Banshee

Zde probíhají práce na návodech k Baldur's Gate. Vaše připomínky a názory jsou vítany.

Jak přeložit termín Banshee?

ZDE PROSÍM NEHLASUJTE
4
100%
A K HLASOVÁNÍ POUŽIJTE POST
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 4

Uživatelský avatar
Tokkar
Dabus
Příspěvky: 1737
Registrován: 26.9.2005 11:28
Bydliště: cerna O.....a cerna

Banshee

Příspěvek od Tokkar »

Vzhledem k rozhodnutí o poněkud "větší" úpravě češtiny BG předkládám zde hlasování o prvním problematickém výrazu - banshee
Než budete hlasovat, prosím, abyste si nejprve přečetli níže uvedená fakta a zodpovědně je vzali v potaz. Již několikrát bylo v předcházejících diskuzích zmíněno, že argument "ale já jsem na to zvyklý" rozhodně NENÍ argument, proto jej prosím do svého uvažování nezahrnujte.

Toto hlasování prozatím zanechám uzamčené a máte ještě možnost se k tématu vyjadřovat a zde uvedená fakta dále připomínkovat v odpovídajícím threadu. A to po dobu 1 týdne. Pak bude hlasování definitivně spuštěno.

Nejprve vstupní data:

Dosavadní překlady:
PK CzechDnD: lítice
Baldur's Gate: banshee
Baldur's Gate 2: bánší
Icewind Dale: bánší, banshee (sténající duch)
Icewind Dale 2: bánší
Medkův překlad Harryho Pottera: smrtonoška
WarCraft 3: smrtonoška

zdroj: http://www.m-w.com/cgi-bin/dictionary?va=banshee
Main Entry: ban·shee
Pronunciation: 'ban-(")shE, ban-'
Function: noun
Etymology: Irish bean sídhe & Scottish Gaelic bean sìth, literally, woman of fairyland
: a female spirit in Gaelic folklore whose appearance or wailing warns a family that one of them will soon die

Monstrous Manual:
Banshee

CLIMATE/TERRAIN: Any
FREQUENCY: Very rare
ORGANIZATION: Solitary
ACTIVITY CYCLE: Night
DIET: Nil
INTELLIGENCE: Exceptional (15-16)
TREASURE: (D)
ALIGNMENT: Chaotic evil
NO. APPEARING: 1
ARMOR CLASS: 0
MOVEMENT: 15
HIT DICE: 7
THAC0: 13
NO. OF ATTACKS: 1
DAMAGE/ATTACK: 1-8
SPECIAL ATTACKS: Death wail
SPECIAL DEFENSES: +1 or better weapon to hit
MAGIC RESISTANCE: 50%
SIZE: M (5'-6' tall)
MORALE: Elite (13)
XP VALUE: 4,000


The banshee or groaning spirit, is the spirit of an evil female elf -- a very rare thing indeed. Banshee hate the living, finding their presence painful, and seek to harm whomever they meet.
Banshees appear as floating, luminous phantasms of their former selves. Their image glows brightly at night, but is transparent in sunlight (60% invisible). Most banshees are old and withered, but a few (10%) who died young retain their former beauty. The hair of a groaning spirit is wild and unkempt. Her dress is usually tattered rags. Her face is a mask of pain and anguish, but hatred and ire burns brightly in her eyes. Banshees frequently cry out in pain -- hence their name.

