Film: Terry Gilliam

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Film: Terry Gilliam

Příspěvek od MCZ »

Zakládám nové téma věnované tomuto přinejmenším pozoruhodnému filmovému tvůrci, který začínal především coby jediný cizinec (konkrétně Američan) v britské komediální skupině Monty Python, kde měl na starost především animace, občas i režii. Nicméně jednalo se pouhé začátky a jeho nejlepší období (trvající snad až dodnes) začalo teprve po rozpadu skupiny, kdy se dostal k režiji svých vlastncíh filmů.

Více viz IMDb profil či především Wikipedia.org. Pro neangličtináře pak filmografie a stručný životopis na ČSFD.

Před pár dny jsem viděl Tideland, celkem vzato roztomilý film, ale nijak zvlášť mě popravdě nenadchl, jsem zvědav, co nakonec vyberet vy, hlasování zahrnuje snad všechny jeho hlavní filmy, co natočil (nakonec jsem přidal i Monty Pythony, pro ty, co snad ani nic jiného neznají ;-)).

Některé jeho film jsem zatím neviděl, ale ty, o které jsem měl opravdu zájem, již znám, co mě tak nejvíce utkvělo v paměti, tak Strach a hnus v Las Vegas (Fear and Loathing in Las Vegas) byla opravdu celkem šílená a především zábavná drogová jízda nezapomenutelné dvojky J. Depp & Benicio Del Toro.

Pak je tu samozřejmě 12 opic (Twelve Monkeys), opravdu mimořádné sci-fi s Brucem Willisem a se slušně vyšinutým Bradem Pittem v hlavních rolích, uvažuju, že právě tomuhle filmu dám hlas.

Jenže ještě váhám, protože je tu Brazil. Nevím, zda-li tento film označit jako satiru, drama či snad romantický film, nic to nemění na tom, že je geniální od začátku do (mimochodem naprosto nepředvídatelného) konce. Skvělí herci, tedy Jonathan Pryce coby úředník v totalitní společnosti prchající ve svých snech před realitou, potěší i Ian Holm či Michael Palin. Opravdu mě ale dostal Robert De Niro jako rebelující topenář :lol: . Nemůžu si pomoc, ale Brazil byl ještě lepší než jsem doufal, těžko to nějak konkrétně popsat; ony zajímavé postavy, spousta bizarních výjevů či situací a humor neomylně odkazující na Monty Pythons, díky tomu všemu si mě Brazil naprosto získal :applause: .
Naposledy upravil(a) MCZ dne 14.8.2007 21:54, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Monty Pythony jsem viděl a moc se mi líbily... :lol: (viděl jsem je i nadabované a fůůůůj)

12 opic - se mi moc líbilo taktéž

Strach a hnus v Las Vegas - to asi není úplně můj hrnek kávy, ale viděl jsem jen kousek...

Bratři Grimmové - jednáli se o Kletbu bratří Grimmů tak na to jakej kolem toho dělali humbuk jsem čekal něco víc...

Dávám hlas opicím...
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Gilliamovy filmy jsem viděl všechny a s vyjímkou The Fisher King, který je strašný a mám pocit, že byl natočen pouze jako udobření producentů, mají všechny vysokou úroveň. Ostatně patří k mým úplně nejoblíbenějším režisérům.

Nejlepší mi z jeho filmů ale přijde Tideland a Twelve Monkeys, v druhém sledu pak The Brothers Grimm, The Adventures of Baron Munchausen a Fear and Loathing in Las Vegas. A pokračovat by se dalo dlouho, úplně jsem přešel Monty Pythony, které bych označil spíše za "dílo kolektivu"...

Rozhodnout, zda je lepší Tideland nebo Twelve Monkeys, neumím, pročež dám hlas tomu prvnímu, který zřejmě tolik hlasů nezíská.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Z Monty Pythonů neuchcávám, Strach a hnus v Las Vegas byl snad nejúmornější film, co jsem kdy viděl, Dvanáct opic bych do nebe taky nevynášel...

No, je toho hodně, co jsem od Gilliama neviděl, zatím mě to však nemrzí. :-)
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Zakat
Sigilan
Příspěvky: 940
Registrován: 25.6.2006 19:19
Bydliště: Kavárna u ztracených snů...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zakat »

Zatím 12 opic. Pro mě geniální sci-fi a jeden z nejoblíbenějších filmů vůbec.
Monty Pythoni jsou klasika, ale taky je považuju jako kolektivní dílo, Grimové, Strach a hnus a další jsou sice zajímavé filmy, ale ne nijak převratné.
Neviděl jsem ale Brazil a Tideland, ten druhý budu mít snad do týdne, takže zatím nehlasuji.
The moon blinds my eye with opal cataracts
As I cut through the saw-mills and the stacks,
Leaping over the gully
Where I would one day take Lucy
Then wash up my hands in the gutter and the moon...
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

12 Monkeys mě svého času (když je u nás prvně dávali v kině) opravdu uchvátily - ale nevím, jak moc to bylo ovlivněno celkovou atmosférou a situací okolo... Celá návštěva kina byl hodně silný zážitek.

