jako X-Men je to superhrdinská týmovka, tentokrát o policistech ve městě superhrdinů: Naštěstí je ale mnohem zajímavější: Sice má stejně hloupý příběh, ale nabízí spoustu zajímavých nápadů a vtípků (stejně jako Vendetu ho napsal Alan Moore), takže ho určitě znechuceně neodložíte po prvním přečtení.

A nakonec jsem si nechal největší lahůdku: Sandman - Krajina snů
Je to mé první setkání se Sandmanem a musím říct že mě absolutně uchvátil, obzvlášť povídky Sen noci svatojánské a Kaliopé jsou jednoduše dokonalé :angel:
Co nejdřív si musím koupit všechny jeho části :-)
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

ad velitel prstů - Derek Mandel ;-)

Ze svého zásobníku nepřečtených komiksů v polici jsem za posledního půlroku neodškrtl téměř nic - kromě čtvrtého Sandmana - Údobí mlh. No a co říct k němu. Moc toho nejde ;-) Sice asi za nejlepší, co u nás ze Sandmanů vyšlo, považuju Domeček pro panenky, ale Údobí mlh byť z jiného soudku prostě skvělé - tou svou svéraznou fantastikou, která se zrovna v téhle knize ukazuje v plné parádě, mě Gaiman jako planescapího fanouška úplně dostal ;-)
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Uživatelský avatar
Saruman
Dabus
Příspěvky: 397
Registrován: 28.9.2005 17:19
Bydliště: Orthank

Příspěvek od Saruman »

Alien: Od Alana Moora bych ti ještě určitě doporučil Strážce. Nedávno jsem si je znovu přečetl a ta neuvěřitelná propracovanost jednotlivých postav společně s postupnou gradací zápletky, úžasné prokládanou nekomiksovými materiály, mi opět vyrazily dech a donutily k dlouhému zamyšlení. Jednomu se skoro nechce uvěřit, že všem těm tak neuvěřitelně rozdílným existencím dala vzniknout mysl jediné osoby...

A ze Sandmana samozřejmě považují za nejlepší Údobí mlh. Neil Gaiman konečně zpřetrhal veškeré přímé nitky s reálným světem, dotýkaje se již absolutního fantastična, přesto však neztratil ze zřetele nejhlubši myšlenky trápící jednolivce i celou uvědomělou společnosti. Jeho zpracování trestu pekelného, ostatné jako dalších stránek posmrtnosti, je jednoduše dokonalé.
If king at noon says it's night,
Exclaim: Behold! the moon, the stars!

Persian saying
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Saruman píše:Alien: Od Alana Moora bych ti ještě určitě doporučil Strážce.
jj, na ty se taky chystám
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Trochu drbů z crew o Gaimanových dílkách ;-)

...Těžko říct - na rok 2007 určitě plánujeme šestý díl Sandmana, pak asi bude i Death: High Cost of Living, druhý dotisk prvního Sandmana... a uvažuje se (zatím jen výhledově) o tom komiksovém zpracování Nikdykde...
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Tak a dnes jsem přečetl Gaimanův prvotinový komiks Vraždy a housle (ilustrace Dave McKean, kdo ví, tak... ;-))...

Je to prostě ten Gaiman... emoce a myšlenky na pozadí, volné vyprávění, kontrasty vjemů, imaginace. Vrcholné dílo to sice není, ale pro fanoušky autora pohlazení... jenže skutečně lukrativní pohlazení - tahle kraťoulinká povídka se motá kolem čtyř stovek :-? Nicméně je fakt, že hodnotu (nejen sběratelskou) to má a že je v tom to, proč je Gaiman Gaimanem...
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Zítra dorazí z tiskárny pátý Sandman, a tak se zdá, že ještě do víkendu by mohl být k sehnání.

A jinak - Viktor Janiš už pracuje na překladu Death: The High cost of living. Takže je již vysoce pravděpodobné, že u nás vyjde komiksová kniha se Sandmanovou populární sestřulínou ;-)
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Uživatelský avatar
wosmahl
Sigilan
Příspěvky: 399
Registrován: 2.3.2006 14:34
Bydliště: Kárlsbád
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wosmahl »

sevencreature píše:Hmm, četli jste nějaký comics, který vás nepustil? Tj. začali jste číst, pak jste padli únavou, celou noc se vám o něm zdálo, po probuzení jste okamžitě pokračovali v četbě a takhle to šlo, dokud jste nedošli na konec? A po přečtení jste ho začali číst znovu?

Pokud ano - řekněte, co to bylo. Možná pak začnu o čtení komiksů uvažovat 8-)
No pokud mangu berete jako komiks což asi ano, tak Naruto. Sice sem to ještě nedočet, ale sem netěšenej na každej novej díl co se objeví na netu. Bohužel se měly objevit další nový a zatim ne GRRRRRR.
---
Jinak jsem vyůstal na kačerech Donaldech, na Čtyřlístku a Rychlých Šípech.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

wosmahl píše:No pokud mangu berete jako komiks což asi ano
Ne ;-)
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Včera koupeno, dneska přečteno (nedalo se to holt vydržet a když se nabízel čas, tak jsem to využil) - Sandman V: Hra o tebe... a teda nářez ;-)

Co k tomu říct... co k tomu říct... nejlépe asi nic, protože mi přijde sobecké kazit každému to překvapení z toho zjišťování, co je ten nový díl vlastně zač. Takže mé shrnutí bude čistě obecné.

Keywordy na obálce, tj. mluvící zvířata, lesbičky a pohádkový svět trochu jinak, to vše tam skutečně je ;-) Poetická fantasie a zároveň temné prvky, mnohotvarost imaginace, sarkasmus, tedy Gaimanovské rysy, to tam je také. A jako tomu bylo doposud, je nový díl pojetím dost jiný než díly dosavadní - nejvíce podobný asi Domečku pro panenky. Možná proto, že v hlavní roli příběhu je tam opět dívka, možná proto, že se tam totálně mísí realita se světem fantasie, který má "vroubky", a v neposlední řadě možná i proto, že onou zmiňovanou hlavní hrdinkou je Barbie ;-) + odkazů na minulé díly tam je samozřejmě víc, ale prozrazovat nebudu ;-)
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“