Literatura: Fantasy

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Vallun píše:
AlieN píše:Příběh Pána Prstenů je ve srovnání se Zaklínačem prostý jako slabikář pro děti :-)
Aha... Na to mám jeidné doporučení - přečíst si i Knihu...:)
To mluvíš o Silmarillionu?
Kdy už vám konečně dojde že když mluvím o Pánu Prstenů tak mluvím opravdu jen a pouze o trilogii Pán Prstenů? :-)
A mluvím o něm jako o příběhové knize, která by měla být svým dějem zajímavá, čtivá, dramatická a pokud možno ne příliš předvídatelná, nikoli jako o úvodu do geniálního světa s výborně zpracovanou historií, za který budu Tolkienovi klidně provolávat slávu stejně jako vy.

Co konkrétně ti přijde na příběhu "vezmeme prsten a jdeme ho hodit do sopky" extra složitého? Netvrdím že jsem nečetl i mnohem horší, taky ani náhodou neoznačuji PP za nejhorší knihu jakou jsem četl, ale prostě jen mám jiné knihy mnohem radši a na rozdíl od něj se k nim budu v budoucnu určitě vracet (jako třeba ten Zaklínač, Silmarillion, nebo Neverwhere od Gaimana)
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

AlieN: Možná ani tak nejde o to co je napsané jako spíš o způsob, jakým je to napsané. Jasně, Tolkienova literatura postrádá humor a příběh není extra složitý, na druhou stranu je ale přirozený a nenucený a je podán dostatečně uvěřitelně, a ne všechny charaktery jsou extrémní superbijci (jsou lepší než řadovky, ale ne o tolik, vyjma Gandalfa tedy, ten je převyšuje všechny :-) ) a supergumy. Možná jsou jejich projevy trochu strnulé, ale to navozuje atmosféru rytířství, cti apod. a dává tomu pohádkový nádech.
Navíc si vem, že je to jedna z prvních knížek svého druhu. Nemyslím, že je vhodné srovnávat jednoho ze zakladatelů žánru se současnou scénou
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Carlos píše:Navíc si vem, že je to jedna z prvních knížek svého druhu. Nemyslím, že je vhodné srovnávat jednoho ze zakladatelů žánru se současnou scénou
Jenže ve chvíli kdy si vybírám z police v knihovně co si přečtu mě tohle absolutně nezajímá.
Nikdo tady nepopírá historický význam Pána Prstenů, ale to že je starý, nebo že byl jeden z prvních, z něj prostě automaticky nedělá lepší knihu ;-)
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Tak to se omlouvám, předchozí příspěvky se mi zdály dost pejorativní na adresu PP, takže jsem rozhodl bránit svého favorita ;-)
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
Artemis Entreri
Sigilan
Příspěvky: 368
Registrován: 7.9.2007 18:53
Bydliště: Kalimport
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Artemis Entreri »

Stejně jako z Maria nejlepší hru i kdyžž byla zvolena. Ale muj soukromý favorit to je pak následuje Salvatore Legenda o Drizztovy a na 3 místě je Eragon. ( ale včera jsem si koupil Zaklínače IV tak uvidíme ) stejně nechci prvni 2 místa měnit.
Obrázek

With each kill I grow wiser, and with added wisdom I grow stronger.

Artemis Entreri
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Ještě k tomu Caranthirovi - pokud se pamatuju, kamarádil s Haleth - a tak obecně se k lidem myslím stavěl poměrně vstřícně. (A *neměl* rád Finarfinovce.)
Fëanorovci vůbec se stavěli k Eruovým druhorozeným poměrně bez předsudků - pravda, v Nirnaeth Arnoediad se jim to trochu vymstilo, ale je to jeden z mnoha významných bodů k dobru...
:-)
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Pro mě je best Tolkienova tvorba, na další místa bych zařadil Zeměplacku, Moonshae, Drizztí komplet a hodně se mi líbilo Křivé Ostří, ale i kdybych se rozkrájel, tak si nevzpomenu, kdo to napsal.
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Literatura: Fantasy

Příspěvek od Tarreb »

Křivé ostří napsal, tuším, Martin Antonín. Je to taková... zvláštní kniha. ;-)
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Tarreb: To sice jo, ale když jsem došel na poslední stránku, skočil jsem zase na první :-) Výborně zvolené charaktery, občas humor, autor rozhodně nepostrádal fantasii, ačkoli hlavní příběh mohl být méně klišovitý.
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Literatura: Fantasy

Příspěvek od Tarreb »

Mě strašlivě nasralo že zemřel Glat a ještě k tomu tak... divně.
Pokud se ti to líbilo, tak věz že ve sborníku povídek Třpyt mečů, Záblesky laserů je pokračování.
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Díky, pravděpodobně navštívím knihovnu :think:
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Literatura: Fantasy

Příspěvek od Tarreb »

Ještě mám doba další sborník povídek (nejspíše nějací Drakobijci, nebo něco podobného), kde je kratší povídka o Rhanovi a jeho helmě. Taková nevážná a akčnější, mě osobně se docela líbila.
Jinak Martin D. Antoní není jediný dobrý český fantasy autor-třeba Žamboch je IMO dost dobrý.
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Od Žambocha jsem se pokoušel číst Drsného Spasitele - po stránce 100 jsem zjistil, že to je asi tak všechno, co z té břečky a snůšky pitomin zvládnu. Docela dobrý projekt, na němž se taky podílel, byl Agent JFK, ale už je jich moc, přečetl jsem čtyři a stačí ;-)

Já mám docela rád Petru Neomillnerovou, Michala Špačka a Jiřího Kulhánka (ale třeba Noční Klub se mi moc nelíbil, zato Divocí a Zlí mě velmi bavili).
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Tarreb
Sigilan
Příspěvky: 752
Registrován: 17.9.2008 16:14

Re: Literatura: Fantasy

Příspěvek od Tarreb »

Bez urážky, ale pokud považuješ Drsného Spasitele za "snůšku pitomin" pak je paradoxem historie, že máš rád Neomillnerovou. :lol:
Od Ž. je dobrý ten jeho cyklus s Koniášem, DS není nic xtra
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

No, jde mi o to, že Spasitel je pro mě psaný naprosto nezáživnou formou. Navíc kombinuje věci, které mám rád zvlášť, ale dohromady vůbec. Za nejlepší z knihy bych vzal asi úvodní povídku s městečkem a radškorpiony (nikdo mi nevymluví, že jsou to potvůrky obšlehnuté z Falloutu).
Neomillnerová mě prostě zaujala (mj. i tím, že je to hrdince, tedy že hlavní postava je žena, ale samozřejmě nejen tím).
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“