Literatura: Co čtete?

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bodkin
Sigilan
Příspěvky: 474
Registrován: 5.12.2005 0:32
Bydliště: Soukromá krypta

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od Bodkin »

Teď ho znát klidně může, ale v té době... Ostatně posuď sám, nemá z čeho.

The Icewind Dale Trilogy
The Crystal Shard (1988)
Streams of Silver (1989)
The Halfling's Gem (1990)

A tady jsou Sapkowského povídky:

The Witcher (Wiedźmin) (1990)
Sword of Destiny (Miecz przeznaczenia) (1992)
The Last Wish (Ostatnie życzenie) (1993)

Romány s Geraltem až od 1994
SKOČTE ŠIPKOU DO MUŠLE, JEZTE KAŠI S MRKVÍ.
JENOM JÁ JSEM NAŽIVU; VY JSTE VŠICHNI MRTVÍ.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od Vallun »

Bodkin - no, co jsem anšel já, tak první kniha obsahující povídku o zaklínači vyšla Sapkovi už v roce 1986, pravda, v polštině, ale už dříve prý vyšlo něco v časopisech. Vzhledem k Salvatorově životopisu bych si sice dovedl představit, že se k tomu nějak dostal, ale uznávám, že je to krajně nepravděpodobné. Nicméně, když si obě díla přečteš, tak tam vzájemné vazby jsou natolik zřetelné, že to nevysvětlíš úmyslným překladem (tím lze vysvětlit především vyjadřování trpaslíků). Může to být náhoda, ale potom je to náhoda velmi zajímavá, až by se řeklo spíš synchronicita...:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od sevencreature »

Vallun píše:Nicméně, když si obě díla přečteš, tak tam vzájemné vazby jsou natolik zřetelné, že to nevysvětlíš úmyslným překladem
Četl jsem obě díla, Sapkovského v překladu, Salvatora v originále a společného nemají ani co by se za nehet vešlo (kromě pochopitelných žánrových záležitostí jako jsou elfové, trpaslíci, šavle a další fantasy nesmysly). Pokud tam vidíš nějakou podobnost, poděkuj překladatelům.

Jestli ti přijde podobný koncept antihrdiny, přečti si seriál Františky Vrbenské v Ikarii (kde se zaobírá vším možným a třeba i různými archetypy postav).
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od Vallun »

7c - no, ale Geralt ani Drizzt nejsou antihrdinové ani v nejmenším... A pokdu ten překlad totálně všechno neřpedělal, tak tam té podobnosti je prostě nemálo...

Je ta Vrbenská k přečtení někde na netu?
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Vallun: O Vrbenské nevím, ale hodně podobné téma bylo rozepsané na fantasya.cz. Zkus se podívat tam (něco jako ,Jak napsat fantasy román' nebo tak - byl to seriál článků).
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od Vallun »

Právě jsem dočetl Sirotkův soudod Roberta Buettnera, po delší době zase klasičtější sci-fi. I když to nemá Clarkovu technickou kvalitu (myšleno z hlediska vlastní představy technického pokroku), tak to byla překvapivě velmi čtivá knížka. V první osobě sledujeme příběh Jasona Wandera, který byl vyslán jako mladý důstojník s výpravou proti základně nepřátelských Slimáků na Jupiterově měsíci Ganymed(es). tuto výpravu tvořili výhradně vojáci rekrutovaní ze sirotků vzniklých po ostřelování pozemských měst Slimáky právě z této základny. Shodou okolností, přesněji následkem ztrát se z Wandera stane velící důstojník zbytku divize (700 přeživších z více než 10ti tisíc). Po úspěšném návratu na zem si zruinovaná ekonomika žádá okamžité omezení zbrojních výdajů. Na ujištění veřejnosti o vhodnosti tohoto programu je určen právě novopečený generál. Během výzkumu jednoho z dovezených reliktů mimozemské civilizace dojde k dalšímu útoku na planetu Zemi, tentokráte je zničeno velící středisko vesmírných obraných sil na mysu Canaveral. Zoufalý útok na invazní flotilu má jen mizivou šanci na úspěch v podobě nezávislého útoku prakticky sebevražedného komanda vedeného kým jiným, než Jasonem. V závěru knihy autor vlastní dílo vymezuje vůči Henleinově Hvězdné pěchotě a vůči dílu pana Haldmana s tím, že jeho kniha nemá protikomunistický ani protiválečný podtext, je to jen knížka pro pěšáky, přičemž lze konstatovat, že minimálně tento atribut naplňuje...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od Cesare »