Nicméně můj hlas dostává Baron Prášil :-P Jeden z filmů, který IMO oceníte především v mladším (myšleno pozitivně) věku. Dobrodružství přece neumírá. Doufám, že ještě někdy něco podobného zažiji.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

Brazil a The Fisher King :lol: - prvý kvôli tomu skvele šialenému prostrediu, kedy človek naozaj nevie predvídať, čo sa stane ďalej a druhý, hmm ani neviem, určitý čas som sa naň nemohol ani pozrieť ale raz som mu dal šancu a proste sa mi páčil. :-P
There is a limit to stupidity.
182
Desperado
Sigilan
Příspěvky: 19
Registrován: 2.8.2007 14:36

Příspěvek od Desperado »

Snad do smrti se budu probouzet spocený a vystrašený ze snů, kde mě pronásledoval vražedný "králíček" :) Monty Python a honba za svatým grálem je skvělý film, ostatně jako každý jiný Monty Python...

to samé platí pro 12 opic, vynikající postapo (no dobrá, tak jen z části) film, kde si Bruce podle mě střihl jednu ze svých nejlepší rolí (když nepočítám Posledního skauta apod.)

Grimmy a Fear and Loathing in Las Vejas jsem neviděl. Nevím proč, ale ani mě moc nelákají... snad někdy časem

Můj hlas by ale patřil Brazilovi, nebo Opicím... na jedno z nich jsem kliknul, už si ale nepamatuji na jaký, ikdyž to bylo před pár okamžiky; asi bych si měl důkladně propláchnout mozek...
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Dlouho předlouho jsem se nemohla rozhodnout mezi několika kandidáty, ale nakonec jsem z nich vybrala Fear and Loathing - ani přesně nevím proč.
Mně se ten film každopádně líbil - a docela jsem ocenila, že jsem si po jeho zhlédnutí připadala dokonale intoxikovaná, to taky každej biják nedokáže. Navíc, pupkatej del Toro a plešatej Depp prostě měli něco do sebe...:-)

Taky je to úkrok bokem of Pythonů/pohádek/dystopií, mezi kterejma se ten jeden nej nej nej volí docela těžko.
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

MCZ - děkuji. Po zvážení a porovnání všeho co jsem viděl a nebylo to všechno co je zde uvedeno, jsem vybral Dvanáct opic. I když u Monty Pythonů jsem dost váhal.

Víte jak vypadalo mé první setkání s touto šílenou formací ? Je to už hodně dávno jsem uviděl na tehdejší dvojce v programu, že ve 22.20 bude první díl něčeho co neslo název "Monte Pythonův létající cirkus". Název mě nadchl. Myslel jsem si, že to bude něco o pilotech z první světové války. Tehdy se jednotlivé letecké formace nazývaly leteckými nebo létajícími cirkusy.

To co jsem uviděl způsobilo, že jsem jejich spokojený fanoušek.

Ale Dvanáct opic je Dvanáct opic.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

Brazil.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Tak jsem si konečně užil všech Dvanáct opic v originálním znění (mám B. Bitta jako herce docela rád, ale nadabovaný je obvykle nesnesitelný) s tím, že se konečně rozhodnu, jestli hlasovat pro ně nebo pro Brazil. Jak jsem se mýlil! Chvíli jsem si myslel, že Opice jsou přeci jen trochu vyhypované a až tak dokonalé nejsou, blbost, jsou. Takže hlasuju pro... pak si vzpomenu na Brazil a mám pocit, že vždy bych se o trošku více klonil k filmu, který jsem viděl jako poslední. Opravdu patová situace.

Ačkoli tedy oba filmy cením stejně, nakonec hlasuji pro Brazil, přeci jen má těch hlasů méně, než by si zasloužil.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

ČT2 - 11.10., 21.40: Brazil
:-P
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Film: Terry Gilliam

Příspěvek od MCZ »

Hmm, tak Imaginarium je hodně dobré. Určitě by mohlo být ještě lepší (uvidíme, co případný Director's Cut), ale po ne zcela zvládnutých Grimmech a perverzním Tidelandu konečně zase Gilliam, co mě opravdu oslovil. Kdybych měl sestavit žebříček, tak je to tak čtvrtý nejlepší film od něj. Každopádně příznivci budou ve většině případů spokojeni. 9/10
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Re: Film: Terry Gilliam

Příspěvek od AlieN »

Já spokojený jsem také, ale zdaleka ne tak moc... kvalitou bych ho zařadil asi tak právě mezi ten vynikající Tideland a pořád ještě docela povedené Grimmy. Každopádně vadila mi přílišná roztěkanost kdy se pořádného rozvedení nedočkal ani svět reálný a příběh v něm, ani svět fantaskní (který je krásný, kouzelný, ale neubráním se pocitu že i tak plní funkci pouhé ozdoby). Zato výborně je do děje zapracována několikanásobná změna vzhledu postavy Heatha Ledgera - nevědět proč byla ve filmu nutná, tak ji automaticky považuji za přirozenou a nedílnou součást děje bez které by film tak dobře nefungoval. 8/10
Jen ve mě sílí dojem že se Gilliam už docela začíná opakovat... změna tématu by urozhodně prospěla.
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“