Co se vyrovná BG?

Putování jednoho hrdiny po Mečovém pobřeží, které navždy poznamená tvář Faerunu.
Stránky: Baldur's Gate, Baldur's Gate II

Moderátoři: Ajantis, yenn

Uživatelský avatar
Chmur
Sigilan
Příspěvky: 69
Registrován: 15.5.2008 17:40
Bydliště: Kotlina

Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Chmur »

Zdarec. Miluju hru BG a dohrál jsem asi třikrát. Sháním něco stejně dobrého, pokud to existuje. Zkoušel jsem IWD, ale podlě mně je to hodně pod BG. Prostě jen samej boj,,,,nudááá. Můžete něco doporučit, co se aspoň přibližuje nadpozemské hře BG?
"Lidé často říkají, že hladoví po pravdě, ale když je jim naservírována, málokdy se jim její chuť zamlouvá"
Miros
Sigilan
Příspěvky: 75
Registrován: 25.11.2008 16:13

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Miros »

Falout se dosti přiblíží... Pak nějaké might and magic. A někteří ti doporučují Planescape: Torment , ale ten sem nehrál tak nevím zda stojí za to.
Uživatelský avatar
MCZ
Sigil Team
Příspěvky: 3926
Registrován: 25.9.2005 1:01
Bydliště: prázdná plechovka od barvy (černé)
Kontaktovat uživatele:

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od MCZ »

Chmur: BG jako BG1 nebo BG2?

Jinak Fallout (příp. F2), Torment, KOTORy a další (všechny zmíněné jsou dle mého mnohem lepší než BG1, mimochodem).

Anebo se podívej rovnou sem.
Uživatelský avatar
Zero
Sigilan
Příspěvky: 152
Registrován: 24.3.2009 18:11

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Zero »

Nechápu tvou chválu na BG, ale pokud ti jde o dobré RPG, tak můžeš vyzkoušet vše, co napsali přede mnou, já bych ještě zmínil Arcanum.
Miros
Sigilan
Příspěvky: 75
Registrován: 25.11.2008 16:13

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Miros »

Tak já musím bojovat za BG. Zatím, žádná hra mě nechytla tak jako BG. Falouty byli super rpg, ale nepřesáhli BG. Nejvíc se mi líbil příběh. Kvůli příběhu hlavně hraji rpg. Samozřejmě BG chyběli různé dovednosti než BG ale o to nejde... Hlavně sem se s hrdinou zžil dokonale. Oba dva díli bych hodnotil stejně...
Ty KOTORy vypadaj slibně. Z her s prostředí star wars sem hráj jen Jedi Knight a nic moc...
Uživatelský avatar
Zero
Sigilan
Příspěvky: 152
Registrován: 24.3.2009 18:11

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Zero »

Mě právě přijde, že příběh BG stojí za starou belu. "tohle je hlavní záporák - jdi a zabij ho"
Miros
Sigilan
Příspěvky: 75
Registrován: 25.11.2008 16:13

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Miros »

Donutil si mě zapřemýšlet :D V podstatě máš pravdu... máš jednu cestu po které jdeš. Nic nemůžeš ovlivnit. Trošku ale trošku můžeš ovlivnit jak tam dojdeš to je vše. Ale v podstatě tak je to ve všech hrách :-?
Uživatelský avatar
Zero
Sigilan
Příspěvky: 152
Registrován: 24.3.2009 18:11

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Zero »

Máš pravdu, že je to tak skoro ve všech hrách.
Proto jsou mými oblíbenými hrami Planescape:Torment, Vampire-Bloodlines, nebo Gothic 1, kde je příběh opravdu originální.
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Field Mouse »

BG má podle mě hodně dobrý příběh, sice dost klasický, ale velmi hezky zpracovaný. Přišlo mi zajímavé rozplétat záhadu, kdo stojí za tou válkou BG s Amnem a potom co je vlastně zač ten Irenicus. A nakonec ToB, jehož příběh je teda trochu slabší, ale tam už o příběh nejde, jen o velkolepou tečku za ságou a požitek ze super power postavy. Plus spousta postranních questů, pevnosti v BG2, snad kromě zloděje a barda, kteří mi přijdou hrozně nanic (ale někteří je mají rádi, takže je to vlastně OK), vyvážené povolání a dobrá práce s družinou (třeba systém fallouta, jakkoli je realističtější, mě celkem štve :) )
Samozřejmě, že pokud člověk hru typu BG hraje desetkrát a zjistí, že ten příběh je vlastně lineární (u prvních dvou tří her to není příliš poznat) a že drak i gaxx se dají zabít na osmém levelu, tak už hra ztrácí kouzlo, protože o tomto rozhodně není. Ale když si jednou za půl roku pustím BG2 (jednička mě pravda až tak nechytla) a pokusím se odprostit od toho, že znám vše a že vím, kolik mumií a lichů číhá v Čarotvrzi, tak BG nabízí pořád dobrý zážitek.

