Revenant

Zde probíhají práce na návodech k Baldur's Gate. Vaše připomínky a názory jsou vítany.

Jak přeložit výraz REVENANT?

HLASUJTE POSTY
1
33%
TOHLE JE TU JEN PRO PARÁDU
2
67%
 
Celkem hlasů: 3

Uživatelský avatar
Tokkar
Dabus
Příspěvky: 1737
Registrován: 26.9.2005 11:28
Bydliště: cerna O.....a cerna

Revenant

Příspěvek od Tokkar » 29.6.2006 14:20

Vzhledem k rozhodnutí o poněkud "větší" úpravě češtiny BG předkládám zde hlasování o dalším problematickém výrazu - revenant
Než budete hlasovat, prosím, abyste si nejprve přečetli níže uvedená fakta a zodpovědně je vzali v potaz. Již několikrát bylo v předcházejících diskuzích zmíněno, že argument "ale já jsem na to zvyklý" rozhodně NENÍ argument, proto jej prosím do svého uvažování nezahrnujte.

Toto hlasování prozatím zanechám uzamčené a máte ještě možnost se k tématu vyjadřovat a zde uvedená fakta dále připomínkovat v odpovídajícím threadu. A to po dobu 1 týdne. Pak bude hlasování definitivně spuštěno.

Nejprve vstupní data:

Dosavadní překlady:
PK CzechDnD: mstitel
Baldur's Gate: revenant
Baldur's Gate 2: revenant
Název Stendalova díla překládá překladatel jako Kufr ducha ačkoliv ve francouzském originále je v názvu revenant


zdroj: http://www.m-w.com/cgi-bin/dictionary?va=revenant
Main Entry: rev?e?nant
Function: noun
Etymology: French, from present participle of revenir to return
1. One that returns after a lengthy absence.
2. One who returns after death.

Monstrous Manual:
Revenant

CLIMATE/TERRAIN: Any
FREQUENCY: Very rare
ORGANIZATION: Solitary
ACTIVITY CYCLE: Night
DIET: Not applicable
INTELLIGENCE: See below
TREASURE: Nil
ALIGNMENT: Neutral
NO. APPEARING: 1
ARMOR CLASS: 10
MOVEMENT: 9
HIT DICE: 8
THAC0: 13 (base)
NO. OF ATTACKS: 1
DAMAGE/ATTACK: 2-16
SPECIAL ATTACKS: Paralyzation
SPECIAL DEFENSES: See below
MAGIC RESISTANCE: See below
SIZE: M (5'-6')
MORALE: See below
XP VALUE: 3,000


Revenants are vengeful spirits that have risen from the grave to destroy their killers.
The revenant appears as a spectral, decayed version of its appearance at the time of its death. Its pallid skin is drawn tightly over its bones. The flesh is cold and clammy. The sunken eyes are dull and heavy-lidded but, when the revenant faces his intended victim, the eyes blaze with unnatural intensity. The revenant bears an aura of sadness, anger, and determination.

Combat: A revenant attacks by hooking its claw-like hands around its victim's throat. This strangulation causes 2d8 points of damage each round. It will not release its grip until either the revenant is destroyed or its victim is dead. It never uses weapons.
If the revenant stares into its victim's eyes, that person must roll a successful saving throw vs. spell or be paralyzed with terror for 2d4 rounds. This power affects only the revenant's killer.
If a revenant is dismembered, the severed parts act independently, as though guided by the revenant's mind. The revenant's willpower causes the parts to reunite. It can also regenerate 3 hit points of damage each round, except for fire damage. It is immune to acid and gas. Although a revenant's body can be cut apart by normal or magical weapons, the damage is temporary and does not destroy the revenant. Only burning destroys a revenant -- the original body must be completely consumed and reduced to ash.
Although it is undead, the revenant is motivated entirely by self-will. Therefore, as it is not inherently evil, it is not affected by holy water, holy/unholy symbols, or other religious paraphernalia. It cannot be turned by priests nor can it be raised or resurrected.

