Ekonomie světa Falloutu

Opusťte svůj vault a vydejte se do postapokalyptického světa plného nájezdníků, radiace a mutantů.

Moderátoři: Hamster, Saruman, Daemon

Uživatelský avatar
Javor
Sigilan
Příspěvky: 420
Registrován: 29.9.2005 20:43
Bydliště: Ve skleněné vitríně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Javor »

raider píše:A k tomu Reddingu... ak sa minie zlato, tak sú v kely a nikto o tých horníkov zavislých na jete ani nezakopne. Myslím že to mestečko by malo veľmi krátku históriu /teda pokiaľ sa nezjaví nejaký hrdina-chemik a nevymyslí protilátku/.
Zásadní dizajnérský problém Reddingu je v tom, že ve světě zdevastovaném nukleární válkou je ti zlato kompletně na prd :-D
Feed your head
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

Javor: Tohle nevím jestli je úplně pravda. Teoreticky by mělo ztratit hodnotu, protože pro něj není žádné praktické využití, ale vem si jaké praktické využití má před apokalypsou. Dnes se teda dá používat např. v elektronice, ale jaké využití mělo dřív (třeba ve středověku... ale koneckonců i dneska)? Vůbec žádné, akorát se pěkně blejská, tolik ke zlatu... ;-)
Uživatelský avatar
raider
Sigilan
Příspěvky: 498
Registrován: 1.12.2005 18:48

Příspěvek od raider »

javor píše:Zásadní dizajnérský problém Reddingu je v tom, že ve světě zdevastovaném nukleární válkou je ti zlato kompletně na prd :-D
Tiež mi prišlo divné prečo práve zlato bolo tak cenné a všetky mestá sa o to bili :-? . Možno by stacilo /aby to malo aspoň trochu zmysel/ keby autory hry iba zmenili názov suroviny ktorá sa tam ťažila /keby sa tam tažilo napr. uhlie, ropa alebo čo ... tak by to malo vačšie využitie ako zlato/. Ako povedal Yachiko - ,,atomsféra divokého západu zmiešaná s časmi zlatej horúčky,, ... zrejme o toto išlo autorom, aj ked mi nejde do hlavy, že im unikla taká zásadná otázka - k čomu to zlato je vlastne treba? :-)
Beriem to ako fakt .. v Raddingu sa ťaží zlato a hotovo :-)
"Máš štestí,že mám deset kilo podváhu. Jinak už by z tebe byla mrtvá liška."
Myron
Uživatelský avatar
Bodkin
Sigilan
Příspěvky: 474
Registrován: 5.12.2005 0:32
Bydliště: Soukromá krypta

Příspěvek od Bodkin »

Zlato je přeci na zlaté zuby! Jak to má například ten dealer(Jules???) v New Renu...
SKOČTE ŠIPKOU DO MUŠLE, JEZTE KAŠI S MRKVÍ.
JENOM JÁ JSEM NAŽIVU; VY JSTE VŠICHNI MRTVÍ.
Uživatelský avatar
raider
Sigilan
Příspěvky: 498
Registrován: 1.12.2005 18:48

Příspěvek od raider »

... Nejaký zlatý zub som vykopal z hrobu a tiež som našiel zlatý nuget ... ale okrem New Rena, kde by lekárnik Renesco nasádzal zlaté protézy chudákom, ktorých by dokaličil šampion ringu, nenachádzam pre zlato žiadne využitie /okrem elektroniky ... ale ktoré mesto sa zaujíma o výrobu elektroniky? Každý si vystačí so starými zásobami/.
"Máš štestí,že mám deset kilo podváhu. Jinak už by z tebe byla mrtvá liška."
Myron
Uživatelský avatar
Javor
Sigilan
Příspěvky: 420
Registrován: 29.9.2005 20:43
Bydliště: Ve skleněné vitríně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Javor »

Hamster:Jasně, kdo by nechtěl blýštivý plíšek, ale stejně čupr může být i tamten zelený střep nebo plastový náramek, co má ta děvka na ruce. Zlato by mělo svou cenu, jako vše esteticky hodnotné, trvanlivé a "artefaktoidní," ale že by na tom mohla být postavená ekonomika města s několika konkurenčními doly, to už se mi zdá nadsazeno více než mírně
Feed your head
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

raider píše:nenachádzam pre zlato žiadne využitie /okrem elektroniky ...
Tak ještě jednou... Jaké využití má zlato dnes? 3...2...1... Žádné! A přesto je drahé jak prase. Proč by to po apokalypse mělo být jiné? :-)

(Šperky, nebo zlaté zuby se nepočítají, protože to je jen důsledek cennosti zlata)
Uživatelský avatar
Javor
Sigilan
Příspěvky: 420
Registrován: 29.9.2005 20:43
Bydliště: Ve skleněné vitríně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Javor »

