Film: Komiksové adaptace

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Na viasat History . občasproběhne hraná rekonstrukce této bitvy. Připadla ni oproti filmu vemi vydařená.
Vykreslení myšlení leonidacse jako krále a vojáka mi připadlo realistické. Popis boje a jeho stínvé naznačení dokreslilo historické reálie tak přesně jak je možné.
Naznačení posledního boje a jeho konec včetně stětí mrtvého Leonidase tomu udělalo tečku.

Samotný boj malé jednotky počtem ale velké morálně s přesilou je záležitost, která i po takové době vyvolává pocit úcty. Film 300 na tom jen jaksi žije ale nepřesvědčí. Alespoň ne moji maličkost.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Neferit Sr.:
Podotkl bych, že 300 se nesnaží ani o vykreslení myšlení Leonida ani o rekonstrukci historických reálií. S onou událostí u Thermopyl a vůbec Spartou nemá fakticky společného téměř nic.

Já spatřuji hlavní souvislost v tom, že si 300 bere motiv boje malé skupiny proti velké přesile a využívá ho pro akční vizuální orgie.
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

Ajantis píše:S onou událostí u Thermopyl a vůbec Spartou nemá fakticky společného téměř nic.
Což ovšem netušíš, pokud nečteš premiere, nebo se jinou cestou nezajímáš o filmy. Dokážu si představit zklamání spousty lidí, kteří si v sobotu zajdou na ten slavný film "300: Bitva u Thermopyl" s očekáváním historického válečného velkofilmu, aby rychle zjistili, že vyhodili prachy za pohádku. :-)

Ajantis: Moc mi není jasné, jaktože se ti líbí 300 a ne LOTR... :think:
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Hamster píše:Což ovšem netušíš, pokud nečteš premiere, nebo se jinou cestou nezajímáš o filmy. Dokážu si představit zklamání spousty lidí, kteří si v sobotu zajdou na ten slavný film "300: Bitva u Thermopyl" s očekáváním historického válečného velkofilmu, aby rychle zjistili, že vyhodili prachy za pohádku.
To je pravda, ale to už je přirozeně riziko, pokud jdeš na film, o kterém vůbec nic nevíš. Za to ten film nemůže.
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Já moc nechápu to vytýkání patosu a mužných řečí - v 300 mi to přišlo zpracováno s nadsázkou a ten film si na nic nehraje, narozdíl od Patriota a jiných; je to prostě kulervoucí jízda, nic víc, nic míň.
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Neferiťák: Imho ten film prostě bereš moc vážně. Víc než třeba s Královstvím nebeským bych ho srovnával třeba s Králem škorpionem - taky lehce reálný základ ale jinak je to naprosté fantasy. A k hrdinskému fantasy patos prostě patří ;-)
(ale samozřejmě 300 je mnohem lepší film než Král škorpion)
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

300 - audiovizuální nářez, opravdu. Koukalo se na to moc pěkně.
Mám s tím filmem ale zásadní problém... Když mám sledovat, jak se dva tábory na život a na smrt perou, tak od toho chci buď nějakej intelektuální stimul a podnět k planému filosofování, anebo chci mít komu fandit.
300 jako intelektuální stimulace, to by byl hodně blbý vtip, takže zbývá to druhé - čili možnost identifikace s protagonistou či antagonistou a následné usilovné palců či pěstí držení.
Tady nebylo komu fandit. Nebudu zastírat, že moje sympatie se klonily spíše k lépe oháknutým, zjevně kulturnějším a výrazně méně pokryteckým Peršanům a oněm rozkošně přihřátým a nepopiratelně impozantntím sedmi stopám v jejich čele, ale nebylo to úplně to pravý ořechový. Na to byl Xerxes zas krapet moc rozpínavej. (I když jeho vnitřní logiku a přesvědčení o vlastním božství skousnu snáz, než sparťanský přesvědčení o vlastní kulturní a morální nadřazenosti.)
6/10.
Největším selháním třístovky je fakt, že mě nedonutila vypnout mozek - což je s podivem, vzhledem k tomu, že u podobně laděných filmů mi to nečinívá potíže.
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Cesare: Plně souhlasím, taky mi byli víc sympatičtí peršané, ale mě se naopak povedlo vypnout mozek téměř dokonale :-)
(i když ty sparťanky... slint :-P )
Owain
Sigilan
Příspěvky: 14
Registrován: 7.3.2007 13:10
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Owain »

Jak rikam, hnidopichove si ten film uzit nemohou :-P , neboli necekejte nic a dostanete vsechno. 300 je proste umelecky kousek, z kazdeho zaberu muzete tipnout nadherny screen, akcni sekvence jsou prvotridni a skutecne je zde citit jista nadsazka a ironie, takze s temi americkymi klise a patosem to nebude zas tak horke, nektere bitvy jsou zpracovany prekvapive realne, treba hned ta uvodni radovka, clovek by od americkeho filmu cekal, ze do sebe zacnou mydlit hlava nehlava a ejhle, stit na stit, neni misto k hnuti, obcas maximalne vystreli kopi z druhe nebo treti rady, obe strany se jen s revem pretlacuji a disciplinovani, synchronizovani Spartane ziskavaji prevahu diky jednotnym Leonidasovym pokynum, naprosto uveritelny scenar, nemyslite?

