Film: Komiksové adaptace

Centrum kultury města Sigilu, kulturní všehochuť ze všech sfér.

Moderátor: sevencreature

Odpovědět
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

Dnes som si toľko diskutovanú 300-ku pozrel - hm dosť veľké sklamanie - patetické kecy som jednoducho preskočil, pozrel som trochu tej semi-matrixovej akcie a už sa k tomu nikdy nevrátim - kvalitu Sin City nedosahuje ani náhodou. :hand: 4/10 :-?
There is a limit to stupidity.
182
Owain
Sigilan
Příspěvky: 14
Registrován: 7.3.2007 13:10
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Owain »

Hamster: Ja myslim, ze urcite zalezi, je rozdil porvavat na radu tri set muzu a na sevrenou formaci, kde je jich v rade 10. S tou ozvenou teda nevim, je to mozne, ale zase byli na samem okraji toho prusmyku a pred nimi volne pobrezi. Kazdopadne tak, jak to bylo podane ve filmu to vypadalo verohodne, armady se srazili a bylo slyset jen vrzani stitu, vzdechy muzu a obcas vykrik raneneho, takze zadny extra hluk tam nebyl. Taky to neni rockovej koncert, aby tam tisice muzu z plna hrdla kricelo. No ale to bychom se tu hadali hodne dlouho, ja si proste myslim, ze takova hrstka vojaku se pri bitve v uzkem prusmyku ukocirovat velitelem da a uz bych to neresil, nikdo z nas tam nebyl a nemeril decibely, takze to nemuzeme zjistit :-D

Kazdopadne, ve sve podstate je ten stret uveritelny, takhle to proste vypada, kdyz jedna armada narazi do druhe, ne jako v LOTRovi, kde rady skretu poslusne nabihaly na elfske cepele a jeste tak krasne poporade, aby to vypadalo hezky, nebo jako v Troje kde ze vseho nejdriv vystrikly litry krve.

btw: Vzhledem k tomu, ze film dominuje predevsim po audiovizualni strance je nesrovnatelne lepsi zazitek videt ho v kine, takze pirati bez nadupaneho domaciho kina zustavaji znacne ochuzeni a vubec se nedivim, ze film nedoceni ;-)
Obrázek
Uživatelský avatar
KEBULE
Sigilan
Příspěvky: 919
Registrován: 20.10.2006 11:00
Bydliště: Já jsem doma tam, kde mám svůj hrnek... Tak a tohle není pravda hrnek jsem si rozbil...

Příspěvek od KEBULE »

Ajantis píše:Pokud je film špatný, tak nepřestane být špatný jen proto, že je přesnou adaptací špatné předlohy. ;-)
No já jen že pořád člověk slyší jak stál ten film za prd protože se nedržel předlohy, tak si kladu otázku je lepší držet se předlohy nebo ne?

A nebo jinak dá se podle mizerné předohy natočit dobrý film?
...vždyť zaznívá,
zrána i k večeru.
Ten do srdce nůž zarývá,
do hrudi sekeru...
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Předlohu jsem neviděl a a tak nemůžu porovnávat. Nikdo zde neřekl že je ten film na prd. Jen, že se od něj čekalo více.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

KEBULE píše:No já jen že pořád člověk slyší jak stál ten film za prd protože se nedržel předlohy, tak si kladu otázku je lepší držet se předlohy nebo ne?
Nemusí to být lepší (a většinou taky není), jenom fanoušci budou míň nadávat :-)
KEBULE píše:A nebo jinak dá se podle mizerné předohy natočit dobrý film?
Pokud se nebude přesně držet předlohy tak určitě.
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

KEBULE píše:A nebo jinak dá se podle mizerné předohy natočit dobrý film?
Podle mých zkušeností je lepší adaptace špatné předlohy než obráceně - což byl třeba LotR :twisted:
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
Saruman
Dabus
Příspěvky: 397
Registrován: 28.9.2005 17:19
Bydliště: Orthank

Příspěvek od Saruman »

