Militaristický koutek

A prach na ně usedá, brouci je prožírají.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Dalcor
Sigilan
Příspěvky: 982
Registrován: 30.9.2005 8:53
Bydliště: Černá skála, Nightlund, Solamnie, Krynn, Mnohavesmír
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Přesto se o něm mluví, resp je obecně zakořeněné že z daleka převyšoval svými ctnsotmi záapdní rytíře včetně Richarda Lví srdce.

BTW dovolil jsem si založit toto téma věnující se návštěvě v Lešanech:
http://forum.sigil.cz/viewtopic.php?p=95689#95689
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt »

Ad Saladin
Bývá hodnocen všelijak. Dočetl jsem se o něm věci pěkné, ale i méně hezké. Z těch lepších je všeobecně známá historka o tom, jak poskytl svého osobního lékaře nemocnému Richardu Lví srdce. Taktéž se vypráví jak mu uprostřed děsného vedra poslal čerstvé ovoce a led, aby si mohl ochladit nápoj. Poslední podobná pak vpojednává o tom, kterak Richardovi, jenž v bitvě přišel o koně, nechal mu Saladin poslat pár náhradních.

Do ušlechtilých skutků by se dalo zahrnout i povolení křesťanům opustit dobytý Jeruzalém. Pravda, nejprve museli zaplatit výkupné. Část byla propuštěna i bez něho, zbytek vzat do otroctví. Avšak ve srovnání s tím, jak se chovali k dobytým městům křižáci během první kruciáty, je to pořád ještě rytířský přístup.

Na druhou stranu ani Saladin se nevyhl podobným excesům - dočetl jsem se o dvou případech, kdy nechal po bitvách s křižáky popravit zajatce. (1179 po dobytí Bait al-Ahazonu cca 700 zabitých zajatců, podobně pak v bitvě u Hattínu).

Každopádně Saladina bych rozhodně viděl jakožto určité zosobnění rytířských ctností v tom ohledu, že si dokázal vážit svého protivníka, což nebylo do té doby v křižáckých válkách obvyklé. Ač mezi ním a Richardem panovaly hluboké rozpory co se týče náboženství, navzájem se velmi respektovali a vážili si jeden druhého. Oba si byli svým (rytířským) způsobem velmi podobní - zbožní, udatní v boji, čestní. Líčí je jak prameny evropské provenience, tak i zdroje muslimské.
Neferit píše:Hm a Edward Černý princ? Má to něco společného se stoletou válkou, nebo si to s něčím pletu?
Nepleteš. Edward, princ waleský, pro barvu své zbroje přezdívaný Černý, byl syn anglického krále Edwarda III. a po jeho boku se účastnil památné bitvy u Créchy (Kresčak). Jak správně píšeš, má to společné s tzv. stoletou válkou, protože to byl tehdy první nejvýznamnější střet Angličanů proti Francouzům a jejich spojencům. Ačkoli v Čechách na bitvu spíše vzpomínáme jako na poslední rytířský skutek dobrého krále Jana.
Naposledy upravil(a) Geralt dne 29.12.2006 12:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Dalcor píše: BTW dovolil jsem si založit toto téma věnující se návštěvě v Lešanech:
http://forum.sigil.cz/viewtopic.php?p=95689#95689
No, výborně...toho jsem se bál....takže, až to azse nevyjde, alespoň máme jasného viníka:)
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Dalcor
Sigilan
Příspěvky: 982
Registrován: 30.9.2005 8:53
Bydliště: Černá skála, Nightlund, Solamnie, Krynn, Mnohavesmír
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Geralt píše:
Neferit píše:Hm a Edward Černý princ? Má to něco společného se stoletou válkou, nebo si to s něčím pletu?
Nepleteš. Edward, princ waleský, pro barvu své zbroje přezdívaný Černý, byl syn anglického krále Edwarda III. a po jeho boku se účastnil památné bitvy u Créchy (Kresčak). Jak správně píšeš, má to společné s tzv. stoletou válkou, protože to byl tehdy první nejvýznamnější střet Angličanů proti Francouzům a jejich spojencům. Ačkoli v Čechách na bitvu spíše vzpomínáme jako na poslední rytířský skutek dobrého krále Jana.
MMNT teď mám možná výpadek ale Agincourt nebyl před Kresčakem? Ale asi ne, každopádně on měl na svědomí právě bitvou u Agincourt
Uživatelský avatar
Neferit
Šifrovač
Příspěvky: 2323
Registrován: 29.9.2005 16:53
Bydliště: terra incognita
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neferit »

