Svět Duny

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Sirine píše:A co se týče Duny, není to náhodou sci-fi? Tudíž čtěte a objevujte a bavte se světem, kde je vše možné ;-) a na pětkrát zamotané (vzpomínáte na Nadaci?) a nepitvejte slova - oh, odborně se tomu říká Zkratky ... a je to na dvě věci (nebere Vám to tu obyčejnou radost ze čtení?)

Jednoduše a polopatisticky je fantazie fikce a fikce fantazií ;-) 8-) :-)
Já Dunu vždycky považoval za fantasy. :think: Ale ono je tohle dělení opravdu pochybné.

Duna je myšlenkově velmi bohatá skrze tu spoustu rodů, spolků a jejich filosofií. Ale i způsobem, jakým to podává - mentat uvažuje nějak, benegesseriťanka jinak... Je to velmi dobře vyjádřeno, popsány jejich myšlenkové postupy - Herbert se do nich parádně vciťuje a struktura příběhu odpovídá tomu "plány v plánech jiných plánů".
Jenže Duna tohle všechno pouze nastiňuje a pokračování by to mohla rozvést. Namísto toho se mění v docela obyčejné sledování poměrně lineárního příběhu, kterému tyhle boční větvě hodně chybí.
Nadto má v sobě obrovské díry - viz výše.

A co je proboha "obyčejná radost ze čtení"?
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Sirine: Já nemluvit řečí tvého kmene, mohla bys to nějak přeložit?
..fantazie fikce a fikce fantazií
Ale pokud dosadí do fiktivního světa nějaké zákonitosti, pojmy a logiku, tak by to mělo fungovat a ne se popírat a skřípat. :roll: Omlouvat "fantasií a fikcí" nelogičnosti a kiksy, to mi přijde dost nešťastné.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Ajantis píše:A co je proboha "obyčejná radost ze čtení"?
Nejspíš to, že prostě čteš čistě proto, aby ses bavil a netrávíš volný čas čtením doplňků, dodatků, komentářů čtenářů či přemýšlením, proč to tak je a jak by to být mělo atd., protože je ti to prostě naprosto volné. Zhruba můj postoj k Duně :mrgreen:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

sevencreature píše:Nejspíš to, že prostě čteš čistě proto, aby ses bavil a netrávíš volný čas čtením doplňků, dodatků, komentářů čtenářů či přemýšlením, proč to tak je a jak by to být mělo atd., protože je ti to prostě naprosto volné. Zhruba můj postoj k Duně :mrgreen:
Tak tuhle radost už díky bohu opravdu pár let při čtení nezažívám. :pray:
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Ajantis: Záleží na materiálu. A to je na každém člověku - pro někoho je Duna nová Bible, pro někoho pouze zábavná četba...
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

sevencreature píše:Ajantis: Záleží na materiálu. A to je na každém člověku - pro někoho je Duna nová Bible, pro někoho pouze zábavná četba...
Samozřejmě. Každý nechť si čte co chce z jakýchkoliv pohnutek a myslí si o tom cokoliv.
Ale kdyby to pro mne byla pouze zábavná četba, tak bych ji nečetl a sáhl po něčem pro mne přínosnějším.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Ajantis: Přeji hojné výnosy :mrgreen:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Co se Duny týká sám autor je považován za jednoho z nestorů literatury sci-fi. Na druhou stranu jsou tam prvky, které by spíše slušely fantasy. četl jsem první a bylo to dobré čtení. Ajantis má asi pravdu, minimálně je to něco mezi.

Další díly jsem zkusil ale už to nebylo ono. Jako by se svezl na vlně úspěchu a přestal to co se mi líbilo dál pěstovat.

Nadace kterou zmínila Sirine je pro mě jedno z nejlepších děl co jsem ze "západní" sci - fi četl.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Sirine
Sigilan
Příspěvky: 1283
Registrován: 3.10.2005 16:44
Bydliště: Ust Natha - Modrá Sféra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirine »

Tak mi nedalo a vyslala jsem kluka do knihovny pro komplet Duny (doma máme jen Dunu -první díl) a po delší době jsem se do toho zakousla znovu a je to znát...ta první Duna se mi líbí pořád, ovšem už druhý díl začíná ztuha - už chápu sama sebe, že podobně nutné a nudné vysvětlovací pasáže jdou mimo mně - holt příběh se čte líp :-) ;-)

Jinak už mě čeká nějaký ten Ludlum, Deaver a tak vůbec ;-) 8-) ... a i na tu Nadaci zase jednou dojde :oops:
...Je přirozené, že když spojíme naši temnou minulost se světlým zítřkem, dostaneme naši šedivou současnost...
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Už sem nějaký ten pátek nikdo nepíše ale myslím že můžu některé věci vysvětlit:

Většinu souhrně tím že vám oznámím - NEPOCHOLILY JSTE TO!
(nechtějte po mě abych vám to vysvětlil, nejde to - vše myšleno bez urážky)

DÚ: Přečíst celou ságu znova!