Habitat/Society: Under exceptional circumstances, a character who has died a violent death may rise as a revenant from the grave to wreak vengeance on his killer(s). In order to make this transition, two requirements must be met. The dead character's Constitution must be 18 and either his Wisdom or Intelligence must be greater than 16. Also, the total of his six ability scores must be 90 or more. Even if these conditions are met, there is only a 5% chance that the dead character becomes a revenant.
If both Intelligence and Wisdom are over 16, the chance increases to 10%. If Intelligence, Wisdom, and Constitution are all 18, the creature can shift at will into any freshly killed humanoid, if the revenant rolls a successful saving throw vs. death.
If the character died a particularly violent death, it may be unable to reoccupy its original body. In this case, the spirit occupies any available, freshly-dead corpse. However, the revenant's killer and associates always see the revenant as the person they killed.
The revenant retains all the abilities it possessed in its previous life and has at least the hit points and saving throws of an 8-Hit Die creature. Its alignment is neutral, regardless of its alignment in life. It can converse fluently in its original language, although the stiffness of its vocal cords deters it from speaking except under extreme circumstances, such as when casting a spell at its killer.
The sole purpose of the revenant's brief existence is to wreak vengeance on its killer, together with anyone who may have aided in the murder. It stops at nothing to achieve its purpose and can locate its intended victim wherever he may be. Accomplices are also tracked down if they are in the company of the killer, but if they are elsewhere they are ignored until the killer is dealt with. If the associates of the killer are with him in a party, they are dealt with after the killer is dead.
The revenant's body does decay, though at a slower rate than normal. Within three to six months, the corpse decomposes rapidly and the revenant's spirit returns to the plane from which it came. When the revenant has completed its mission, the body immediately disintegrates and its spirit finally rests in peace.
A revenant does not attack innocents except in self-defense. If necessary, the revenant can use cunning to get to its prey.

Ecology: Revenants give murder victims a chance to avenge their own murders. They pursue their goals alone without desire or need for allies. However, if the revenant faces a powerful foe able to destroy the revenant's new form, the revenant may decide to use adventurers as pawns in its quest.


Problém významu původního slova:
Původní (historicko-mytologický) význam slova revenant je poměrně široký. Primárně je sice označením pro "navrátilce ze záhrobí" se širokým spektrem záměrů (i dobrých), ale zahrnuje i živé návrátilce z dalekých cest (a zřejmě předčasně prohlašené za mrtvé). Oproti tomu novější DnD význam klade mnohem větší důraz na pomstu, kvůli které se revenant vrací z říše mrtvých mezi živé.

A jaký význam mu tedy přidělíme my, abychom ho mohli aspoň trochu adekvátně přeložit. Návrhuji zlatou střední cestu.
1) rozhodně přichází ze záhrobí
2) vrací se kvůli "dluhu" vůči světu živých
3) je to nemrtvý
4) jde mu o vždy pomstu? Spíše ne.