Co se týče jiné hry, mohu porovnat pouze s Falloutem 2, který mi přijde pro začínajícího hráče poměrně náročný - mnoho různých skillů, které dělají kdovíco, velmi volný příběh (zčásti zastoupený jednotlivými příběhy jednotlivých míst, kterými lze projít a do kterých lze docela výrazně zasahovat), který je oproti BG mizivý, postranní questy, které mi přisly oproti BG dost nic moc (mnohdy mi není jasné, kam mám jít, někde najdu nějakou součástku a je mi k ničemu, tak ji prodám a na konci hry ji po mě někdo chce a musím ji hledat..) a docela nepřehledné rozhraní (třeba oproti BG2), mnohdy do očí bijící nerealističnost (občas myšlená jako vtípek, občas kdoví), pro mě tak trochu nejasná bojová síla postavy, kterou reprezentuje asi hlavně nošený armor a zbraň (rozdíl mezi skillem na 150% a 250% mi přijde minimální).
Na druhou stranu právě v množství skillů, na které je hra dokonale připravena, nabízí Fallout 2 docela velkou variabilitu hry a poté, co se člověk po několika velmi útrpných hrách naučí, kdo kde je a co se kam nosí a odkud se to bere a kdo se jak jmenuje, tak asi nabídne docela dobrý herní zážitek a pocit volnosti - tato hra je, zdá se, na rozdíl od BG ságy připravena docela dobře právě na power gaming a nabízí zábavu i pro ty, kteří ji jsou ochotni hrát půl roku v jednom kuse dokola :)
Skalní fanoušci Fallouta 2 budou možná nesouhlasit, ale je to můj pohled člověka, který tuto hru už dvakrát rozehrál a ani jednou nedohrál :-)
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
Zero
Sigilan
Příspěvky: 152
Registrován: 24.3.2009 18:11

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Zero »

Každý máme rád něco jiného, ty máš nejspíš rád hrdiny, kteří jasně ví, kam mají jít, zatímco já si radši zahraju za obyčejného chlápka, který si může jít kam chce a dělat co chce.

Jinak u většiny her na začátku nemám ani potuchy, kde co je, a co bych měl dělat, tak většinou hru rozehraju, hraju tak 1-3 hodiny, pak už vím jak se to hraje, ovládá, víceméně kde co je, tak to začnu odznova a už hraju pořádně.
Uživatelský avatar
Field Mouse
Sigilan
Příspěvky: 656
Registrován: 18.5.2009 14:50
Bydliště: U Lomu 38, Sigil, 585 03

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Field Mouse »

Dělat si co chci mi nevadí (mimochodem v BG si taky může postava dělat dost co chce, volit pořadí pro questy a mnoho nesplnit vůbec), ale vadí mi, když mě někdo pošle třeba hledat nějakého chlápka, časově to omezí a neřekne mi pořádně, kde ho mám hledat :)
Tedy dělat si co chci je super, ale určitá přehlednost hry je pro lamku také velmi milá a řekl bych naprosto klíčová. Když mi někdo v BG2 řekne, že mu mám přinést z jeho domu knihu, tak ji najdu bez problému - dům obvykle popíše dobře, nebo je přímo označený na mapě a knížka bude na přehledném místě. Když mi řekne maník v Denu, že knihu NĚKDE ZTRATIL, tak ji najít nemám šanci, pokud NEVÍM, kde je. A o to přesně jde, nikoli o to, že bych se rozhodl, že tu knihu nedonesu - chci ji donést a nemůžu ji najít. A takovýchto questů je ve Falloutu 2 bohužel celkem dost :twisted:
Elminster sem, Elminster támhle. Dejte mi tisíc let a špičatý klobout a nakopu mu.. zadek :op
Uživatelský avatar
Mecker
Sigilan
Příspěvky: 732
Registrován: 2.5.2006 16:16
Bydliště: Forgotten Realms
Kontaktovat uživatele:

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Mecker »

Co se vyrovná BG? Hmm, ještě jsem na nic takového nenarazil. 10/10 ve Score taky nemá moc RPG her. Záleží taky co se komu na BG přesně líbí. Zkus třeba Dungeon Mastera, Lands of Lore, nebo stará dobrá Diabla pro dobrý zážitek :-) . NWN kampaň taky měla dobrý příběh.
A pokud chcete volnost, tak Sacred 2 měl pro mě až moc velkou mapu na prohledání.
Miros
Sigilan
Příspěvky: 75
Registrován: 25.11.2008 16:13

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Miros »

Tak když tu knihu za každou cenu nemůžu najít tak se podívám návod pro ty lamky ne? :-D Já vím, vy s návodama nehrajete, ale pokud nevím, kde to hledet tak se podívám...
Uživatelský avatar
Zero
Sigilan
Příspěvky: 152
Registrován: 24.3.2009 18:11

Re: Co se vyrovná BG?

Příspěvek od Zero »

Sám tomu nemůžu uvěřit, ale dostal jsem chuť na BG1. Uvidíme, jak dlouho mě to bude bavit. :-)
Uživatelský avatar
Carlos
Sigilan
Příspěvky: 1917
Registrován: 24.2.2007 16:51
Bydliště: Špína pod špínou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Carlos »

Já můžu doporučit trilogii Ishar (ačkoli má podle mě dost zmrvený bojový systém) a hlavně Realms of Arkania (rovněž trilogie + nový Drakensang - ten je ale dost okleštěný, což by se ti vlastně mělo podle všeho líbit), obojí je dost staré, ale atmosférou rozhodně skvělé a dle mého ne nepodobné BG - Ishar je v podstatě dungeon viděný z vlastních očí a RoA má k tomu navíc tahové souboje na speciální mapce ála šachy). Na RoA vyšly velmi dobré češtiny.

Z mladších - pakliže ti jde o příběh - jednoznačně doporočuji Planescape: Torment (myslím, že je dodnes nepřekonán), Arcanum (Falloutí BG), IWD 2 (je ukecanější a variabilnější než jednička). Jestli ti jde o grafiku tak by to možná chtělo zkusit dost rozporuplného Zaklínače. Odpočinkově laděné Jade Empire bych poradil jako relaxační chuťovku (od autorů BG).
"Hey, sugar, I'm gonna smash you with that heavy truck!"
"That's what I call rough love."
Odpovědět

Zpět na „Baldur's Gate I & II“