Geralt píše: Nepleteš. Edward, princ waleský, pro barvu své zbroje přezdívaný Černý, byl syn anglického krále Edwarda III. a po jeho boku se účastnil památné bitvy u Créchy (Kresčak). Jak správně píšeš, má to společné s tzv. stoletou válkou, protože to byl tehdy první nejvýznamnější střet Angličanů proti Francouzům a jejich spojencům. Ačkoli v Čechách na bitvu spíše vzpomínáme jako na poslední rytířský skutek dobrého krále Jana.
Těší mě, že si z toho mála, co jsme se o stoleté válce učili aspoň něo pamatuju.

A když jsme u toho Jana Lucemburského - v Epoše jsem viděla článek, něco ve smyslu, jestli JL spáchal sebevraždu nebo ne (však to znáte, nechal se přivázat ke koňovi a vlítl do bitevní vřavy). Než jsem si ale článek stihla přečíst, časopis záhadně zmizel :-( Zkusím se po něm ještě podívat.
http://gh.ffshrine.org?r=23256
deviantART - place, where deviancy comes to play

Pokud máte něco, co po mně chcete, tak mě kontaktujte pomocí PM, emailu nebo ICQ. Vše je zde uvedeno. ;-)
Uživatelský avatar
Dalcor
Sigilan
Příspěvky: 982
Registrován: 30.9.2005 8:53
Bydliště: Černá skála, Nightlund, Solamnie, Krynn, Mnohavesmír
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Určitě páchal sebevraždu, pro něj nebylo lepší smrti a on přímo vyžadoval aby byl co nejvíce vpředu (viz kdysi jeden můj podpis)
Geralt
Šifrovač
Příspěvky: 810
Registrován: 9.2.2006 20:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Geralt »

Neferit píše:A když jsme u toho Jana Lucemburského - v Epoše jsem viděla článek, něco ve smyslu, jestli JL spáchal sebevraždu nebo ne.
De facto sebevražda. Ačkoli raději bych tomu říkal čestná smrt rytíře v boji. Jan jednoznačně věděl, že pro něj neexistuje honosnějšího zakončení jeho života, než na bitevním poli. Lepší, než aby za rok-dva skomíral kdesi v přítmí a chladu nějakého kláštera, skoro nikým nepovšimnut. Kronikáři by pak cosi napsali o tom, jak zemřel král český a kníže lucemburský... Takhle to bylo mnohem důstojnější.
Když nad tím tak uvažuji, trochu připomíná toho rohanského krále (Theodén?), co vyjel před obležený Gondor a našel tam svůj konec, ale zpívalo se o něm po dlouhé věky.
Uživatelský avatar
Vallun
Dabus
Příspěvky: 3463
Registrován: 7.1.2006 19:03
Bydliště: Libiš

Příspěvek od Vallun »

Samozřejmě, že jde o Theodéna! A ta podobnost ve smrti na bojišti tam je. Avšak přeci jen se v tom najde pár rozdílů! Theodén se samotným bojem chtěl vyrovnat svým velkým předkům, kdežto Lucemburk tím "jen" zakončoval svůj velkolepý život, který však stejně vyhasínal...
JRRT: "Jestliže chápeš, buď spokojen."
Uživatelský avatar
Neferit
Šifrovač
Příspěvky: 2323
Registrován: 29.9.2005 16:53
Bydliště: terra incognita
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neferit »

Dalcor: Myslíš ono "toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!" ? Docela by mě zajímalo, jestli to doopravdy řekl a jestli to není jenom jako Galileovo 'A přece se točí!' ;-)

Vallun: No, velkolepý... když si vybavím zápis v sešitě, tak mi moc velkolepý nepřipadl - zvlášť co se jeho kralování v přímo v českých zemích týče ;-) Spíš bych se přimlouvala za "na události bohatý".
http://gh.ffshrine.org?r=23256
deviantART - place, where deviancy comes to play