Hamster píše:Tak ještě jednou... Jaké využití má zlato dnes? 3...2...1... Žádné! A přesto je drahé jak prase. Proč by to po apokalypse mělo být jiné? :-)
Ono zlato slouží hlavně jako symbol movitosti, prosperity a jakési úrovně, přičemž i po nukleárním holocaustu se najde dost lidí, kteří si rádi zafrajeří, ale asi málokdo by dal přednost kusu kovu, byť sebeblýskavějšího, o který stejně přijde v první temnější uličce, před pořádným rotačákem nebo podobným überkvérem či něčím úplně jiným, co mu může život zachránit/zpříjemnit.
O hodnotě zlata z předválečných dob nepochybuji, ale Redding? Prostě se mi nezdá, že by díky toho mohlo fungovat celé město.
A taky trochu pochybuju o tom, jak vůbec mohou něco natěžit jistojistě poměrně primitivními metodami, když už před válkou nejspíš byla většina snadno dostupných zásob vyplundrována
Feed your head
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

javor: Něco na tom je, ale zas bych to úplně nehrotil. Nevim, jestli by někdo v nejtemnějším středověku dal před trochou zlata přednost, řekněme třeba druhému meči... A to byla ve městě i mimo něj taky sakra nebezpečná doba. :-?
Uživatelský avatar
Javor
Sigilan
Příspěvky: 420
Registrován: 29.9.2005 20:43
Bydliště: Ve skleněné vitríně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Javor »

Mi prostě pořád nesedí, že by na tom mohlo fungovat město, předválečné zásoby jsou v tomhle případě myslím slušné.
Feed your head
Uživatelský avatar
Saruman
Dabus
Příspěvky: 397
Registrován: 28.9.2005 17:19
Bydliště: Orthank

Příspěvek od Saruman »

Táhněte už konečně s tou rozpravou o zlatě do pekel a prostě uznejte, že vás Hamster - a v tomto potažmo i mě - celkem dobře dostal. Rovněž mi činí ohromný problém pochopit, proč má vlastně zlato dlouhodobě tak velkou hodnotu, jakkoliv je v podstatě k ničemu, ale aspoň jsem to schopný uznat a nebráním se argumenty, které se dají uplatnit skoro stejně dobře na postapokalyptickou budoucnost jako na minulost a současnost...

Nicméně je pravda, že aby zlato mohlo mít svou pochybně vysokou hodnotu, musí zde existovat nějaký organizovaný útvar, který tuto jeho funkci zaštiťuje a případně rovnou navyšuje. To silně redukuje význam zlatého kovu v původním Falloutu, ale v pokračování už se přece jen nachází republika NCR, která by něčeho takového schopná byla. Ostatně myslím, že je to právě ona, jež razí všechny ty nevkusné mince a zdá se mi pravděpodobné, že ty musí nějaké zlato obsahovat či alespoň odrážet stav jejích zlatých zásob. Přeci je nebudou vyrábět podle momentálního rozmaru, aby si rozvrátili ekonomiku...
A jakkoliv to zní uboze, pořád se mi to jeví značně přesvědčivější než zátky ve Falloutu I, se kterými tady nikdo funkční problém evidentně nemá... :-D
If king at noon says it's night,
Exclaim: Behold! the moon, the stars!

Persian saying
Uživatelský avatar
drake127
Sigil Team
Příspěvky: 2358
Registrován: 24.9.2005 22:28
Bydliště: Jihlava, Czech Republic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od drake127 »

Zlato je drahý kov, protože je ho relativně málo. V každé společnosti má zlato (diamanty, platina) své místo už jen protože je vzácná.

Mimochodem v současné době je velice zajímavé sledovat ceny a zásoby niklu. Je to takový prvek, o kterém nikdo moc neví a používá se skoro všude. Jeho zásoby by vystačily na jediný den a jeho cena se za poslední rok ztrojnásobila.
Žralok, který štěká, nekouše.
Uživatelský avatar
raider
Sigilan
Příspěvky: 498
Registrován: 1.12.2005 18:48

Příspěvek od raider »

Aké má zlato v F2 využitie? Čím sa platilo v F2? Predsa mincami /nie zátkami/. A z čoho môžu byt vyrobené mince? ... tak napríklad z reddingského zlata /aspoň tie mince vyzerajú ako nejaké lisované pliešky/. Iné ma nenapadá.
"Máš štestí,že mám deset kilo podváhu. Jinak už by z tebe byla mrtvá liška."
Myron
Uživatelský avatar
Hamster
Dabus
Příspěvky: 1815
Registrován: 29.10.2005 1:04

Příspěvek od Hamster »

raider píše:Aké má zlato v F2 využitie? Čím sa platilo v F2? Predsa mincami /nie zátkami/. A z čoho môžu byt vyrobené mince? ... tak napríklad z reddingského zlata /aspoň tie mince vyzerajú ako nejaké lisované pliešky/. Iné ma nenapadá.
Co to sakra má jako být? :lol:
Uživatelský avatar
raider
Sigilan
Příspěvky: 498
Registrován: 1.12.2005 18:48

Příspěvek od raider »

Využitie zlata v F2 :-D ... snáď si nemyslíš, že Bishopove kasíno mi vyplatilo vyše 50 milionov predvojnových mincí ... určite boli vyrobené zo zlata z Reddingu :-D
"Máš štestí,že mám deset kilo podváhu. Jinak už by z tebe byla mrtvá liška."
Myron
Odpovědět

Zpět na „Fallout“