Combat: Banshees are formidable opponents. The mere sight of one causes fear, unless a successful saving throw vs. spell is rolled. Those who fail must flee in terror for 10 rounds and are 50% likely to drop any items they were carrying in their hands.
A banshee's most dreaded weapon is its wail or keen. Any creature within 30 feet of a groaning spirit when she keens must roll a saving throw vs. death magic. Those who fail die immediately, their faces contorted in horror. Fortunately, groaning spirits can keen just once per day, and then only at night. The touch of a groaning spirit causes 1d8 points of damage.
Banshees are noncorporeal and invulnerable to weapons of less than +1 enchantment. In addition, groaning spirits are highly resistant to magic (50%). They are fully immune to charm, sleep, and hold spells and to cold- and electricity-based attacks. Holy water causes 2d4 points of damage if broken upon them. A dispel evil spell will kill a groaning spirit. A banshee is turned as a "special" undead.
Banshees can sense the presence of living creatures up to five miles away. Any creature that remains within five miles of a groaning spirit lair is sure to be attacked when night falls. The nature of this attack varies with the victim. Beasts and less threatening characters are killed via a touch. Adventurers or demihumans are attacked by keening. Creatures powerful enough to withstand the groaning spirit's keen are left alone.
When attacking adventurers, the groaning spirit attacks at night with her wail. If any characters save successfully, she then retreats to her lair. Thereafter, each night, the groaning spirit returns to wail again. This routine is repeated until all of the victims are dead or have left the groaning spirit's domain, or until the groaning spirit is slain.

Habitat/Society: Banshees loathe all living things and thus make their homes in desolate countryside or ancient ruins. There they hide by day, when they cannot keen, and wander the surrounding countryside by night. The land encircling a groaning spirit's lair is strewn with the bones of beasts who heard the groaning spirit's cry. Once a groaning spirit establishes her lair she will remain there.
The treasure of groaning spirits varies considerably and often reflects what they loved in life. Many hoard gold and fine gems. Other groaning spirits, particularly those that haunt their former homes, show finer tastes, preserving great works of art and sculptures, or powerful magical items.
It is nearly impossible to distinguish the cry of a groaning spirit from that of a human or elf woman in pain. Many a knight gallant has mistaken the two sounds, and then paid for the mistake with his life. Banshees are exceptionally intelligent and speak numerous languages, including common, elvish, and other demihuman languages.
Banshees occasionally use their destructive powers to seek revenge against their former adversaries in life.

Ecology: Banshees are a blight wherever they settle. They kill without discretion, and their only pleasure is the misfortune and misery of others. In addition to slaying both man and beast, a groaning spirit's keen has a powerful effect upon vegetation. Flowers and delicate plants wither and die and trees grow twisted and sickly, while hardier plants, thistles and the like, flourish. After a few years all that remains within five miles of a groaning spirit's lair is a desolate wilderness of warped trees and thorns mixed with the bones of those creatures that dared to cross into the groaning spirit's domain.
Původní význam slova banshee:
Eleshar píše:Mno tak pochází to z ostrovní keltštiny, možná keltštiny obecně, ale jsem líný hledat etymologii. Podle ostrovanských pohádek jsou to jacísi duchové, kteří kvílením oznamují, že v nejbližší době v dané rodině někdo zemře.
Nový význam, který banshee získala díky DnD:
Eleshar píše:Krom toho podle MM je banshee výhradně nemrtvým povstalým ze zlé elfí ženy. Nenávidí život, umí ho vycítit a cíleně jej likviduje.
Více viz. Monstrous Manual

Významové české alternativy:
Frosty píše:Tohle bych chtěl trochu upřesnit a uvádím to spíše pro zajímavost, než jako zásadní příspěvek ke jménu "bánší". Podle tvé definice máme v pohádkách stvoření, které kvílí a zvěstuje (obv. 3 dny předem) něčí smrt. Je to meluzína. Dnes má většina lidí spojenou meluzínu s kvílením vítru, ale ve středověku to znamenalo něco trochu jiného. Problematikou meluzíny se v Čechách zabývá Dr. Martin Nejedlý z FF UK a napsal o tom výbornou knihu Fortuny kolo vrtkavé. Je tam podrobný popis celé pověsti, do kterého zde nechci zacházet, neboť to není příliš k tématu.