Já hlavně nevidím důvod, proč adaptace vůbec vytvářet. Vždyť se jedná o dvě různá média, která využívají rozdílných prostředků a odlišně také působí. Je jedině logické, že se za takových podmínek předloha ani věrně převést nedá, a sebevíce řemeslně úspěšný pokus hrozí nešťastnými důsledky. Kdo předlohu jíž poznal, bude zklamán adaptací, kdo nikoliv, bude následně zklamán předlohou. V tom doopravdy příliš užitku neshledávám.
Neodmítám adaptace volné, v případě že jsou skutečně vyvedené a přinášejí něco nového, ale „věrné“ držení se předlohy je k ničemu…
A to vztahuji na adaptační přenášení mezi všemi médii. Jednou mi jeden mladý režisér vyprávěl, že by rád natočil film s příběhem z Planescape: Torment a povím vám, ještě dnes mě to probouzí ze spaní…

Nicméně, proč vlastně píši. Plánuje se adaptace Watchmanů, úžasného comicsu s oprávněně legendární pověstí. Proto vám doporučuji, aby jste si je přečetli dříve, než se ten barbarský počin objeví v kinech. Jinak by totiž vaše lidská existence mohla být silně ochuzena.
If king at noon says it's night,
Exclaim: Behold! the moon, the stars!

Persian saying
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Saruman: skrze Watchmeny - yenn mi o tom před pár týdny říkal v kině. Když šla do kin Vendeta, resp. nějakou dobu před tím, proslýchalo se o tom, že původní plán natočit Watchmeny, krachl. Paradoxně jsem byl i rád, když to tak řeknu... Zkrátka klídek... Yennovo nedávné oznámení o tom, že se to nakonec vážně chystá, mi trochu vzala vítr z plachet.

Nicméně - zcela stoprocentní souhlas, to je rozhodně kategorie, kterou si ať už ze subjektivních, tak objektivních důvodů na filmovém plátně představit nedokážu - je zcela nereálné to zachytit filmově. Přidávám se k doporučení, ba skoro i varování ;-) - čtěte, dokud můžete.
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

Saruman píše:Já hlavně nevidím důvod, proč adaptace vůbec vytvářet.
Saruman píše:Vždyť se jedná o dvě různá média, která využívají rozdílných prostředků a odlišně také působí.
Možná právě proto.
Proč by nemohl existovat stejný příběh ve dvou diametrálně odlišných formách.

Já se tedy moc rád podívám na kvalitní filmové zpracování mé oblíbené knihy a nebo si zahraju dobrou hru podle filmu. A klidně se podívám i na ten Planescape, já si totiž nemyslím že by se ten příběh nedal po pár úpravách a s vhodným režisérem přenést na plátno. Jen by potom možná fanatickým příznivcům předlohy, podle kterých se na tom příběhu nesmí měnit vůbec nic, slezly všechny vlasy na hlavě.


ad Watchmen: Ano chystají se a točit je bude Zack Snyder, který natočil už 300, což mě docela děsí. On sice umí natočit výborný akční film, ale o jeho schopnosti natočit něco inteligentního docela pochybuju.
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Mně přijde zbytečné dělat adaptace knih, ať už comics či nikoliv. Někdy se to povede a předloha se musí jít před originálem zakopat, ale většinou je v případě, že byla dementní - např. Saló aneb 120 dní Sodomy - Pasolini udělal z knihy, u které člověk usínal od začátku nudou, celkem koukatelné dílo. Ovšem třeba taková Vrána převodem na plánto imho dost utrpěla - z morbidního a cynického mstitele v hlavní roli udělala posmutnělého romantika. O LOTR se ani nemusím zmiňovat, že. :twisted: A jak by dopadl třeba takový Sandman, to ani nechci vědět. :hand:
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

Já si myslím, že by se dal převést na plátno i Sandman. Ovšem chtělo by to se poněkud... oprostit od zažitých filmových postupů.
Věřím, že by šlo udělat něco atmosférou, charakterem vyprávění i osahem velmi blízkého.
Ovšem nikdo tohoto schopný by na to nedostal peníze. A to, co by z něj byl s to udělat Hollywood, opravdu vidět nechci.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Já měl právě chvíli i pocit, že se snad filmy dle původního scénáře nenatáčejí... Hmm... starší Asterixové, Přelet nad kukaččím hnízdem, Vendetta, první Batmani, Hellboy, Čistá duše, první Planeta Opic, Ed Wood, a podle mě tedy i Pán prstenů - to všechno jsou adaptace knih či komiksů, které se mi líbí (ačkoli přiznávám, že originály jsou mi u většiny neznámé, nicméně nemyslím, že bych se snad vůči nim dopouštěl nějakého smrtelného hříchu...) a nechápu tedy, proč adaptace nějak globálně zavrhovat.