Dokonce i vybaveni vojaku a zpusob boje jsou velice verne skutecnosti. Muze se zdat, ze opalena, svalnata tela Spartanu vystavena v bitve na odiv jsou jen vymyslem tvurcu, ale Spartane meli obdobi, ve kterych od kyrysu zcela upustili. Boj s kopimi, kratkymi meci a typickymi stity, formace ve falangach, to je samozrejmost. Akorat persti nesmrtelni byli trochu predimenzovani. Pritomnost slonu je klidne mozna a co se tyce tech ruznych mutantu...Persane byli blazni i kdyz zas tak bizarni vytvory lidske zkazenosti v jejich armade tezko pusobili, presto je neco podobneho do jiste miry mozne.

Copak vam nebehal mraz po zadech kdyz Xerxes poprve promluvil, nebo kdyz se hrstka Spartanu vrhla za zvuku metalove hudby v zari zapadajiciho slunce vstric nepriteli? Vykrik "This is Sparta!" mi zni v hlave doted. A o to tady jde. Kdyz jsme sli s kamarady z kina, rikali jsme si jen "jo, tohle byla paradni scena," nebo "tamto bylo skvele spracovany," ci "tohle bylo sice slabsi, ale stejne je to supr film".

Uznavam, ze film mel i slabsi mista, zejmena spomalovaci sekvence odehravajici se ve Sparte po odchodu Leonidase, ale klady jsou mimoradne kladne a zapory ne az tak zavazne. Akcnich scen byl podle me dostatek. Nerikam, ze je to dokonaly kousek, ale videli jste uz nekdy neco podobneho? Podle meho nazoru je revolucni tim, ze dosud nikdo nemel dost odvahy k pojeti filmove zabavy tak pruzracne primocarym zpusobem a podle me to Zack Snyder zvladnul na jednicku i kdyz ne dokonale.

Pro me 4/5
Obrázek
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

Owain píše:J...nektere bitvy jsou zpracovany prekvapive realne, treba hned ta uvodni radovka, clovek by od americkeho filmu cekal, ze do sebe zacnou mydlit hlava nehlava a ejhle, stit na stit, neni misto k hnuti, obcas maximalne vystreli kopi z druhe nebo treti rady, obe strany se jen s revem pretlacuji a disciplinovani, synchronizovani Spartane ziskavaji prevahu diky jednotnym Leonidasovym pokynum, naprosto uveritelny scenar, nemyslite?
Uvěřitelný scénář možná tak, kdyby měl leonidas v ruce tlampač... Tahle část mě fakt dostala. Před nima dupe armádka, co třese zemí, ve vzduchu se nese křik tisíců vojáků, zbraně a štíty o sebe řinčí jak v cirkuse a celá sparťanská falanga nejen, že leonida vůbec slyší, ale také rozumí každému jeho povelu a bleskově na něj reaguje... :lol:
Uživatelský avatar
Cesare
Lim-Lim
Příspěvky: 1504
Registrován: 13.1.2006 21:50
Bydliště: Over the hills and far away... (Where Teletubbies come to play.)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cesare »

Tak to prr, protestuju, hnidopich já nejsem...
Můžu to doložit svojí adorací filmů jako je 13th Warrior, Zombi 2, Dračí srdce, svými čtyřmi hvězdičkami pro film Hawk the Slayer či fanatickým zbožňováním Bratrstva vlků (hoďte na plátno pěknýho chlapa, nechte ho umřít v kaluži krve a pět hvězd je obvykle po zásluze vašich)!

A ne že by mi při sledování třístovky ani jednou mráz po zádech nepřeběhl, pěknejch pár působivejch scén tam bylo...
Sledovala jsem ten film většinou poměrně nezaujatě a ačkoli nadsázky tam bylo požehnaně, nadhledu už bylo IMHO méně...;-)

Já za to nemůžu... A přece neobviníte z hnidopišství někoho, kdo tak strašně zbožňuje Showdown in Little Tokyo...;-)
These are like nostrils, like mouths, like ears, like beam-sockets, like drinking bowls, like mortars, like ditches, like sunken bogs. And the wind goes rushing through them - sniffing, snoring, singing, sighing, puffing, burbling, whistling, whirring--
Owain
Sigilan
Příspěvky: 14
Registrován: 7.3.2007 13:10
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Owain »

Cesare: Neber si to tak, ja to nemyslel nijak konkretne :-D

Hamster: Uz nevim jak to bylo ve filmu, ale ma se za to, ze za Leonida mel prusmyk v nejuzsich mistech (tj. na obou koncich) maximalne 15 metru do sirky (tak nejak to ve filmu byt mohlo, pokud si dobre vzpominam), mozna mene. Nekde se uvadi i 4,5 metru, ci pouze na prujezd jednoho vozu. Kazdopadne tech spartanu nebylo v rade prilis. Myslim si, ze za takovychto podminek se mohli slyset dostatecne dobre na to, aby rozumeli jednoduchym pokynum.
Obrázek
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Owain:
Opravdu bych nedával do spojitosti 300 a reálie našeho světa. ;-)
K protistřelbě se nabízí mnoho laciných terčů. :mrgreen:
A především to tak nemysleli ani tvůrci.
Owain
Sigilan
Příspěvky: 14
Registrován: 7.3.2007 13:10
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Owain »

Ne to nemysleli, o to tam ani tak nejde. Nesmyslu je tam samozrejme dost, ale mohlo to byt jeste horsi. Ja jen chci setrne naznacit, ze vetsina bojovych sekvenci, alespon v jejich podstate nebyla nijak neuveritelna, za tim si stojim.
Obrázek
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

Owain: Na velikosti toho průsmyku nezáleží - spíš to ještě zhoršuje, protože způsobuje ozvěnu. Když je pořádný randál, tak nerozumíš ani člověku, co ti huláká do ucha a tady pořádný randál rozhodně být musel.
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“