Oblíbená NPC, vaše družina...

Putování jednoho hrdiny po Mečovém pobřeží, které navždy poznamená tvář Faerunu.
Stránky: Baldur's Gate, Baldur's Gate II

Moderátoři: Ajantis, yenn

Odpovědět

Která NPC jest vaše nejoblíbenější?

Aerie
26
10%
Anomen
3
1%
Cernd
2
1%
Edwin
19
7%
Haer'Dalis
10
4%
Imoen
32
13%
Jaheira
18
7%
Jan
24
9%
Keldorn
4
2%
Korgan
12
5%
Mazzy
5
2%
Minsc
37
15%
Nalia
5
2%
Valygar
10
4%
Viconia
24
9%
Yoshimo
4
2%
Sarevok
20
8%
 
Celkem hlasů: 255

Uživatelský avatar
Edvin
Sigilan
Příspěvky: 188
Registrován: 2.11.2006 8:18
Bydliště: Stín

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Edvin »

Mirorich píše:A co se týče nebezpečnosti, tak jeden tyran v čele velké lidské říše je mnohem nebezpečnější než nějaký drak.
Svatá pravda, ale zabíjet draky není trestné, v případě tyranů je to horší. :-D
Mirorich píše:Takže jsem se nemýlil, jsi zákonně nebo neutrálně zlý. :-D Tím se vysvětluje mnohé.
Moc nemám rád takové nálepky. Jsem žoldák a dobrodruh, které pracuje za peníze, nebo výbavu, ale není omezován morálními dilematy. :snooty:

Jednoduchá logika:

Kde nejsou svědci, nejsou žalobci.
Kde nejsou žalobci nejsou soudci.
Co nepřijde k soudu, není proti zákonu.
Co není proti zákonu, nemůže být špatné.
A co není špatné a přináší prospěch je vlastně dobré.
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Mirorich »

No nezbývá než doufat, že se podle téhle logiky neřídíš i v reálném světě. :-)

Btw. špatnost beze svědků je pořád špatnost. Zákon není garantem dobra a spravedlnosti - to by neexistovaly špatné a nespravedlivé zákony.

a malý příklad: v kraji působí skupinka partyzánů, co škodí místnímu vláci-tyranovi. Partyzánům pomáhají někdy i lidé z okolních vesnic a tak se "milý" tyran rozhodne pro exemplární potrestání. Jelikož není schopen chytit partyzány, tak si najme žoldáckou skupinu a pověří jí úkolem vyhladit jednu menší vesnici jako výstrahu všem, kdo budou partyzánům pomáhat. Žoldáci úkol vykonají, vyhladí celou vesnici vč. žen, dětí a starých lidí. Nezbyde žádný očitý svědek, tudíž není žádný důkaz proti zvůli místního barona a ten se tudíž nebude zodpovídat Císaři. Dle tvé logiky je to v pořádku, protože vlastně nezůstali žádní svědkové. Dle mě to je to zavrženíhodné.

Ten můj příklad může být kostrbatý, nicméně každému musí být jasné že pod tou tvou logikou se dají schovat ta největší zvěrstva a špatnosti. Dobré věci a skutky takovouhle logiku nepotřebují. Jinak nemůžu si pomoct, ale to co jsi napsal tě prostě v mých očích řadí do zákonně/neutrálně zlé sorty. Ono určitě i ta přezdívka Edvin (Odesseiron? :-) ) určitě není náhodná. :-D
Uživatelský avatar
Edvin
Sigilan
Příspěvky: 188
Registrován: 2.11.2006 8:18
Bydliště: Stín

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Edvin »

Uhodl jsi !
Edwin Odesseiron je vskutku moje nejoblíbenější postava :-D

Co se toho tvého příkladu týče, tak pokud bych to odmítnul tak by si tyram v lepším případě našel někoho jiného, v horším případě by mě nechal popravit ( protože bych o tom už věděl ) a pak by si našel někoho jiného. Události by se stali tak jako tak a já bych za ně nedostal zaplaceno. Přichází na řadu stará dobrá říkanka kdo je na vině:

Sedlák umřel na probodnutí mečem, kdo je na vině ?