Vampiria: Rozhodně tedy nesouhlasím s tímto
Někdy se to povede a předloha se musí jít před originálem zakopat,...
a už vůbec ne s tímto :hand:
...ale většinou je v případě, že byla dementní
Naopak souhlasím s Alienem, jsou to různá média a tedy možnost jak dostat jeden příběh k více lidem. Otázka kvality už je něco jiného, myslím ale že si až příliš všímáte těch (pro vás) špatných ;-), resp. ono jich možná bude i více, ale určitě to nebude drtivá většina, aby se z toho dal vyvodit závěr "Adaptace jsou špatné, áno" ;-) .
Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

MCZ: Já vycházím z toho, co jsem četla a viděla a áno, adaptace byla většinou (většinou, ne vždy ;-) ) špatná. Pokud byla povedená, tak často opravdu v případě, že předloha nestála za mnoho - např. Batman, X-MEN - původní comics jsou imho bída s nouzí.
Jako opravdu dobrá adaptace dobrého comics mi přišel snad jen Crying Freeman a V for Vendetta, jinak všechno ostatní - Vrána, From Hell, Tank Girl, Uzumaki...za svým starším papírovým bratříčkem poněkud kulhá.
Případ sám pro sebe jsou blbé adaptace blbých věcí - Daredevil či Superman, tomu se vyhýbám jak čert kříži jak obrázkům, tak pohyblivým obrázkům. :-)
Jo a Blade je prý taky podle comics, ten radši nechci znát. :twisted:
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.
Uživatelský avatar
Saruman
Dabus
Příspěvky: 397
Registrován: 28.9.2005 17:19
Bydliště: Orthank

Příspěvek od Saruman »

AlieN píše:Proč by nemohl existovat stejný příběh ve dvou diametrálně odlišných formách.
Protože právě na těch prostředcích byl původně příběh utvořen. Pokud namísto nich použiji jiné, odlišný bude i celý příběh. Proto je snaha zachovat ho „stejný“ odsouzena předem k nezdaru. A navíc úplně zbytečná. Nevidím důvod, proč plýtvat kvalitním obsahem přetvořením do odlišného média. Nikdy nevynikne naplno a akorát degraduje případný zážitek z předlohy.
If king at noon says it's night,
Exclaim: Behold! the moon, the stars!

Persian saying
Uživatelský avatar
Vlasák
Sigilan
Příspěvky: 3017
Registrován: 26.9.2005 7:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Co se týká toho, zda je pro příběh vhodné jedno i druhé médium... To je dost individuální - jak co do díla, tak co do konzumenta, a tak do toho, co spatřovat pod slovem "příběh".

Své srdeční záležitosti nevidím až tak "fanaticky" pro tu platformu, z níž vyšly - filmu Silent Hill, byť jsem se ho předem částečně obával, jsem se nemohl dočkat. Bohužel, přišlo vystřízlivění - stál za zlámanou grešli a přitom to dle mě zrovna byla věc, která nemusela dopadnout až tak, jak dopadla (přestože by bylo naivní si myslet, že by jako "multiplexový" film výsledek následoval duch her...).

Sandman patří k mým dalším oblíbenostem a ano, souhlasím s Ajantisem - ten by i být zfilmovatelný mohl - je už otázkou, nakolik by to bylo reálně uskutečnitelné. Dále jde o ten fakt, že by se to filmové zpracování asi muselo blížit jisté dokonalosti, aby to vystihlo komiksového Sandmana. Ovšem nevidím problém... Co je jednou z příčin? Už třeba to, že je možné z čeho vybírat - Sandman je do jisté míry záležitost epizod. Ano, v některých jsou silné vazby na epizody jiné, ovšem v některých ne. Každopádně jsou nezávislé a dovedou "fungovat" samy o sobě.