Co čtete?
Opět/stále Gu Longa. Místy je to opravdu úžasně zvrhlé. Ten člověk rozhodně uměl napsat nádherně groteskně morbidní scény.
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
Mamut
Sigilan
Příspěvky: 337
Registrován: 24.11.2007 22:06
Bydliště: Praha Bubeneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od Mamut »

O dovolené jsem přečetl Ed Mc Baina knihu Hudlaři. Klasika. Také jsem téměř dočetl knihu Elrik z Melniboné. Ale moc mě to nechytlo. Ovšem dnes jsem od Vladimíra Šlechty dočetl Krvavé pohraničí a zjistil jsem že Fantasy žánr má u nás kvalitní autory. He he a dnes jsem si přečetl povídečku o Geraltovi a dost mě pobavila. Povídka se nalézá v knize Hry na bolest. Je věnována přímo Sapkowskému. Ještě teď se musím smát.
Naposledy upravil(a) Mamut dne 13.8.2008 8:59, celkem upraveno 2 x.
Vanitas vanitatum et omnia vanitas.
http://garden.mujblog.atlas.cz/
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od Cesare »

Také jsem téměř dočetl knihu Elrik z Manitobé.
...z Melniboné? ;-)
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
Mamut
Sigilan
Příspěvky: 337
Registrován: 24.11.2007 22:06
Bydliště: Praha Bubeneč
Kontaktovat uživatele:

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od Mamut »

Cesare dík za připomínku, máš pravdu, Už jsem to opravil.
Vanitas vanitatum et omnia vanitas.
http://garden.mujblog.atlas.cz/
Uživatelský avatar
Lerek
Sigilan
Příspěvky: 1676
Registrován: 27.11.2005 19:37
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od Lerek »

Budu poněkud monotematický... Nedávno jsem dočetl Smrt je mým řemeslem (velmi dobré) a nyní čtu Dva proti Říši.
"Vycházelo se přitom ze zcela pravdivé zásady, že určitým faktorem uvěření lži je její velikost..." Adolf Hitler
Uživatelský avatar
Elessar
Sigilan
Příspěvky: 1785
Registrován: 1.10.2005 19:39
Bydliště: Desolation Row
Kontaktovat uživatele:

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od Elessar »

Tak som si v kaviarni prečítal krátku poviedku Sen smiešneho človeka... a vážne ma prekvapila. Dostojevskij bude pre mňa navždy geniálnym spisovateľom a Zločin a trest je nepochybne jedna z najpôsobivejších kníh, aké som čítal, ale jeho... ako to nazvať... "umelecké vnímanie" zobrazovalo skutočnosť z iného uhla, než ako ju vnímam ja (pre ujasnenie podotýkam, že to beriem skôr ako klad, než zápor- ostatne, existenciu géniov s odlišným pohľadom celkom vítam :-) ). No, a matematicky povedané... Sen smiešneho človeka dokazuje existenciu prieniku mojej a Dostojevského reality, ktorú som skutočne nečakal.

Ehm, ospravedlňujem sa za značne zmätený a nezmyselný príspevok, ale lepšie ani jednoduchšie som to vyjadriť nedokázal :-) .
If every time we tell a lie a little fairy dies they must be building death camps in the garden.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Elessar: Netřeba se omlouvat, mě to právěže zaujalo. :-)
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od KEBULE »

Já jsem zvládl všech 17dílů agenta JFK a stal jsem se fandou celé série... Pokud někdo neví o co jde více ZDE. Nutno dodat, že ne všechny díly jsou vynikajíci, ale všechny jsou dobré... :-D Prostě jsem fanda.
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Literatura: Co čtete?

Příspěvek od Vallun »

Kebule - to vypadá vtipně:) Vychází to jako fyzické knihy nebo jen na netu?
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“