Ve zkratce je meluzína prokletá žena, která se proměnila v okřídleného plaza a zjevuje se v jeho podobě, kvílí a ochraňuje rod (a jeho majetek), který založila. Její potomci jsou nadáni zvláštními magickými schopnostmi. Vždy když má některý člen rodu zemřít, meluzína se zjeví a kvílením oznamuje jeho smrt. Je to zajímavý příběh, který stojí za přečtění.
Někoho teď možná napadá, proč nenazvat "banshee" meluzínou. Zásadní problém je v tom, že meluzína je dobré stvoření, které nikomu neškodí. Tudíž není dost dobře možné, aby ve hře vystupovalo nepřátelsky a dobrodruzi by jej měli zabít.
Valgardova úvaha:
Ale spet k banshee. Ja som to preložil ako "Nemŕtva víla". Zdalo sa mi to ako názov charakterizujúci toto NPC. Podľa ADnD bestiáře je to duch temnej elfky (aspoň myslím). Víla (klasická) je pre mňa všeobecne akýsi symbol čistoty a dobra. Naopak nemŕtvy tvor je pre mňa vrchol zkazenosti, niečo neprirodzené, čo by vobec nemalo existovať. Preto nemŕtva víla. Vobec by som u toho nehľadal nejaké historické korene. Čert ho vie, podľa čoho sa inšpirovali tvorcovia bestiáře, keď toto NPC (a nielen toto) vytvárali.
Elesharova připomínka ke smrtonošce:
No zní to hezky, ale koliduje to s tím zmíněným Sarevokovým Úderem smrtonoše. Člověk by si pak mohl myslet, že to nějak souvisí... jestli Sarevok třeba není nemrtvý nebo jiíné nesmysly. A Deathbringer se asi o moc jinak přeložit nedá... Rád bych připomněl, že Sarevok se vyskytuje až v ToB, což valná většina Banshee myslím také, takže tohle je bohužel nešťastné. Ale jinak to není špatné.
Smrtonoška je dobrá z důvodů logiky (jednak že reálně zvěstuje smrt, a v BG ji dokonce poměrně slušně může přinášet), ale jinak mi to moc nesedí. A říkám, koliduje to se Sarevokem.
Jisté češtinářské skutečnosti:
Zřejmě adekvátní české slovo k původnímu významu slova banshee by byla meluzína. Jsou zde ale dvě ALE.
1) slovo meluzína změnilo v běžné češtině svůj význam
2) i slovo banshee v DnD změnilo svůj význam, ovšem úplně jiným směrem
:arrow: spojovat tak dnes slova banshee a meluzína by nebyla nejsprávnější volba

Dnes je mezi fantasy komunitou všeobecně rozšířena "transkripce" bánší, která rozhodně není slovníkovým českým slovem, ale popřít, že je to české slovo, s ohledem na frekvenci jeho použití, by bylo obtížné.

Něco málo k lítici:
Kdo je to lítice?
magnus píše:V řecké mytologii byly Lítice ? Erinye bohyně pomsty a zlého svědomí, které krutě pronásledovaly každého zločince.
Tímto popisem se lítice významově velmi blíží pojetí banshee v kontextu DnD, proto byl navržen tento překlad.

Výskyt:
Ve hře BG1 se toto monstrum nevyskytuje.
V jednom případě se mihne v BG2 a narazit na něj můžete také díky kouzlu Kvílení bánší-lítice.

Hlasovací varianty:
1) ponechání anglického banshee
2) překlad nespisovným "českým" slovem bánší
3) překlad českým slovem meluzína
4) překlad českým slovem lítice
5) překlad českým slovem smrtonoška
6) překlad spojením českých slov nemrtvá víla


Doba hlasování bude poněkud dlouhá, protože tu hodně dlouho nebudu.
Přesněji. Hlasování bude uzavřeno 1.8.2006.

Hlasování také proběhne poněkud atypickým způsobem, aby každý k němu přistoupil co nejzodpovědněji. Tudíž žádné anonymní hlasy. Platným hlasem bude post, ve kterém sdělíte:
1) preferovanou variantu
2) alternativní variantu

3) a případně dobrovolně, proč jste se rozhodli právě tak

Upozorňuji, že toto je hlasovací thread a neměly by zde probíhat diskuze.
K tomu slouží thread jiný.


d127Edit: Upraven výskyt - V BG1 není kvílení, ponevadž tam nejsou kouzla 9. úrovně :)
Naposledy upravil(a) Tokkar dne 31.7.2006 13:07, celkem upraveno 2 x.
The Oldest King's Knight At Realm is like a shadow on Sigil's street at moonless night.