Podobně další Gaimanovy komiksy si dovedu představit zfilmované - z nich to totiž mnohdy sálá a přímo se k tomu nabízí - protože při čtení má člověk dojem, že je vnímá všemi smysly. Posledního pokušení a Vražd a houslí by se mohl ujmout nějaký filmový experimentátor a dovedu si představit realizaci, už ty komiksy samotné totiž mají nádech lecčeho, co mi evokuje mnohé zhlédnuté filmy a filmové obrazy a scény. Ano, je už otázkou, jak by se ta adaptace povedla, asi bych třeba osobně mrmlal. Dovedu si to však představit ve filmu. (mj. chystá se Gaimanův zfilmovaný Hvězdný prach - adaptace knihy).

Jenže když si vezmu ty Strážce (Watchmen), tam vím, že bych určitě mrmlal a to exponenciálně víc proto, že to objektivně prostě pro film není a už z toho faktu, by to celé bylo narušené. To nejde zkrátit - resp. jde, ale za cenu totálního zpřetrhání vazeb a degradování celého díla. Druhak je to dlouhé a nemá to vlastně žádného "hlavního" hrdinu - vše se to točí kolem mnoha postav, která tam mají přímý, nepřímý nebo oba party - vzniká mozaika ze sebemenších detailů a ve výsledku je tam dosaženo toho, že tam má každá postava (bez ohledu na dobu aktivního výskytu v ději) stejné místo - neříkám, že toto film neumí, umí a dobře - ovšem dvě, ba i tři hodiny jsou na ten rámec Strážců málo.

A to už nemluvím o tom, že si Strážci prostřednictvím komiksu vytvářejí vlastní universum skrze vložené fiktivní novinové články, rozhovory, deníky, lékařskými posudky atd.

Dalším aspektem je to, že poměrně dost pasáží tam tráví postavy sebereflexí samy se sebou - opět, i toto film dokáže, jenže tady zase pochybuji nad tím, že by toto multiplexový film akcentoval. Naopak - obávám se, že monology budou nahrazeny nějakými naštelovanými dialogy a...

No... ;-) Možná to je Moorovým stylem psaní, když se vezme zrovna scéna těchto komiksů - Vendeta mě trochu rozčarovala, dle mého tam chyběly mnohé hezké detaily z předlohy, které do jisté míry dělají to, co autor na papír nedával jen tak pro nic za nic. A není to pouze můj dojem, že tyto věci v komiksové předloze jsou, což naznačuje to, že v onom původním médiu je něco "navíc". A to byl "pouze" případ V jako Vendeta - kde ještě navíc nakonec suma sumárum film sám o sobě špatný není. Ale v případě Strážců, kterýžto jsou jak širší, tak hlubší, si už tu filmovou adaptaci dovedu představit těžko... Snad jedině nějakou seriálovou - ovšem to by řešilo max problém toho rozsahu, zbytek by zůstával.

Ano, bude to ve filmu jiné, s tím se smířím, a příběh či dílo samotné to zapropaguje, paráda. Ovšem... po absolvování zápletky jednou, to už podruhé nikdy není takové. A druhak, film asi těžko zaexceluje ve filmové konkurenci tak jako zaexceloval komiks, pro nějž je původní příběh šitý. Zkrátka - divák filmu neznající komiks se tím připraví o požitek z komiksu, kterýžto je pravděpodobně opravdu nejlepší komiks vůbec.

Zkrátka a dobře - uznávám, že jsou věci, kde člověk "pouze" nechce vidět to, že je jeho oblíbenost nějakým způsobem natahována do cizích vod. Ovšem na druhou stranu jsou i věci, kde to je samo o sobě vůbec dost těžko realizovatelné - Strážci jsou toho příkladem. A nakonec, jistě se najdou mnohá překvapení, která se povedla - ovšem povedla v tom svém rybníčku - fenomenální předloha, která těží z prostředků a předností svého média, zůstane nepřekonanou.
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Fórum plné RPG - RPG fórum


Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Scéna mořského vánku“