Militaristický koutek

A prach na ně usedá, brouci je prožírají.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Sigilan
Příspěvky: 2222
Registrován: 10.6.2006 18:10
Bydliště: Vyrostl jsem v Kloboučkách, vy namyšlení velkoměšťáci! ]:>

Příspěvek od Neferit Sr. »

Cozzinnni - nenech se omezovat a pokračuj. Pak z toho udělej ucelený článek. To by dokonce mohlo být zajímavé. Rozhodně by to bylo něco nového. :-D

A pro zbytek světa -
Jan Lucemburský? Pro někoho hrdina, pro mě nic moc. :-( Pokud chtěl ukončit svůj život měl to udělat sám a ne k tomu stáhnou celou skupinu statečných a skvělých rytířů. Jako zkušený voják musel vědět, že nic nemůže na prohrané bitvě změnit. A jako dobrý král a velitel pokud tedy oboje byl, měl vědět, že jeho lidé ho neopustí a že je tedy zabije spolu se sebou.

Možná že to byl velký vladař, ale v poslední bitvě svého života selhal, hlavně jako člověk. A šmidra. :snooty:
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Cozzinnni
Sigilan
Příspěvky: 651
Registrován: 1.3.2006 9:39
Bydliště: Kontrolní stanoviště duálního 350 mm pulzního děla.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cozzinnni »

Neferit sr.: To jako seznam bojových pokřiků? :lol:
So now, we have easy choice: Our and Earth's death, or their and Praia Prime death.
Admirál Gilbert, těsně před bitvou o Proximu Centauri, kde Aliance zastavila praianský postup ke Sluneční soustavě
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt »

Neferit Sr. :
Tvůj pohled je správný a zní racionálně. Obé však platí z pohledu moderního člověka 20/21. století. Středověká mentalita se však na toto dívala jinak.
Král Jan nechtěl na výsledku střetnutí u Kresčaku nic měnit, toužil naleznout smrt v bitevní vřavě. Samotnému by se mu to nikdy nepodařilo, byl slepý a tak by ani navzdory děsnému rámusu, který taková řež vydává, netrefil pod tu čepel, která by ukončila jeho život. Samozřejmě ještě zamýšlel rozdat několikero ran kolem sebe, aby nejel vysloveně na porážku.
Proto tedy potřeboval někoho kdo jej dovede do středu bitvy. V duchu tehdejší mentality se našlo dost dobrovolníků, kteří jej chtěli doprovodit. Pro ně to bylo otázkou cti a prestiže moci stanout po boku svého pána. Co na tom, že mohou dost dobře zemřít. Středověký člověk se na svůj fyzický život díval jinýma očima než dnes my. Netvrdím, že se nebál smrti. Ale pevně věřil v posmrtný život a byl pevně přesvědčen o platnosti onoho "slzavého údolí" - trpké pozemské existence, kterou je třeba překonat na cestě k nekonečnému a blaženému životu v ráji.
Středověká společnost byla postavěná na pevně dané hierarchii a jednotlivé stupně byly citlivě vnímány. "Přednastavená" autorita se v myslích lidí zakořenila nesmírně silně. O tom svědčí fakt, že trvalo pomalu pět set let, než se tento vzorec mentalit začal drolit.
Rytíř byl lenním vazalem svého pána - za určité materiální zajištění a privilegované postavení (nemusel se živit manuální prací na poli jako "sprostý" lid) byl povinnován službou svému chlebodárci. Zároveň pod vlivem dvorské kultury a rytířských románů mnozí chápali tuto povinnost jako výsadu svého stavu. Proto považovali smrt v bitvě, třeba i prohrané za důstojnější než ustoupit a nechat svého pána zahynout. To by mohlo být chápáno a vykládáno jako selhání, nedostatek odvahy a cti - tedy hodnot, kterými se příslušníci vyššího stavu odlišovali od obyčejných lidí.

Lucemburk to věděl, ve stejném duchu byl vychován. Neměl tedy výčitky, že s ním padnou i jeho průvodci. Bral to jako samozřejmost, snad mu i zalichotil zájem tolika dobrovolníků, kteří se nabídli, že mu povedou koně. Ostatní páni, kteří se přidali to chápali jako svojí povinnost. Nemohou přeci zůstat stranou. Ti realističtější to mohli pojmout prostě tak, že vyjedou s králem a až ten padne (což nebude trvat jistě dlouho), tak zase otočí koně a nějak se probijí zpět. Povinnosti bude učiněno za dost a mohou se s klidným svědomím vrátit.
Uživatelský avatar
Cozzinnni
Sigilan
Příspěvky: 651
Registrován: 1.3.2006 9:39
Bydliště: Kontrolní stanoviště duálního 350 mm pulzního děla.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cozzinnni »

