BG1: Těžké začátky

Putování jednoho hrdiny po Mečovém pobřeží, které navždy poznamená tvář Faerunu.
Stránky: Baldur's Gate, Baldur's Gate II

Moderátoři: Ajantis, yenn

Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Většina začátečníků dělá chybu v tom, že se soustředí na jednu postavu nebo jeden způsob boje. Jak praví rada u BG2: využívej všechny schopnosti všech postav, využívej speciální boostovací předměty (lektvary a hlavně hůlky), zbytečně nešetři na předměty, když se většina dá ukradnout nebo si vydělávej čórkami - od toho máš zloděje. Určitě hraj na obtížnost ,podle pravidel' a raději, když se zasekneš se nás optej na nějakou další radu; pokud budeš hrát na jednodušší obtížnost, později ve hře (hlavně tak od poloviny BG2 a celý datadisk) budeš mít potíže sžít se s obtížnějšími situacemi, které bys měl řešit přirozeně.

Není od věci začít s nějakým jednodušším povoláním - doporučil bych bojovníka či klerika. Bojovník má nevýhodu v tom, že budeš zpočátku často loadovat, ale naučí tě to být opatrnější; s klerikem se naučíš kouzla, aniž bys měl do začátku neschopného zhebáváčka, navíc se lépe vyléčíš spánkem.

Družinu si určitě zvol tak, abys měl dva nárazníky vpředu (bojovník, paladin nebo hraničář), dva kouzlící charaktery (klerik, druid, mág) a další dva můžeš mít kombinované (zloděje s něčím - Koran je asi nejlepší, ale získat ho hned na začátku je docela složité a k tomu třeba kombinaci klerik mág nebo nějakou, která posílí slabé stránky družiny). Dbej na to, aby postavy používaly různé zbraně, abys mohl využít všechen potenciál arzenálu.

Nestyď se dělat přípravu před bojem, vyplatí se. Používej často zpomalovací a omračovací kouzla či jiná, která ti dají cenou výhodu; nějaká použij před samotným bojem, ostatní házej klidně během boje - neškudli s nimi, vyspíš a máš je zpátky.

To jsou asi nejlepší odpovědi na chyby, které jsem já a moji kamarádi zpočátku dělali.
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Baldurs 1 - zaciatky zaciatocnika:)

Příspěvek od Field Mouse »

majkom píše:Zdravim, chystam sa rozohrat baldurs 1 (kto by nekupil celu sagu za 500?:)) a preto prosim o akekolvek dobre rady, hral som to raz v zivote, par hodin, takze kazda rada vytana (mimo pribehove spolery prosim:) diiiky
Oproti kolegům nesouhlasím s několika věcmi - předně rozhodně moc nesavuj na jiné než quick pozice - napoprvé si příběh vychutnej maximálně svobodně. Špekulovat o tom, co by se stalo, kdybys někde odpověděl jinak, přísluší až pozdější fázi hráčství. Když se ti nechce prolízat všechny lokace, tak je neprolízej, beztak je tam jen pár monster a předmětů, které občas ani nejsou příliš silné (
Zobrazit spoiler
knížku co vylepší jeden stat nepovažuji za silný předmět
).
Na začátek zvol jakékoli povolání, nejlehčí mi přijde nějaký typ bojovníka, klidně jenom obyč bojovník. V BG1 je celkem zásadní používání střelných zbraní - specializace do jedné z trojice luk, kuše, šipky je vždy dobrou volbou. Při tvorbě postavy prakticky každé povolání ocení dobrou obratnost.
Družinu si sestav úplně jakkoli, jak ti bude vyhovovat, dohrát to jde opravu s jakoukoli. Obecně je BG1 trochu lehčí za bojová povolání. Určitě budeš potřebovat také jednoho zloděje, optimální hodnota odemykání je kolem 70, hledání pastí stači o trochu méně. Ozkoušej si zlodějovu schopnost probodnutí, je občas docela fajn. Krást moc nedoporučuju - mě osobně to kazí zážitek moct se dostat k super předmětům takto snadno. Navíc to často dost opotřebovává load tlačítko :)
Mágové jsou v BG1 trochu zapeklití a pro začátek stačí spíše jeden. Pozorně si čti popisky kouzel a vyzkoušej všechny - někomu se líbí pavučina, někdo rád používá různé zmámení, někdo se spokojuje se zraňujícími kouzly.
V dobré družině by také měl být alespoň jeden klerik či druid na léčení.
Pokud se ti nedaří někoho zabít, věz, že obvykle jej ani zabít nemusíš a jsou potvory, které nezkušená družina moc nedává. Klidně těžký souboj opusť a vrať se tam později.
No a na závěr - zkus se maximálně soustředit na různé jména a reálie, je dobré vědět rozdíl mezi Tranzigem, Tazokem a Tethorilem - sice to hra přímo nevyžaduje. ale mnohem líp se pak v tom složiétm příběhu orientuje.