Leto a Ghanima, jejich schopnosti byly dány kombinací několika faktorů:
Otec, nefremen, kwizats hedarach a víc, závislý na koření
Matka, fremenka, závislá na koření, ctihodná matka, aby otěhotněla a porodila prošla speciální fremenskou dietou (hafec koření a jeho esence!)

BG si byl vědom těchto faktorů a tak se snažil zamezit otěhotnění Chani (Irulán jí podávala jed bo antikoncepci)

Neberte knihy jako samostatné příběhy, celá sága je jeden příběh, knihy jsou jen kapitoly
Herbert nepsal jen jeden díl, on je psal všechny najednou (psal ne vydával) a hlavně on ten příběh nedokončil protože zemřel
Různé literární i jiné rozpory jsou způsobené tím že pozdější knihy dopisoval jeho syn, otec byl moc temperamentní než aby celé dny vysedával u stoje a psal (stačí se podívat na jeho jiná díly bo povolání) a kapitola duna je skoro celá jeho syna, který ji čirou náhodou našel když se měl stěhovat pod most
(obrazně řečeno)
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Idaho píše:Většinu souhrně tím že vám oznámím - NEPOCHOLILY JSTE TO!
Já měl už na základce potíže pochopit, že 1 + 1 = 7. ;-)
Idaho píše:(nechtějte po mě abych vám to vysvětlil, nejde to - vše myšleno bez urážky)
Ale ty, ó Vševědoucí, nám, nevědomým pohanům, to nevysvětlíš, tak co si počneme?
Je vidět, že promluvil pravý fanoušek - bez špetky soudnosti, ale s o to větším zapálením! (Určitě nejsi tentýž Idaho co na csfd?)

DÚ: Procvičit si i/y :!:
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

sem ten Idaho co na csfd (bo Idahou), why?

a nevim co se chytáš, jen sem chtěl pomoct
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Technická - můžeš mi vysvětlit, proč používáš slovo "bo", když očividně neznáš jeho význam? Ono to znamená "protože" a ne zkratka pro "nebo." Takhle tvé psaní ztrácí i poslední špetku smyslu.
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Idaho - možná se chytám ale myslím si, že nepatřím do SD, tedy do smečky debilů co by něco ohledně sci - fi nechápali.

Frank Herbert je považován za dinosaura, tedy za jednoho z dinosaurů co odpovídají za vznik samotného žánru . Těch dinosaurů je cekem sedm.
Přitom Asimov, Clark, Heinlein spolu s Herbertem jsou více známí než Hubbard, Vogt a Pohl.

Nevím kde jsi objevil pravdu, že všech 6 pokračování této řady psal souběžně a postupně je pouze vydával. To co známe jako román Duna je složení dvou novel-Světa Duny a Proroka Duny.
Jak vycházeli odstatní?
Spasitel Duny - 1966,
Děti Duny-1976,
Božský Imperátor Duny -1981
Kacíři Duny 1984 a
Sněmovní planeta Duny 1986.
Lehce při jejich čtení zjistíš, že nebyly psány souběžně. Je v nich velký odlesk aktuálního vědeckého pokroku.

Nevím co by za něho dopisoval jeho syn - Herbert zemřel zemřel v roce vydání poslední knihy, 1986.

Je samozřejmě možné že Ty a ostatní myslíte světem Duny něco jiného než já, potom se omlouvám za tento spam.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Idaho
Sigilan
Příspěvky: 313
Registrován: 10.7.2006 19:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Idaho »

Ok u kapitoly jsem se spletl jde o Lovce duny (brian najde čirou náhodou osnovu posledního dílu, když je na tom finančne dost blbě), za to se omlouvám

S tím psaní, netvrdím že všechny díly napsal naráz, přečti si nějaký referát (kromě toho myslím že je to i na přebalu Cesty k Duně od Baronetu), F.H v době kdy psal Svět Duny se zároveň věnoval Prorokovi, psal části Spasitele a dětí
Byla to práce a já jsem ji vykonal. Části Spasitele Duny a Děti Duny jsem napsal dřív, než byla Duna hotová. Při psaní se rozrostly, ale základní příběh zůstal nedotčený...
Předmluva knihy kacíři Duny
http://www.fremen.wz.cz/herbert.html
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“