[Sigil] Recenze: System Shock 2

Zde můžete diskutovat o článcích uveřejněných na Sigilu a na příbuzných stránkách.
Zamčeno
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

[Sigil] Recenze: System Shock 2

Příspěvek od MCZ »

System Shock 2
autor: CeBrk
Každý asi zná ten sladký pocit nedělního procitnutí, kdy je tělo a mysl naprosto odpočatá, jasné a hřejivé paprsky ranního slunce příjemně vytápí pokoj a postel je tak měkká, teplá a pohodlná. Všechno je tak jak má být, maminka (případně přítelkyně, snoubenka, či manželka) připravuje snídani a všude panuje přátelská a pohodová atmosféra. Tak s tímhle pocitem se při hraní System Shocku 2 rozhodně nesetkáte. Po probuzení z dlouhého kryospánku bude každému jasné, že se na palubě vesmírné lodi Von Braun něco strašlivě „pokazilo“. Hrůza, děs a zkáza je tu přítomna na každém kroku. Nikde není ani živáčka, ze všech koutů čiší nepopsatelný chlad, nouzová světla slabě osvětlují tmavé kouty a většina hi-tech přístrojů je rozbita, či poškozena. Dílo zkázy dokreslují sem tam se vyskytnuvší mrtvoly členů posádky, v jejichž bledých obličejích je snadno čitelný neuvěřitelný strach a beznaděj. Myšlenky, představy a dedukce o tom, co se to tu mohlo stát, na sebe nenechají dlouho čekat. Von Braun byla nejmodernější vesmírná loď, první která se dokázala díky FTL motoru vyvinutému Dr. Marií Delacroixovou, pohybovat nadsvětelnou rychlostí. Proboha, co mohlo takhle dokonale zřídit tuto pýchu lidské techniky?
celý článek
Naposledy upravil(a) MCZ dne 29.3.2007 17:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

Nemám na hru tak kladný názor jako autor, SS2 je velmi dobrý (8/10), ale má pár chyb a podivností, o kterých už jsem několikrát psal v příslušných tématech. Nicméně rozhodně je to parádní hra, souhlasím s pochvalami k interface, který - ačkoli rozsáhlý a komplexní - je také velmi přehledný a snadno s v něm orientuje. A atmosféra, ta je naprosto skvělá hned od začátku hry. Shodan samotnou považuji za dost možná tu nejděsivější bytost, jakou jsem kdy v počítačové hře spatřil. Ze screenů to samozřejmě poznat nelze, ale když ve hře mluví, neustále se jí proměňuje obličej i hlas a mráz mi z ní po zádech běhá v jednom kuse.

Před pár dny jsem SS2 zkusil opět rozehrát a asi po půlhodině jsem hru zase dal pryč s tím, že na infarkt jsem ještě příliš mladý :-D . Nejhorší bylo vědomí, co všechno mám ještě před sebou (díky tomu mi druhé hraní SS2 přišlo v podstatě těžší než to první) a přiznám se, že jsem myslel i na ty slabší pasáže na konci hry. Snad to vyjde příště. Všem co nehráli ale určitě doporučuji - http://www.the-underdogs.info/ .
Uživatelský avatar
sevencreature
Sigil Team
Příspěvky: 7394
Registrován: 26.9.2005 1:24
Bydliště: Země
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sevencreature »

Rozhodně nesouhlasím s tím, že jde o děsivou hru. Naopak, při hraní jsem měl víceméně pocit nezranitelnosti (koneckonců, po případné smrti se můžete vesele obnovit ze zálohy :-) ) a většina nepřátel nebyla nějak zvlášť nebezpečných. Prázdné prostory lodi mě spíš lákaly k prozkoumávání a hledání předmětů a logů než že by mě nějak strašily.

Atmosféra je ale parádní. Spíš než jako strašidelnou bych SS2 označil jako dobrodružnou hru :-P

Hmm, hodnotil bych ji nejspíš 9+/10 - je to opravdu zábavná hra.

K dokonalosti ji chybí poměrně velká nevyváženost (některé skilly a PSI disciplíny jsou NAPROSTO zbytečné, u zbraní jsou rozdíly ještě markantnější - například při specializaci pouze na energetické zbraně má hráč docela problém) a potom slabší závěr hry a úplný konec.

A taky by neuškodila větší obtížnost - a tím mám na mysli především obtížnost hádanek a příběhovou obtížnost. Insane je sice relativně těžší, ale v podstatě pouze tím, že se zvednou požadavky na počet cyber modulů při upgradech a počet předmětů získaných zabitím potvor. A ceny v replikátorech, což ale není až tak důležité.
Eat all your school, stay in milk, drink your teeth, don't do sleep and get eight hours of drug.
Uživatelský avatar
j-35 draken
Sigilan
Příspěvky: 54
Registrován: 8.9.2007 21:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od j-35 draken »

Víte že se chistá hra na způsob system shock 1,2 jmenuje se bioshock,prej tu bude hustá hra řikaly ve score
Naposledy upravil(a) j-35 draken dne 18.3.2008 19:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
AlmSiVi
Sigilan
Příspěvky: 579
Registrován: 29.11.2005 8:20
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlmSiVi »

j-35-draken: Bioshock se nechystá, Bioshock už asi před 3 týdny vyšel...
Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3603
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

j-35 draken píše:Víte že se chistá hra na způsob system shock 1,2 jmenuje se bioshock praj tu bude hustá hra řikaly ve score (časopis).
Prosím přestaň prznit český jazyk. ;-)
Zamčeno

Zpět na „Diskuse ke článkům“