Slovo REVENANT v češtině:
České slovo revenant sice pochází z latiny, ale dnes jde přejatý vědecký termín (na konci 20. stol.). Pravda do té doby (od osvícenství) u nás moc nepoužívaný.
Slovo revenant NEMÁ v češtině adekvátní jednoslovný český ekvivalent.
Relativním synonymem je sousloví "navrátilec ze záhrobí".
Jakákoliv jiná česká slova, tak zcela zákonitě nikdy nebudou PLNĚ vystihovat význam slova revenant.
Jab píše: S revenanty se lidé setkávali ve středověku, zejména po vzniku představy očistce. Tzn. i na našem území pravděpodobně o jejich výskytu psali vzdělaní kněží. Psali o nich samozřejmě v jazyce latinském. Problém je, že tohle psaní o revenantech mohu doložit na území západní Evropy. Knihu z českého prostředí (či knihu, jež by pracovala se staršími českými prameny) jsem ale zatím nenašel. Dá se samozřejmě předpokládat, že i u nás "docházelo" ke zjevování mrtvých. Koneckonců dle mých znalostí slovanských mýtů má taková víra hluboké kořeny. Tzn. s pojmem revenant zde někdo velmi pravděpodobně pracoval již ve středověku. Jenže nejen na našem území opadl jakýkoliv zájem o podobné věci s příchodem osvícenství. To pravděpodobně "vyhladilo" revenanty i na venkově (kde jsou lidé přece jen náchylnější k určitým představám). Možná, že romantismus zase krátce vrátil revenanty do knih. Ale seriózně se tímto tématem začala zabývat až historická antropologie, zejména tedy 4. generace (od 70. let 20. století) známé francouzské školy Annales. Nikomu nechci tvrdit, že toto slovo znal vesničan v 19. století a dost možná ani ve století 13. či 14. (těm se prostě vracel jejich František a nikoliv nějaký revenant). Samozřejmě historická antropologie se k nám dostávala značně opožděně a je jisté, že mnozí historici už dožijí své poklidné akademické životy, aniž by s ní přišli do kontaktu. Například můj otec historik neví ani co je historická antropologie ani co je revenant.
Ve zkratce bych řekl, že pojem revenant zde existoval pro ty vzdělané, kteří nepovažovali téma lidových představ za bezúčelné báchorky. A takových lidí bylo například za osvícenství v Evropě jen pár...
Dnes a v dnešní době ale musí každý učitel či student historie, který to se svým oborem myslí vážně, znát takové pojmy, které se mu "vrací" ze západu. Žádný evropský jazyk nemá problém s přejímáním latinských slov. Obzvláště, když neexistuje jednoslovný domácí ekvivalent.
Já prostě nevím, jak dlouho tady ono slovo je. A nemíním se hádat, že Novákovi z Horažďovic věděli vždy (přes všechny generace), co tenhle pojem znamená. Ale mohli by se to dozvědět teď, kdy to ví fandové historie po západní Evropě, ať už mluví jazykem románským, germánským či jiným....
Jinak řečeno potvrzuji, že v dnešní době si tento pojem historici osvojují a užívají. Viz zde - http://www.ivysehrad.cz/katalog.asp?id=513
Tuhle knihu jsem zatím nečetl, ale s pojmem revenant podle všeho pracuje. Když už víme, co je griffin, pegas či mantikora, měli bychom i vědět, co je revenant. A to platí nejen pro historiky, ale i pro fandy her na hrdiny.

P.S.Na základě práce jednoho mého učitele z fakulty (Zdeněk Nešpor) již mohu zodpovědně tvrdit (tzn. nejen se domnívat), že s revenanty se lidé setkávali i v našem prostředí. :!:
Pokud onen termín (revenant) zagoogluješ, pak zjistíš, že se velmi používá i v českém herním prostředí.
Nevidím důvod, proč českému hráči překládat něco, čemu by měl rozumět (s čím se ještě setká v jiných hrách) a proč budoucí historiky ochuzovat o pochopení pojmu, se kterým budou ještě pracovat.
Sám dělám do historické antropologie jen okrajově. Přesto mi pojem revenant není cizí.
To by byla taková vyčerpávající výpověď...


Problémy pseudosynonym:
Navrátilec, resp. Navrácený - dalo by se říci, že velmi dobře vystihuje PŮVODNÍ velmi široký význam slova revenant, tzn. včetně onoho nezáhrobního. Pokud ovšem budeme chtít vymezit jeho význam jen na záhrobní (na čemž se snad shodneme), pak je toto synonymum nepřesné.

Mstitel - ani zde nedosáhneme plné přesnosti významu, neboť mstitel rozhodně nemusí být jen záhrobní a na druhou stranu, ne každý revenant nutně musí být mstitel (což ovšem tvrdí příručky DnD a tím se velmi liší od původního významu slova)
A máme tu ještě jeden problém. Jako mstitel se primárně překladá anglické AVENGER a ten je navíc využit v BG2 pro kit druida.

Nesmířený - ó ano, ani Nesmířený nemusí být záhrobní a podbízí se tak mnohem širší význam než by bylo třeba, na druhou stranu pěkně vystihuje důvod návratu, podobně jako mstitel

Shrňme to. Ani jeden z nabízených českých výrazů nepostihuje tu nejdůležitější revenantovu "vlastnost" a to že pochází ze záhrobí a je nemrtvý. A existuje vůbec nějaký takový jednoslovný výraz?
Třeba ještě něco vymyslíte.

Dvouslovné varianty:
Tato potvůrka není tak obvyklá, abychom případně nemohli využít dvouslovné spojení. A přímo se podbízí a jsou mnohem přesnější než nepřesná slova.
Varianty:
1) navrátilec ze záhrobí
2) záhrobní navrátilec
3) navrácený mstitel
4) nesmířený navrátilec
5) navrácený nesmířený


Doufám, že jsem vám dal pár námětů k přemýšlení.
Máte čas asi tak týden, aby jste se k tomu vyjádřili.
Učiňte tak v odpovídajícím diskuzním threadu.
Naposledy upravil(a) Tokkar dne 4.7.2006 13:51, celkem upraveno 3 x.
The Oldest King's Knight At Realm is like a shadow on Sigil's street at moonless night.