Muž, který třímal ten meč.
Kovář, který ten meč ukoval.
Člověk, který ten meč vynalezl.
Nebo chlápek který zaplatil tomu muži, aby ho zbavil toho zatraceného sedláka.

Uvažuj proto o mojí postavě jako o nástroji.

Btw. Kdo podle tebe určuje, co je dobré a co je špatné ?
Určují snad zákony co je dobré a špatné ? Pokud lidé chybují, jak si můžeme být jistí, že jsou zákony bezchybné ? Pokud přiznáme že některé zákony jsou chybné, tak už není možné určovat je jako měřítko toho co je dobré a špatné. Nebo by jsi snad chtěl popírat zákony přírody ? Přežije jen ten nejrychlejší, nejchytřejí, nesilnější ( stručně, moje postava :-D ) a pomalí, hloupí a slabí jsou odsouzeni k zániku. A kdyby jsi snad chtěl říct, že příroda je nespravedlivá, " zlá "nebo hloupá, tak tě Jaheira přetáhne holí přes hlavu :mrgreen:

P.S.
Tenhle dialog si vážně užívám, doufám že máš protiargument.
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Mirorich »

Já nevím, ale přijde mi už další diskuze celkem zbytečná, protože jsi se tu již odprezentoval dostatečně a každý si o správnosti nebo nesprávnosti tvých postojů může udělat vlastní obrázek.
Ten můj příklad byl samozřejmě jen ilustrativní, takže bych prosil nechytat za slovíčka. Nepochybuji že by se našly lepší příklady. Přesto dodám, že by ti nic nebránilo v tom, vyslechnout tyrana, přislíbit pomoc a poté ten skutek nespáchat(a ztratit se/přidat se k partizánům whatever). Ty se ovšem přiznáš k tomu, že raděj povraždíš ty nevinné chudáky jen aby to náhodou za tebe neudělal někdo jiný. K tomu už nemám co říci.

Co se týče říkanky:
Člověk co vynalezl meč: není vinnen. Samotný vynález nemůže ublížit.
kovář co vykoval meč: není vinnen. Meč je věc. Sám od sebe se hýbat nemůže. Až v rukou nositele může konat dobro, nebo i zlo.
muž který třímal meč: je vinnen, neboť jeho ruka vedla meč při spáchání skutku. Bylo to jeho rozhodnutí - nechat meč v pochvě, nebo ho tasit. Za své rozhodnutí musí nést zodpovědnost. On byl ten skutečný soudce co rozhodl o životě a smrti.
chlápek co si najal žoldáka: je též vinnen, neboť zneužil ostatní ke spáchání zlého skutky a způsobil tím mnoho žalu.

Co se týče toho posledního odstavce, tak to už mi trochu přijde jako Adolfova rétorika. O lidských zákonech už jsem se zmiňoval. Zákony přírody bych do toho netahal, bo člověk v souladu s přírodou nežije, tudíš nemá právo se odvolávat na její zákony. Jaheira by praštila přes hlavu kyjem spíš tebe, pokud by jsi se rozhodl vyhladit pro prachy vesnici plnou nevinných lidí. :-) Na to můžeš vzít jed.

Jak chápu že dnes je u spousty lidí strašně "in" hrát si na drsňáka kterého nic nerozhodí, v bohy nevěří, na všechno stačí sám a vyznává právo silnějšího, opovrhuje soucitem a skromnost považuje za slabost (našlo by se toho určitě i více). Mno, na to si pak říkám, zda-li si tito lidé podobné názory uchovají i pro chvíle, kdy se katastrofy začnou týkat i jich samých, nebo jejich blízkých.
Když se vrátím k té vesnici, tak předpokládám, že pokud by v ní žili tví rodiče (milá, příbuzní atd.), tak by jsi pravděpodobně prestal být jak ty říkáš "jen nástrojem" a nejspíš by jsi tu vesnici nevyhladil. No a teď se stačí vcítit se do lidí na které se chystáš.
Uživatelský avatar
Edvin
Sigilan
Příspěvky: 188
Registrován: 2.11.2006 8:18
Bydliště: Stín

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Edvin »