Uživatelský avatar
Jab
Sigil Team
Příspěvky: 3597
Registrován: 24.9.2005 23:01
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jab »

1) bánší
2) lítice

Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drake127 »

Lítice
smrtonoška
Naposledy upravil(a) drake127 dne 8.7.2006 21:19, celkem upraveno 1 x.
Žralok, který štěká, nekouše.

Uživatelský avatar
Ajantis
Sigil Team
Příspěvky: 5040
Registrován: 28.9.2005 22:38
Bydliště: die beschattete Berge
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ajantis »

1) bánší
2) banshee

Uživatelský avatar
Razfallow
Dabus
Příspěvky: 1373
Registrován: 24.9.2005 22:54
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Razfallow »

1) bánší
2) banshee

Kód: Vybrat vše

IF
  Detect([SPAMMER])
THEN
    RESPONSE #100
             ReallyForceSpell(WIZARD_POWER_WORD_KILL,LastSeenBy(Myself))
END
[/size]

Uživatelský avatar
magnus
Sigilan
Příspěvky: 264
Registrován: 18.4.2006 21:14
Bydliště: Preol
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od magnus »

1) bánší
2) banshee

Uživatelský avatar
Sadako
Sigil Team
Příspěvky: 4552
Registrován: 25.9.2005 12:58
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

1) bánší
2) banshee
Chtěl jsem říci, přerušil jej ředitel, čím trávíte svůj čas?
Svůj nejsvětlejší čas trávím tím, že jej dělám tmavým.
Pročpak? vyzvídal pokleslým hlasem ředitel.
Protože světlo mě dráždí.

Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
Sigilan
Příspěvky: 93
Registrován: 29.5.2006 17:04
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

1) Lítice
2) Bánší
"Non e merda flagrum texueris, etsi tamen, non castigabis autem"

Uživatelský avatar
Landor
Šifrovač
Příspěvky: 554
Registrován: 27.9.2005 10:38
Bydliště: Astral Plane

Příspěvek od Landor »

1) bánší
2) lítice

Uživatelský avatar
Neferit
Šifrovač
Příspěvky: 2323
Registrován: 29.9.2005 16:53
Bydliště: terra incognita
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neferit »

1) Lítice
2) Bánší
Nijak zvlášť ale neupřednostňuju ani jedno, líbí se mi obé. Ačkoliv se to nemá říkat, na Bánší jsem zvyklá :roll: , ale klidně si budu přezvykávat na Lítici, která podle mě zní taky pěkně :-)
http://gh.ffshrine.org?r=23256
deviantART - place, where deviancy comes to play

Pokud máte něco, co po mně chcete, tak mě kontaktujte pomocí PM, emailu nebo ICQ. Vše je zde uvedeno. ;-)

Uživatelský avatar
AlieN
Sigilan
Příspěvky: 2932
Registrován: 4.10.2005 13:31
Bydliště: Zlín, Brno, Praha a tak podobně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AlieN »

1) bánší
2) banshee

Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt »

1) lítice
2) bánší

Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MCZ »

1) lítice
2) bánší

Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

1) bánší
2) banshee
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"

Uživatelský avatar
Ithralsiel
Sigilan
Příspěvky: 423
Registrován: 7.4.2006 16:42
Bydliště: www.hattrick.org
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ithralsiel »

1)Smrtonoška
Naposledy upravil(a) Ithralsiel dne 31.7.2006 16:17, celkem upraveno 1 x.
Souřadnice 1476 na 4972. Podívejte se, pánové. Je tam meteor větší než King Kongova ranní stolice.
Tak to seš vážně ty? Nevkusnej trouba se zubama, co vypadaj jako druidská svatyně ?

A.J. Rimmer, D.Lister, Kryton, Kocour

Zamčeno

Zpět na „Vytváříme návod k Baldur's Gate“