!!! A hlavně hraj tak, jak ti to bude vyhovovat a na naše powergamerské rady kašli. Není lepší věc než to BG prozkoumat sám, tenhle zážitek se už nebude opakovat :o)) !!!
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
90210
Sigilan
Příspěvky: 131
Registrován: 22.8.2007 21:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Baldurs 1 - zaciatky zaciatocnika:)

Příspěvek od 90210 »

majkom píše:Zdravim, chystam sa rozohrat baldurs 1 (kto by nekupil celu sagu za 500?:)) a preto prosim o akekolvek dobre rady, hral som to raz v zivote, par hodin, takze kazda rada vytana (mimo pribehove spolery prosim:) diiiky
dam ti nejlepsi radu ze vsech, na nic se neptej a hrej, jinak se pripravis o to nejzabavnejsi co na serii BG je - objevovani neznameho. jsou to lehky hry, neni tam moc co zkazit.

btw at zijou rady typu "casto sejvuj". s tim byste mohli jit psat navody do casopisu pocitacovych her...
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: BG1: těžké začátky

Příspěvek od PostTrauma »

Jelikož mi hra (obzvlášť BGII) často padá s nepříjemnou tendencí ničit quick nebo auto save, tak mi rada o savování přijde docela důležitá : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Re: BG1: těžké začátky

Příspěvek od Carlos »

Já bych ještě doplnil, že navzdory tomu, jak se ti zdá logické sejvovat často, není to až tak úplná samozřejmost. Můj táta hrál dva roky Diablo a potom se u BG vztekal, protože slovo 'save' v něm evokovalo leda Gottův Trezor.
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: BG1: těžké začátky

Příspěvek od PostTrauma »

V Diablu byl save docela fajn, tam člověk neměl moc co zkazit (leda umřít). Každá hra má potřebu savovat nastavenou jinak. Ale je to hodně ošklivý pocit, když save nejde načíst a člověk si řekne "tři hodiny v prdeli" (v lepším případě) : )
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
majkom
Sigilan
Příspěvky: 48
Registrován: 2.1.2007 17:39

Re: BG1: těžké začátky

Příspěvek od majkom »

Hm, a este jedna otazka, hrat to s TUTU nebo bez?:)
Uživatelský avatar
PostTrauma
Sigilan
Příspěvky: 1256
Registrován: 6.8.2009 16:02
Bydliště: Asteroid B-612

Re: BG1: těžké začátky

Příspěvek od PostTrauma »

Na první hraní bych asi doporučil bez, už kvůli té atmosféře.
Marně se snažím přijít věcem na kloub, neboť většina věcí klouby vůbec nemá.
Welwet
Sigilan
Příspěvky: 283
Registrován: 11.8.2009 16:39

Re: BG1: těžké začátky

Příspěvek od Welwet »

v lepsim pripade..kdysi jsem si ukladal jen jeden jedinej save , byl jsem v nwn ve ctvrte kapitole a jeste jsem nevedel ze se to nemusi uplne ulozit-..
a hura mohl jsem zacit znova. :lol: :lol:

to stejne se mi stalo i v IWD...takze od ted vsude savuju min. 2 krat :lol:
a ctu si spodni listu o prubehu save :lol:
Obrázek
majkom
Sigilan
Příspěvky: 48
Registrován: 2.1.2007 17:39

Re: BG1: Těžké začátky

Příspěvek od majkom »

Zdravim, zakupil som BG sagu (http://www.xzone.cz/nahledgame.php3?idg=869), a patchujem, a neviem ci som to teda mal opatchovat ofiko patchom, alebo nie. Jer tam upozornenie ak mame cd verziu ze nie, ale ja mam verziu DVD, takze netusim:) Ale ked som pozeral do readme po instalacii, mal som verziu 1.3.5508 a patch je na verziu 1.3.5512, tak snad som to opatchovat mal:)

vie niekto? diky
Uživatelský avatar
Lucates
Sigilan
Příspěvky: 291
Registrován: 17.3.2008 9:01
Bydliště: večne na cestách...
Kontaktovat uživatele:

Re: BG1: Těžké začátky

Příspěvek od Lucates »

mam taky problem v BG 1...uz som presiel v podstate celu cast mapy od Friendly Arm nadol, ostava mi uz len lokace kde sa nachadza Ajantis a mesto Baldurs Gate, no vobec sa mi na mape doteraz neobjavili lokace nalavo od Friendly Arm ako napr. Zahaleny les...cim to je? ako sa mam teraz dostat do Bandit Campu?
Uživatelský avatar
yenn
Sigil Team
Příspěvky: 3192
Registrován: 24.9.2005 23:13
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn »

Lucates: Přečti si dopisy, které jsi nalezl u Mulaheye v Nashkelských dolech.
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]
Uživatelský avatar
Lucates
Sigilan
Příspěvky: 291
Registrován: 17.3.2008 9:01
Bydliště: večne na cestách...
Kontaktovat uživatele:

Re: BG1: Těžké začátky

Příspěvek od Lucates »

no ja som sa asi nedopatrenim nejakeho z tych dopisov zbavil a neviem kde je...nie je aj nejaka ina moznost ako by sa mi tie lokace zobrazili?
Uživatelský avatar
yenn
Sigil Team
Příspěvky: 3192
Registrován: 24.9.2005 23:13
Bydliště: pod tisíciletým dubem
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn »

Lucates: Prozkoumej první patro Feldpostova hostince v Beregostu.
Horoskop stojí drachmu a je o drachmu předražený. [Quintus Ennius]
Uživatelský avatar
Lucates
Sigilan
Příspěvky: 291
Registrován: 17.3.2008 9:01
Bydliště: večne na cestách...
Kontaktovat uživatele:

Re: BG1: Těžké začátky

Příspěvek od Lucates »

vdaka, tabor uz mam na mape...a co s tym zahalenym lesom? ten sa mi zobrazi ked prejdem bandit camp?
Odpovědět

Zpět na „Baldur's Gate I & II“