Heh, víš že máš vlastně pravdu ? Zpětně si uvědomuji, že vyvraždit tu vesnici by asi opravdu nebylo výhodné. Mnohem lepší by bylo, využít přístupu do hradu ( tvrze, sídla ) a předvést baronovi co je to pořádný backstab. No a pak bych převzal jeho místo a rozumnými argumenty ( meč ) bych přesvědčil každého kdo by s tím nesouhlasil. Tím bych určitě získal více peněz než za vybití té vesnice, ale zároveň bych si pomohl i k nějakým těm statkům. V případě že by měl Baron dceru, tak bych si ji vzal ( samozřejmě jen na oko [ pokud by nebyla opravdu sexy ] ). Pokud by byla dobrá, jistě by uvítala toho, že jsem zbavil zemi tyrana a se sňatkem by souhlasila a pokud by byla prohnila, tak by souhlasila o to víc, protože by určitě neodmítla možnost stát se baronkou. Sňatkem s jediným přímým dědicem ( o případné mužské dědice by bylo " postaráno " ) by mi oficiálně připadl titul i statky. Vražda tyrana je vlastně dobrá věc, protože ho můžeme zabít a okrást naprosto legálně a lidi vás díky tomu ještě budou mít rádi, dvojí vítěztví.

Pravdou je, že je mnohem výhodnější vraždit zloduchy, protože bývají mnohem bohatší a úspěšnější. Člověk může být ten nejsprostější a nejšpinavější vrah a grázl, ale společnost ho stejně za to bude milovat. I zákony by ty vraždy ve většině případů pravděpodobně přehlédl, protože by se mu ulevilo. Co jiného jsou paladinové než " ničitelé zla " ? Třeba takový Keldron se taky nikdy nedržel zpátky když přišlo na likvidování zloduchů.

Navíc odmítám nařčení že nevěřím v bohy ! Mé srdce i duše patří Vhaerunovi.

P.S.
Slyšel jsi někdy o stínových druidech ? To žijí v souladu s přírodou, odvolávají se na její zákony a neštítí se zabíjet, přesto nejsou zlí...
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Mirorich »

JJ., Keldorn je paladin a ten zabíjí čestně a hlavně z jiných důvodů. Jinak se stínovými druidy se člověk mohl potkat jak v BG1, tak v BG2 a vystupují tam jako protivníci klasických druidů, takže to asi to žádní dobráci nebudou. Třeba Faldorn (mimochodem v jedničce ji člověk mohl vzít do party) sílu přírody vyloženě zneužívala, když si z ní brala sílu aby se udržela u moci a též posílala zvířata na smrt proti Trhovu. Takže osobně preferuji klasické druidy, než jejich stínové kolegy.
Uživatelský avatar
Edvin
Sigilan
Příspěvky: 188
Registrován: 2.11.2006 8:18
Bydliště: Stín

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Edvin »

" Čestné zabíjení " = Promiňte, ale mohly by jste ke mě stát čelem zatím co se vás budu pokoušet probodnout ? Mockrát děkuji...
Myslím že v tomto případě záleží spíše na výsledku než způsobu provedení, hřbitovy jsou plné čestných lidí kteří nevyužili šance " oddělat toho neřáda " dokud se nedíval. " Čestný boj ", má smysl jenom proti čestnému soupeři, pokud je ten neřád beze cti ( cca 90 % nepřátel v BG ) tak si nezaslouží to privilegium zemřít čestnou smrtí a pojde jako pes.

Jo a mimochodem, Faldorn je neutrálního přesvědčení a hlavním rozdílem mezi " normálnimi " a stínovými druidy je to, že stínoví se rozhodli to přírodu bránit trochu razantněji. Navíc se mi nezdá že by si Trhov vybrala jen tak a terorizovala ho jen proto, že zrovna neměla co dělat.

U vedu příklad:

Dřevorubci začali kácet posvátný druidský háj, hned první den je navštívil stínový druid a vysvětlil jim, že se jedná o posvátný háj a ať od tamac okamžitě vypadnou. Dřevorubci se mu vysmáli a vyhnali ho. Druhý den ráno byla paseka pokryta těly dřevorubců...

Stínoví druidové se s tím ( jak se lidově říká ) prostě neserou a jak se ty sereš do přírody, tak si to odsereš. :mrgreen:
To ovšem neznamená že jsou zlí.
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Mirorich »

No pro paladiny je důležitý nejen výsledek, ale i způsob jakým k němu dojdou. Zkrátka pro někoho je důležitější samotná cesta než cíl. Osobně to chápu, byť extrémům se také vyhýbám.

