Literatura: Válečná a špionážní

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re:

Příspěvek od Vallun »

Carlos píše:Pánové, máte někdo zkušenosti s autorem Dale Brownem (neplést s Danem Brownem)? ....
Poslušně hlásím,že už zkušenosti mám, neb jsem dneska dočetl knihu od něj - Poděs (četl jsem ji i proto,a bych se mohl hodit své hodnocení).

Kniha se dá přečíst, ale extra zážitek to není. Jedná se mnohem víc o dobrodružný než špionážní román. Děj se odehrává v hlavní městě Kalifornie Sacramentu, kde dojde k přepadení velkého zábavního komplexu skupinou německy mluvících a vojensky organizovaných zločinců. Peníze jsou použity na výrobu průmyslových varen methanfetaminu, jenž tato milice prodá různým gangům. Varny při prvním pokusu explodují a zlikvidují velké množství výrobců drog. Ve městě zavládne strach a objeví se Poděs - zdánlivě nezranitelný supersilný muž likvidující pozůstalé gangstery. Děj je celkově nepravděpodobný, nelogický a mezi některými pasážemi jsou jen lehce přemostěné průrvy. Některé zvraty vůbec nejsou vysvětleny, nebo naopak nudí prvoplánovitostí. . .
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Vallun: Myslíš to spíš jakože to není dobrá špionážní literatura nebo že to není dobrá literatura vůbec?
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re:

Příspěvek od Vallun »

Carlos píše:Vallun: Myslíš to spíš jakože to není dobrá špionážní literatura nebo že to není dobrá literatura vůbec?
:doh:

Těžko říct:) Nevím, jestli jsi četl můj delší elaborát o spyromech:) Navíc zatím mohu hodnotit jen tu jednu knihu. Je to dobrodružný román, který má dost prvků spyromů na to, aby jej bylo možné zařadit do špionážní literatury, tak jak jí definuji já:) Ale zrovna jeho nedostatky leží z velké části v tom, co by spyromy měly mít udělané precizně - motivace postav účelné jednání záporáků... Navíc celkově mohu říct, že znám lepší knížky. Pokud bys chtěl něco podobného (tedy více dobrodružného než špionážního) žánru, tak doporučuji třeba toho Cusslera a nebo Folleta, ten mne mile překvapil a většina jeho věcí (viz dříve uvedený seznam) se i velmi snadno čte:)

Já osobně nevím, jestli od něj ještě přečtu nějakou knihu:/
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Literatura: Válečná a špionážní

Příspěvek od Vallun »

ad Dale Brown

Tak jsem v jedné povídkové knize narazil na Brownovu povídku Vůdcovské schopnosti, která dějem předchází Poděsovi. Je kratší než onen "román" (cca 60 normostran) a odehrává se v čistě vojěnském prostředí. Oproti Poděsovi je však podstatně kvalitěnjší, slušně čtivá a má myšlenku... Vypráví opět o důstojníkovi letectva Patricku MacLanahanovi (bo tak nějak:), který se jako operátor systémů elektronického vedení boje účastní na experimentálním letounu EB-52 Megafortress kontrolní činnosti v Perském Zálivu, zatímco na zákaldně Randpolph ve Státech se rozhoduje o povyšování majorů letectva na podplukovníky (což představuje nejvýznaměnjší dělní zrna od plev v důstojnickém sboru US Air Force). Vtip je v tom,že zatímco major Patrick čelí modernizovanému sovětskému Tu - 160 Blackjack v Iránských službách, tak jeho armádní záznam hodnotí jakýsi plukovník Účetní služby letectva, jenž jej shledá natolik nezajímavým (všechny důležité záznamy jsou přísně a více tajné) a dokonce nepatřičným (kvůli fotografii a nedokončeným školením), že navrhne Formulář 772 - předčasné propuštní z armády...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Re: Literatura: Válečná a špionážní

Příspěvek od Vallun »

Tak jsem od Dale Browna přečetl další knihu (Megafortress) a byla o kus lepší, než Poděs, žádný zázrak, ale číst se to dá...

Jinak na jiném fóru (palba.cz) mi byl doporučen Larry Bond jakožto autor o dost lepší, než proslulý Tom Clancy. Začetl jsem se do první knihy od něj a mohu potvrdit svůj odhad - rozhodně tomu tak není. Pan Bond má orpavdu možná lepší přehled o účincích jednotlivých druhů dělostřelecké munice, ale že by to uměl nějak využít ve prospěch knihy se říci nedá. Ale předevíšm vůbec nezvládá tempo příběhu - jak z hlediska čtivosti, tak předvším z hlediska návaznosti a vnitřní logiky děje...A o jeho desorientace v mezinárodních vztazích a bezpečnostních otázkách vůbec raději ani nemluvit:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“