Pokud máte něco, co po mně chcete, tak mě kontaktujte pomocí PM, emailu nebo ICQ. Vše je zde uvedeno. ;-)
Uživatelský avatar
Cozzinnni
Sigilan
Příspěvky: 651
Registrován: 1.3.2006 9:39
Bydliště: Kontrolní stanoviště duálního 350 mm pulzního děla.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cozzinnni »

Nechci Jana Lucemburského brát na lehkou váhu, ale to jeho: "Toho bohdá..." atd. mi připomnělo ruské vojáky ženoucí se na východní frontě do útoku s hromovým "Urrrrááá!!!!!"
So now, we have easy choice: Our and Earth's death, or their and Praia Prime death.
Admirál Gilbert, těsně před bitvou o Proximu Centauri, kde Aliance zastavila praianský postup ke Sluneční soustavě
Uživatelský avatar
Dalcor
Sigilan
Příspěvky: 982
Registrován: 30.9.2005 8:53
Bydliště: Černá skála, Nightlund, Solamnie, Krynn, Mnohavesmír
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Neferit píše:Dalcor: Myslíš ono "toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!" ? Docela by mě zajímalo, jestli to doopravdy řekl a jestli to není jenom jako Galileovo 'A přece se točí!' ;-)

Vallun: No, velkolepý... když si vybavím zápis v sešitě, tak mi moc velkolepý nepřipadl - zvlášť co se jeho kralování v přímo v českých zemích týče ;-) Spíš bych se přimlouvala za "na události bohatý".
Ne myslím to: "Nejvíce si přeji pánové abych mohl jet v předu tak abych mohl zasadit ránu mečem".
Uživatelský avatar
Neferit
Šifrovač
Příspěvky: 2323
Registrován: 29.9.2005 16:53
Bydliště: terra incognita
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neferit »

Cozzinnni píše:Nechci Jana Lucemburského brát na lehkou váhu, ale to jeho: "Toho bohdá..." atd. mi připomnělo ruské vojáky ženoucí se na východní frontě do útoku s hromovým "Urrrrááá!!!!!"
"Toho bodhá..." by bylo na podobné hulákání moc dlouhé :lol:


Dalcor: Aha :oops: zrovna tohohle jsem si nikdy nevšimla :anxious:
http://gh.ffshrine.org?r=23256
deviantART - place, where deviancy comes to play

Pokud máte něco, co po mně chcete, tak mě kontaktujte pomocí PM, emailu nebo ICQ. Vše je zde uvedeno. ;-)
Uživatelský avatar
Cozzinnni
Sigilan
Příspěvky: 651
Registrován: 1.3.2006 9:39
Bydliště: Kontrolní stanoviště duálního 350 mm pulzního děla.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cozzinnni »

Neferit: Já si stjně myslím, že ono: "Toho bohdá..." atd. bylo takovým českým ekvivalentem japonského "Banzáááááái!!!!"
So now, we have easy choice: Our and Earth's death, or their and Praia Prime death.
Admirál Gilbert, těsně před bitvou o Proximu Centauri, kde Aliance zastavila praianský postup ke Sluneční soustavě
Uživatelský avatar
Adieu
Sigilan
Příspěvky: 1409
Registrován: 30.1.2006 11:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adieu »

Cozzinnni píše:Neferit: Já si stjně myslím, že ono: "Toho bohdá..." atd. bylo takovým českým ekvivalentem japonského "Banzáááááái!!!!"
Budeš tu psát ještě více postů s bojovými pokřiky národů celého světa?

A rozdíl mezi takovým pokřikem a poslední větou před smrtí je imho poměrně značný...
"Za život si nic nekoupíš, ty čůzo! Haahahahahahahaahahaa…"
Uživatelský avatar
Cozzinnni
Sigilan
Příspěvky: 651
Registrován: 1.3.2006 9:39
Bydliště: Kontrolní stanoviště duálního 350 mm pulzního děla.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cozzinnni »

Adieu: To byl poslední :lol:
So now, we have easy choice: Our and Earth's death, or their and Praia Prime death.
Admirál Gilbert, těsně před bitvou o Proximu Centauri, kde Aliance zastavila praianský postup ke Sluneční soustavě
Zamčeno

Zpět na „Archivy“