Faldorn je neutrálního přesvědčení (herně), ostatně je to druid. Přesto její činy i rétorika je diametrálně odlišná od té Cerndovi, nebo Jaheiřiny. Ostatně v BG2 stínoví druidové byli vyloženě agresoři (i vůči nestínovým druidům), čili nešlo tam o nějakou reakci. Fakta jsou taková, že zabila arcidruida a uzurpovala jeho postavení a přičemž vysávala sílu z přírody, což má být jakýsi zakázaný rituál. Od té chvíle též začly útoky. Myslím, že tady není moc co řešit.
Jinak nejsem odborník na stínové druidy, takže bych to nechtěl nějak dál pitvat.
Schleitr
Sigilan
Příspěvky: 85
Registrován: 17.10.2008 21:51

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Schleitr »

Jakou sestavu by jste viděli jako vhodnou pro doprovod paladina skrz BGI.
Uživatelský avatar
Velehal
Sigilan
Příspěvky: 307
Registrován: 28.9.2005 15:47

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Velehal »

Hraješ to poprvé či nikoli?

Pokud ne, pak je to úplně jedno, hru lze celkem bez problémů dohrát s jakoukoli postavou či skupinou.
Zábavná kombinace je Shar-Teel, Garrick, Eldoth a Skie (nemusí to dopadnout dobře, leč je to zábava).

Pokud poprvé, tak "tradiční" je Khalid, Jaheira, Minsc, Dynaheira, Imoen.

Velmi silná kombinace pro paladaina je Yeslick, Coran, Imoen (dual jako mag) Quayle, Kivan. (nejlépe pokud si pomocí nějakého modu přisuneš Quayleho někam do bližší lokace než je město). Nebo místo Quayleho Jaheira a místo Kivana Khalid. Nebo Minsc a Dynaheira.
Schleitr
Sigilan
Příspěvky: 85
Registrován: 17.10.2008 21:51

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Schleitr »

Hraju to poprvé.Zatím jsem si poskládal sestavu :paladin,Minsc,Jaheira,Kivan,Imoen,Xan a počítám, že s nima dojdu do konce.S taktického hlediska spoléhám dost na střelbu-paladin jako štít, Xan jako magická podpora,zbytek družiny stojí opodál a pálí (Minsc se příležitostně postaví po bok paladinovi).
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Mirorich »

Schleitr: Jaheira bez Khalida a Minsc bez Dynaheir? Cítím zradu.
Uživatelský avatar
Razfallow
Dabus
Příspěvky: 1373
Registrován: 24.9.2005 22:54
Bydliště: Sigil
Kontaktovat uživatele:

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Razfallow »

Mirorich: Khalid mohl zemřít a Dynaheir může být stále zajatkyní gnollů.

Kód: Vybrat vše

IF
  Detect([SPAMMER])
THEN
    RESPONSE #100
             ReallyForceSpell(WIZARD_POWER_WORD_KILL,LastSeenBy(Myself))
END
[/size]
Schleitr
Sigilan
Příspěvky: 85
Registrován: 17.10.2008 21:51

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Schleitr »

Mirorich:Spíš vraždu než zradu :twisted:
Mirorich
Sigilan
Příspěvky: 92
Registrován: 7.8.2011 11:58

Re: Oblíbená NPC, vaše družina...

Příspěvek od Mirorich »

Razfallow píše:Mirorich: Khalid mohl zemřít a Dynaheir může být stále zajatkyní gnollů.
Jasně, ale nakonec stejně musíš s Minscem tu Dynaheir jít osvobodit, jinak tě Minsc napadne. A když ji osvobodíš a budeš si chtít MInsca nechat, tak ji musíš vzít sebou jinak odejdou oba, pokud si to dobře pamatuji. A Khalid sice zemřít mohl, ale oba asi tušíme jak to bylo doopravdy.
Narážel jsem na to, co mi Schleitr sám teď potvrdil. Aneb ukázková "dobrá" parta.
Odpovědět

Zpět na „Baldur's Gate I & II“