Zde mám pro Neferita sr. malý silvestrovský dáreček:
Bojové pokřiky
Bojové pokřiky jsou staré skoro jako válečnictví samo. Byly to první prostředky ke zvednutí morálky a zastrašení nepřítele. První, kdo při útoku zběsile řval, byl už neandrtálec, který běžel na mamuta. Později, to se dostáváme k modernímu člověku, se pokřiky používaly v prvních bojích mezi kmeny.
Většina starověkých a středověkých armád zůstávala u pokřiku ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ, kterýžto zvuk byl zakončen až ve chvíli, kdy se poslední linie dostala do boje a zvuk se naplnil třeskem zbraní a sténáním raněných.
Jen některé armády měly svůj specifický pokřik. Malajští domorodí válečníci na nepřítele křičeli: „Kaaama nagaaa!!!“ (bohužel jsem nesehnal malajský slovník, tudíž nevím, co tento pokřik znamená. Budiž tedy tento nedostatek prominut), to se dělo v letech před i po Kristu. Dnes však malajští domorodci buď žijí v městech a na pokřik zapomněli, nebo ho předvádí vykuleným turistům.
Další pokřik, který v 17. století zněl Evropou, byl: „Gott mit uns!!“ rakouských císařských vojáků. V překladu znamená něco jako: Bůh s námi!!! (za případný překlep se omlouvám, chodím totiž na angličtinu), tudíž zklamu příznivce české hudební legendy
V druhé světové válce se používaly dva slavné pokřiky. Německá armáda se ke konci bojů na východní frontě klepala strachy, když zdálky slyšela hromové burácení: Urrrrrááááááá!!!!!, kterýžto pokřik předznamenával řítící se masu sovětské pěchoty. Na druhé straně světa používala japonská armáda neméně známý pokřik Banzai!!! Zněl ve chvílích, kdy japonským důstojníkům došla munice a tak vytasili své katany a s již avizovaným Banzai na rtech se vrhli na útočící americké mariňáky. Efektivita takového boje je však IMO velmi blízká nule, protože když řvoucí Japonec běží s katanou zdviženou nad hlavou na mariňáka se samopalem, není divu, že když jste se k vojákovi přece jen dostali a usekli mu hlavu popřípadě jinou končetinu, jeho pohotový kamarád vás skolil ranou ze své věrné M1 Carbine (Vzkaz pro AlmSiViho-konečně to pochop, duel katana vs. samopal má jasného vítěze).
A když už jsme u těch Američanů, severoameričtí indiáni při útoku křičeli Geronimo!!! Tento pokřik ještě párkrát zazněl v první světové válce. Když se v druhé světové válce náhodou ocitli Američané v nouzi, většinou místo pokřiků padala velmi vulgární slova.
Dnes už se pokřiky nepoužívají, v druhé světové válce to vypadalo následovně (v sovětském případě) křik-dávky ze samopalů-rány z děl-sténání raněných. Dnes je to stejné, jen vypusťte ten křik a k samopalům přidejte útočné pušky. Jo, pokrok nezastavíš...
So now, we have easy choice: Our and Earth's death, or their and Praia Prime death.
Admirál Gilbert, těsně před bitvou o Proximu Centauri, kde Aliance zastavila praianský postup ke Sluneční soustavě
Uživatelský avatar
CrowX
Sigilan
Příspěvky: 1436
Registrován: 24.9.2005 22:58
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od CrowX »

:roll: Cozzinnni - ako vždy úbohý príspevok - dlho som to toleroval ale skutočne ak si dovolíš postnúť tak nekvalitný post, kde si si ani neskúsil niečo overiť, prípadne zistiť viac informácií (alebo si ho iba odniekiaľ skopíroval), mi nedovoľuje reagovať inak - človek by myslel, že pri čítaní kvalitných postov Nef. Sr., Geralta, Dalcora a Valluna sa už trochu spamätáš a prestaneš tu iba "plácať" nejaké fakty, bez akejkoľvek snahy o ich overenie.

Dôvod mojej reakcie: napr. chcelo by to uviesť pokrik, ktorým sa hnali do boja grécke falangy - alalai (teraz píšem iba spamäti), pretože podľa tvojho postu ako keby starovek ani neexistoval - ale čo ma skutočne naštvalo je nasledujúca veta: "... severoameričtí indiáni při útoku křičeli Geronimo!!!" - určite to nekričali - pretože Geronimo nebolo skutočné meno tohto slávneho apačského náčelníka, ale iba prezývka, ktorú mu dali mexický vojaci a stala sa následne známa aj medzi vojakmi U.S. army - jeho skutočné apačské meno bolo Goyaałé (Goyathlay) - "ten ktorý zíva" (teda ak som to preložil správne) - neviem si predstaviť, že by ho jeho spolubojovníci volali touto neindiánskou prezývkou - pokrik Geronimo použili americký výsadkári pri prvom masovom zoskoku v II. WW - či sa používal obecne nemôžem povedať, rovnako si nie som istý jeho výskytom v I. WW - ale aspoň si nedovolím napísať také nehorázne bludy aké si tu uviedol. :roll: :evil:

Geronimo-wiki
Geronimo-iný zdroj
Príbeh slávneho náčelníka jeho vlastnými slovami

Už sa konečne nauč, nehádzať do MK hocičo, čo niekde nájdeš na nete, alebo v nejakej jednej knižke, ale snaž sa si fakty aspoň trochu overiť. 8-)
Naposledy upravil(a) CrowX dne 31.12.2006 18:34, celkem upraveno 1 x.
There is a limit to stupidity.
182
Uživatelský avatar
Cozzinnni
Sigilan
Příspěvky: 651
Registrován: 1.3.2006 9:39
Bydliště: Kontrolní stanoviště duálního 350 mm pulzního děla.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cozzinnni »

CrowX: Uch :shock: Ta bolela! Abych za každý příspěvek psal ZA PŘÍPADNÉ NEPŘESNOSTI SE OMLUVÁM...
Článek už bohužel smazat nepůjde. Udělám ale novou verzi s ověřenými fakty. Vylepšená verze už tě snad tak nenaštve ;-) Ty odkazy, co si uvedl, mi snad trochu píchnou.
So now, we have easy choice: Our and Earth's death, or their and Praia Prime death.
Admirál Gilbert, těsně před bitvou o Proximu Centauri, kde Aliance zastavila praianský postup ke Sluneční soustavě
Zamčeno

Zpět na „Archivy“