Uživatelský avatar
Tokkar
Dabus
Příspěvky: 1737
Registrován: 26.9.2005 11:28
Bydliště: cerna O.....a cerna

Příspěvek od Tokkar » 4.7.2006 13:07

Takže všichni měli dostatek času vyjádřit se a předložit nějaké argumenty, proč by se dané slovo mělo překládat právě tak.

Tímto definitivně vyhlašuji hlasování o překladu slova REVENANT.
Doba jeho trvání bude poněkud dlouhá, protože tu hodně dlouho nebudu.
Přesněji. Hlasování bude uzavřeno 1.8.2006.

Hlasování také proběhne poněkud atypickým způsobem, aby každý k němu přistoupil co nejzodpovědněji. Tudíž žádné anonymní hlasy. Platným hlasem bude post, ve kterém sdělíte:
1) preferovanou variantu
2) alternativní variantu

3) a případně dobrovolně, proč jste se rozhodli právě tak

Hlasovací varianty:
1) ponechání původního a také českého REVENANT
2) překlad na české Navrátilec resp. Navrácený
3) překlad na české Nesmířený
4) překlad českým souslovím Navrátilec ze záhrobí
5) překlad českým souslovím Záhrobní navrátilec
6) překlad českým souslovím Záhrobní mstitel
7) překlad českým souslovím Nesmířený navrátilec
8) překlad českým souslovím Navrácený mstitel
9) překlad českým souslovím Navrácený nesmířený


Upozorňuji, že toto je hlasovací thread a neměly by zde probíhat diskuze.
K tomu slouží thread jiný.
The Oldest King's Knight At Realm is like a shadow on Sigil's street at moonless night.

Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3594
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab » 4.7.2006 19:17

Revenant

Uživatelský avatar
Razfallow
Dabus
Příspěvky: 1373
Registrován: 24.9.2005 22:54
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Razfallow » 4.7.2006 19:23

Revenant

Kód: Vybrat vše

IF
  Detect([SPAMMER])
THEN
    RESPONSE #100
             ReallyForceSpell(WIZARD_POWER_WORD_KILL,LastSeenBy(Myself))
END
[/size]

Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis » 4.7.2006 19:29

1) revenant
2) nesmířený

Uživatelský avatar
magnus
Sigilan
Příspěvky: 264
Registrován: 18.4.2006 21:14
Bydliště: Preol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od magnus » 4.7.2006 19:54

1) záhrobní mstitel
2) revenant

Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako » 4.7.2006 20:44

1) Revenant
2) Nesmířený
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.

Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN » 5.7.2006 10:26

Revenant

Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt » 5.7.2006 10:40

1) Revenant

Uživatelský avatar
Neferit
Šifrovač
Příspěvky: 2323
Registrován: 29.9.2005 16:53
Bydliště: terra incognita
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neferit » 5.7.2006 11:45

1) Nesmířený
2) Revenant
http://gh.ffshrine.org?r=23256
deviantART - place, where deviancy comes to play

Pokud máte něco, co po mně chcete, tak mě kontaktujte pomocí PM, emailu nebo ICQ. Vše je zde uvedeno. ;-)

Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ » 5.7.2006 12:32

Revenant

Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu » 5.7.2006 12:37

1) Revenant
2) Nesmířený
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"

Uživatelský avatar
yenn
Sigil Team
Příspěvky: 3180
Registrován: 24.9.2005 23:13
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn » 6.7.2006 23:56

1) revenant
2) nesmířený
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]

Uživatelský avatar
Pan Bača
Lim-Lim
Příspěvky: 401
Registrován: 30.9.2005 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača » 7.7.2006 9:12

1 - Nesmířený
2 - Revenant

Sosacek
Sigilan
Příspěvky: 48
Registrován: 18.4.2006 12:38

Příspěvek od Sosacek » 10.7.2006 0:30

1) Nesmířený
2) Revenant
Jediný člověk co přesosal kanál La Manche.

nedá se neříct, že negování není nedůležité

Zamčeno

Zpět na „Vytváříme návod k Baldur's Gate“